Hyalüronik Asit Nedir?

04.05.2022
1.037
Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik Asit Nedir? Hyalüronik Asit İle Cilt Bakımı nasıl yapılır? Hyaluronik asit son zamanların popüler yüz kırışıkları giderici vitaminler arasında sıkca konuşulan kısaca HA diye isimlendirilen bir vitamin türü olan vücudumuzun her dokusunda bulunan DNA mızın yapı taşlarından olan ve hayati öneme sahip basit olmayan bileşenler türünden olan vitamin ailesindendir.

Hyalüronik Asit Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit in ilk kullanımı kullanım alanı ortaya çıkışı ve ticaret ürünü olarak kullanımı 1942 lere dayanmaktadır Endre Balazs’ın hamurlu yiyecekler, pasta, unlu mamullerde, yumurta akı yerine kullanmaya başlaması ve patentini istemesi ile ortaya çıkmıştır. Yani ticari kariyeri bir pastacının eli ile başlamıştır.

Hyaluronik Asit Nedir Ne İşe Yarar

Peki Nedir? Hyaluronik Asit (kısaca HA) diye adlandırılan bütün canlı varlıklar da bulunan bütün canlıların dokularının ve hücrelerinin içerisinde yer alan yaşamsal bir bileşendir. Kendi yapısında bulunan mukopolisakkarid  özelliği ise en küçük canlılar ve insanlar dahil bütün varlıklarda bulunmaktadır.

Hyaluronik asit’in en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi eklemlerimizde bulunan ve eklemlerimizin kaygan olmasını sağlayan bir protein türü olmasıdır. Hyaluronik asit in ikinci olarak göze çarpan özelliği ise hücre bağlayıcı bir bileşen olmasından dolayı vücudumuzun her bölgesinde bulunmaktadır vücudumuzdaki lifler tendonlar ın birbirine bağlı kalmasını sağlayan önemli bir bileşendir orentliflere ve Ten donların içerisine enjekte olarak görevlerini getirmelerinde önemli katsı sağlamaktadır.

Hyaluronik Asit’in Eklemler üzerindeki Etkileri Faydaları

Eklemlerimizin bir çoğunda kıkırdak benzeri dokular ve kıkırdak vardır. Hyaluronik asit kıkırdak olmayan bölgelere yumuşaklık ve esneklik katarak dokunun korunmasına yardım eder.

Hyaluronik Asit eksikliği vücudumuz için genel olarak bir problem olmasıyla birlikte vücudumuzun yapısal durumu için önemli tehlikeler oluşturabilir ve sağlık sorunlarına neden olması kaçınılmazdır.

Hyaluronik Asit dermatin,sülfat,ve heparin türüne bağlı basit olmayan bir bileşen türüdür.

Hyaluronik Asit vücudumuzda ve eklemlerimizde bir çok  doğal maddelerden daha fazla oranda sıvı tutma kapasitesine sahiptir Hyaluronik asit’i cilt güzellik, ve cilt bakımı konusunda değerli kılan benzersiz özelliklerinden biri hidratlama özelliğinin olmasıdır (herhangi bir maddeyi su ile bileştirme özelliği) Hyaluronik asit  cildimizin içerisinde koyu kıvama benzer bir halde bulunmaktadır, cilt yumuşaklığınızı artırır cildinizin ph dengesini sağlamada yardımcı olur. Pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Hyaluronik Asit Cilt Tedavisi

 • Akne tedavisine güçlü bir şekilde destek olur
 • Çatlak ciltlerin tekrardan nemlendirilip beslenmesinde
 • Ciltte pürüzsüzlüğün ve yumuşaklığın artması, kırışıklıkların azalmasıdır.
 • Yaşlanmayı geciktirici özelliği

Hyaluronik asit bileşeninin bu kadar cilde ve cilt bakımına iyi gelmesi ve Hyaluronik asit in cilt onarıcı özelliği olmasından dolayı kozmetik firmalarının gözdesi olmuştur ve yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 • Hyaluronik Asit cildimizde bulunan cilt sorunlarını tedavi edici bir madde olmasından, bir çok makyaj kremi ve nemlendirici kremde de kullanılır. Cilt dokusunda
 • bulunan  kolajen ve elastin liflerin arasında kalan boşlukları doldurduğundan dolayı sağlıklı ve daha genç bir görünüm elde etmeniz mümkün hale gelmektedir.
 • Hyaluronik Asit in cildimize bir diğer faydası cilt tabakasında bakteri oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir.

Hyaluronik Asit astım ve bronşit hastalarında tedavi edici ve hastalığın tedavisinde olumlu yönde etki sağladığı gözlemlenmiştir.

HA ticari anlamda ilk olarak 1942 yılında Endre Balazs’ın unlu mamuller içerisindeki yumurta beyazı yerine kullanılmak üzere patent başvurusu yapması üzerine ortaya çıkmış ve    kullanılmaya başlanmıştır. bazı eklem ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

 • Doğum kliniklerinde doğurganlığın arttırılmasında etkili olduğu ve Hyaluronik  Asit in bu alanlara kadar yayıldığını görmekteyiz.
 • Hyaluronik Asit sinovyal eklem sıvısı içerisinde yer almaktadır. Vücudumuzda ki bütün eklemlerinizde ve kemik başlarında membranlar olarak çevirmişlerdir.

Hyaluronik Asit Önemi

 • Hyaluronik Asit cilt hücreleri arasındaki boşlukları doldurur.
 • Cildinizin yumuşak ve pürüzsüz bir hale gelmesine yardım eder.
 • Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Zaman içerisinde kullanılan cilt bakım ürünlerinin ciltte yapmış olduğu tahribatlar,yaş ilerledikçe meydana gelen cilt bozulmalarını tedavi etmektedir.

Hyalüronik Asit İle Dolgu Uygulaması

Hyalüronik Asit Dolgu uygulaması  bazı doğal ürünler ile kullanılarak yüzdeki çizgileri gidermek için ideal bir dolgu maddesi olarak kullanılabilmektedir.

Zaman geçtikçe  yüzümüzdeki yaşlanma belirtileri daha fazla ortaya çıkmaktadır cilt zamanla deri altında bulunan yağ tabakasını ve besleyici cilt minelerini kaybetmektedir cildin yapı taşları arasında bulunan elastin liflerin zamanla özelliğini kaybetmesi ve dokuların bozulması ile cildimizde çatlaklar ve kırılmalar meydana gelmektedir.

Kırışık tedavisinde uygulanan maskeler içerisinde en etkili olan Hyalüronik asit bazlı dolgu maskesidir.

Hyalüronik asit bazlı dolgu  uygulaması ve etkileri

Hyalüronik asit bazlı dolgu Vücudumuzda bulunan bir bileşen olmasının avantajı ile bu madde cildimizdeki nem oranı dengelediği gibi zamanla oluşan ciltteki nem kaybının da önüne geçmektedir hyalüronik asit in enjekte  edildiği bölgeye hacım katarakt kırışıklıkları giderim çizgili bölgelere dolgu yapıp kırılmış ve göçmüş olan cilde içeriden dışarıya doğru dolgu yaparak aynı düzeye getirmektedir.

Hyaluronik asit içeren serumlar cildinizdeki nemi tutma özelliği ile cilt kuruluğuna son verdiği gib cilt kurumalarına bağlı ciltteki tahribatları ortadan kaldırmaya önemli ölçüde yardım eder, cildinizi uzun süre nemli kalmasını sağlar Hyaluronik  asit molekülü, özellik olarak kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahip olduğundan dolayı bir çok cilt kremini geride bırakmaktadır, doğal yapısından kaynaklı suyu iletme özelliğinden dolayı hücrelere takılmadığı için cildinizin en ücra köşelerini nüfuz etme özelliğine sahiptir.

Cildinize dolgunluk vererek cildinizin aynı oranda temizlenmesini ve canlılık  kazanmasını sağlayarak nemli bir görünümü ile pürüzsüz bir cilt elde edersiniz.

Hyaluronik Asit Uygulaması çok ince iğneler ile yapılmaktadır yapısından kaynaklı Hyaluronik Asit Uygulaması cilt tarafından çok çabuk bir şekilde kabul görmektedir tedavi süreci Hyaluronik Asit  miktarı yüz ve göz çevresinde bulunan kırışıklara bağlı olarak yarım saat ile bir saat arasında bir zaman almaktadır.

Hyaluronik Asit Nelerde Bulunur

Yaşayan bütün canlıların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için bazı vitaminleri ihtiyaç duymaktadır. Yaşımız ilerledikçe bu ihtiyaç gün geçtikçe artmakta ve zamanla karşılanmayan vitaminler yeri doldurulamaz bir hal almaktadır.

Bundan dolayı hyaluronik asit nelerde bulunur  ve cilt yaşlanma mızı cildimizdeki problemlerin gün geçtikçe artmaması ve yaşantımız boyunca sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt ile yaşamamızı sağlayacak olan ürünleri hep birlikte bakalım hyaluronik asit içeren besinler. Bir diğer anlamı ileanti-aging  bulunduran besin türleri kısmında ele alınmaktadır.

Evde Doğal Botoks Yapımı

Evde hyaluronik asit maskesi yapımı için malzemeler

 • 1 çay bardağı sıcak su
 • Yarım çay kaşığı kadar gliserin
 • 1 adet poşet halinde yeşil çay
 • 4 damla gül yağı
 • 1 gram hyaluronik asit tozu

Uygulama şekli

Bütün ürünleri birbirine karıştırarak derin küçük bir kaba koyarak güzelce birbirini bulacak şekilde karıştırın üç beş dakika karıştırmaya devam edin.

Karışım bittikten sonra 5 dakika kadar hazırlamış olduğunuz karışımı dinlendirin ardından yüzünüze ve uygulamak istediğiniz bölgeye çok kalın olmayacak  şekilde maske olarak uygulayın 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Hyaluronik 04Acid Collagen Complex kullananlar

Cilt yapısında önemli değişiklikler olduğu kuru cilt probleminin ortadan kalktığını belirtmişlerdir.

Hyaluronik Asit Bulunan Yiyecekler

 • Somon balığı
 • Tavuk derisi
 • Patates
 • Baklagiller
 • Maş fasulyesi
 • Soya fasulyesi
 • Barbunya
 • Bakla
 • Nohut
 • Çilek
 • Muz

Bu listede yer almayan keşfedilmemiş ürünler olduğu muhakkak, şimdilik ağırlıklı Hyaluronik Asit bulunan bu tarz ürünler ile beslenerek Hyaluronik Asit ihtiyacımızı yeterli oranda karşılayacağımızı düşünüyorum.

Hyalüronik asit nereden satın alınır Fiyatı?

Hyaluronik asit tozu nereden alınır?

Bir çok eczanede hyalüronik asit bulunan kremler, besin takviyeleri ve serumlar bulabilirsiniz.

Ayrıca saf hyaluronik asit tozunu eczanelerde ve bazı güvenilir sitelerden satın alabilirsiniz.

Hyaluronik asit serum 1 fl oz (30 ml) pompalı şişe fiyatı 27tl ile 35tl arasında satın alabilirsiniz.

Hyaluronik asit solgar 120mg 30 tablet 165 tl

Hyaluronic Acid Collagen Complex 30 Tablet 132 tl

Hyaluronik asit ile dudak dolgunlaştırma

 • Hiyalüronik Asit Uygulama şekilleri ve kullanım alanları
 • Hiyalüronik Asit  genel olarak cilt yenileyici ve cilt yenileyici olmasından ziyade ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde etkili olduğundan yaygın kullanım alanları şunlardır.
 • Kişinin gülmesinden kaynaklı yanak bölgesinde ve ağız kısmında meydana gelen çizikler
 • Anlımızda bulunan endişe çizgileri
 • Halk arasında göz çevresindeki çiziklere verilen isim olan kaz ayağı çizilerinde
 • Estetik operasyonlarında dudak çevresindeki sınırların uygulanmasında
 • Ameliyatta an sonra vücutta kalan izlerde
 • Akne İzlerinde
 • Sivilce patlatmalarından kaynaklı kalan yara İzlerinde
 • Yüzde oluşan dış etkenlerden kaynaklı izlerde

Hyalüronik Asit Kullanımında Öneriler

Diğer bazı cilt bakım ürünlerini uzun süre kullandıktan sonra yan etkileri meydana çıkmaktadır Hiyalüronik Asit  lise uzun süre tedaviye devam edilmesi durumunda alerjik durumların ortadan kalkması ve azalması daha çok mümkün hale gelmektedir. Tavsiye edilen doz miktarı günde 100- 300 mg  arasında hiyalüronik asit  Kullanıma uygun görülmektedir

Bazı uzmanların önerisi ise yukarıdaki öneriden biraz daha farklıdır günde 300mg  ile başlayıp daha sonraki zamanlarda 100-150 mg  kadar düşürülmesi önerilmektedir.

Hyalüronik Asit Genel İlaç Etkileşimleri Nelerdir?

Hyalüronik Asit Şu ana kadar ortaya çıkmış olan herhangi bir yiyecek bile bir etkileşimi söz konusu olmamıştır.

Hyalüronik Asit Muhtemel Yan Etkileri Nelerdir?

Oral olarak kullanılan Hyalüronik Asit  besin takviyesi olarak alınıyor ise Hyalüronik Asit  tavuk kıkırdağından üretildiği için tavuk ürünlerine alerjisi bulunan ve bu yönde şüphesi olan kişilerin kontrollü ve doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.

Bir başka yan etkisi ise az bir oran olmasına rağmen ateşlendirici bazı reaksiyonlara  sebep verdiği görülmüştür.

Tavuğa alerjisi olan kişilerin farklı tür besinlerden elde edilen Hyalüronik Asit  kullanmaları ve tercih etmeleri çözüm odaklı bir alternatif olmaktadır. Şunun altını özellikle çizmemiz gerekir ki Hyalüronik Asit in  şu ana kadar tedavi sürecinde çok önemli rahatsızlıklara sebep verdiği görülmemiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.