Kömür Maskesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

07.04.2022
1.671
Kömür Maskesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kömür Maskesinin Faydaları Kömür yani bir başka ismi ile aktif karbon ciltteki kalıplaşmış kirleri basit bir biçimde temizler. Ciltte yüzeysel olarak değil derinlemesine bir temizlik sağlar. Kapanmış olan gözeneklerin içlerine kadar işler. Cilt tarafından hemen kabul edilen aktif karbon içerideki ölü hücreleri arındırır. Duman ve şehir yaşamının kirliliğini yüzümüzü yıkasak dahi bunlardan arındıramıyoruz.

Yüzümüzü yıkamak yalnızca yüzeysel bir temizlik yapmak oluyor. Üstüne üstlük zaman zaman günlük hayatımızda yaptığımız makyajları da eklersek halince gözenekler siyah noktalar ile doluyor. Aktif karbon bu aşamalarda devreye giriyor. Hem gözenekleri derinlemesine temizliyor. Hem de sıkılaşmasını sağlıyor.

Kömür Maskesi Kullananlar

Sıkılaşan gözenekler için yağ, makyaj kalıntıları ve kirin daha geç dolduğunu söylüyorlar. Bu sayede ciltlerinin de daha fazla temiz kaldığını bildiriyorlar. Bilhassa geniş gözeneklere sahip kişilerin muhakkak aktif karbonu  denemesi gerektiğini düşünüyorlar. Kuru cilde sahip olan kullanıcılar ise çok fayda göremediklerini bildirdiler. Ama yağlı ve karma cilt kullanıcıları muhakkak denenmesi gereken bir maske olduğunu belirtmişlerdir.

Ayrıca kullanıcılar tüm maskelerde de olduğu gibi en etkili kullanım biçiminin duştan çıktıktan sonra olduğunu eklemişlerdir. Çünkü duştan çıktıktan sonra buhar sayesinde gözeneklerin açıldığı birçok maske kullanıcısı tarafından söylenmiştir. Açılmış gözeneklere daha iyi nüfus ederek derinlemesine temizlik yaptığını belirtmişlerdir. Kömür maskesi kullananlar tarafından yapılan yorumlar oldukça iyidir.

Kömür Maskesi Fiyat

Kömür maskesi fiyat olarak ulaşılabilir olmasının yanında kolay temin edilebilir olması da önemli bir özelliktir.  Bu maskeyi uygulamak basittir ve cilde istenilen faydayı kısa sürede gösteriyor. Son derece iyi etkileri olan bu maskeyi bütçeyi sarsmayacak koşullarda satın alabilirsiniz.

Doğal Kömür Maskesi

En iyi Kömür maskesi Doğal kömür maskesi tarifi: 3 çay kaşığı elma sirkesi, 2 çay kaşığı su, 5 çay kaşığı kömür özü ve 3 çay kaşığı Hint kili. Hazırlarken; tüm malzemeleri bir kaseye koyun, kremsi bir macun elde edene dek bütün her şeyi karıştır. Elde ettiğiniz karışımın kuru olduğunu düşünürseniz, arzu ettiğiniz kıvama gelene kadar birkaç damla daha su ekleyebilirsiniz.

Maskeyi uygulamadan önce cildinizi yıkayın ve kurulayın. Maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Ayrıca bu maskeyi hazırlarken metal bir kaşık ya da kap kullanmamaya dikkat edin. Çünkü metal, kil ve kömürün bazı faydalarını azaltabilir. Eğer karışımınız artarsa kapaklı bir kutuda saklayabilirsiniz. Sonrasında kullanmak isterseniz de birkaç damla su ekleyip tekrar uygulayabilirsiniz.

Kömürün Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kömürün saça faydaları oldukça fazladır. Saçlarınız bazı zamanlarda yağlanır ve parlaklığını kaybedebilir. Aktif kömür, deriye yapışan ve cilde zarar veren kirlerin tamamını emer. Saçınız için, bir çay kaşığı kömür tozu, 2 çorba kaşığı şampuan ve bir bardak ılık suyu karıştırın. Maskeyi ıslak saçlarınıza uygulayın. Sonrasında ise su ile durulayın. Aktif kömür saçın renklenmesini sağlar.

Kömür Maskesi Nasıl Uygulanır?

Kömür maskesi nasıl uygulanır çok merak edilen bir sorudur. Öncelikle kaliteli bir kömür maskesi seçin, meşhur bir cilt bakımı ya da kozmetik markasından ürünü satın alın. Aloe vera gibi  içeriği olan  rahatlatıcı cildi yatıştırma özelliği olan esansiyel yağları barındıran kömür maskelerini edinmeye çalışın.

Eğer kendi maskenizi yapmak isterseniz Japon yapıştırıcısı kullanmaktan kaçının. Çünkü Japon yapıştırıcısı maskenin sertleşmesine neden olan maddeler içermesi den ötürü maskeyi çıkarırken cildinize fazlaca zarar verebilir. Bu maskeyi kullanırken şunlara dikkat edin:

  • Cildin reaksiyon gösterip göstermediğini test etmelisiniz.
  • Maskenin birazını yanağınıza veya bileğinizin alt kısmına sürün. 10 dakika bekledikten sonra tahriş belirtisi olup olmadığını kontrol edin.
  • Alerji ya da tahriş belirtileri kendisini kaşıntı, döküntü, şişme ve kızarıklık yaparak belli eder.
  • Maske yüzünüzde iken saçınızın savrulmasından endişeli iseniz saçınızı toplayın. Bu maskeye yapışmasını engeller.
  • Maskeyi kullanmadan evvel yüzünüzü temizleyin ve peeling yapın.
  • Bu aşamada sevdiğiniz sıklıkla tercih ettiğiniz bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın.
  • Yüzünüzü yıkamanız, cildinizdeki yağı ve kiri temizler.

Kömür Maskesi Neye İyi Gelir?

Yüzünüzü maskeye uygun hale getirir. Kömür maskenizi yüzünüze yayın, dörtte birini küçük bir kaseye sıkın. Temiz bir fırçayı karışıma batırın ve cildinize eşit oranda yayın. Maskeyi dilerseniz bütün yüzünüze dilerseniz de sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgelere uygulayabilirsiniz.

Akneye veya siyah noktaya sahipseniz T bölgenize yani burnunuzla alnınızın arasına sürebilirsiniz. Maskeyi uygulamak için geniş düz bir fondöten fırçasından veya maske sürmek için hususi olarak aldığınız fırçadan yardım alabilirsiniz. Fırçanız yoksa  parmak uçlarınızla da uygulayabilirsiniz.

Fakat kömür maskesini uygularken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus var ki o da lekeye eğilimli bölgeye uygularken elinizden geldiğince cildinize kibar davranmanız gerektiğidir. Maskeyi gözlerinizin ya da dudaklarınızın yakınına sürmekten imtina edinin. O bölgedeki deri nazik olduğundan daha çabuk zarar görüp tahriş olabilir.

Kömür Maskesi Nasıl Kullanılır?

Maskeyi aynanın önünde dururken sürmeye dikkat edin. Bu şekilde tam olarak nereye sürdüğünüzü rahat bir şekilde görebilirsiniz. Maskenin cildinize nüfus etmesi için 7 ile 10 dakika arasında bekleyin. Bu şekilde maske tamamen kuruyacak ve büyük olasılıkla cildinizi sıkıştırarak kaşındıracak tır.

Kömür Maskesi Kaç Dakika Bekletilir?

Maske canınızı yakmaya veya rahatsız etmeye başlarsa 10 dakika olmasını beklemeden de yıkayabilirsiniz. Maskenizi yüzünüzün aşağısından başlayarak yukarısına doğru soyun. Sadece T bölgesine uygularsanız burnunuzun yanlarından soya bilir ve alnınıza doğru kaldırabilirsiniz. Maskeyi kullandıktan sonra yüzünüzü yıkayıp nemlendirin. Yüzünüzü yıkarken yumuşak bir temizleyici ile yıkayın ve soğuk su ile durulayın.

Kömür Maskesi Zararları Var mıdır?

Yalnız gözeneklerinizi tıkamayacak hafif bir nemlendirici sürün ve cildinizin kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu maskeyi 2 haftada bir ya da daha seyrek bir zaman aralığında kullanın. Cildin daha az zarar görmesi için, kömür maskesini yalnızca lekeleriniz cilt hatalarınız varken kullanılabilir.

Maske, cildin en üst katmanını ve yüzünüzdeki tüyleri sökeceği için tekrar kullanmadan evvel en az 15 gün beklemeniz gereklidir. Eğer egzamanız varsa veya cildiniz hassas ise zarar verebileceği için bu maskeyi kullanmaktan kaçının.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.