Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

08.05.2022
15.323
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler Cilt Güzelliği Asırlar boyu güzelliğine ve dış görünüşüne önem veren insanlar her türlü yöntemler kullanarak estetik görüntü kazanmaya ya da var olan güzelliklerini korumaya çalışmışlardır. Sağlık sektörünün zaman içindeki gelişimi cilt problemlerinin üstünde durmasını sağlasa da insanlar genellikle cilt problemleri için doktora gitmeyi tercih etmiyorlar. Bunun yerine cilt güzelleştirici maskeler ile yüz bölgelerine detoks yapmaktalar. Peki Cildi güzelleştirmek için ne Yapmalı?

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çünkü dermatoloji uzmanlarının reçete ettikleri ilaçların içeriğindeki kimyasal maddelerin yan etkisinden çekince duyarlar. Bu duruma karşılık olarak hiç bir yan etkisi olamayan %100 bitkisel olan doğal yağlar ve bitkilerden elde edilen karışım yaparak cilt bakımlarını yapmayı tercih ediyorlar. Böylelikle hem ciltleri güzelleşiyor hem de vücutlarına kimyasal hiç bir ürün girmemiş oluyor. Sivilcesiz ve pürüzsüz bir cilt için İşte cilt güzelleştiren maske tarifleri şunlardır:

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Muz Maskesi

Cilt yüzeyini nemlendirmek yapısını güçlendirmek için muz maskesi bir numaralı tavsiyedir.

Malzemeler

 • 1 adet iri ve olgun muz
 • 4 tatlı kaşığı bal
 • 4 tatlı kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulanması

Olgun muz bir kabın içine alınır. Çatal yardımı ile iyice ezilir. Püre kıvamına gelen muza, bal ve yoğurt karıştırılarak eklenir. Homojen bir hal alana kadar karıştırmaya devam edilir. Elde edilen karışım sıkıntı yaşanan cilde uygulanır. 10 dk. kadar bekledikten sonra cilt saf ve ılık su yıkanır. Bu maske kuru cilt yapısına sahip olanlar için tavsiye edilir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Elma Sirkesi Maskesi

Cilt güzelleştiren maske tarifleri listesinde ikinci sırayı sirke siz yapamayanlar için ideal bir tarif alıyor.

 Malzemeler

 • Elma sirkesi
 • Su

Yapılışı ve Uygulanışı

Elma sirkesi maskesini cilde uygulamadan önce cilt güzelce yıkanmalıdır. Bire bir oranında su ve elma sirkesi karıştırılır. Hafif nemli cilde elma sirkesi su ile seyreltilerek bir pamuk yardımı ile sürülür. Bir müddet bekledikten sonra cilt durulanır. Elma sirkesi maskesi yapacaklarının sirkelerinin organik olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde cilt alerjik reaksiyon gösterebilir. gözenek temizleyici maske tarifleri yazımız için lütfen tıklayınız..

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Süt Tozu Maskesi

Süt tozu içeriğindeki maddeler sebebi ile cilt üzerinde yumuşaklık sağlar. Parlaklık verir.

Malzemeler

 • Yarım su bardağı süt tozu
 • Ilık su

Yapılışı ve Uygulanışı

Yarım su bardağı süt tozu akışkan bir hamur elde edilene kadar ılık içme suyu eklenerek yoğurulur. Kremsi bir hal alıncaya kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde tabaka halinde krem gibi sürülür. Bir müddet beklenir. Ardından yüz ılık su ile durulanır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Portakal ve Karbonat Sodası Maskesi

Portakalın içinde bulunan asitler ciltteki yağ oranını azaltır, karbonat maskesi ise cilt üzerinde birikmiş kirleri kaldırarak temizler. Yağlı ciltler üzerinde birikmiş olan siyah noktaların giderilmesinde tavsiye edilmektedir.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı karbonat sodası

Yapılışı ve Uygulanışı

Taze sıkılmış 1 çorba kaşığı portakal suyu ile yemeklik karbonat sodası karıştırılır. Malzemeler karıştırıldıkça yoğunluk kazanır. Macun kıvamına geldiğinde maske hazır olmuş demektir. Macun kıvamına gelen karışım cilde sürülür. 15 dk. Kadar bekletilir. Ardından ılık su ile yavaş yavaş durulanır. Bu karışım cilt üzerinde oluşan siyah noktalar ile mücadelede bire birdir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Bal ve Limon Maskesi

Hava kirliliği ve zararlı güneş ışınları gibi çevresel faktörlerden dolayı ışıltısını kaybeden ciltler bu maske ile eski canlılığına kavuşurlar.

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Yarım limonun suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

Karışıma başlamadan önce temizlenmek istenen cilde buhar banyosu yaptırılır. Buhar banyosu kaynar suyun üzerine havlu örtülerek cildi kapamakla yapılır. Buhar banyosu ile tıkanmış gözenekler iyice açıldıktan sonra maskenin yapımına geçilir. 2 tatlı kaşığı bal ile taze sıkılmış yarım limonun suyu karıştırılır. Çok fazla bekletmeden hemen cilde uygulanır. Uygulanan maske limon asidinden dolayı cildi tahriş edebileceğinden çok fazla bekletmemek gerekiyor. Maske uygulamasının ardından cilt iyice ılık ve saf su ile durulanır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Avokado Maskesi

Kuru ciltler için ideal bir doğal nemlendiricidir.

Malzemeler

 • 1 adet olgunlaşmış avokado
 • 1 fincan pişirilmiş yulaf

Yapılışı ve Uygulanışı

1 fincan pişirilmiş yulaf üzerine, çekirdeği çıkarılan ve soyulan avokado eklenir. Bir çatal yardımı ile ezilip, karıştırılır. Pürüzsüz hale getirilen karışım cilde tabaka halinde sürülür. Yaklaşık olarak 15 20 dk. Bekletildikten sonra saf su ile durulanır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Kahve Maskesi

Zaman içerisinde cilt üzerinde meydana gelen sarkmalar herkesin canını sıkar. İlaç kullanımının pek faydalı olmadığı bu probleme karşı kahve maskesi cildi güzelleştiren maske tarifleri arasında yer alıyor.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı taze çekilmiş kahve
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulanışı

1 tatlı kaşığı kahve, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır. Homojen hale gelen karışım sarkmaların olduğu bölgelere masaj hareketleri yapılarak sürülür. 20 dk. Kadar bekletildikten sonra cilt saf su ile maskeden arındırılır. Bu maskeyi en etkili sonuca kavuşmak için haftada iki kez uygulamak gerekiyor. Mucizevi karışım göz çevresindeki kırışıklıklara da iyi gelmektedir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Karbonat ve Lavanta Yağı Maskesi

Cilt üzerinde çeşitli sebepler ile oluşmuş yaralar bazen tam olarak iyileşmez ve yara izi olarak kalır. Yara izlerini geçirmek konusunda karbonat ve lavanta yağı karışımı son derece etkili bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • Lavanta yağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Karbonat, bal ve sadece 1 damla lavanta yağı karıştırılır. Elde edilen karışım yara izinin ya da güneş yanıklarının olduğu bölgelere yedirilerek sürülür. 15 dk. Kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkanarak cilt temizlenir. Dengeli yağ oranı ve karbonatın asit içeriği ile lekeli ve yara izi olan ciltler bu maske ile sorunlarından kurtulur.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Badem Maskesi

Kurumuş cilt sorunları ve açılmış gözenekleri sıkılaştırmak için ideal bir maske olan badem maskesi yapımı oldukça kolay bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı çiğ badem
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 tatlı kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı

Yapımı aşamalı olan bu maske için bademlerin bir gece önceden suya bastırılaması gerekir. Bir gece suda bekletilen bademler maskenin yapılacağı gün kabukları iyice soyularak ezilir. Bal ve taze sıkılmış limonun suyu da eklenerek güzel bir karışım elde edilir. Yapılan maske 10 dk. kadar cilt üzerinde bekletilir. Zaman dolunca cilt soğuk su ile yıkanarak maskeden arındırılmış olur. Bu maske sarkma ve gözenek açılması problemi yaşayan insanlar için kurtarıcı bir maske olacaktır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Salatalık Maskesi

Ferahlatıcı özelliği ile cilt yanıklarında son derece etkilidir.

Malzemeler

 • 1 adet olgunlaşmış iri salatalık

Yapılışı ve Uygulanışı

İyice olgunlaşmış ve çekirdeklerinken başlayan salatalık iyice ezilir. Adeta jel haline salatalık yüz, göz çevresi dahil korkmadan gönül rahatlığı ile bütün vücuda uygulanabilecek zararı ve yan etkisi olmayan bir maskedir. Jel kıvamında olan maske cilde sürülür. 10 15 dk. Kadar cilt üzerinde bekletilir. Bekleme süresinin sonunda cilt soğuk su ile yıkanır. Bu maskeyi uygulayanlar ciltlerinde son derece rahatlama ve nefes alma hissedeceklerdir. Salatalık maskesi özellikle yaz aylarında cildin ferahlaması ve nefes alması için şiddet ile tavsiye edilir.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Güzelleştirici Havuç Maskesi

Sivilcelerle mücadele konusunda oldukça başarılı olan havuç tohumu yağı gibi havuç maskesi de sivilceler ve güneş yanıkları konusunda son derece olumlu etkiler yaratıyor.

Malzemeler

 •  1 tane haşlanmış taze havuç
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım limon suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

1 adet havuç haşlanır. Püre haline getirilir. Ezilmiş havuç üzerine bal ve taze sıkılmış yarım limonun suyu eklenir. Tekrar karıştırılır. Kremsi bir yapıya sahip olması sağlanır. Sivilceli ya da güneş yanığı olan kısımlara uygulanır. Cilt üzerinde 20 dk. ile 30 dk. Kadar bekletilir. Ardından soğuk su ile cilt maskeden temizlenir. Haftada iki kez tekrarlanır ise istenilen sonuç elde edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.