Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır?

03.05.2022
60.782
Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır Evde Çözüm Yolları nelerdir? İnsanlar var oldukları dönemden bu yana pek çok sağlık sorunları ile baş etmişlerdir. Gelişen teknoloji ile bu sorunlara kalıcı çözüm bulunurken bir kısmına halen bulunamamıştır. Bu sorunların başında gelen diş sararmaları hemen hemen her insanın yaşadığı durumlardandır.

Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Kötü görünüm yaratmasından dolayı günlük hayatı etkileyebilen sarı dişler oldukça kişide oldukça sağlıksız ve pis bir görünüm oluşturmaktadır. Diş sararmaları pek çok faktör yüzünde oluşabilir örneğin dişleri yeterince fırçalamamak, sigara kullanmak, alkol tüketmek, sağlıklı beslenmemek bu faktörlerin başında gelmektedir.

Özellikle sigara içmek dişlerin rengini kaybedip sararmalarına neden olan faktörlerin en önemlisidir ve dişleri tekrar beyazlatmak oldukça zorlu olabilmektedir.

Sararmış Dişlere Ne İyi Gelir?

Sararmış dişler pek çok insanın kâbusu olabilmektedir. Diş sararması bazen hormonsal bozukluktan kaynaklı olabilirken bazen de çevresel şartlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Çevresel şartlardan dolayı meydana gelen diş sararmalarının tedavisi için pek çok yol bulunmaktadır. Sararmış dişlere ne iyi gelir sorusunun başında elbette karbonat gelmektedir.

Karbonat ve tuz gibi maddeler yapılarındaki maddelerden dolayı dişi beyazlatma özelliğine sahiptirler. Bu tarz ürünler dişlerde kalıcı sararma olmadığı müddetçe uygulanabilmekte ve olumlu sonuç verebilmektedir. Fakat aksi durumlarda örneğin dişin sarılığı ileri raddeye geldiğinde cerrahi müdahaleye başvurmak en doğru tercih olacak ve kişinin sararmış dişlerden kurtulmasını sağlayacaktır.

Sararmış Dişler Nasıl Temizlenir?

Günde 3 kere olmak şartıyla diş fırçalamak zorunlu bir sağlık kuralıdır fakat bu kuralın uygulanmadığı ve kişinin dişlerine dikkat etmediği taktirde diş sararmaları kaçınılmaz olmaktadır. Bu gibi durumlarda sararmış dişler nasıl temizlenir sorusu oldukça önem kazanmaktadır. Dişlerde sararma diş mineyle alakalı olabileceği gibi kirlilikten kaynaklı da olabilir.

Kirlilik sebebiyle oluşan sararmalardan fırça kullanmak oldukça etkili ve yeterli bir çözümdür. Fakat diş sarılığı hem kirlilik hem de diş minesiyle alakalı ise çözümü çok daha meşakkatli olabilmektedir. Bu gibi durumlar kliniklerde yapılan diş beyazlatma işlemi hastaların istedikleri beyaz dişe kavuşmalarını sağlayabilmektedir.

Dişlerde Sarı Lekeler Neden Olur?

Dişlerde sarı lekeler neden olur sorusu pek çok insanın merak edip sorduğu bir sorudur. Diş sararmalarının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin ilki kişinin hormon yapısında düzensizlik oluşmasıdır. Diş sağlığında oldukça önemli olan kalsiyum ve fosfor dişin sararma nedenlerinden olabilmektedir. Eksikliği veya fazlalığında pek çok sağlık sorununa yol açan bu minerallerin doğru ölçütlerde vücuda alınması oldukça önemlidir.

Sararmış Dişlere Evde Çözüm Önerileri

Dişlerde oluşan sararmalarının ikinci bir nedeni ise sigara kullanımıdır. Sigara içerisindeki tütün ve diğer maddelerden dolayı gün geçtikçe dişleri sarartmakta hatta diş etlerinde de ciddi iltihaplanmalara yol açabilmektedir.

Karbonat ile Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Karbonat ile diş beyazlatma nasıl yapılır sorusu dişleri sararan çoğu insanın sorduğu bir sorudur. Karbonat yapısında dişleri beyazlatmaya ve parlatmaya yarayan bileşimler bulundurur ve bu nedenle diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Karbonatla diş beyazlatmanın pek çok yolu bulunurken bu yolların başında diş fırçaya karbonat dökmek gelmektedir. Kişi belirli bir miktarda karbonatı kullandığı diş fırçasına döker ve dişlerini tıpkı macunla fırçalıyormuş gibi fırçalamaya başlar. Bu metot dişteki hafif ve kalıcı olmayan arılıkları geçirmede birebirdir.

Karbonatla diş beyazlatma yollarının ikinci sırasında ise limon ve karbonat ikilisi gelmektedir. Diş fırçasının üzerine dökülen karbonata bir iki damla limon suyu eklenir ve dişler 3-4 dakika boyunca fırçalanır. Bu yöntemin işe yaraması için kişinin istikrarlı bir şekilde uygulaması gerekmektedir.

Karbonat metotlarının üçüncü sırasında ise adaçayı gelmektedir. Ufalanmış kuru adaçayı ile karbonat diş fırçasının üzerine dökülür ve yine 3-4 dakika boyunca fırçalanır. Pek çok insan tarafından uygulanan bu metotlar, doğal yollarla sarı dişlerden kurtulmanın en basit yollarını oluşturmaktadır.

Cerrahi Müdahale ile Sararmış Dişlere Çözüm

Bazı diş sararmaları hormonal etkilerden oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda dişleri tekrar eski beyazlığına kavuşturmak oldukça zor olacağından dolayı cerrahi müdahaleye başvurmak en mantıklı yol sayılmaktadır. Alanında uzman bir hekim hastanın dişini temizlemek için genellikle kazıma işlemini kullanmaktadır. Saniyede 50-60 kere dönen minik bir demir parçası ilgili dişin üzerine hafifçe dokundurulur ve dişin üzerindeki sarı tabaka sıyrılır.

Genellikle acı vermeyen bu işlem oldukça kısa sürmektedir. Diş minesine zarar vermemek koşulu ile yapılan b işlemin kalıcı olması için kişinin düzenli olarak dişlerini fırçalaması gerekmektedir aksi taktirde yeni bir sararmaya karşı yapılan kazıma işlemi dişin zayıflamasına ve zarar görmesine yol açabilmektedir.

Sararmış Dişlerde Diş Fırçalama Teknikleri

Sararmış dişleri yalnızca diş fırçasıyla beyazlatmak mümkündür fakat bu oldukça zaman alan bir iş sayılmaktadır. Kişi dişlerinin her girinti ve çıkıntısını özenli bir şekilde fırçaladığında ve bu işlemi her öğünden sonra uyguladığında dişlerdeki sarı görünümün gitmesi oldukça olasıdır.

Diş fırçalama teknikleri yalnızca diş sararması gibi durumlarda değil bu durumlar yaşanmadan önce de oldukça önemlidir. Kişinin günde üç kere ayrıntılı bir şekilde dişlerini fırçalaması yalnızca sararmayı eğil pek çok diş eti hastalığını da engelleyebilmektedir.

En Etkili Diş Beyazlatma Yolları Nelerdir?

En etkili diş beyazlatma yollarının başında cerrahi müdahaleler gelmektedir fakat bunu yaptırmak istemeyen kişiler için pek çok doğal çözüm bulunmaktadır. Dişin kendi rengini almasını sağlayan limon, karbonat, adaçayı, kalsiyum, fosfor gibi maddeler belirli bir miktarda ve periyotta kullanıldığı taktirde istenilen sonucu vermekte birebirdir.

En etkili diş beyazlatma yollarından bir diğeri de misvak kullanmaktır. Misvak kullanımı çok eski çağlardan bu yana her ne kadar popülaritesini kaybetmiş olsa da varlığını hala sürdürmektedir. Dişleri temizleyen, beyazlaştıran ve ağızda ferahlık etkisi bırakan misvak, doğal bir ürün olduğundan dolayı da sağlığa uygundur. Misvak, çocuk yaşlardaki kişilerin diş sararmaları için kullanabilecekleri en katkısız ve ekonomik ürün sayılmaktadır

Sarı Dişlerde Gliserin Tedavisi

Sarı dişlerin tedavisinin pek çok yolu vardır ve bu yolların en önemlisi de gliserin tedavisidir. Gliserin içeriğindeki anti bakteriyel özellik sayesinde ağızdaki mikropları öldürmeden birebirdir. Diş fırçasının üzerine dökülüp uygulanan gliserin tedavisi pek çok uzman tarafından önerilmektedir. Kirlilik kaynaklı oluşan sararmalarda gliserin mikropları öldürür ve kişinin dişlerini hem beyaz tutar hem de çeşitli iltihaplanmaları, çürükleri önleyebilmektedir.

Oldukça az kişi tarafından bilinen bu yöntem gün geçtikçe yaygınlık kazanmaktadır. Gliserin tedavisinde ne kadar süreyle ve miktarla gliserinin kullanıldığı önemli huşuların başında yer almaktadır.

Beslenme Şeklinin Diş Sararmalarına Etkileri Nelerdir?

Beslenme şekli dişin sağlığı açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Kişi eğer yeterli miktarda vitamin ve mineral alamazsa dişler hem dayanıklılığını kaybeder hem de sararmalar baş gösterebilir. Aksi durumlarda kişi eğer bu maddelerden fazla miktarda vücuduna alırsa aynı şekilde diş yapısı etkilenebilmektedir. Bu yüzden kişinin beslenme şekli diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş sağlığını etkileyen faktörlerin bir diğeri de diş fırçasının yanında diş ipi de kullanmaktır. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere girmeyi başarır ve ağızdaki yemek artıklarını sıfıra indirebilmektedir. Bu sayede kişinin dişinde mikrop oluşmadığından dolayı diş sararmaları da gerçekleşmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.