Sürekli Gaz Çıkarmak Neyin Belirtisidir?

03.05.2022
66.864
Sürekli Gaz Çıkarmak Neyin Belirtisidir?

Sürekli Gaz Çıkarmak Neyin Belirtisidir? Bağırsaklarda biriken gazlar sürekli bir şişkinlik ve rahatsızlık hissi verir. Öncelikle sindirim sorunuyla alakalı olan bu durum hayat kalitemizi etkiler. Bağırsak gazının içeriğinde farklı gazlar bulunuyor. Bunların arasında nitrojen, oksijen, metan ve karbondioksit bulunuyor. Bunların pek çoğu kokusuz olsa da hidrojen sülfür adlı gaz en yoğun biçimde kalın bağırsakta meydana gelir ve kötü bir kokuya neden olur.

Sürekli Gaz Çıkarmak Neyin Belirtisidir?

Kalın bağırsakta yer alan ve sindirim için çok önemli bir rol oynayan bakteriler besinlerde bulunan karbonhidratları parçalar. Bu parçalama sırasında kötü koku ortaya çıkar. Sürekli gaz çıkarmak herkesi rahatsız eder ve kesinlikle çözülmesi gereken bir sorundur. Ayrıca başka hastalıkların da belirtisi olacağı için dikkate alınmalıdır.

Günde Kaç Kere Gaz Çıkarırız?

Genel olarak iki yolla gaz çıkarırız. Bunlardan birisi geğirme diğeri ise yellenmedir. Yellenmek bir gün içerisinde on ya da on beş kere olursa bu normal bir durumdur. Yani her insan günde bu kadar gaz çıkarır. Ancak bir insan günde 20 kez den fazla yellenme yoluyla gaz çıkartıyorsa burada bir sorun var demektir. Bunun dışında bir de gaz sıkışması problemi vardır.

Bu sorun ise gaz çıkarmadan farklı bir problemdir. Gaz sıkışması çok daha ciddi bir sorun haline gelebilir. Kişi kendisini patlayacakmış gibi hisseder ve belini doğrultmakta bile zorlanabilir. Hatta böyle durumlarda bu sorunu yaşayanlar bu sıkışmanın göğüslerine vurduğunu ve sanki kalp krizi geçireceklermiş gibi hissettiklerini de belirtiyor.

Fazla Gaz Çıkarmak Neden Olur?

Gaz sorununun temel nedeninin hava yutmak olduğu biliniyor. Hava yutmak da daha çok sakız çiğnemeyi sevenler, sigara içen ve yemeklerini çok hızlı yiyenlerin başına gelen bir durumdur. Gaz yutmanın sonucunda birçok hastalık meydana gelebilir. Şişkinlik ve gaz dışında çeşitli kolon hastalıkları da fazla hava yutmaktan kaynaklanır. Kolit hastalığı ve hassas bağırsak sendromu da bu hastalıklar arasında yer alıyor.

Çok Fazla Osurmak Neden Olur?

Bunun yanında alınan bazı haplar da gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Mesela demir eksikliği nedeniyle kullanılan hapların pek çoğu gaz yapar ve sindirimi zorlaştırır. Ayrıca bazı vitaminleri içenler de gaz sorunu yaşıyor. Kullanılması zorunlu ilaçlar dışında fazla ilaç tüketmemeye çalışmak gaz sorununun önüne geçebilir. Bu yüzden bu konuda çok az hap ve ilaç kullanmaya dikkat etmemiz gerekir. Yoksa sindirim sistemimiz zarar görür ve gaz dışında da ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Gaz Şişkinliğin Bir Diğer Nedeni: Laktoz ve Glukoz İntoleransı

Laktoz ve glükoz intoleransı olanlar da gaz çıkarmak da zorlanır. Böyle bir intolerans gaz çıkartamamak ve şişkinlik dışında pek çok başka soruna da yol açabilir. Sindirim için çok tehlikeli olan bu intolerans için düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ve tedavi gerekir. Çok uzun süreli ve ağır gaz sorunları yaşıyorsanız bağırsaklarınızda virüs ya da bakteri gibi sorunlar da olabilir. Bu çözülemezse hastalığınız daha ciddi boyutlara erişebilir.

Kolon tümörü gibi hastalıklar da gaz ve şişkinlik nedenleri arasındadır. Bu tarz hastalıklarınız varsa ve çözülmesi için geç kaldıysanız ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kronik olmayan ve birdenbire ortaya çıkan bir gaz sorunu konusunda hemen önlem alıp doktora görünmelisiniz. Kronik bir gaz rahatsızlığı da çeşitli hastalıklarla yol açabilir. Bu durumda da tedavi konusunda geç kalmamalısınız.

Gaz Çıkarma İntolerans Nasıl Bir Problemdir?

İntolerans kısaca tanımlamak gerekirse besinlerde bulunan protein ve karbonhidratları sindirememe sorunudur. Bu sorun genelde kronik bir sorun olarak yaşayanların her zaman karnının şişmesine neden olur. Her insanda bulunması gereken bazı sindirim enzimleri vardır.

Ancak bu enzimlerin eksiliği gibi bir sorun varsa herhangi bir besini sindirmekte zorlanabilirsiniz. Sindirim enzimi eksikliği çok ciddi karın ağrılarına ve gaz sancılarına yol açar. Meyvede bulunan şeker çeşidi olan fruktoz ve glüten de sindirilmekte zorlanılan besinler olabilir. Bu tür besinleri sindirmekte zorlananlar her zaman gaz sorunundan ve gaz sıkışmasından rahatsızdır.

Gaz Sorunundan Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Beslenme konusu her zaman yeniliklere açık ve tartışmalı bir konudur. Şimdiye kadar kısa aralıklarla sık beslenmenin en sağlıklı beslenme yöntemi olduğu iddia ediliyordu. Ancak şimdi ise belirli bir süre yemek yemeye ara verilmesinin çok daha iyi olacağı vurgulanıyor.

Çünkü intolerans ve benzer sorunları yaşayanlar için yemek yemeye başlar başlamaz mide uyarılır ve başka sindirim sorunları yaşanabilir. Bu yüzden yemek saatleri arasında dört saat aralık bırakmak ve özellikle de on beş saat kadar yemeye ara vermek gaz sorununun önüne geçebilir. hangi tarz besleneceğinize dair sorun yaşıyorsanız öncelikle bir beslenme uzmanına görünebilir ve gereken tetkikleri yaptırabilirsiniz.

Gaz Çıkarma Tedavisi için Sağlıklı Beslenme

Beslenme konusundaki başka bir tartışma ise sağlıklı yağlar meselesidir. Bugüne kadar az yağlı beslenmek tavsiye edilirken şimdilerde sağlıklı yağlarla beslenmenin daha faydalı olduğu söylenmektedir. Ketojenik diyet gibi diyet türleri bazı hastalıklara ve gaz sorunlarına iyi gelebilir. Ancak beslenme tarzına karar verirken kendi vücudunuzu iyi tanımanız gerekiyor.

Kan değerleriniz, kolesterol, trigliserit seviyeniz de sizin nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda önemli ayrıntılardır. Aslında gaz sorunu yaşayan herkes öncelikle kendisinde nelerin gaz sorunu yarattığını değerlendirmelidir. Bazen bazı besinleri yemeye ara vererek gaz sorununuzun nasıl devam ettiğini kontrol etmeniz gerekebilir.

Ayrıca aralıklı ya da sık beslenme konusunda da kendi vücudunuzu dinlemeniz gerekiyor. Bu yüzden gaz sorununu çözmeye çalışırken kendinizi daha iyi tanıyabilir ve varsa herhangi bir hastalığınız tedaviye başlayabilirsiniz. Gaz sorunu kesinlikle önemsiz bir sorun olarak görülüp es geçilmemeli ve biz çözüm bulunmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.