Basur Nedir? Nasıl Geçer? Hemoroit Neden Olur

20.04.2022
21.275
Basur Nedir? Nasıl Geçer? Hemoroit Neden Olur

Basur Nedir? Nasıl Geçer? Hemoroit Neden Olur? Basur memesi nedir ? Hemoroid diye isimlendirilen bağırsak damarlarının kan toplayarak şişmesine verilen isimdir. Basur memesi pıhtı ile dolu olan temizlik esnasında el ile hissedilebilen şişlik şeklinde ağrılı (hemoroid) memesine verilen isimdir. Hastalığının ilk habercisi olarak ‘da adlandırabiliriz ,Günümüzde bir çok insanın karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi olup tedavisi çok zor olmayan makat bölgesinde ortaya çıkan tıp dilinde (linea dentata) diye isimlendirilen bir hastalık türüdür.

Basur memesi kaşıntı ile ortaya çıkabildiği gibi makat bölgesi çevresinde çatlaklar ile başlayıp iç kısımda şişmelerle ‘de devam edebilmektedir. Hastalığın ilk zamanlarında belirtisi ise basur memesi dışarıda el ile hissedilebilir olmasıdır. Hastalığın ilk evrelerinde fark edilip tedavi edilmesi tedavi sürecini daha kolay ve daha kısa bir zaman diliminde sonuçlanması açısından önem arz etmektedir.

Basur memesi için kesin çözüm yolları genellikle ilk dönemlerde başarılı sonuçlar sağladığından dolayı hastalığın takibi ve kısa sürede fark edilip gerekli tedavilerin doktor kontrolünde yapılması sonrasında uzun zaman alabilecek ağrılı bir tedavinin önüne geçebilir. Basur memesi fitil benzeri ilaçlar ile tedavi edilebildiği gibi, basur memesi için bitkisel çözüm yollarında tedavinin seçenekleri arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda  Basur memesi ameliyatı, Basur memesi ameliyatsız geçer mi Basur memesi’ni doğal yollarla tedavi etmenin mümkün olup olmadığı, Basur memesi yırtılması, yanması gibi genel olarak çokça sorulan sorulara uzmanların vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yanıt vermeye çalışacağız.

Basur Memesi Nasıl Geçer

(Basur Memesi Şişmesi Nasıl Geçer)

 • Kan sulandırıcı limon ve sirkeden uzak durulmalıdır.
 • Kabız olmamaya dikkat edilmelidir.
 • Kabızlık hemoroidin tetikleyicisidir.
 • Dere otu basuru önleyici bitkiler arasındadır sıkça tüketilmelidir.
 • Acı ve baharattan uzak durulmalıdır.
 • Kahve ve yoğun kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Akşam yemeklerinden sonra bir bardak çoban çantası çayı tüketilmelidir hemoroidin geçmesine yardımcı olur.
 • Yanlış beslenmdeden uzak durulmalıdır.
 • Basur memesi lazer tedavisi ile basur memesi tedavisi yapılmaktadır.

Basur Memesi Ameliyatı

Hemoroid ameliyatı ile basur memesinin olduğu bölge doktorlar tarafından boğma veya kesilme yöntemi ile yerinden alınarak ameliyat gerçekleşmiş olur, Uzman doktorlar tarafından uygulanan bir diğer yöntem ise basur memesi kurutma yöntemidir.

Hemoroid ameliyatı komplike olmayan bir ameliyat türüdür hastalık son evresinde değil ise kısa bir operasyon ile alınabilmekte ve hasta kısa bir süre içerisinde çalışma hayatına dönebilmektedir.

Basur Memesi Abdesti Bozar mı?

Burun, basur, diş gibi sürekli kanamaya neden olan iltihaplı olup sıvı çıkaran kişilerin, fıkıhta özür diye adlandırılan kısma girdikleri için” (mazeret) adı verilir. Bu durumlarla karşılaşmaksızın bir namaz vakti geçmeyen kimseler abdest tutma özürlü (sahib-i özür, ma’zûr) adını alır. Ancak söz konusu özür, rahatsızlığın başlangıcında değil, bir farz namaz vakti aralıksız devam edince gerçekleşir. Böyle bir durumda olan kişilerin sürekli bu ve benzeri sorunlar ile karşılaşmaları sonucunda özürlü sayıldıklarından dolayı abdesti geçerli olur.

Basur Memesi Acır mı ve Basur Memesi Büyür mü ?

Basur memesi içerisinde bulunan kanın veya iltihabın artmasına bağlı olarak ağrı gerçekleşebilmektedir, basur memesi kanaması hastayı endişelendirse de esasında kanamanın olması hastanın ağrılarının azalmasına sebep olmaktadır, Basur memesinin büyümesi ise tedavi edilmediğinde ve kanamanın oluşmamasına bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Basur Memesi Orucu Bozar mı?

Bilerek vücuda giren sıvı orucu bozmaktadır. Taharetlendikten sonra basur memesinin kurutulması orucun sıhhati açısından yeterlidir.

Basur Memesi Yok Olur mu?

Basur memesi kendi kendine geçer mi? Tromboze hemoroid iç hemoroidin vücuttan dışarıya çıkmış haline denir , dış hemoroid kendiliğinden geçmemektedir kesinlikle tedavi edilmelidir, iç basur memesi bazen çok küçük bazen çok büyük olabilmektedir bazen tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçebilmektedir.

Basur Memesi Delinir mi?

Basur memesi müdahalesi kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Delinmesi ve müdahale edilmesi tehlikeli sonuçlara neden olacağın dan şiddetle kaçınılması gereklidir.

Basur Memesi Ağrı yapar mı?

Genel olarak çok ağrı yapan bir hastalık değildir, hastalığın evrelerine göre ağrı azalıp veya çoğalabilmektedir, en çok ağrılı dönemleri son evreleridir.

Basur Memesini El ile İtmek

Basur memesinin el ile itilmesi 4. derece hemoroide hastalarında el ile itilmesi halinde meme tekrar dışarı çıkabildiğinden enfeksiyon kapma ihtimali söz konusudur vakit geçirilmeden tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Basur Memesi Ameliyatsız Geçer mi?

Bütün hastaların ameliyat edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemekte ve yapılmamaktadır hemoroidin evreleri 1. 2. 3 ve 4. evreleri vardır eğer hastalık son evresine gelmiş ve hasta dayanılmaz ağrılar yaşatıp ve basur memesi yırtılması ile yüksek miktarda kan kaybına neden oluyorsa cerrahi müdahale gereklilik kazanmaktadır. Basur memesi var ama kanama yok ise en kısa sürede şişmenin oluşma nedenini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır.

Basur Memesi Tedavi Edilmezse Ne olur?

Basur tedavi edilmediğinde zamanla kanamalar başlayarak yüksek miktarda kansızlığa neden olur, bu kanamanın neticesi ile kansızlık (anemi) kalp fonksiyonlarının bozulması gibi ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Basur memeleri yani hemoroit tedavi edilmediğinde ve hastalık ileri bir seviyeye ulaştığında basur memelerinin el ile içeri itilemediği durumlarda basur memeleri dışarıda kalarak sürekli iç çamaşırların ıslaklığı, kaşıntı ve sonrasında enfeksiyonlara neden olmaktadır özellikle şeker hastalarında enfeksiyon kapması çok ciddi sonuçlara kadar götürebilmektedir.

Basur Memesi Evde Nasıl Geçer?

Basur için Doğal ve Bitkisel Ürünler

 • Patlıcan
 • Aloevera
 • Siyah çay içeriği ile doğal büzücü etkisi ile basur tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Limon
 • Süt
 • Yeşil çay
 • Zeytin yağı
 • Çay ağacı yağı
 • Patates ve helvacı kabağı basur memesi üzerine püre yapılarak hastalık geçene kadar her gün sürülmesi tedavi sürecine yardımcı olmaktadır.

Basur Memesi Hangi bölüm Bakıyor?

Basur yani tıp dilinde hemoroid ile alakalı rahatsızlıklara genel cerrah bölümü bakmaktadır muayene ise proktoloji uzmanına yapılabilmektedir.

Hangi Doktora Hamilelikte Basur Memesi

Hamilelik hem anne hem bebek için hassas bir dönemdir, genellikle hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan hemoroid hamilelik döneminde çok daha fazla rahatsızlık vermesinin nedeni hamileliğe bağlı olarak rahim büyümesi ile baskının artmasına bağlı olarak çok daha fazla rahatsızlık vermektedir.

Genellikle hamilelik döneminde gelişen veya öncesinde meydana gelmiş basur memeleri çok büyük olmadığı sürece doğumu olumsuz yönde etkilememektedir.

Basur Memesi ilacı 

Basur memesi ilacı diye piyasada isabetli isabetsiz bir çok bitkisel ilaçlar bulunmaktadır, hepsi söylenildiği gibi faydalı olmadığı gibi hepsi zararlıdır diyemeyiz fakat bu gibi sağlık problemlerinde doktora danışılmadan ve etkileri klinik testlerle kanıtlanmamış ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Basur Memesi İner mi?

Dışarı çıkmamış ve yani 4. dereceye ulaşmamış bazı basur memeleri zamanla kendiliğinden inebilmektedir

Basur Memesi Patlatılır mı?

Basur memesi kesinlikle patlatılmaya çalışılmamalıdır, çok tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur.

Basur Memesi Morarması

Aşırı kan toplama ve iltihaba bağlı olarak renk değişikliği oluşabilmektedir. Basur memesinin morarması ile beraber ağrıların artmasına neden olabilmektedir

Basur Memesi Sert mi olur?

Basur memesi iltihaplanma ve kan birikmesine bağlı olarak sertleşebilmektedir.

Basur Memesi Kanar mı?

Aşırı kan ve iltihap toplamasına bağlı olarak basur memesinde meydana gelen çatlamalar kanamaya neden olabilmektedir, kanama meydana geldiğinde hastanın ağrısı var ise azalır. Kanamanın hiç gerçekleşmemesi ve memenin sürekli büyümesine bağlı olarak şikayetler ve ağrılar giderek artmaktadır.

Basur Memesi Kesilir mi?

Karşılaşılan ilginç sorulardan bir diğeri basur memesi kesilir mi sorusudur, basur memesine kesinlikle dışarıdan değil kesmek müdahale etmeye çalışmak dahi çokça tehlike arz eden bir durumdur.

Basur Memesi İçeri Girer mi?

Makatın dışında olmayan basur memeleri dışarı çıktığında el ile itilerek içeri girebilmektedir. Eğer basur emesi içeri girmiyor ve canınızı yakıyor ise vakit kaybetmeden bir uzman bir hekime gidilmelidir.-

Basur Memesi Kaç Günde Geçer?

Basur memesinin oluşmasın’ da beslenme alışkanlıkları gibi bir çok tetikleyici etken bulunmaktadır  aynı şekilde geçmesin de benzer faktörler etkili olduğundan şişliğin inmesi tetikleyici etkenlerden uzak durmaya bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir.

Basur Memesi Kanaması Nasıl Geçer?

Kanamanın tamimiyle geçmesi tedavinin sonuçlanması ile mümkündür.

Basur Memesi Normal Doğuma Engel mi?

Normal şartlarda ileri evrede olmayan basur (hemoroid) normal doğuma engel teşkil etmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.