Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

11.04.2022
17.800
Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısına Çözümler ve  Çözüm Yolları Baş ağrısı sorunu, günlük hayatımızda ne zaman oluşacağını bilemediğimiz sorunlardan birisidir bir çok baş ağrısı masum olsa da bazen çok ciddi nedenleri olabileceğinden dikkate alınmalı ve asla ihmal edilmemelidir . Alanında uzaman doktorların da bu konuda yapmış olduğu incelemeler doğrultusunda tavsiye ettikleri en çok tedaviler ise doğal bitkilerdir. Baş ağrısına önemli ölçüde etkili olan doğal ürünler ile baş ağrısı problemlerinizi çok daha hızlı bir şekilde geçirmeniz mümkün hale gelmektedir.

Baş ağrısına iyi gelen evde uygulayabileceğiniz çözüm önerileri, şiddetli baş ağrısına iyi gelen ilaç, baş ağrısı için masaj önerileri, baş ağrısına iyi gelen yiyecekler gibi, uzun tedavilere ihtiyaç duymadan baş ağrısından nasıl kurt ulunur, konuları hakkında geniş çaplı bir araştırma yazısı hazırladık.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 • Aşırı rüzgara maruz kalındığında
 • Regl dönemlerine bağlı baş ağrıları
 • Şeker hastalığına bağlı baş ağrıları
 • Beyin tümörlerine bağlı baş ağrıları
 • Uykusuzluğa bağlı meydana çıkan baş ağrıları
 • Uzun süreli çalışmalara bağlı baş ağrıları
 • Yorgunluğa bağlı baş ağrısı
 • Zehirlenmelere bağlı baş ağrıları
 • Bayılma sonrası meydana gelen baş ağrıları
 • Aşırı üşümeye bağlı ortaya çıkan baş ağrıları
 • Aşırı sinirlenmeyle ortaya çıkan baş ağrıları
 • Pisikolojik nedenler
 • Diş ağrısına bağlı baş ağrıları

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?

Baş ağrısı alarm semptomları ve Baş ağrısını tetikleyen nedenler hormonal bazı nedenlerden başlayarak çeşitlilik ve çıkış evrelerine bağlı olarak ve sebepleri vardır en başlıca bilinen tıp ta isimlendirilmiş olan şunlardır.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Migren ağrısı baş ağrısı olarak bilinse de esasında tıpta hastalık olarak görülmektedir ve gerçekte bir hastalıktır migreni diğer baş ağrısından ayıran özellik ise, bulantı ve kusmaya neden olabilmesidir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir Nasıl Geçer?

Bu tür baş ağrıları genellikle beklenmedik ani durumlarda kişinin istemediği bazı durumlar ile karşılaşması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Gerilim türü baş ağrıları atak evreleri 15 gün veya 1 ay olarak ortaya çıkmakta, yaklaşık ağrının süresi 30 dk aralıklarla 7 güne kadar devam edebilmektedir, ağrı çok şiddetli olmayıp orta şiddette kendini gösterir, günlük hayatı etkileyecek tarzda değildir, fiziki hareketlere bağlı olarak artmaz veya azalmaz nadir olarak kusma ve fotobi gibi durumlara neden olabilmektedir.

Nedenleri: psikolojik olarak, kas kontraksiyonlara bağlı olarak,  stres ve psikomyojenik etkenleridir.

Sinüzit Baş Ağrısı Nedir?

Sinüslerin iltihap ile dolmasından kaynaklı meydana çıkan bir baş ağrısı türüdür uzun tedaviler gerektirmekte ve sık sık baş ağrılarına neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Küme olarak ortaya çıkan Baş Ağrısı

Genellikle erkeklere has olan bu baş ağrısı türü beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan türden olup belli aralıklar ile tekrarlayabilmektedir bazen gün içerisinde 7-8 defa atak olarak görülebilmektedir

Çocuklarda Migren Ailede migren hastalığı  olan kişilerde maalesef küçük yaşta çocuklarında da ortaya çıkabilmektedir

 • Kranial Nevraljiler
 • Hormonal Migren
 • Kronik Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Bölgeleri Nelerdir?

Baş ağrısı genel bir terim olarak kullanılsa da, gerçekte baş ağrısı bölmeleri olarak farklı yerlerde ve farklı noktalarda ortaya çıkmaktadır, bu bölgelerin ağrıya neden olmasının farklı nedenleri vardır. genellikle baş ağrısının ortaya çıkın noktalar şunlardır.

 • Genel baş ağrısı
 • Bölgesel baş ağrısı
 • Başın üst kısmında beliren ağrılar
 • Alın kısmında beliren ağrılar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Baş ağrısına Susam: Susam içerisinde bulunan magnezyum yardımıyla baş ağrısı yaşayanlar, salatalarında ya da çorbalarında susam katarak tüketirlerse baş ağrısı sorunlarını giderebilirler.

Baş ağrısına Ispanak salatası: Kan basıncında etkili olan ıspanak, kan basıncını düşürür. Böylelikle bireyin baş ağrısında da etkili olmasında yardımcı olur.

Baş ağrısına Tam tahıllı ekmek: Diyet yapanlarda yoğun şekilde enerji azalmasından kaynaklı olarak baş ağrısı oluşabilir. Böyle durumlarda tam tahıllı ekmek ya da yulaf tarzında besinler tüketerek ağrınızı dindirebilirsiniz.

Baş ağrısına Karpuz: Baş ağrısından korunmanın en iyi yollarından birisi olan karpuzu da tüketerek susuzluk sorununuzu çözüp, böylelikle içerisinde bulunan magnezyum minerali sayesinde baş ağrınızı dindirme de işe yaramasını sağlayabilirsiniz.

Baş Ağrısına Kahve İyi Gelir mi?

Baş ağrısına Kahve: Akşamdan kalma zamanlarında en iyi tedavi yöntemi kahvedir. Akşamda kalma durumlarında sabah kalktığınızda baş ağrınız olacaktır. Baş ağrısını dindirmek için kahve en etkili yöntemdir. Bunun dışında diğer baş ağrıları için kahveyi önermiyoruz.

Baş ağrısına Acı baharatlar: En hızlı baş ağrısını geçiren yöntem de acı baharatlardır. Yemeklerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu baharatlar ile kısa zamanda ağrı sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Baş ağrısına Badem: Araştırmalara göre bademin baş ağrısında etkili olduğu biliniyor. Şöyle ki bademde ki magnezyum sayesinde damarlar rahatlar ve böylelikle vücut baş ağrısından kurtulur. Baş ağrıları için önerdiğimiz magnezyum yönünden zengin olan besinlere sizlerde ihtiyaç duyarak, baş ağrılarınızı giderebilirsiniz.

Baş ağrısı zonklama nasıl geçer

Baş ağrısına Yoğurt: Başınızın ağrıdan daha çok zonklama gibi sorunuyla karşı karşıyaysanız, sizlere kalsiyum açısından bol olan yoğurdu tavsiye ediyoruz. Beynin iyi çalışması açısından kalsiyumu bol olan yoğurt çokça tüketilmelidir.

Baş Ağrısı Ateş Neden Olur?

Baş ağrısı ile birlikte ateşiniz ve üşüme var ise yüksek bir ihtimalle grip oluyorsunuzdur, baş ağrısı ve ateş üşüme gribin en önemli belirtilerinden sayılır. Ayrıca baş ağrısı burun akıntısı halsizlik gibi belirtilerde grip hastalığının belirtilerindendir.

Alın Bölgesi Baş Ağrısı Neden Olur?

Alın kısmında meydana gelen baş ağrısı migren kaynaklı olmaktadır sıklıkla migren ağrısının başlangıcı diğer bölgeler olsa da en çok hissedilen bölge alın kısmı olmaktadır.

Baş ve Boyun Ağrısı Nedenleri?

Bölgesel baş ağrıları farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir, farklı bir nedenden dolayı meydana gelen boyun ağrısı baş ağrısına neden olabilmektedir, Bir diğer nedeni ise boyun ve baş ağrısı migren ile bağlantılı olabilmektedir.

Baş Ağrısını Geçirmenin Yolları

 • Baş Ağrısını Arveles hapı kullanarak geçirebilirsiniz doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
 • Baş ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar tüketerek geçirebilirsiniz.
 • Baş ağrısı bandı kullanarak
 • Baş ağrısı zencefil çayı ile çabucak geçebilmektedir.
 • Patates baş ağrısı için asırlardır kullanılan doğal yöntemlerden bir tanesidir
 •  Masaj baş ağrısına iyi gelen bir diğer yöntemdir.
 • Limon aromaterapi özelliği ile baş ağrısına iyi gelir
 • Lavanta uçucu yağı hem, hem sakinleştirici, yatıştırıcı, antidepresandır ve duygusal dengeleyicidir
 • Özellikle küme baş ağrısına çörek otu iyi gelmektedir

Baş Ağrısı Esması

Baş Ağrısı Alternatif Tıp  Ağrıyan yere elini koyarak Esma-ül Hüsna’yı zikir etmek ve okumaya devam etmek…
Esmaül Hüsna için “bedeni ve zihni, öfke, nefret, eleştiri, hüzün, pişmanlık, kıskançlık, korku ve günah duygusundan meydana gelen zehirleri temizleyen en etkili güçtür. Hastalık genelde bedenin herhangi bir yerinde enerjinin işlevini yapmaması sonucunda oluşur. Öfkelendiğimizde, bedenimizde öldürücü bir zehir meydana gelir. Eğer bu zehir nötralize edilmezse bazen uzun vadede ölümle sonuçlanır. İşte bu zehrin de en büyük panzehir Es-maül Hüsna’dır”

Baş Ağrısı Çene Uyuşması Nedenleri?

Baş ağrısı kendi başına genel olarak sıradan sayılsa’ da, çok şiddetli baş ağrısı çene uyuşması gibi farklı etkenler durumu daha riskli ve kontrol altına almak gerektiğinin işareti olarak görülmelidir, uyuşma vücuttaki herhangi bir damarın tıkanık olduğuna işaret etmektedir, buna bağı olarak felç, beyin kanaması gibi başka nedenleri doğurabileceğinden en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Baş Ağrısı Cinsiyet belirler mi?

Baş ağrısı hamilelik döneminde kadınların sıkça karşılaştıkları bir sorun olduğundan baş ağrısının cinsiyet üzerinde bir belirleşildiği yoktur.

Baş ağrısı çift görme

Baş ağrısı ile birlikte çift görme ve denge problemi yaşamak beyin tümörü belirtisi olabilir.

Baş Ağrısı Ve Çarpıntı Nedenleri?

Baş ağrısı ve çarpıntı genellikle tansiyon problemine işaret etmektedir, baş ağrısı ile beraber terleme ,baş ağrısı ellerde titreme kalp ve böbrek rahatsızlıkların belirtisi ‘de olabilir.

Baş Ağrısında Şıkça Sorulan Sorular

Baş ağrısı en iyi gelen ilaç

Baş ağrısın bir çok nedeni olabileceğinden ilaç seçimi yapmadan önce uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Baş Ağrısı Geçmiyor Ne Yapmalıyım

Şiddetli ve geçmeyen bir baş ağrısı yaşıyor iseniz baş ağrısını geçirmekten çok tedavi yollarına başvurmalı , nedenlerini araştırmalısınız.

Baş Ağrısı Göz Yaşarması Neden Olur

Alerjik bazı nedenler baş ağrısı ile beraber göz yaşarmasına ve burun akıntısına neden olabilmektedir.

Baş Ağrısı Göz Şişmesi

Migren ağrısı bazen göz şişmelerine neden olabilmektedir.

Hacamat Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Hacamat baş ağrısı ile birlikte unutkanlık baş dönmesi gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Baş Ağrısı Müzik

Sürekli yüksek sesle müzik dinlemenin dikkat bozukluğuna neden olarak baş ağrısına neden olmaktadır.

Baş Ağrısı Karın Ağrısı

Baş ağrısının nedenleri arasında bağırsak problemleri olabilmektedir, bazen karın ağrısı diye adlandırılan bağırsaklardan meydana gelen ağrılar baş ağrısına neden olabilmektedir.

Baş Ağrısı Nazar

Nazarın esneme, ve uyuklamaya neden olabildiği gib baş ağrısına neden olabilmektedir. Nazar’dan dolayı meydana gelen baş ağrısı aniden ve genellikle şiddetli olmaktadır.

Baş Ağrısı Ne Kadar Sürer

Baş ağrıları genellikle 15 ila 30 dakika süre içerisinde geçiyor olsa’da , rahatsızlığına bağlı olarak daha kısa ve uzun sürebilmektedir.

Baş Ağrısı Neden Enseye Vurur

Baş ağrısının enseye vurmasının bir kaç nedeni vardır , bunlardan birincisi boyun fıtığıdır bir diğeri tansiyon, beyin kanaması, ve felç gibi farklı ciddi sebepleri olabileceğinden göz ardı edilmemelidir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.