Epilasyon Nedir? Ne İşe Yarar

01.11.2020
1.314
Epilasyon Nedir? Ne İşe Yarar

Eilasyon Nedir?

Epilasyon nedir nasıl yapılır ne İşe Yarar?Epilasyon türleri en çok sorulan soruların başında gelmektedir,epilasyon vücudumuzun her bölgesinde çıkan kıllardan,tüylerden kurtulma yöntemine verilen isimdir,teknolojinin ilerlemesi ile beraber lazer ile yapılan epilasyonlarda vücudumuzdaki istenmeyen tüyleri ve kılları kalıcı olarak aldırmamız mümkün hale gelmektedir.dalgalar halinde vücuda verilen ışınlar ile kıla rengini veren melonin pigmenti emilerek cilde zarar vermeden kök kısmına yoğunlaşarak kıl köklerini kurutup tekrar çıkmamasını  sağlamaktadır.

Epilasyonu Kimler Yapabilir?

Epilasyonu veya lazer epilasyonu, 14 yaşını doldurmuş cilt tipi,ve sağlığı müsait olan herkese yapılabilmektedir.

Epilasyon Etkilimi?

Epilasyon ile bir çok kişi tüylerinden kurtulmuş etkili sonuçlar elde edilmiştir.

Kimler Epilasyon Yapmamalı?

Lazer epilasyon rahatsız edici tüy,ve kıl yapısına odaklı yapılmaktadır, bu tarz problemi olanların epilasyon yapmadan önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Beyaz Tüy yapısına sahip kişilerde
 • Sedef Hastalarında
 • Deri hastalıkları problemi olanlarda.
 • Sivilce tedavisi gören kişilerde
 • İzotretionin kullanalarda.
 • Ayva tüyü olanlarda
 • Epilepsi hastalı olanlar

Bu tar problemi olan kişilerin kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan lazer tedavisi epilasyon yapmamaları gerekmektedir.

Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyonu uygulaması çok fazla uzun sürmeyen bir işlem olmadığını söyleyen uzmanlar,cilt yapısında her hangi bir problem bulunmaması ve epilasyona engel herhangi bir durumun bulunmaması durumunda,epilasyon yapılabilmektedir.

Epilasyon yapılmadan önce kişideki kılların ve tüylerin bir jilet ve ya farklı bir alet ile kısaltılması gerekmektedir,tüylerin kısaltılması gerektiği gibi kıl köklerinin zarar görmemesi epilasyonun başarısın artıracak etkenlerden birtanesi’dir,çünkü epilasyondan önce yapılacak olan sir,ağda gibi kıl köklerini alabilen bir uygulamadır kıl köklerini alabildiğinden dolayı epilasyon etkisini düşürecektir,epilasyonun amacı kıl köklerini kurutup bir daha çıkmamasını sağlayan bir güzellik işlemidir.

Epilasyon yapılacak bölgelere aynı oranda ışın, ve işlem yapılmamaktadır, her bölgenin durumuna göre işlem uzayıp kısalabilmektedir,genel olarak epilasyon süresi ne ortalama olarak söylemek gerekirse 10 dakika süren seanslar olabildiği gibi yoğunluğa göre 2 saate kadar çıkabilmektedir.

Epilasyon kaç seans sürer sorusuna gelince,yine kişiye göre 6-8 seans arasında sonuç alınmaktadır,

Epilasyon Nerelere Yapılır

Epilasyon yapılan bölgeler,gelişen teknoloji ile beraber lazer yapılmayan bölge yok dersek yeridir,burun içerisine,kulak içine,yüz,genital bölge,özel bölge,ense kısmına,bacaklara,koltuk altına,kollara,sırt,göbek bel çevresi,boyun,omuzlar,kalça, kısımları epilasyon batık,bacak, kısmı dahil yapılabilecek bölgelerdir,bu bölgeler kadınlar için geçerli olduğu gibi erkeklere uygulanalabilmektedir.

Buz Lazer Epilasyon Nedir?

Epilasyon Hakkında bilgi

Buz Lazer epilasyon yöntemi günümüzün en son e enhızlı acısız bir şekilde tüylerden kurtulma yöntemidir 810nm dalga boyunda bir diode lazer teknolojisiyle çalışmaktadır,daha önceki yıllarda ortaya çıkan ütüleme yöntemi ile yapılan epilasyon acısız epilasyon dönemini başlatmış oldu.

Buzlazer epilasyon yönteminin mucidi Alma Lasers’dir daha sonraki yıllarda tekrardan bu teknolojiyi dahada geliştirerek,acıyı hissettirmeyecek boyuta getirmiş oldu.

Buzlazer ismini lazer tedavisi sırasında kullanılan cihazın başlığının buz olmasından kaynaklanmaktadır,daha acısız ve daha kısa sürede epilasyon seansını bitiren buzlazer epilasyon yöntemi sıcak taş masajı konforu sağlamaktadır.

İğneli Epilasyon Nedir?

iğneli epilasyon nedir? iğneli epilasyon cilt derisinin altına iğne ile uygulamalı cildin tüylerden arınmasını sağlayan,epilasyon yöntemidir.ince iğnelerin cilt köklerine çok düşük ölçekte elektrik vermesi ile cilt köklerini etkisiz hale getirmektedir,elektrik akımı ile çürüyen cilt kökleri daha sonra cımbız yardımı ile çıkartılmaktadır,

Çok düşük akım elektrik olduğun dan dolayı bir çok kişi bundan rahatsızlık hissetmemektedir, rahatsızlık vermemesi ve uygulamayı geciktirmemesi için lokal anestezi uygulaması yapılır.

İğneli epilasyon yüz bölgesine yapılabildiği gibi vücudun diğer bölgelerine de uygulanılabilmektedir.

Epilasyon ve Depilasyon Arasındaki Fark

Epilasyon Ciltteki istenmeyen tüylerden kurtulmak lazer,gibi yapılan işlemlere verilen isimdir.

Depilasyon ise..!

 • Ağda
 • Sarartma
 • İplik ile alma
 • Friksiyon
 • Epilatörler
 • Traş
 • Trem depilatörleridir

İğneli Epilasyon Ne Kadar Sürer?

İğneli epilasyon diğer epilasyon yöntemlerinde olduğu gibi cilt yoğunluğunuza göre zaman aralığı değişebilmektedir.genellikle ortalama iğneli epilasyon seansı sayısı 9 seanstır,bazı etkenler seans sayısını artırdığı gibi düşürebilmektedir.İğneli epilasyon kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır,çok ağrı hissedildiğinde epilasyon öncesi uyuşturucu sprey kullanılmalıdır

İğneli Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İğneli epilasyon sonrası cilt üzerinde, ve cilt göreneklerinde açılma olduğundan dolayı epilasyon tedavisi bitene kadar,hijyene olabildiğince dikkat edilmesi gerekmektedir,belli bir süre geçici iğne izleri kalabilmektedir.epilasyon yapıldığı dönemlerde güneş ışığından olabildiğince uzak durulması tavsiye edilmektedir aksi takdirde cilt lekelerine neden olmaktadır.

İğneli Epilasyon Yan Etkileri

 • Ciltte kızarıklık
 • Kırmızı noktaların oluşması
 • Nadiren görülen ciltte kabuklanma
 • Geçici bölgesel sivilcelerin oluşması
 • Kimilerinde ciltte kuruluk
 • Nadiren kalıcı cilt lekelerinin oluşması

Diode Epilasyon Nedir,Nasıl Yapılır?

Epilasyon Ütüleme Sistemi Nedir

Diode (Diyot)bir diğer bilinen adı ( Ütüleme ) lazerler 810 nm dalga boyundaki lazerlere verilen genel isimdir. ülkemizde bir çok farklı marka cilt ütüleme epilasyon aletleri bulunmaktadır,diode epilasyonun diğerlerinden farkı ciltte  daha derine inerek daha fazla etkili olmasından dolayı bir tercih sebebidir.

Evde Epilasyon Nasıl Yapılır

Yoğunlaştırılmış ışık teknolojisi lazer ile evde epilasyon, nasıl yapılır, Lütfen önce kendi cilt tonunuzu ve sürenizin değerlerini öğrenin uygun olup olmadığını kontrol edin buna ürün kutusu üzerindeki ya da kutunun içinden çıkan broşürdeki tabloya bakarak karar verebilirsiniz.

kullanmaya başlamadan önce uygulama yapmayı Seçtiğiniz alanı tıraş ederek tüylerden arındırın bu işlemi yalnızca ilk dört ya da beş uygulamada yapmanız yeterli olacaktır.

Bu süre sonunda cildiniz zaten pürüzsüz hale gelecektir uygulama yapmak istediğiniz bölge için doğru başlığı seçtiğinizden emin olun.

Hassas bölge başlığı yüzünüzde ve daha hassas bir uygulama gerektiren bölgelerde güvenlik kullanabilmeniz için tasarlanmıştır ve bacaklarınızı gibi daha geniş yüzeylerde hızlı uygulama için kullanabilirsiniz. cihazı çalıştırın ve pistonlu da uygun Işık yoğunluğunu seçin Cildinize en uygun ayarı öğrenmek için,

Satın aldığınız cihazın uyumluluk çizelgesine başvurun, öncelikle cihazı cildinizde tamamen temas ettiğinden emin olmak için 90 derecelik bir açıyla hafif bir basınç uygulayacak şekilde yerleştirin cilde tamamen temas ettiğinden emin olduğunuzda atışa hazır düğmesi yeşil yanacaktır artık kullanmak istediğiniz uygulama modunu seçebilirsiniz .

Kaydırarak kullanma modu ana uygulama mudur bunun gibi kesintisiz bir hareket için atış düğmesini basılı tutmanız yeterlidir kaldırarak kullanma modunu dizleriniz veya bikini bölgesi gibi daha kıvrımlı bölgeler için kullanabilirsiniz.

Epilasyon gözlüğü  kullanmanıza gerek yoktur,cihazı cildinizden uzaklaştırarak bu hareketi tekrarlayın Aralık bırakmadığınız dan emin olun,uygulama süresi vücudumuzdaki bölgelere göre değişir yüzünüz ve Koltuk altı için birer dakika bikini bölgesi 4 dakika ve bacaklarımızın dizden aşağısı yaklaşık 8 Er dakikanızı alır,daha detaylı ve profesyonel olarak öğrenmek ve uygulamak isteyenler Epilasyon Depilasyon Kursu eğitim programlarına katılabilirler.epilasyon zamanları kış ayları olarak tercih edilmektedir

Epilasyon aleti temizliği ihmal edilmemeli ve her seanstan sonra kitapçığına uygun şekilde temizlik yapılması gerekmektedir.

Yüze Epilasyon Nasıl Yapılır

Yüz bölgesindeki epilasyonda diğer vücuda göre çok daha hassas davranmak zorundayız Çünkü yüz Öncelikle gözle görülür bir alandır,herhangi bir kızarma ya da herhangi bir hafif kabuklanma veren çok ciddi dikkat çekecek ol bir alan olduğu için yüzde çok daha düşük jünlerde çalışılmalıdır.

Erkeklerin genellikle yanak bölgesine epilasyon yaptıklarını,çok uzun sürmeyen seanslar ile  yanak bölgesindeki kıllardan kurtulmaları mümkündür

Epilasyon Nasıl Uygulanır

Yüzün hazırlanmasında kişi normal iki gün önce tıraşını olur Yine 2-3 milimetrelik uzunlukla sakal ile gelir,(erkekler için) sakal bölgesine kişinin istediği şekilde belirlenmeli beyaz bir kalemle sakal bölgesine çizgi çizilmelidir,Gözleri kapatılır ve daha düşük jünle yapılmaya dikkat edilir ,Yüz bölgesi kılın daha çabuk uzadığı bir alandır kış aylarında yapılması tavsiye edilmektedir.bu epilasyon bayanlar içinde aynı mevsimde daha etkili sonuçlar vermektedir.epilasyon etkileri tüylenme bölgesine bağlı olarak aylarca sürebilmektedir.

Regl Döneminde Epilasyon Yapılırmı?

Regl döneminde cilt daha hassas olduğundan dolayı,ve tüylenme regl döneminde azalma gösterdiğinden regl döneminden sonra epilasyon yapılması tavsiye niteliğinde uygun görülen tercihtir.

Epilasyon Duştan Önce mi Sonramı

Genellikle duştan önce yapılması tercih edilmektedir.epilasyon yapıldıktan sonra duş için en az 3 saat beklenmelidir özel durumları öğrenmek için doktorunuza danışın.

Epilasyon Ve Hamilelik

Hamilelik döneminde epilasyon kesinlikle yapılması tavsiye edilmemektedir.

Epilasyon Varis Yaparmı?

Lazer epilasyonda lazer ışınları damarlara kadar ulaşmadığından dolayı varis oluşumuna neden olmamaktadır.

Epilasyon Kemoterapi,

Kemoterapi tedavisi gören kişilerde hastanın kemoterapiye cevap vermeme ihtimali bulunduğundan dolayı,kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Epilasyon Dövmeye zarar verirmi?

Uzmanlar dövmenin üzerine epilasyonu tavsiye etmemektedirler,özellikle iğneli epilasyon yaptıranlar dövme bölgesinde ağrı ve yanma hissinin artığını belirtmişlerdir.

Epilasyon Hastalığı Nedir?

Epilasyon hastalığı doktorunuzun epilasyon olmanıza engel olarak gördüğü hastalık türlerine verilen isimdir.

Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Lazer epilasyonu kısırlığa kesinlikle sebep olmaz.

Epilasyon Kanser Yaparmı?

Şimdiye kadar epilasyonun sebep olduğu herhangi ciddi bir hastalık veya epilasyon un vermiş olduğu ciddi zararı görülmemiştir.

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalarda epilasyon riskleri hakkında öne çıkan bir risk gurubu bulunmamaktadır,sağlıklı bir tedavinin şartları uzman kişiler tarafından gözetim altında yapılmasına bağlı olduğunu belirtmektedirler.

Epilasyon Eldiveni(Epilasyon Zımparası)

Tüy dökücü,parmaklara geçirilerek kullanılan bir eldiven türüdür.

Epilasyon Öncesi Cilet Yapılırmı

Lazer öncesi cilet kullanmanın her hangi bir zararı yoktur, ve epilasyona engel teşkil eden bir durum değildir.

Epilasyon Jeli

Epilasyon jeli epilasyon öncesi kullanılan epilasyonu daha kolay hale getirmek için hazırlanmış bildiğimiz jellerden çok farklı olmayan bir maddedir.

Epilasyon jeli,epilasyonu daha kolay yapılması ve ciltte epilasyon cihazının rahat hareket etmesi işine yaramaktadır.

Koltuk altı Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

Koltuk altı lazer epilasyonu yaklaşık 6 seans ta bitmektedir,genellikle anestezi kullanmaya ihtiyaç duyulmaz,5 dakika kadar bir zaman almaktadır,seanslar iki ayda bir uygulanmaktadır.

Genital Bölge Lazer Epilasyon

Genital bölgeye lazer epilasyonu uygulaması,diğer bölgelere yapılan epilasyon dan farklı sayılmaz, sadece genital bölge daha hassas bir bölge olduğundan dolayı anestezik ilaçlar kullanılarak uyuşturulur, epilasyon işleminden hemen sonra ikinci seansa gün alarak tedaviye devam edersiniz, bikini bölgesi için aynı kurallar geçerlidir,özel bölge için epilasyon yöntemleri şunlardır.

 • Ağda
 • Tıraş
 • İğneli Epilasyon
 • Lazer Epilasyon
 • Buz Lazer Epilasyon

Epilasyon Öncesi Uyuşturucu Krem Kullanımı

Lazer öncesi uyuşturucu krem kullanımı yapmış olduğunuz epilasyon türüne göre bazen gerekli olduğu gibi buzlazer tedavisi gibi epilasyon işlemlerinde gerekli görülmemektedir.

Epilasyon Öncesi Ve sonrası Krem

Epilasyon’dan sonra cilt nemlendirici kremler kullanılmalıdır,Epilasyondan önce cilt gözeneklerini açıcı kremlerden kaçınılmalıdır,Detaylı bilgi için doktorunuza başvurun.

Epilasyon izleri nasıl geçer?

Epilasyon Lekesi

Lazer yanıklarının meydana getirdiği ciltteki izlerden kurtulmak için yaz ayına denk geliyor ise,o yıl içerisinde epilasyon yapmış olduğunuz bölgeyi güneş ışınlarından korumalısınız.

 • İz oluşmuş bölgeye 50 faktörlü yanık kremleri kullanın.
 • Nemlendirici krem kullanmaya devam edin,
 • Çok uzun olmayan bir süre içerisinde izlerden kurtulabilirsiniz

Epilasyon Caizmi

Epilasyon Fetva Meclisi’nden almış olduğumuz bilgilerdir Epilasyon Günahmı sorusu sıkca sorulan bir sorudur kısaca cevap vermemiz gerekirse,Kadının kadına nispetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

Herhangi bir tıbbı gerekçe olmadığı sürece,bir bayanın veya bir erkeğin avret bölgesini başka bir kadına veya erkeğe göstermesi islam dinine göre caiz değildir,

Sağlık sorunu teşkil etmiyor ve kıllanma bir hastalık derecesinde değil ise sırf daha temiz olsun diye epilasyon yaptırmak caiz görülmemiştir

Epilasyon Orucu Bozarmı?

Epilasyon yaptırmak orucu bozmaz.

Epilasyon Günleri

Epilasyon Önerileri

Hicri takvime göre tüy almanın belli dönemleri vardır bu dönemlerde tuy kıl aldırmanın daha etkili ve daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Dolunay takvimi diye adlandırılır.Ancak Ay’ın bu etkisinden faydalanmak istiyorsak tüyleri kökten alan yöntemler kullanmak gerekir!

06 Ekim 2018 03.16’dan 07 Ekim 2018

24 Ekim 2018 20.47’den 26 Ekim 2018

hicri takvime göre uygun görülen tarihlerdir

Epilasyon Sonrası Nadiren Görülen Cilt Problemleri

Epilasyon sonrası şişlik cildin lazere veya iğneye karşı vermiş olduğu geçici reaksiyondur

Epilasyon sonrası yanık,ince cilt türüne sahip kişilerde görülen lazerde görülebilen nadir bir durumdur

Epilasyon sonrası kabarma,güneşe maruz kalındığı zamanlarda meydana çıkan bir durumdur

Epilasyon morarma ciltte oluşan bir reaksiyondan kaynaklanır geçici bir durumdur.

Epilasyon Sonrası Losyon kullanımında cilt nemlendirici olmasına özen göstermelisiniz.

Epilasyon Fiyatları

En doğru epilasyon fiyatları epilasyon uygulama merkezleri tarafından, belli tetkikler yapılarak verilmektedir.yaklaşık ve belli bölgelere yapılan işlemlerin listesi aşağıda gibidir.

Epilasyon Fiyatları Seans

Epilasyon Fiyatları izmir

Yüz 150 TL 35 TL
Dudak üstü 50 TL 75 TL
Koltuk altı 70 TL 90 TL
Kol 200 TL 350 TL

Epilasyon Fiyatları Tüm Vucut

Dudak üstü 50 TL 75 TL
Koltuk altı 70 TL 90 TL
Kol 200 TL 350 TL
Bacak 600 TL 750 TL

Epilasyon Ne Kadar Sürer

Epilasyon uygulaması epilasyon yapılabilecek bölge,tüylenme oranı,cilt türünüze göre farklılık göstermektedir.

Epilasyon Aleti Önerileri

Genellikle epilasyon aleti kullananların yorumlarına ve tavsiyelerine baktığımızda,braun epilasyon aleti tercih edilmektedir.

Epilasyon Merkezleri

Bulunduğunuz Bölgeden arama yaptırarak size en yakın epilasyon merkezlerine ulaşabilirsiniz,ayrıca epilasyon bölümü Olan hastaneler’de gün geçtikçe artmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.