Arap Sabunu Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları

19.04.2022
2.872
Arap Sabunu Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları

Arap Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır? Tarihi ve kökeni eskilere dayanan Arap sabunun hikayesi oldukça ilginçtir. İlk zamanlarda Arapların buluşu ile meydana gelmiş daha sonralarda tanınmasıyla Türkiye’ye kadar yolculuğuna devam etmiştir. Arap sabunu hem vücut temizliğinde hem de çamaşır temizliğinde kullanılarak doğal bir temizlik aracı olarak görülmeye hala devam ediyor.

Çoğu kişinin Arap sabunu tercih etmesinin sebeplerinden birisi de formülü anti bakteriyel özellikli olmasıdır. Kullanılan her yerde uzun süre mikropların oluşumunu engeller ayrıca sirke ile birleşince mucizevi bir hijyen sağlar.

Arap Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar

Birçoğumuzun evinde temizlik sırasında sıklıkla tercih ettiğimiz Arap sabunu hakkında iyi bir temizlik aracı dışında çok fazla bir bilgiye sahip değiliz. Evimizde kullandığımız Arap sabunu nedir? içeriği nedir, hiç merak ettiniz mi? Arap sabununu diğer sabunlardan ayıran özelliği içinde kimyasal madde katkısı yapılmadan doğal yağlardan ve potasyum hidroksitten meydana getirilmesidir..

Anti bakteriyel olmasını sağlayan özellik içinde barındırdığı doğal yağlardan elde edilir. Piyasa da üretilen diğer sabunlar atık yağlardan meydana geldiği için kötü koku vermesin diye esans katılarak kalıplara dökülür. Arap sabunun kokusunu hala çoğu insan beğenmese de bazı kesimler sırf doğal ve anti bakteriyel olmasına rağmen temizlikte hatta saçlarını yıkamada kullanmaya devam ediyorlar.

Arap Sabunu Ne İşe Yarar?

Arap sabunu her alanda kullanılabilmesi ile cebimizi ve gönlümüzü rahat tutacak bit temizlik ürününe dönüşmüştür. Piyasa da satılan onca para verdiğimiz temizlik ürünlerinin birçoğu kimyasallardan üretildiğini unutarak onları satın almaya devam ediyoruz.

Bu kadar çok övülen Arap sabunu ne işe yarar? konusu ile daha geniş bakış açısı yaparak faydalarını anlatmak mümkündür. Arap sabunu eski zamanlarda banyo yapma amacıyla kullanılırmış. O zamandan beri hala kullanılarak saça cilde ve ev temizliğine olan etkileri araştırılarak tekrar su yüzüne çıkarılmıştır.

Arap Sabunu İle Saçlar Yıkanır mı?

 • Doğal yağlar sayesinde saçı besler kırılmasını, dökülmesini önler.
 • Saç derisi yağlı olan kişilerin yağını arındırmasına yardımcı olur.
 • Saçları yıpranmış kişilerin güçlendirip parlaklık kazandırarak ışıl ışıl saçlara sahip olmalarını sağlar.
 • Saç ve saç derisinin yağ ve nem dengesini sağlar. Ayrıca saçı besleyerek hacim almasında yardımcı olur.
 • Boyalı saçların boyasını akıtma gibi bir özelliğe sahip olduğu için boyasının kaybolmasını isteyenler kullanabilir.
 • Arap sabununun bir diğer ilginç özelliği ise saç rengini açmada kullanmak için kuaförler sık sık ona başvurur.

Arap Sabunu Cilde Faydaları 

 • Banyo sırasında cilt temizliği için birebir üründür.
 • Ciltteki bütün kirleri atarak cildin nefes almasını sağlar.
 • Cilde direkt uygulanmamak şartıyla duş sırasında yüze sürülürse siyah nokta ve sivilce izlerini yok etme gibi özelliğe sahiptir.
 • Cildin yağ ve nem dengesini koruyarak yumuşacık olmasını sağlar.

Arap Sabunu ile Ev Temizliği

 • Evdeki bulaşıkları yıkamada uzman bir yağ çözücü özelliğine sahiptir.
 • Kıyafetlerinizin üzerine bir şey döküldüğünde lekenin çıkmasında kaliteli bir deterjan olarak görebilirsiniz.
 • Halı ve koltuk yıkamacılarının en çok kullandıkları deterjandan birisidir.
 • Cam temizliğinde, çelik ve demir gibi yüzeylerin temizliğinde leke çıkarıcı özelliği sayesinde tüm eşyalarda kullanılabilir.
 • Pis su borusunun tıkanmasına karşı kullandığınızda giderin açıldığını göreceksiniz.
 • Parke kapı gibi ahşap yüzeylerin temizliğinde anti bakteriyel olmasından dolayı tercih edebileceğiniz doğal ürünlerin arasındadır.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Arap sabunu da bir temizlik ürünü olduğu için kullanım sırasında oldukça basit ve geleneksel yöntemler kullanılır. Ama ilk defa Arap sabunu kullanacaklar Arap sabunu nasıl kullanılır? Diye sorularla kafalarını meşgul ediyorlar. Arap sabunu kullanılışı temizlenecek yere göre değişiklik gösterir. Cilt ve saç için kullanılacaksa eğer banyo sırasında hafif sulandırılarak kullanılması önerilir.

Ev temizliğinde kullanılacaksa eğer bir kovanın içine bir miktar Arap sabunu dökerek karıştırın. Daha sonra temizliğinize başlayabilirsiniz. Çamaşırlarda kullanma için en doğal deterjan olması ile bebeklerinizin kıyafetlerini Arap sabunu ile yıkayabilirsiniz. Hem zararlı kimyasallardan kaçınırsınız hem de bebeğinizin kıyafetlerine yumuşatıcı etkisi vererek pamuk gibi kıyafetlere kavuşturursunuz.

Arap Sabunu Yan Etkileri Nelerdir?

Arap sabunu piyasada birçok sahte olarak dolaşan bir temizlik ürünlerindendir. Taklitçiler doğal yapısını kaybederek atık yağlardan ve kimyasal maddelerden oluşturarak halkın sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyorlar. Sahte Arap sabunun yan etkileri oldukça fazladır. Peki gerçek Arap sabunu yan etkileri nelerdir? Herhangi bir zararı var mıdır?

Gerçek Arap sabunu her deterjan gibi görülüp göze ağıza değdirilmemesine özen gösterilmelidir. Sabunu kullanırken cildinizin asidik özelliğe fazla maruz kalması sonucu yıpranmaması için eldivenle birlikte kullanılmalıdır. Yıkadığınız veya temizlediğiniz herhangi bir yeri iyi bir şekilde durulamanız ileride oluşacak sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde önem taşır.

Cildinizde cilt problemi var ise kullanmadan önce doktorunuza danışarak ona göre önlem alabilirsiniz. Yukarıdaki uyarılar dikkate alındığı sürece Arap sabunun hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Doğal yapısı sayesinde sağlık ve çevre dostu olduğu için hiçbir zararlı yan etkiler ortaya çıkarmaz.

Arap Sabunu Kullanıcı Yorumları

Arap sabununu ülkemizde duymayan ya da bilmeyen kalmamıştır. Bir deterjan ile birden fazla işlemi gerçekleştirebilmek günümüz dünyasında artık şaşırtacak derecede imkansız gibi gelir. Arap sabunu kullanıcı yorumları ile diğer insanlarında ne düşündüğü hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

 • Bir Arap sabunu kullanıcısı çocukluğundan beri Arap sabunu kullandığını ve hala kullanmaya devam ettiğini söylüyor. Evine sadece Arap sabunu alarak diğer deterjanlara masraf etmediğini bildiriyor.
 • Genç kız Arap sabununun saça faydasını duyup kullanmayı denemiş ilk kullanımda saçı kuru gibi olsa da bırakmayıp daha sonra saçının normal halinden daha fazla parlak ve güçlü olduğunu görmüş. Artık pahalı şampuanlara para vermediği için çok mutlu olduğunu söylüyor.
 • Kadının biri, pahalı deterjanları alıp bir sürü masrafa girdiğini hatta çocuğunun bu yüzden astım hastası olduğunu söylüyor. Evine Arap sabunundan başka sabun sokmadığını söyleyen kişi keşke daha önceden bunu bilseydim diye pişmanlık yaşıyor.

Arap Sabunu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Arap sabunu ile ilgili hala araştırmalar devam edip çeşitlilik yönünden deneyler devam ediyor. Bazı insanlar tek bir deterjanla temizlik olur mu diye soru sorsalar da çoğunluk olur yönünde cevaplar veriyor. İnsanların akıllarına takılan Arap sabunu ile ilgili sık sorulan sorular muhakkak vardır ve var olmaya da devam edecektir. En sık sorulan sorular şunlardır;

Arap sabunu gerçek bir temizlik sağlar mı?

Arap sabununun içinde doğal yağlar olmasına rağmen anti bakteriyel özelliği sayesinde leke ve kirlere karşı savaşma gücüne sahip doğadaki en masum ürün diyebiliriz.

Arap Sabunun sağlığa zararı var mıdır? 

Temizlikte etkili bir deterjan olmasına rağmen ciddi derecede sağlık sorunlarına neden olmaz.

Arap Sabunu Nerede Satılır?

Temizlik konusunda hassas olan kişiler evlerindeki ürünün bitmesine karşı tahammülleri dahi yoktur. Marketlerin rafında bulunan Arap sabunu o gün için kalmamış ve bulamıyorsanız eğer Arap sabunu nerede satılır? sorusunun aklınıza gelmesi çok normaldir.

Arap sabunu sadece büyük marketlerde değil mahalle bakkallarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta internet üzerinden Arap sabunu kampanyalarına denk gelebilme imkanına sahip olabileceğiniz için alışveriş sitelerinden sipariş edebilirsiniz.

Arap Sabunu Fiyatı Nedir?

Arap sabunun faydalarını duyan herkesin ilk aklına gelen nereden alabilirim ve Arap sabunu fiyatı nedir? sorusudur. Arap sabunu üreten firma çeşitliliğine bağlı olarak piyasaya sundukları fiyatın çeşitliliği konusunda bazı farklılıklar olabiliyor. Ürünün boyutu, hacmi firma farklılığını göz önünde tutarak ortalama olarak 10-15 TL arasında fiyatlar marketlere yansıyor. Ürünü almadan önce fiyatına bakarak sabunun gerçek olup olmadığı konusunda emin olarak almanız tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.