Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kahve Peelingi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Çoğu kişi bilmez yalnız kahvenin faydalarını bilmeyen yoktur. Kahve coffea adında bir ağacın meyvelerinin çekirdeklerinden ayrılarak farklı aşamalardan geçirilmesi sonucu elde edilir. Elde edilen bu çekirdek farklı ülkelerin farklı damak zevklerine göre çeşitli şekillerle suda bekletme şeklinde demlenerek sunulmaktadır.

Bu şekilde kahve farklı tüketim türleriyle dünyada nerdeyse bütün ülkelerin kültürüne girmeyi başarmıştır. Bu sayede insanların beğenisini kazanmış olan kahve dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ürün olmuştur.

Kahve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kahvenin ilk ortaya çıkışı hakkında birçok düşünce olsa da bunun hakkında tam net bir bilgi yoktur. Fakat en bilindik herkes tarafından konuşulan bilgiye bakacak olursak kahvenin keçiler sayesinde bulunmuş olduğudur. Bulunduğu yer ise Etiyopya olarak anlatılır. O dönemde Etiyopya da yaşayan Araplar keçilerinde bir gariplik hissetmişlerdir.

Hiç uyumuyorlarmış ve hiç olmadığı kadar enerjiklermiş. Bunun nedenini öğrenmeye çalışan çobanlar birkaç gün keçilerin ne yaptığını takip etmişler ve keçilerin bilmedikleri farklı bir tür bitkiyi yediklerini görmüşler. Bu bitkiden kaynaklı olduğunu anlayınca bunu güvendikleri Şazili isimli dervişlerine götürmüşler. Derviş bunu incelemiş kendi üzerinde denemiş ve aynı etkileri kendinde görmüş. Kafeinin sinir sistemi üzerinde etkili olduğunu anlamış. Bu şekilde insanoğlu tarafından kullanılmaya başlanmış.

İlk başlarda ezerek toz haline getirip ekmek ununun içine karıştırılıp öyle tüketiliyormuş daha sonra ise suda kaynatılarak içilmeye başlamış ve böylece kahve dünyamıza girmiş. Üretimi en çok Habeşistan’ın Kaffa bölgesinde yapıldığından dolayı kahveye oranın adı verildiği düşünülüyor. Kahve Habeşistan’da keşfedilmiş olsa da asıl ününü Yemen’de bulmuştur.

Dünyada herkesin aklına kahve denince şu an da yemen gelir. Her millet kahveyi kendi damak tadı, yaşadığı bölgenin iklimine göre harmanlayarak farklı tatlar elde etmiş ve böyle tüketmiştir. Bu farklar lezzetlere ve pişirilme şekillerinde de farklılıklar oluşturmuştur. Bütün ülkeler farklı şekillerde kendi kahve dokularını yaşatmaya devam etmektedir. Türkiye’de bu ülkelerden bir tanesidir.

Kahvenin Ülkemizdeki Serüveni   

Kahvenin doğduğu ülkeden dünyaya yayılmasını Osmanlı Subayı olan Özdemir Paşa’nın sağladığı söylenmektedir.  Türk kahvesini diğer ülkelerin kahveleriyle karşılaştırdığımızda daha eskilere kadar gitmesi bu bilginin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Türklerin bu tarihten daha da önce kahveyle tanıştığı söyleniyor fakat baktığımızda Türk kahvesi kültürünün oluşum dönemi de bu zamana denk gelmektedir.

Türk kahvesinin yapım aşamasına baktığımızda ise her kültürde olduğu gibi bizimde bir pişirme yöntemimiz vardır. Biz de kahve pişirmede en belirgin özellik cezvede yavaş yavaş pişirerek telvesiyle tüketilmesidir. Posasıyla servis edilmesi diğer kültürlerdeki kahvelerden ayrılmasını sağlamıştır. Fincanda servis edildiğinde bile orada demlenmeye devam etmektedir. Çoğu kişi için oldukça sert bir kahvedir. Sert şekilde sevmeyenler için önce bal kullanılmış daha sonra ise şeker kullanılmaya başlamıştır.

Kahvenin Vücudumuza Faydaları

Düşünce performansımızı arttırır. Kas gücünü arttırır. Metabolizmayı hızlandırır. Kalori yakılmasında büyük rol oynar. Selüloitte karşı etkilidir. Ağrı kesicilerin etkisini arttırır. Cilt kanserini önlemede büyük rol oynar ve ayrıca cilt bakımında da faydaları bulunmaktadır. Maskelerde, peeling yapımında kullanılır.

Peeling Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Güzel görünmek için sadece makyaj yapmak yeterli değildir. Makyaj yapmanın önemli olduğu kadar cildimizin temizliği ve bakımı da o kadar önemlidir. Cildimize ne kadar özen gösterirsek cildimizin bize geri dönüşü de o kadar olumlu olur. Canlı, taze ve temiz görünür. Peeling cilt bakımının en önemli parçalarından biridir.

Cildi temizler ve makyaja hazırlar. İnsan vücudunda gözenekler bulunmaktadır. Bu gözenekler zamanla yağ, kir ve terle dolar. Peeling cildi üstten temizlemek yerine derinlemesine bir temizlik sağlayarak canlı bir görünüm kazandırır. Haftada 1 ya da 2 kere ılık duştan sonra yapılan peeling vücudu derinlemesine temizleyecektir. Göz ve ağız çevresi boş bırakılarak doğal ürünlerle hazırlanmış peelingi 5 dakika beklettikten sonra yıkamak yeterli olacaktır.

Cilt Tipine Göre Uygulanacak Peeling ve Tarifleri

En basit cilt temizlemek için kullanılabilecek ürün kahve ve kahve peelingi nasıl yapılır faydaları nelerdir sorusunun en basit cevabı ise kahvenin direk telvesini yüzümüze sürerek peeling yapmaktır.

Yağlı cilt için uygulanabilecek peeling tarifi;

 • 2 tatlı kaşığı esmer ya da beyaz toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı mate çayı
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Malzemelerimi bir kâsenin içinde karıştırarak temizlediğimiz cildimize uyguluyoruz. Cam kavanozda muhafaza edebiliriz.

Kuru ciltler için peeling tarifi;

 • 1 yemek kaşığı Türk kahvesi
 • Birkaç damla soda

Malzemeleri karıştıralım ve daire şeklinde hareket yaparak yüzümüze sürelim. 10 dk. sonra ılık suyla yıkamak yeterli olacaktır.

Karma ciltler için peeling tarifi

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • Yumurta akı
 • Bir tane rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Önce yoğurt, yumurta akı ve salatalığı iyice çırpıp birbirine karıştıralım daha sonra pirinç ununu da ekleyelim. Yaptığımız karışımı yüzümüze uygulayalım temiz ve ılık bir bezi yüzümüze örtelim. Yarım saat sonra ılık bir suyla yıkayalım ve nemlendiricimizi sürelim.

Kahve Peelingi Çeşitleri Nelerdir?

Kahve peelingi nasıl yapılır faydaları nelerdir ve nasıl uygulanır sorusunun çeşitli cevabı bulunmaktadır. Soruya genel anlamda bir açıklık getirelim. Kahve peelingi cildi fazla güneş ışığının olumsuz etkilerine, erken yaşlanmaya karşı korumaktadır. Kahve ile hazırladığımız peelingler sayesinde daha canlı ve parlak bir cilde sahip olunmaktadır. Bu peeling sayesinde cildimiz ölü hücrelerinden arınarak daha genç bir görünüme kavuşmamızı sağlayacaktır. Yüzümüzdeki şişlikleri azaltır, kahve cildimizdeki fazla yağı alarak daha sıkı bir görünüm sağlayacaktır.

Kahve peelingi tarifleri:

1- Hindistan cevizli kahve peelingi;

 • 2 kaşık kahve
 • 2 kaşık eritilmiş Hindistan cevizi yağı

Malzemeleri karıştıralım ve pürüzsüz hale geldikten sonra yüzümüze uygulayalım.

2- Yoğurt ile kahve peelingi;

 • 1 kaşık kahve
 • 1 kaşık susuz yoğurt

Malzemeleri karıştıralım ve temiz cildimize uygulayalım.

3- Hindistan cevizi sütlü kahve peelingi;

 • 2-3 çay kaşığı kahve
 • 2-3 çay kaşığı Hindistan cevizi sütü

Malzemeleri karıştıralım ve uygulayalım.

Kahve peelingleri uygulamak için bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bazıları şunlardır; Cildimizi herhangi bir temizleyici ile yıkayalım. Parmaklarımızla ya da bir fırça yardımı ile maskeyi yüzümüze uygulayalım. 20-30 dakika cildimizde bekletelim. Kuruduktan sonra parmaklarımız yardımıyla çıkaralım ve yıkayalım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.