Bamya Tohumu Faydaları Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

08.05.2022
12.065
Bamya Tohumu Faydaları Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır; Neye iyi gelir, Nasıl İçilir? Bamya bitkisini içerisinden çıkarılan çekirdekler temiz bir ortamda kurutularak bamya tohumu elde edilir. Bamya tohumu elde etmek için mutlaka ilaçsız bamyalar kullanmak gerekir. Bamya tohumu faydaları ile bilinen bir tohumdur. Peki bamya tohumu ne işe yarar? Neye iyi gelir? Nasıl Kullanılır?  Esasında Pek çok kullanım alanı da mevcuttur. Son zamanlarda bamya tohumu ile ilgili merak edilen pek çok şey bulunuyor. Hem iç organları hem de cilde çok büyük faydaları bulunur. Faydalı bitkiler pek çok araştırmaya tabi tutulur. Bu araştırmalar bamya üzerinde de yapıldı. Bamya içerisinde bol miktarda lif kaynağı ve vitamin bulunduruyor.

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? 

Doğru şekilde pişirilip tüketilmesi zor bir yemek olduğu için pek yapılması tercih edilmez. Fakat bamya yemeğini düzenli olarak tüketmek gerekir. Bamyanın faydaları son zamanda çok ön plana çıkmış durumda. Bamya tohumu özellikle cilt için çok faydalı bir ürün oluyor. Bamya tohumunu düzenli olarak kullanmak vücudumuzun her alanda daha iyi hissetmenize olanak sağlar.

Bamya Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bamya tohumu hakkında pek çok merak edilen soru bulunur. Bamya tohumunu elde etmek için bamya ihtiyaç duyulur. Fakat bu bamyaları ilaçsız olmasına çok dikkat etmek gerekir. İlaçsız mı temiz olan bamyaları içerisindeki çekirdekler çıkarılır. Daha sonra bu çekirdekler steril bir ortamda kurutularak bamya tohumu elde edilir. Tüketim için bu kuru hali çok ideal olacaktır.

Özellikle mineral ve vitamin bakımından en faydalı yiyeceklerden biridir. Düzenli tüketim ile vücuda çok faydalı yönleri bulunur. Bamyayı Normal halde tüketmek ile tohumun tüketmek arasında çok büyük bir fark bulunur. Tohuma daha mineralli ve daha vitaminli olmaktadır.

Bamya Tohumu Faydaları 

Bamya tohumunun pek çok faydası bulunur. Özellikle bakteri ve mantar gibi oluşumlara karşı vücudu korumayı sağlar

 • Kansere karşı bariyer oluşturarak hasta olmayı engeller. Bamya tohumu içerisinde yer alan doğal antioksidanlar kanserle mücadelede çok faydalı olmaktadır.
 • Vücutta tümör oluşumunu engelleyen en önemli bitkilerden biridir.
 • İçerisinde bulunan B vitamini sayesinde beyin ve sinir sistemine son derece olumlu yönde etki yapar. Unutkanlık konsantrasyon bozukluğu gibi sorunları olan kişilerin düzenli olarak bamya tohumu tüketmesi gerekir.
 • Sindirim sistemi ve dolaşım sisteminde problem yaşayan kişilerin bamya tohumu kullanarak bu hastalıklardan kurtulması mümkün olur. Bamya tohumu son derece lifli bir kaynağa sahip olduğu için sindirim sistemi düzenleyerek metabolizmayı hızlandırır.
 • Kemik ağrısına en iyi gelen bitkilerden biri bamya tohumu olmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar.
 • Gribal enfeksiyonlara ve astım gibi kronik hastalıklara bamya tohumu çok iyi gelir. Akciğerde oluşan tüm hastalıklara karşı hem koruyucudur hem de tedavi edicidir.
 • Bamya tohumu cilt için de son derece faydalı bir İçeriğe sahiptir.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?


Bamya
 tohumu faydaları ile bilinen ve pek çok farklı şekilde tüketime sunulur. Bamya tohumlarının belirli sayıda günlük olarak çiğnemeden yutabilir ya da bamya tohumundan çeşitli çaylar yapılarak tüketilebilir. Bamya tohumların direk yutmakta zorlanan kişiler biraz olsun bamyaları öğütüp küçük hale getirebilir. Aynı zamanda bamyalar sıcak bir su içinde yaklaşık 15 dakika kadar demlenerek tüketime sunulabilir.

Bamya tohumundan fayda sağlamak adına mutlaka düzenli tüketimi gerekir. Bamya tohumunu akşam ılık suya bırakıp sabah o şekilde tüketmekte mümkündür. Hangi yöntem olursa olsun mutlaka düzene tüketmek gerekir. Düzenli tüketim ile birlikte cildinizde ve vücudumuzda fayda görmek mümkün olacaktır.

Bamya Tohumu İle Zayıflama 

Bamya tohumu insan vücudu üzerinde çok fazla yarar sağlar. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için bamya tohumu son derece ideal bir tercih olacaktır. Kilo vermek ama sağlığından olmak istemeyen kişiler için bamya tohumu kullanmak son derece idealdir. Bamya tohumu insanı tokluk hissi verdiği için daha az yemek yeme durumu söz konusudur. Bamya tohumu içerisinde çok yüksek miktarda lif içerir. Lifli besinler insanı metabolizmasını hızlandırarak sindirim sisteminin daha olumlu bir hale getirir.

Aynı zamanda vücutta bulunan kan şekerinin ani bir hızla artıp daha sonra düşmesini engeller. Bu sebeple kilo vermek için son derece ideal bir tercih olur. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda potasyum bulunmasından dolayı sık sık idrara çıkma durumu yaratır. Bamya tohumu çok az bir kaloriye sahiptir. Özellikle sabahları aç karnına tüketmek daha küçük öğünler yemenize yardımcı olur. Akşam yemeğinden hemen önce de tüketmek gerekir.

Bamya Tohumunun Cilt ve Saça Faydaları

Bamya tohumunun vücudun hemen hemen her yerine büyük faydası bulunur. Bu faydaların en büyüğü de cilt ve saç için geçerlidir. Bamya tohumu içerisinde bol miktarda vitamin, mineral, potasyum bulundurur. Bamya tohumu içerisinde yer alan C vitamini cildin yaşlanmasını engelleyerek cilt altında bulunan dokuyu kuvvetlendirir. Böylece ciltte hiçbir şekilde kırışıklık meydana gelmez. Yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin pigmentasyonu zayıflamaya başlar.

Bunu önlemek için düzenli olarak bamya tohumu tüketmek gerekir. Ciltte akneden dolayı oluşan lekelerin giderilmesinde büyük bir rol oynar. İçerisinde bol miktarda vitamin bulundurması cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. Ciltte oluşan sivilce lekelerini ve sivilce izlerini yok etmeye yardımcı olur.

Bamya Tohumunun Zararları 


Bamya
 tohumu faydaları olduğu gibi zararları da bulunur. Bamya tohumunun insanlar üzerinde yan etkileri ve zararları olabilir.

 • Herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler bamya tohumun tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Hastalıktan dolayı vücuda zarar verebilir.
 • İlaç kullanımını düzenli hale getiren insanlar bamya tohumu kullanmamalıdır.
 • Düzenli bir besin tüketimi sağlayan insanlar bamya tohumu tüketmemelidir.
 • Gebelik durumu olan anneler ve emziren anneler kesinlikle bamya tohumu tüketmemelidir. Çünkü bamya tohumu süt kesmeye sebep olabiliyor.
 • Bamya tohumu direk ağıza atılıp yutulduğunda tohumların boğazda kalma ihtimali oluyor. Bu durumda insanlar boğulabilir. Bu riski göz önünde bulundurup tohumları öğüterek tüketmek gerekir.
 • Bamya tohumu bazı kişilerde alerjik reaksiyon söz konusu olabilir.

Bamya Tohumunun Tüketimi Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir?

Bamya bitkisinin içerisinden çıkarılan bamya tohumu atılır ve daha sonra çeşitli şekillerde kullanılır. Çekirdeğin doğru şekilde kurutulması sonucu bamya tohumu elde edilir. Bamya tohumunun direkt tüketilmesi pek tercih edilen yöntemlerden biri değildir.

 • Bamya tohumun tüketim şekli çok farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan en çok tercih edileni yemeklerin içerisinde bir tutam konularak tüketilmesidir. Örneğin çorba içerisinde bir yemek kaşığı kadar bamya tohumu eklenir ve hem tadını güzelleştirir hem de tüketimi kolaylaştırır.
 • Bamya tohumunu çay şeklinde tüketmek de mümkündür. Bir fincan sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı bamya tohumu eklenerek bir süre demlenmesi için beklenir. Demlenip rengini verdikten sonra tüketime hazır olur.
 • Bamya tohumu tüketiminin bir diğer yolu ise akşamdan normal bir suyun içerisine bir yemek kaşığı bamya tohumu eklenir ve sabah aç karnına bu su içilir. Bu şekilde tüketim sağlandığı zaman kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Bamya tohumunu Kürt şekline getirip tüketmek de mümkündür.
 • Kahve gibi öğütülüp toz haline getirildikten sonra çay poşeti içerisine eklendikten sonra demlikte demlenebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.