Yaşlanmaya Karşı Öneriler

01.11.2020
2.867
Yaşlanmaya Karşı Öneriler

Yaşlanmaya Karşı Cilt Bakım Önerileri

Özellikle 30 lu yaşlardan itibaren ciltte yaşlanma izleri ve kırışıklıklar görülmeye başlanır. Bu yaş ilerledikçe daha belirgin hale gelir. Fakat yaşlanma sürecini geriletmek ve hatta mümkün olduğunca durdurmak mümkündür. Yani yıllar ilerledikçe daha genç görünmek mümkündür. Yaşanmaya karşı aşağıdaki tavsiyeler oldukça işe yaramaktadır:

Cildi güneşten koruma Yolları

Her ne kadar güneş ışınlarının vücut için oldukça faydaları olsa da ( güneş ışınları d vitamini kaynağıdır ) fazlası cilt için oldukça zararlıdır. Güneş altında korumasız olarak uzun saatler geçirmek ve güneşli havalarda cildi korumasız bırakmak ciltte yanma, kırışıklık gibi riskleri artırır. Güneşin cildi yaşlandıran bir etkisi vardır. Bu nedenle mutlaka en az 30 faktör ve üzeri güneş kremleri kullanmak faydalıdır. Hatta güneş kreminin nemlendirici özelliğinin de olması cildin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

İyi cilt bakım ürünleri kullanmak

Yaşlanma belirtilerini geciktirmede ve yaşlanma belirtilerini hafifletmede kullanılan cilt bakım ürünlerinin de önemli bir etkisi vardır. Cilt bakım ürünlerinde özellikle bazı maddeler önemli bir yer tutar.

Retinoller: Retinol A vitamini türevidir ve yaşlanma karşıtı özelliğiyle bilinir. Ciltte kolajen üretimini destekler ve cildin elastikiyetini geliştirir. Retinol ciltteki yaşlanma lekelerini, kırışıklıkları, ciltteki çizgileri tedavide kullanılır.

Peptidler: Peptid içeren cilt bakım ürünleri yaşlanmaya karşı etkilidir. Bu ürünler ciltte kolajen üretimine yardımcı olur ve hücre onarımına katkı yaparak cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. Cilt daha genç görünür.

Antioksidanlar: Her ne kadar cildin 20 yaşların başındaki görünümünü geri getirmek pek mümkün olmasa da antioksidanlar da yaşlanmaya karşı önemli bir maddedir ve yaşlanmayı geciktirebilirler. Antioksidan açısından çok değerli olan C vitamini ve E vitamini bu anlamda önemli vitaminlerdir. Bunlar ayrıca cildi güneşe karşı da korurlar. Cildin doğal onarım sistemini hızlandırırlar. Yaşlanma lekelerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltırlar.

Sağlıklı yaşam değişiklikleri

Yaşlanmaya karşı, yaşlanma belirtilerini geciktirmek, yaşanma belirtilerini iyileştirmek için yapılması gerekenlerden birisi de sağlıklı yaşam değişiklikleridir. Sigarayı bırakmak, bol su içmek, güneşe daha az maruz kalmak ve güneşten korunmak, yeterli düzeyde uyumak, dengeli ve sağlıklı bir diyet, egzersiz tüm bular yaşlanmaya karşı etkili yaşam değişiklikleridir.

Cilt bakımında yapılan hatalar

Cilt bakımında yapılan bazı hatalar da yaşlanma belirtilerini hızlandırmakta ve cildin görünümünü bozabilmektedir. Bu nedenle cilt bakımında özellikle aşağıdaki konularda titiz davranmak gerekir

1. Gece yatmadan önce yüzdeki makyaj temizlenmelidir. Makyajla uyunmamalıdır.

2. Bir seferde birçok farklı cilt bakım markası kullanılmamalıdır.

3. Cilt bakımı için yeterince zaman ayırmalı ve bunu düzenli hale getirmelidir.

4. sağlıksız besinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Hareketsizlikten kaçınmak gerekir.

5. Cilde çok sık peeling uygulanmamalıdır.

6. Cilt bakım ürünlerindeki ve besinlerdeki içeriklere dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.