Selülit Nedir? Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

01.11.2020
3.892
Selülit Nedir? Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit nedir?selülit ne demek ? Selülit vücudumuzdaki yağların dengesiz bir şekilde büyümesi ile oluşan bu yağların ve toksit sıvıların cilt altındaki bölgeye yerleşerek,cilt altında büyümeye ve şekil almaya başlamasıdır,tıpta bağ dokusu diye isimlendirilmektedir,zaman la ilerleyen selülit  cildimizde portakal kabuk görüntüsü vermekte,bir süre sonra çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir.

Bu yazımızda selülitten nasıl kurtulunur,Selülitsiz Bacaklara Sahip Olmanın Sırları,selülit tedavisi,selülitin belirtileri nelerdir,neler selülite neden olur,ev de selülit tedavisi, Selülit için ne yapmalı?gibi konulara değineceğiz.

Selülit Nasıl Geçer

Sağlıklı bir yaşam, selülitsiz bir hayat için her zaman sağlıklı beslenme en önemlisidir. Sizlere özel olarak derlediğimiz bu yazı da selülitlerden kurtulmanın en iyi yollarını açıkladık… Sizlere tavsiye edeceğimiz farklı besinlerden rastgele istediklerinizden en az 3 tanesini günlük olarak tüketmeye çalışın.

Selülit Zararlı mı

Selülit tedavisi uzman doktorlar tarafından,gözetim altında yapılması,ve cilt yapınız,selülit seviyesine bağlı yağlanma oranı göz önünde bulundurularak,uygulanacak olan tedavinin her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Selülit zararları konusunda uzmanlar doğru yapılan uygulamalarda herhangi bir sağlığa zararı tespit edilmediğini belirtmişlerdir.

Selülit tedavisinde uygulanacak tedavi yöntemini doğru seçip uygulama kullanılacak tedavi yöntemine,paralel devam etmesi gerekir.

Selülit Zayıflayınca Geçer mi?

Genellikle kilolu kişilerde görülen selülit problemi,beraberinde  şu soruyu getirmektedir,zayıflayınca selülitlerin geçer mi?selülitler kişi zayıfladığında kısmen azalsa bile kimi zaman tamimiyle bitmeyebilir. kilo verdikten sonra selülit kalacak olsa bile kilolu zamanınıza göre kurtulmanız çok daha kolay ve basit olacaktır.

Selülit Oluşumunun Nedenleri

Selülit oluşumun nedenleri selülit neden oluşur

içerisinde bir çok etken bulunmaktadır,özel nedenler doktor kontrolü ile meydana çıkmaktadır başlıca nedenleri arasında şunlar sayabiliriz

 • Genetik nedenler
 • Hormonsal bozukluklar
 • Aşırı kilo alımına bağlı deride yağlanma
 • Hareketsiz yaşam
 • Hazır yiyeceklerin çokça tüketimi

Kimyasal içeren ürünlerin kullanımına bağlı vücuttaki hücre değişikliğine bağlı semptomlar.

Selülit Kremi

Selülit kremi kullananlar şöyle bir durumu tecrübe ettiklerini belirtmişlerdir,selülit kremi önerileri istenildiğinde tavsiye edilememektedir sebebi ise gözle görülür bir etkisinin olmayışıdır çok uzun vadede kullanımı ise maddi olarak hiç de azımsanmayacak rakamları doğurmaktadır.

Selülit Kremi Kahve

Selülit probleminde çokça kullanılan,her an elimizin altında bulunan,kahve kremi diye adlandırılan kür içerisine selülit için zeytinyağı da  katılarak  düzenli olarak kullanıldığında cildi yumuşatıp nemlendirdiği gibi,selülit tedavisi görmüş ciltlerde rahatlatıcı etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Selülit Kremi Kullanımı

Selülit kremi kullanırken en çok sorular sorulardan bir tanesi,selülit kremi spordan önce mi sürülmeli yoksa spordan sonramı?sorusu gelmektedir spordan önce selülit kremi kullanmanız spor yaparken etkisini arttırdığı söylenilen ve tavsiye edilen yorumlar arasındadır.

Selülit belirtileri

 • Deride kızarıklık.
 • Deride kırmızı çizgiler, kırmızı bölgeler.
 • Şişme.
 • Isınma.
 • Ağrı veya dokununca acıma.
 • Tenden berrak sarı bir sıvı akıntısı.
 • Eğer hastalık kan yoluyla bedene sıçrarsa, sonucunda ateş ve sıtma görülebilir.
 • Selülit çatlakları

Selülit Ozon Tedavisi

Selülit için ozon tedavisi uygulaması son zamanlarda adından çok ca söz ettirmektedir,selülit için ozon tedavisi yaptıranlar memnun kaldıklarını selülitlerden 1 ay gibi sürede yarı yarıya kurtulduğunu söyleyenler çoğunluktadır

Lazerle Selülit Tedavisi

Lazerle selülit tedavisi yaptıranlar hiç azımsanmayacak kadar çoktur,bölgesel inceleme yapılmadan lazer ile selülit tedavisi uygulanmamaktadır,ciltte belli yerlerden küçük kesikler ile çekme yapan bağlar kesiliyor  ve deri altında fıtıklaşan yağlar yakılmaktadır,en kısa yoldan selülitlerden kurtulmak için lazer tedavisini tercih edenler şikayetci oldukları tek nokta ise ödemlerin geçmesinin biraz zaman almasıdır.

Kollardaki Selülit Nasıl Geçer?

Kol kasları biseps ve triseps diye adlandırılan iki kas gurubundan oluşmaktadır,kollardaki selülitler’den kurtulmak için bu iki kas gurubunu küçük ağırlıklar kullanarak,kol egzersizle ile tahmininizde çok daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Selülit Oluşmaması İçin Ne Yapmalı

Selülit oluşmaması İçin ne yapmalı sorusuna gelince aslında selülitin en iyi tedavi şeklidir diyebiliriz,çünkü selülitin oluşmasını engellemek için yapacağınız şeyler hem sağlığınız açısından olumlu sonuçlar doğuracak hemde daha sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız şimdi Selülit oluşmaması İçin ne yapmalı sorumuzun maddelerimizi sıralayalım.

 • Selülit Nasıl geçer sorusuna en iyi yöntem selülit Egzersiz leridir
 • Düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmeyin
 • Tv izlerken atıştırmalardan uzak durun
 • Bol bol su için
 • Tuz tüketimini en aza indirin
 • Kola ve asitli içecekleri azaltın mümkünse içmeyin
 • Kahvaltıyı doyurucu bir şekilde yaparak diğer öğünlerinizi azaltın.
 • Düşük kalorili diyetlerden uzak durun
 • Marketten değil kendi meyve suyunuzu kendiniz yapıp tüketin
 • Sigara ve alkol tüketmeyin
 • Sabahları su içerisine limon sıkarak 1 bardak limonlu su için
 • Soya içeren kremler kullanın
 • Ekmeği azaltın,yapabiliyorsanız hayatınızdan çıkarın

Selülit Oluşumunu Engelleyen Besinler

 • Brokoli. Brokoli,
 • Muz
 • Ispanak
 • Lahana
 • Yumurta
 • Limon
 • Yoğurt
 • Ananas

Selülit düşmanı besinler

Selülit Geçmesi için Bitkisel Yiyecekler

Selülit için Su: Kan dolaşımında düzenlenme işlevi gören suyu bol tüketmeye çalışın. Ödem oluşumlarını da engeller. Az günlük 2,5 – 3 litre sıvı alınmalıdır. Büyük oranı da su olmasına dikkat edin.

Selülit için Keten tohumu: Damarların açılmasında ve kan dolaşımının rahatlamasında işe yarayan keten tohumu, her sabah tatlı kaşığıyla 2-3 kaşık yenilmelidir. Yoğurt ile karıştırılıp da yenilebilir.

Selülit için Maydanoz, brokoli, karnabahar ve portakal: Deri altında bağ dokusu güçlendiren bu besinler ile yağlardan uzak duracaksınız! C vitamini açısından da oldukça zengin olan bu besinleri her zaman sofranızda bulundurmaya çalışın.

Selülit için Soya: Et, tavuk tüketimi yerine sizlere her zaman 3 adet soya köftesi veyahut dilediğiniz takdir de soya fasulyesi (bir porsiyon) öneriyoruz.

Selülit için Somon balığı: Haftalık olarak 2-3 gün tüketilmesini önerdiğimiz bu yağlı balık sayesinde damarlar genişleyecek ve kan akışı da böylelikle hızlanacaktır.

Selülit için Domates suyu: Vücudu toksinlerden arındıran domates suyu ile selülitlerinizi giderebilirsiniz! Günde 2-3 bardak yeterlidir.

Selülit için Üzüm Çekirdeği, toz kakao: Bağ dokusunda büyük oranda destekçi olan bu besinler ile vücudunuza sağlıklı besinler almış olabilirsiniz.

Selülit için Soğan ve sarımsak: Bu ikiliyi her salata yapımınız da ya da her sofranızda bulundurmaya çalışın. Kan basıncında etkili olup dolaşımda da rahatlama konusunda yardımcı olur.

Selülit için Kereviz: Kan damarlarının açılmasını, kasılma sorunlarının giderilmesini sağlar. Kan dolaşımında da etkilidir.

Selülit için Yeşil çay: İçeriğinde şifalı besinlerin bulunmasıyla yağ yakımı konusunda etkilidir. Günde 2 fincan kadar yeşil çay yeterli olur.

Selülitlerin Giderilmesinde Kullanılan Diğer Seçenekler

Selüllit Fırçası:Kan dolaşımını hızlandıran son zamanlarda at kılından’ yapılan vücuda masaj yapılarak uygulanan basit ama başarılı bir seçenektir. Selüllit enfeksiyonu fırçası kullananlar hem masaj yaptı hem selüliti giderdiği için çok memnun kaldıklarını belirtmektedir.

Selüllit Masajı:Banyo kesesi kullanarak,ve vücuda normal masaja benzer şekilde belli bölgelerden başlayarak aşağı doğru yapılar masaj yağ dokusuna odaklı yapılır,uzman kişiler tarafından yapılması,ve eğitim alınması gerekmektedir.

Selülit Diyeti: Selülit diyeti için diyetisyen doktorlardan yardım alabilir, selülit diyet programını uygulayarak selülitlerin izden kurtulabilirsiniz,

Selülit Masaj aleti:Selülit masaj aletleri deri altında birikmiş yağ tabakasını harekete geçirip ısıtılarak eritilmesine yardımcı olan selülit için tasarlanmış özel aletlerdir. Selüllit aleti kullananların çoğunlukta olduğunu bilmekeyiz

Selülit antibiyotik:Selülit tedavisinden sonra doktor tarafından verilen ilaçtır doktor tavsiyesi ve reçete ile satılmaktadır.

Selülit Bandı:selülit pansumanı diye olarak’da adlandırılan Selülit bandı kullananlar‘ın tekrar tekrar tercih ettikleri bir üründür deri üzerine yapıştırılarak cilt tabakası altındaki yağların yakılmasına yardımcı olur.

Selülit sorunu için vakum aleti kullananlar‘ etkili sonuçlar almışlardır

Selülit Hacamat:Doğal yollardan selülitten kurtulmanın bir diğer adı selülite hacamat tedavisidir,uzmanlar tarafından yapılan tıbbi hacamat selülit tedavisinde önemli rol oynamakta başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Selülit Çayları:En etkili selülit çayları 

 • Hindiba Çayı
 • At kuyruğu otu çayı
 • Yeşil çay
 • At kestanesi çayı
 • Maydanoz çayı
 • Gotu kola bitki çayı

Selülit De toksu: Vücutta biriken toksinlerin atılma işlemine verilen ismidir yukarıda saymış olduğumuz selülit çayları ile selülit de toksu nu gerçekleştirebilirsiniz.

Selülit sabunu:Selülit sabunu kullanmayanlar öncelikle selülit sabunu kullanılanların yorumlarına bakarak fikir sahibi olmaktadırlar,bizde kısaca bahsedelim istedik selülit sabunu kullananların geneline baktığımızda selüliti geçirmede pek etkili bir sonuç sağla masada cildi güzelleştirip sıkılaştırdığı konusunda aynı noktada buluşmaktadırlar.

Selülit ve sıkılaştırıcı kremler:Selülit sıkılaştırıcı kremler selülit tedavisi gördükten sonra cildin sıkılaçması için kullanılan kremlerdir.

1 Hafta selülit nasıl geçer:Bacak kısmında Çok yüksek oranda selülit problemi olmayanlar,1 haftalık düzenli selülit egzersizi yaparak kurtulmaları mümkün hale gelebilmektedir.

Selülit bakımı:Tıbbi müdahaleden sonra operasyon yapılan bölgeye uygulanan bakımın tümüne denir.

Selülit enfeksiyonu nedenleri:Lazer veya tıbbi olarak yapılan müdahaleden sonrası selülit tedavisi uygulanan bölgenin güneş ışığına maruz kalması veya herhangi bir nedenden dolayı şişmesi ve ya kızarmasıdır

Selülit Patlaması:Deri altında bir noktada biriken yağın patlamasına denir lipom patlaması diye’de adlandırılmaktadır.

Selülit Lahana Kürü:4 adet lahana yaprağını 500ml suda kaynatılarak hazırlanır,her gün yemeklerden 1 saat önce ve yemekten 1 saat sonra tüketilmelidir.20-25 gün devam ettikten sonra cildinizde sonuçlarını görmeye başlayacaksınız

Selülit Enfeksiyonu bulaşıcı mı?Selülit enfeksiyonu bulaşıcı değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.