Ağız Kokusu Nedenleri Nasıl Geçer?

01.11.2020
39.628
Ağız Kokusu Nedenleri Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Sebepleri Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu masum bir koku değildir bir çok hastalığın habercisi olabildiğinden göz ardı etmemek gerekmektedir. Öncelikle ağız kokusu nedir? Tıpta kullanılan adı Halitozis‘dir latince halitus ve osis kelimelerinden türeyen ve ağızda meydana gelen kişiyi ve çevresine rahatsızlık veren kötü kokuya verilen isimdir. ağız Kokusu ‘na helicobacter piloru ‘da neden olabilmektedir.

Ortak sorunumuz ağız kokusu, nedenleri, ve ağız kokusu nasıl geçer yazımızda, detaylı olarak ağız kokusunun nedenleri, ağız kokusuna kesin çözüm yollarından bahsedeceğim, sürekli birilerini rahatsız ettiğinizi düşünüyor ve bu günlük hayatınızı etkiliyor ise bu yazımız tamda sizin için.

Ağız kokusunun sebepleri

Ağız kokusunun en önemli, ve sıklıkla rastlanılan nedenlerinden biri tanesi ağız hijyeninin sağlanamayışından temizliğinin gerektiği şekilde yapılmamasından kaynaklı sağlık problemidir, çürük diş yapısı, takma dişler, apikal oluşuma bağlı lezyonlar, diş aralarında kalan yiyecekler, ve dil üzerinde biriken yiyecek kalıntılarından kaynaklanmaktadır.

Ağız Kokusu çekenler genellikle ağız Kokusu’nu anlık engelleme yoluna gitmektedirler, o anı kurtarmak içen işe yarasa’da, tedavi edilmediğinde, veya ağız kokusuna neden olan sebepleri ortadan kaldırmadıkça ileride daha büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız Kokusu cinselliğe, yani cinsel yaşamı’da olumsuz etkilemektedir, bu yüzden sorun tespit edilip kesinlikle tedavi yollarına bakılmalıdır.

Bebeklerde Ağız Kokusu Nedenleri

Bebeklerde ağzı koksun sebepleri arasında, ağız bölgesinde gelişen iltihaplanmalar olabilceği gibi bebeklerin el parmaklarını emme alışkanlığı rastgele eline geçirmiş olduğu bir malzemeyi ağzına sokması, kumaş parçalarını emmesi ağzı açık uyuyan bebeklerde toz yutmadan kaynaklı mikropların üremesine bağlı olarak bebeğin ağzında kokular meydana gelebilmektedir.

 Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

(Ağız Kokusu nedenleri)

 • Uzmanlar ağız Kokusu’nun böbrek yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkabilceğini belirtmişlerdir.
 • Bademcik iltihaplanması, gibi bademcik rahatsızlıkları ağız kokusuna neden olmaktadır
 • Yapılan araştırmalarda akciğer hastalıkları, ve akciğerinde enfeksiyon bulunan kişilerin ağız kokusu problemi yaşadıkları gözlemlenmiştir.
 • Ağız Kokusu mide rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir, ülsere neden olan bazı bakteriler ağız kokusu yapmaktadır.
 • Diş taşı ağız kokusuna neden olmaktadır.
 • Ağız Kokusuna diş eti kanaması ve diş eti problemleri ağız kokusuna neden olmaktadır
 • Çürük dişler ağız kokusuna neden olmaktadır
 • Faranjit hastalığı iltihaplanma meydana getirdiğinden ağız kokusuna neden olur.
 • Karaciğer rahatsızlığına bağlı olarak ağız kokusu oluşabilmektedir.
 • Yiyecek artıklarının ve sağlıksız ağız yapısından kaynaklı ağız içerisindeki enfeksiyon, ve bakterilerin ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir.
 • Midenin bakteri üretmesi
 • Tükürük bezlerinin yeterli oranda çalışmaması
 • Ağız Kokusu reflü hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
 • Ağız Kokusu ve ishal ve mide üşütmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.
 • Ağız Kokusu ve kuruluğu genellikle şeker hastalarının karşılaşmış oldukları bir durumdur.

Yukarıda saymış olduğumuz sebepler, ağızağız kokusu hangi hastalıkların belirtisidir sorularına cevaptır

Ağız Kokusu Giderme ve Çözüm Önerileri

(Ağız Kokusu Nasıl Geçer)

Ağız kokusunu etkili bir şekilde geçirmeye yardımcı olan bitkilerden bir tanesi tarçındır, sıcak suya ekleyeceğiniz bir miktar bal, ve bir adet tarçın ile gargara yaparak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz, ağızdaki bakterileri yok ederek ağız kokusunu giderir.

Ağız kokusu için kullanabileceğimiz bir diğer bitki ise rezenedir rezeneyi 5 dakika kadar çiğneyerek ağız kokusundan kurtulmanız mümkün.

Ağız Kokusu’nun bir diğer nedeni dilde sarılık oluşmasıdır bunun sebebi genellikle yiyecek atıklarından kaynaklanmaktadır, ağız temizliği yeterli şekilde yapılmadığında ortaya çıkabilen bir durumdur.

Diş macunun içerisine bir miktar karbonat ekleyin ve dişlerinizi fırçalayın, karonatı yalnız başına ‘da kullanabilirsiniz, ağız kokusundan eser kalmayacaktır.

Çay ağacı yağı ile ağız kokusundan kurtulma, diş macunu kullanırken içerisine 1 damla çay ağacı damlatarak dişlerinizi fırçalayın.

En basit yöntemlerden bir tanesi ise bir bardak suya limon sıkarak, hazırlamış olduğunuz su ile ağzınızda gargara yaparak bakteri oluşumuna  engel olabilir, ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ağız Kokusu nasıl önlenir

Ağız kokusunu önlemenin yolları arasında, en önemlisi rutin günlük ağız bakımını eksik etmemeniz gerekmektedir, diş fırçalamadan tutunda ağız kokusu için hazırlayabileceğiniz özel kürlere kadar, mümkün olduğunca hijyene dikkat etmelisiniz,

Kullanmış olduğunuz diş fırçasını belli aralıklarla değiştirin,

Ağız Kokusu için en iyi bitkisel tedavi yöntemlerinden biri misvaktır misvak diş minesine zarar vermeden, diş temizliği sağladığı gibi diş etlerine faydalıdır, ayrıca mide asidini düzenleyici etkisi vardır, ağız kokusu hissetmek  rahatsızlık veren bir durum olduğundan cebinizde çantanızda taşıyarak koku hissettiğiniz zamanlarda kullanarak hem diş ve diş eti sağlığınızı korur, hem de ağız kokusundan kurtulmuş olursunuz.

Asitli içeceklerden uzak durmalısınız, eğer ben asitli içeceklerden vazgeçemiyorum diyorsanız , asitli içecekleri tükettikten en az bir saat sonra dişinizi fırçalayın, çünkü diş mineleriniz asitli içeceklerin etkisi ile savunmasız durumdadırlar.

Ağız kokusunu gidermeye yardımcı losyonları kullanarak önlemeniz mümkündür.

Ağız Kokusu ameliyatı ve Tedavi Yolları

Ağız Kokusu en kolay nasıl giderilir

Ağız kokusu ameliyatı denildiğinde aklımıza cerrahi operasyonlar gelmektedir, yalnız ağız kokusunun giderilmesi için yapılan ameliyatlar kısmında ağız içerisinde diş taşı, bademcik, taşı gibi ağız içerisinde bakteri ve enfeksiyonlar neden olan, organizmaların temizlenmesi işlemidir.

Ağız kokusu çin günümüzde sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biri , uzman doktorlar tarafından, uygulanan lokal etkenlerin ortadan kaldırılması ve hijyen eğitimine tabii tutulmasıdır, ayrıca kişinin kendi kişisel olarak diş fırçalama, ve dil fırçalamasının sağlanmasıdır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise gargara tedavisidir, ağız içi hijyeni için özel olarak üretilen gargaralar ağız kokusu tedavisinde etkin olarak uzman doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır.

Klorheksidin, triklosan, ketilpridinyum klorid, klorin dioksit, çinko,hidrojen

Ağız kokusu tedavisinde kullanılmaktadır, yalnız bunların uzun dönem kullanılmasında diş mineleri ve diş etlerinde renklenme ve tat almadaki bozukluklara neden olabilmektedir.

Alkol içeren gargaralar ile tedavi yöntemi ile uzun zamanlar uygulanan ağız kokusu tedavisi günümüzde yerini alkol içermeyen gargaralara bırakmıştır, bunun nedeni ise alkol içerikli gargaralar ağızda kuruluğa neden olmasıdır.

Gargaraların içerisinde, ağız kokusunu gidermesi için bitkisel esansiyel yağlar bulunmaktadır.

Ağız Kokusu Zararları

Ağız kokusu sosyal hayatımızı alt üst edebilen, göz ardı edilmeyecek bir rahatsızlıktır, kişide öz güven problemi oluşturmanın yanında, sağlık ile alakalı bir çok sorunun habercisidir, bu da en az bir o kadar önemlidir, kornik bir hastalık, hormon bozukluğu, dengesiz beslenme gibi bir çok rahatsızlık için ağız kokunuz sinyal veriyor olabilir.

Ağız Kokusu çeşitleri

Ağız kokusunun nedenler ve çeşitleri vardır, hastalıklardan dolayı kaynaklanan hastalık tedavi edildiğinde ağız kokusu  tedavi edilmiş olacaktır, bunun dışında sıkça karşılaştığımız, ağızda oluşan mantar, üst solunum yolu hastalıkları, mide rahatsızlıkları, b12 eksikliği kaynaklı ağız kokusu, diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları, alkol tüketiminden kaynaklı, diş ve diş eti, problemleri gibi bir çok ,hepsinin kişide oluşturmuş olduğu kokular farklıdır.

Ağız Kokusu giderici ilaç

Buccotherm Ağız bakım Spreyi

Halitosil Koku giderici gargaradır

Signal Expert Bitkisel ağız bakım suyu

Bioaqua     Bitkisel ağız bakım suyu

Spa Magik  Deniz inarelleri içeren ağız bakımı

Ağız Kokusu için fresis, flagly, ürünlerinide tercih edebilirsiniz.

Ağız Kokusu B12 Vitamini Eksikliğinden kaynaklanıyor Olabilir

Kişinin dengesiz ve yetersiz beslenmesinden dolayı, vücutta bazı vitamin eksikliği baş göstermektedir, vitamin eksikliği bazı hastalıklara kapı araladığı gibi ağız kokusu gibi bazı sorunlara neden olabilmektedir, ağız kokusu problemi yaşamaya başladığınızda uzman bir doktora görünerek tahliller yaptırıp vitamin eksikliğiniz var ise giderilmesi, ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusu cb12 Kullananlar

Cb12 Kullanalar çok etkili sonuçlar almadıklarını, yapmış olduğu yorumlarda belirtmişlerdir, ağız kokusu için kullanılan cb12 -cb1-ve cb11 den sonra çıkmış olan reklamlarına şahit olduğumuz, bir ürün olup hamilelerde kullanımı uygun görülmemektedir, ayrıca alkol içerikli bir üründür.

Ağız Kokusu antibiyotik

Ağız kokusu ilacı olarak NİDAZOL 500 En çok kullanılan antibiyotiklerden bir tanesidir, doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ağız Kokusu doğal tedavi

Ağız Kokusu elma sirkesi ile yapacağınız karışım ile de kurtulmanız mümkün, ihtiyacınız olan 2 kaşık elma sirkesi ve 1 bardak su

Sindirimi kolaylaştırdığı gibi ağız gargarası olarak ta kullanabilirsiniz, gargara yaptıktan sonra kötü bir koku yapacağından yutmaktan kaçının.

Adaçayını bitki çayı hazırlar gibi yaptıktan sonra, güzelce süzdükten sonra gargara yapılarsa ağız kokusunu gidermede etkili rol oynamaktadır. Ağız Kokusu evde nasıl giderilir sorusuna en etkili ve en kolay yöntemlerden bir tanesidir.

Ağız Kokusu Kapsülleri

Ağız kokusun geçiren bitkisel karışımlar ile oluşturulmuş kapsüller ağız kokusunu gidermeye yardım etmektedir, özel seçilmiş bitkiler ağızdaki bakterilere karşı etki sağladığı gibi ağız kokusunu belli bir  süre yok etmektedir.

Ağız Kokusu’na karanfil

Ağız kokusuna iyi gelen bitkilerden bir tanesi de karanfildir, çaya çorbaya katılabilen karanfil ağız kokusunu geçirdiği gibi ağız içerisinde bulunan mikroplara karşı dezenfekte özelliği taşımaktadır.

Ağız Kokusu’a limon suyu

Limon anti oksidin maddeler barındırdığından dolayı ağız içerisinde oluşan mikroplara karşı etkilidir, ılık suyun içerisine bir miktar limon suyu damlatarak, gargara yapmanız ağız kokusundan bir süre kurtulmanız için yeterli.

Ağız Kokusu İçin Hacamat Tedavisi

Hacamat kan yolu ile vücudu temizleme işlemi olduğundan, Göz rahatsızlıkları, göz ağrısı, baş ağrısı , ve ağız kokusunu gidermek için hacamat ile kafadan kan alındığında saymış olduğumuz rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Limon, Zeytinyağı Gargarası

Her bir çorba kaşığı limon suyu ve zeytinyağı bir bardak suya ekleyin.
Bu karışımı 1 dakika swish / gargara yapmak için kullanın.
Gerektiği gibi tekrarlayın.

Ağız Kokusu Propolis Tedavisi

Propolis arıların petek ballarınınım üzerine çok ince bir tabaka halinde kullandıkları, balın bozulmasını ve mikroplardan korunmasını sağlayan çok yüksek oranlı ve değerli bir antioksidandır, eczanelerde bulabileceğiniz propolis kapsüllerini ağız kokusu ve ağız içerisinde oluşan mantar tedavisinde etkilidir.

Ağız Kokusu zencefil ve Anason

Ağız kokusuna iyi gelen şifalı bitkilerden bir tanesi zencefil’dir zencefil veya anasonun nefes tazeleyici özelliği bulunmaktadır.

Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Ağız Kokusu irsimindir

Ağız kokusu bir hastalık mıdır sorusuna evet ağız kokusu bir hastalıktır, ama ırsi bir hastalık değildir.

Ağız Kokusu bulaşıcımı

Ağız kokusu kendi başına bulaşıcı değildir, ağız kokusuna neden olan bakteriler veya hastalık kişiden kişiye geçtiğinde benzer prolemlere neden olmaktadır.

Ağız Kokusu Tedavisi için Hangi Bölüme Gidilir

Ağız kokusu nedenleri genellikle Kulak, Burun, Boğaz bölümü olan KBB ye gidilmesi gerekilir, eğe üst solunum yolu ile alakalı olmadığı anlaşılırsa dahiliye bölümüne gidilebilir.

Ağız Kokusu kanser belirtisi mi?

Ağız kanseri belirtilerden bir tanesinde ağızda geçmek bilmeyen kokulardır, ağız kokusu probleminiz var ise bir çok tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyor,  ise genel bir sağlık taramasından geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ağız Kokusu hamilelik belirtisi midir?

Hamilelik döneminde hormonlar değiştiğinden dolayı vücutta bazı, fonksiyonel değişiklikler olabilmektedir, buna ağız kokusu olması da dahildir, ağız kokusunun bir çok nedeni olabileceğinden dolayı, teşhis niteliğinde değildir.

Ağız Kokusu’na Sebep Olan Candida Nedir

Candida vücutta tutunabilen faydasız bakteri türlerinden bir tanesidir, faydalı bakteriler azaldığında Candida benzeri bakteriler enfeksiyona sebep olup, ağız içerisinde yaralara neden olarak ağız kokusu oluşturmaktadır.

Hamilelikte Ağız Kokusu nasıl geçer

Hamilelik döneminde ağız kokusu hormonların değişikliğinden dolayı, diğer dönemlere göre daha çok hissedilmekte ve rahatsızlık vermektedir, bebek zarar görür endişesi ile müdahaleden kaçınılsana, bazı ağız gargaraları yaparak kokudan kurtulmanız mümkün ,

Örneğin peroksit karışımı ile ağzınızı çalkalayabilir, sakız çiğneyebilir, çinko içerikli gargara çeşitleri uçucu sülfür bulundurduğundan dolayı ağız kokusunu gidermede etkili bir yöntemdir.

Gebelik döneminde bebeğin gelişmesi için çok önem taşıyan çinko yeterli şekilde alınmadığında ağız kokusuna neden olabilmektedir, çinko içeren besinleri hamilelik süresince ihmal etmemeye çalışın.

Ağız Kokusu’na dahiliye Bakarmı

Ağız Kokusu tedavisinde ve tanısında  (Halitosis) alanında iç hastalıkları dahiliye bölümünden yardım alabilir, muayene olabilirsiniz,

Ağız Kokusu Ozon Gazı Tedavisi

Ozon gazının özelliği oksitleyici olmasıdır, dil üzerinde bulunan ince tabakanın altında yer eden bakteriler dil fırçalanmadığı takdirde orada kalarak hem ağız kokusu hemde tat almada bazı değişikliklere neden olabilmektedir, ozon ile ağız kokusu tedavisinde ozon gazı dil yüzeyinde ve altına yerleşmiş bakterileri temizleyerek, hijyen sağlar böylelikle ağzı kokusuna neden olan bakterilerden kurtulur.

Ozon tedavisi uzun süreli bir tedavi etkisi sunmaktadır.

Ağız Kokusu hangi doktora gidilir

Ağız Kokusu tanısı için öncelikli olarak KBB ye gidilmesi gereklidir, KBB deki muayenelerden ve sonuçlar negatif çıkması durumunda dahiliye bölümüne gitmelisiniz, ağız kokusunun sebepleri arasında bazı iç hastalıklarında etkili olduğundan yukarıdaki yazımızda değinmiştik.

Ağız Kokusu mideden kaynakanıyora dahiliye doktoruna başvurup tedavi yollarına bakılmalıdır.

Ağız kokusuna neden olan esas (halitosis) denilen gazdır, ağızda meydana gelen bu gaz farklı nedenlerden kokusu farklılık göstermektedir, kimilerinde ağızda lahanaya benzer koku oluşturması, kimilerinde çürük yumurta kokusuna benzer şekilde kendini göstermektedir.

Ağız Kokusu nasıl anlaşılır

Ağız kokusunu öğrenmenin basit bir yöntemi vardır, avucunuzun içerisine ağzınızla hohlayarak koklayın dışarıda yapılan benzer kokuyu sizde duyabilirsiniz.

Ağız Kokusu olmaması içi ne yapılmalı

Ağız kokusu olmaması için alınması gereken önlemlerin başında, hijyenik bir ağız gelmektedir, bunun için yeterince ağız temizliğine önem verip diş sağlığımızı korumak çok önemlidir, günlük ağız temizliğini ihmal kesinlikle ihmal etmeyelim. Ağız Kokusu önleme ve tedavi süreci bazen uzun zaman alabildiğinden dolayı aksatmadan süreci devam ettirmek gerekli durumlarda uzman doktorlar tarafından destek alınması önemlidir.

Ağız Kokusu Yapan Yiyecekler

Kokulu ve esansiyel özelliği çok olan yiyecekler ağız kokusuna neden olmaktadır, bir kaç örnek ile açıklayacak olursak, sarımsak, soğan benzeri bitkisel ürünler bu kapsamdadır.

Ağız Kokusu ölçümü nerde yapılır

Ağız kokusu ölçümü halitometre denilen cihaz ile diş kliniklerinde yapılmaktadır, her klinikte bulunan bir cihaz olmadığı gib ölçüm yapan her klinikte ağız kokusu tedavisi yapılmaya bilinir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.