En İyi Cilt Temizleme Maskeleri

01.11.2020
1.956
En İyi Cilt Temizleme Maskeleri

Cilt Temizleyen Ve  Yenileyen Maske Tarifleri

Cilt temizleme yöntemleri oldukça fazla olmasına rağmen en iyi ve en sağlıklı pürüzsüz bir cilt için doğal cilt temizleme yöntemleri ni tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ev de yapılabilen en doğal cilt temizleme maskeleri hakkında hazırlamış olduğumuz bu makalemizde, Evde yüz temizleme yöntemlerinden, ev yapımı en iyi cilt bakım maskelerinden olan ve cildi yenileyen maske tariflerinden seçmeler ile yazımızı zenginleştirdik.

Cilt Temizleme Maskeleri

Cilt temizleme maskeleri deyince akla ilk gelen ve en sağlıklı ürünlerden birisi de baldır. Evimizde her zaman bulunan balın mümkün olduğunca organik olarak alınması gerekiyor. Eğer organik ve üreticisinden bal bulamazsanız güvendiğiniz bir markayı satın almalısınız.

Balla yapılan birden farklı maske bulunuyor. Balın en önemli özelliği zengin içeriği sayesinde cildi temizleyip arındırması ve adeta bir peeling etkisi yaratmasıdır. Mesela iki tane bademi kabuğundan soyup ezer ve içerisinde bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu koyarsanız harika bir soyucu ve temizleyici maske elde etmiş olursunuz.

Bu maskeyi cildinizi sabunla yıkayıp kuruladıktan sonra yüzünüze sürüp on beş dakika kadar bekletebilirsiniz. Haftada bir yaptığınızda cildinizde önemli bir rahatlık hissedebilirsiniz. Tabi balı tek başına yüzünüze sürüp bir on beş dakika kadar bekletirseniz de hem temizlenmesi hem de nemlenmesi için katkıda bulunursunuz. Kısacası balı cildiniz için kullanmaktan çekinmeyin, kısa süre içerisinde değişikliği hissedebilirsiniz.

Bebek Gibi Cilt İçin Evde Maske Yapımı

Bebek gibi cilt için evde maske yapımı konusunda bir araştırma yaparsanız balla yapılan başka bir maske tarifi daha bulabilirsiniz. Mesela bir çay kaşığı bal ve yarım olgunlaşmış avokadoyu karıştırırsanız da harika bir maske elde edebilirsiniz. Bu karışım tek başına da yeterli olabilir. Ama içerisine bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir yumurta sarısının yarısını da ekleyebilirseniz de cildiniz için mükemmel bir maske elde etmiş olursunuz. Bu karışımı da cildinize sürüp on beş dakika beklemelisiniz. Daha sonra cildinizi iyice temizleyin.

Pürüzsüz Cilt İçin Maske Tarifi

Pürüzsüz cilt için maske arayanların yardımına yine bal yetişiyor. Eğer cildinizi yorgun, sararmış ve lekeli buluyorsanız hem baldan hem de meyvelerden yarım alabilirsiniz. Mesela bir ya da iki çileği ezerek yine bir çay kaşığı balla karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Haftada bir yapacağınız bu maske ile de cildinizi rahatlatıp lekelerin azalmasını ve daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Evde Yapılan Doğal Yüz Maskeleri

Evde yapılan doğal yüz maskeleri deyince evde her zaman bulunan malzemelerden maske yapabileceğinizi unutmamalısınız. Doğal maske tarifi olarak şunu uygulayabilirsiniz.

  • Biraz süt, biraz yulaf ezmesi ve muzla harika bir yenileyici ve rahatlatıcı maske hazırlayabilirsiniz.
  • Bu maske için yarım ya da yarımdan biraz az olgun ve kolay ezilen muz kullanabilirsiniz.
  • Yine temiz yüze uygulayıp 20 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor.
  • Daha sonra suyla temizleyebilirsiniz.

Son derece pratik ve etkili bir maskedir.

Cildi Derinlemesine Temizleyen Maskeler

Cildi derinlemesine temizleyen maskeler deyince akla ilk gelen yiyeceklerden birisi salat alıktır. Salatalığın cildi hem temizleme, hem yenileme hem de daha gergin hale getirme özelliği bulunuyor. Bir adet salatalığı iyice ezerek macun kıvamına getirebilir ve yüzünüzde on beş dakika bekletebilirsiniz.

Daha sonra yüzünüzü suyla temizleyin. Ayrıca salatalığı ezmeden önce iki dilimini ayırıp gözlerinizin üzerine koyun ve bekleme süresinde onları da burada tutun. Göz kapaklarınızda ki kırışıklıkların azalmasına ve gözaltı morluğu ve torbaların azalmasına yardımcı olacaktır.

Yüz Maskeleri Evde Yapılan Kolay

Yüz maskeleri evde yapılan kolay deyince çok fazla seçenek bulunuyor. Aralarından size en kolay gelenleri deneyebilirsiniz. Mesela yüzünüzün daha gergin olmasını ve kırışıklıkların azalmasını sağlamak için biraz yumurta beyazı bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu maske yüzünüzde yirmi dakika kadar bekledikten sonra temizlenmelidir.

Düzenli yaparsanız kırışıklıkların azaldığını görebilirsiniz. Cildinizin gençleşmesi için bir diğer kolay maske ise sadece bir avuç kadar gül yaprağının ezilip macun halinde yüzünüzde bir süre beklemesinden oluşuyor. Bu maske de yirmi dakika sonra temizlenebilir.

Evde Kağıt Maske Yapımı

Evde kağıt maske yapımı konusunda merak edenler de olabilir. Kağıt maskeler de hem bekletme açısından hem de etkileyici olmaları açısından işlevseldir. Yumurta akı maskesi yapacaksanız yumurta akını yüzünüze sürdükten sonra, kağıt havluyla yüzünüzü kapatabilirsiniz. Böylece biraz daha beklettikten sonra kağıtla beraber maskenizi yüzünüzden soyabilir ve yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Bunun dışında iki dilim salatalığı bir çay kaşığı limon suyuyla hafif bir şekilde haşlayıp ezerek yüzünüze soyabilirsiniz. Bu maske de yüzünüze sürdükten sonra kağıt maske işlevi görecektir. 20 dakika sonra soyabilir ve yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bir diğer kağıt maske ise yumurta sarısını ve içerisine eklenmiş bir kaşık zeytin yağından oluşuyor. Bu ikisini iyice karıştırıp yüzünüze sürebilir ve yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Daha sonra soyarak çıkartırsınız.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Kahve maskesi nasıl yapılır, ne işe yarar da son zamanlarda merak edilen konular arasındadır. Çünkü toz Türk kahvesinin cildi hem temizleme hem de nemlendirme özelliği bulunuyor. Ayrıca kahve cilt sıkılaştırıcı, canlandırıcı, gözenek temizleyici, arındırıcı ve gözaltı morluğu giderici özelliklere de sahiptir. Bu özelliklerden yararlanmak için kahve ve farklı malzemelerden faydalanabilirsiniz.

  • İlk olarak peeling özelliği olan bir çay kaşığı esmer şekeri, bir çay kaşığı tuz, bir yumurta ve bir çay kaşığı Türk kahvesi telvesi ile karıştırarak bir maske elde edebilirsiniz.
  • Maskeyi masaj yaparak yüzünüze sürdükten sonra kurumasını bekleyin.
  • Tamamen kuruduktan sonra da temizleyin.

Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesi, bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı blendırdan geçirilmiş yulaf ezmesi ile de bir maske yapabilirsiniz. Bu maske de kuruyana kadar yani en az on beş dakika bekletildikten sonra temizlenmelidir. Cildiniz yağlı ise bir tatlı kaşığı Türk kahvesi telvesini, bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırıp yüzünüze sürün. On beş dakika kadar bekletin. Bu maskeleri düzenli olarak uygularsanız cildinizde on beş gün içinde bir yenilenme, rahatlama ve parlama hissedebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.