Cilt İçin Kolajen Takviyesi

28.04.2022
2.888
Cilt İçin Kolajen Takviyesi

Cilt İçin Kolajen Takviyesi Doğumumuzdan yaşlılığımıza kadar vücudumuzda sayısız olay gerçekleşiyor. Gerçekleşen her bir olay ile tüm vücudumuzda ve sistemlerimizde değişiklikler meydana geliyor. Bebeklikten gençliğin son dönemlerine kadar meydana gelen değişimler gelişim iken gençlikten yaşlılığa geçiş ve devamındaki süreçte oluşan değişimler gerileme olarak meydana geliyor.

Cilt İçin Kolajen Takviyesi

Parlak, canlı, gergin cildimizin orta yaşları tamamlayıp yaşlılığa adım atarken bu özelliklerini birer birer kaybettiğini görebiliriz bu kaybedilenlerden bir tanesi ve en önemlilerden kolajendir. Beslenmemizden başlayarak tüm yaşam stilimiz bu gerileme evresinde etkili rol oynuyor. Yani siz kendinize ne kadar iyi bakarsanız cildinizde güzel ve sağlıklı kalmaya o kadar devam eder.

Cildi parlak, gergin ve sağlıklı tutan kolajen yaş ilerlemesi, sigara ve alkol kullanımı, kötü beslenme alışkanlıkları ile geçen sürede vücut tarafından daha az üretilmeye başlar. Bunun ne anlama geldiğini tahmin edebilirsiniz. Kolajen üretimi azaldıkça cildinizde sarkmalar, solmalar gibi yaşlanma belirtileri oluşmaya başlıyor.

İşte bu sebeple sağlıklı bir cilt için kolajen çok önemli. Peki kolajenin vücutta üretilmesini sağlamak için yapılması gerekenler neler? Cildin yaşlanma belirtilerini azaltmak için kolajen üretimini nasıl destekleriz? Tüm bu soruları önce kolajeni tanımlayarak birer birer açıklayacağız.

Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Birçok cilt bakım ürününde adını sıkça duyduğumuz kolajen en basit tanımıyla vücutta da salgılanan bir protein türü. En büyük özelliği cildi gençleştirmesi ve genç kalmasını sağlaması olan kolajen yaş ilerlemesi ve diğer birçok alışkanlık ile vücutta daha az üretilmeye başladığında yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Örneğin sigara ve alkol tüketimi kolajen üretimini ciddi derecede olumsuz etkileyen alışkanlıklardır.

Bir diğer cildin kolajen üretimini olumsuz etkileyen durum kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Kısacası sağlığınızı olumsuz etkileyen tüm durumlar doğrudan vücuttaki kolajen miktarını ve üretimini de olumsuz etkiliyor. Cilt tarafından üretilen kolajenin ciltte üretimini tetikleyen ve destekleyen birçok unsur bulunmaktadır.

Bazı önemli besinlerin düzenli tüketimi bu yolların başında gelir. Bunun yanında birçok kozmetik ürünü de kolajen üretimini destekleyen içeriklere sahip oluyor.

Kolajenin Cilde Faydaları

Yukarıda tüm özelliklerinden bahsettiğimiz kolajenin cilde faydaları nelerdir? Sorusunun da yanıtını vermiş olduk aslında. Ama bu konu oldukça merak edildiği ve herkes tarafından iyice öğrenilmek istendiği için biraz daha ayrıntılı bahsetmekte fayda gördük. Kolajenin cilde faydaları başında gençlik gelir.

Nasıl bir gençlik? Diye merak edenler için hemen açıklayalım. Cildin yaşlanma belirtileri göstermesini engelleyen bir tür gençlik ilacı kolajen. Cildiniz gençken gergin, pürüzsüz ve parlak görünür. Yaşlanan kişilerin ciltleri içe kırışıklıklar ve pürüzlü bir yapı ila daha soluk bir görünüme sahip olur.

Genç cildin yaşlandığında bu hale gelmesinde tek sebep vücudun artık eskisi gibi üretmediği kolajenin eksikliğidir. Yani kolajenin cilde faydaları sizi yaşlanmaktan ve yaşlanmanın ciltte oluşturduğu etkilerden korumaktır.

Kolajen İçeren Besinler

Kolajen sağlıklı bir vücutta gerekli miktarda üretilir. Fakat günümüz yaşam standartları gereği bir çoğumuz sağlığına gerekli özeni göstermemekte. Bu sağlıksız yaşam stili de vücuttaki kolajen üretimini olumsuz etkilemekte. Şimdi sizlere kolajen içeren besinler hakkında detaylı bilgi vererek beslenme alışkanlıklarınızda bir takım küçük değişiklikler meydana getirerek vücudunuzu kolajen üretme açısından nasıl destekleyeceğinizi göstereceğiz.

Söz konusu kolajen içeren besinler oluğunda aklınıza ilk olarak c vitamini içeren besinleri getirmelisiniz. Bunların başında şüphesiz portakal, greyfurt gibi turunçgiller gelmektedir. Ayrıca çilek ve yeşilliklerde bu konuda listenize eklemeniz gereken besinlerden.

Bu c vitamini bakımından zengin besinler aynı zamanda tüketildiklerinde vücutta kolajen üretimini de tetikleyerek sizi hedefinize ulaştırabilir. Peki başka kolajen içeren besinler yok mu? Elbette var şimdi bir de onlara sırasıyla göz atalım.

Turunçgiller, çilek ve yeşillikler kadar herkes tarafından tüketimi yaygınlaşmış olmasa da avokado ve sarımsak da kolajen üretimini destekleyen önemli besinlerden. Ayrıca ceviz de listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer önemli kolajen destekçisi besin.

Bu besinleri yalnızca bir kez tüketerek tabi ki hedefinize ulaşamazsınız. Fazla abartmamak kaydıyla genel beslenme alışkanlıklarınız içerisine bu besinler homojen olarak yerleştirmelisiniz ki vücutta beklediğiniz değişimleri görebilin. Bu sebeple daha sağlıklı bir cilt için kötü alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanın yanı sıra beslenme alışkanlıklarınızda küçük dokunuşlar gerekir.

Kolajen İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Kozmetik sektörü her yaştan insana hitap etmek için ciddi bir çalışma sürdürüyor. Özellikle yaşlanma karşıtı ürünler yahut gençleştirici ürünler kozmetik dünyasında büyük bir kitlenin ihtiyaç duyduğu ve araştırdığı kategorilerden oluyor. Bu derece önem verilen bir alanda da çok fazla ürün üretimi mevcut oluyor.

Hemen her bütçenin kendine uygun bir ürün bulması mümkün yaşlanma karşıtı kozmetik ürünleri arasından. Ama öncesinde yaşlanma karşıtı kozmetik ürünlerini daha yakından tanımak gerekiyor. Özellikle bu ürünlerin en önemli özelliği vücuttaki kolajen üretimini tetiklemeleri.

Cilt İçin Kolajen Hangisi?

Bu sebeple piyasada kolajen içeren cilt bakım ürünleri ismi ile tanıtılmaları şaşırtıcı olmuyor. Esasında vücut tarafından üretilen bir protein türü olan kolajenin üretimini tetikleyen bu ürünlere sıklıkla kolajen içeren cilt bakım ürünleri deniyor. Peki bu kolajen içeren cilt bakım ürünleri içerisinden hangisini seçip kullanmalısınız? Burada çok fazla ürün olduğu için insanların kafası karışabiliyor. İşte bu sebeple sizin için kullananları tarafından olumlu yorumlar alan, en sevilen kolajen içeren cilt bakım ürünleri hakkında araştırma yaptık.

İlk olarak bu alanda lider marka Vichy’nin adını söylememek olmaz. Özellikle yaşlanma karşıtı ve gençleştirici ürünleri ile bilinen marka vücutta kolajen üretimini destekleyen gece ve gündüz kremleri ile de çok seviliyor. Ürünü kullananların büyük çoğunluğu düzenli kullanımda bir ay içerisinde etkilerini görmeye başladıklarını belirtiyor.

Aynı şekilde geçen zamanda ürün kullanımında uzayan süre ile etkiler de daha belirginleşmekte. Ürünün nasıl kullanılacağına dair ürün üzerinde gerekli talimatlar bulunmakla birlikte oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Her gün temiz cilde uygulanan gündüz kremi ile her gece yatmadan önce cilde uygulanan gece kremi mevcuttur. Kişiler yalnız birini tercih edebilirken hem gece hem gündüz kremini birlikte kullanmak daha etkileyici belirtiler oluşturmakta.

Ve yine kozmetik dünyasında büyük müşteri kitlesi tarafından çok sevilen marka Yves Rocher kolajen içeren cilt bakım ürünleri konusunda da kullananlarından tam not almayı başarıyor. Hemen tüm ürünleri ile memnuniyeti yakalayan bu markanın kolajen üretimini destekleyen yüz kremleri oldukça seviliyor. Kullananlar düzenli kullanımda kısa sürede etkileri görmeye başladıklarını belirtiyor.

Vücudumuzda üretilen bir tür protein olan kolajen ismini oldukça fazla duyduğumuz halde hakkında tam bir fikir sahibi olmadığımız konulardan biridir. Özellikle kozmetik sektöründe ismi çokça geçen kolajen nedir? Diye birçok insan merak eder.

Cilt İçin Kolajen Kullananlar

Cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını sağlayan bu protein zaman içerisinde ve çeşitli birçok etkiyle vücut tarafından daha az üretilmeye başlayınca yaşlılık belirtileri de görünmeye başlıyor. Neyse ki kolajen içeren besinler ile bu proteinin üretimini desteklemek mümkün.

Bir diğer yandan kolajen içeren cilt bakım ürünleri de sorunlarınızı çözmek için size destek olabilir. Kolajen içeren besinler ve isimlerini ardından en iyi cilt bakım ürünlerini sizin için araştırdık inceledik ve seçtik. Bu bilgiler ile siz de genç bir cilt için gerekli adımları atın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.