Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

28.04.2022
6.246
Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Sivilceler ve aknelerin ne kadar can sıkıcı olduğunu hepimiz biliyoruz, bu yüzden bir an önce bu can sıkıcı cilt probleminden bir an önce kurtulmanın yollarına bakmaktayız yüzümdeki Sivilce lekeleri geçer ve sivilcelere kesin Çözüm Sivilce Ve Akne Tedavisi gibi soruları birçok insan haklı olarak sormakta ve günlük hayatta küçük ama can sıkıcı sivilce ve akneler den tamamiyle kurtulmak için tedavi yöntemlerini araştırmaktadır sivilce problemini yaşama yanımız neredeyse yok denecek kadar azdır.

Hayatımızın belli dönemlerinde farklı nedenlerle sivilce problemleri yaşamaktayız ilk olarak ergenlik döneminde karşılaştığımız sivilceler sonraki zamanlarda farklı sebeplerden dolayı tekrar karşımıza çıkmaktadır. Sivilce cinsiyet ayrımı yapmadığı gibi erkekler ve kadınlar benzer cilt sorunları ile karşılaşmaktadırlar. 

Sivilcelere kesin çözüm bulabilmek ve doğal yöntemler ile Sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak aslında zannedildiği kadar zor değildir bu yazımızda sivilceler hakkında herşey’e değinmeye çalışacağız.

Sivilce Neden Olur ? Nasıl Geçer?

Gençlik döneminde oluşan sivilceler vücudumuzdaki  hormonların değişiklik göstermesiyle cildimize yansıyan reaksiyondur, Bu normal bir süreç olup yolunda gitmeyen hiç bir şey yoktur aslında bu gayet normal bir evredir. Eğer devamında bu sorunları yaşıyorsanız çok sık karşınıza çıkıyorsa bir an önce tedaviye başlamanız gerekmektedir,

Cildiniz de sivilce çıkması nın bir çok nedeni olduğu gibi öncelikli olarak şunları söyleyebiliriz sağlıksız Bazı ortamlarda çalışmanın cildimize vermiş olduğu hasarın deri altına geçmesiyle sivilce meydana gelmektedir.

Ayrıca vücudumuzun bazı bölgelerinde yeterli oranda temizlik sağlayamamamıza cildimizin üzerinde biriken ölü deri tabakası cilt derimizin nefes alamayıp sivilce üretmesine neden olmaktadır normal gözenekler işlevini görmediğinde cilt tahriş olup alerjik reaksiyonlar göstermektedir

Deri altının yağlı olması bir sebep olduğu gibi yağlı bir cilde sahip olmanın da getirmiş olduğu sivilce problemleri olmaktadır psikolojik bazı nedenlerde sivilceye sebep vermektedir.

Sivilce tıbbi terim olarak şöyle geçmektedir kalın cilt tabaka mızın altında bulunan ince cilt tabakasının hava almayıp yağ toplaması ve tıkanmış gözeneklerin  cildimizde oluşturmuş olduğu reaksiyonun dışa vurumudur.

Sivilcenin bir diğer oluşum nedeni ise kir’dir, cildimizin sağlıksız oluşunun nedeni kirli olması ve farkında olmadan bazı sebeplerden dolayı cilt gözeneklerimizin tıkanmasıdır tıkanmış olan cilt göreneklerimizin  altında kalan yağ tabakası belli bir süre dışarı çıkmadığından cilt içerisinde tabiri caizse fosil olmaktadır deri altında kalan bu fosiller siyah noktalar olarak cildimizde belirginleşmeye başlar Buna da cildimizdeki siyah noktalar adını vermekteyiz.

Sivilce neden olur sorusunun ikinci sebebi ise hormonel bazı bozukluklardan dolayı kaynaklanmaktadır hormonların aşırı yağ üretmesi ve bunu hızlı şekilde yapması deri altında aşırı yağ birikmesine neden olmaktadır yağ üretimi fazla olduğundan dolayı cilt gözeneklerinden dışarı atılamayan yağ tabakaları cilt gözeneklerini tıkayarak sivilce ve akneye neden olmaktadır.

Diğer sebepleri ise şöyle sıralayabiliriz, diyet yapan kişilerin dengesiz ve yetersiz beslenme lerinden kaynaklanan cilt sorunları başında sivilce gelmektedir.

Stresli bir yaşam sivilceyi tetikleyen faktörlerden bir tanesidir

Herhangi bir hastalıktan dolayı alınmış olan ilaçlarla sivilcelere ve deri döküntüsü gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sivilce nasıl geçer sorusuna yanıt vermeden önce ve  sivilce tedavi yollarına bakmadan birkaç hatırlatma yapmakta fayda vardır hayatımızın her döneminde karşılaştığımız bazı sorunların  öncelikle sebeplerine ve onu etkisi altında tutan nedenlere bakmamız gerekmektedir. Bunu söylemenin nedeni sivilce oluşmadan sivilceye sebep olan faktörleri ortadan kaldırmamız gerekmektedir bunlara rağmen hala cildimizde sivilce oluşuyorsa 2. etapta tedavi yöntemlerine başvurmamız gerekir.

1 günde sivilcelerden kurtulma 1 saatte sivilceden kurtulma 5 dakikada sivilceden kurtulma bir gecede sivilceden kurtulmak gibi bazı söylemlerin çok isabetli görüşler olmadığını söylememiz gerekmektedir.

Peki birçok nedeni olan Sivilcelerden nasıl kurtulabiliriz sivilcelerden sonsuza dek kurtulmak mümkünmüdür en iyi en başarılı sivilce tedavi yöntemi nedir şimdi kısaca bunlara değinelim.

Evde sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Limonu  drekt olarak vücudumuza sürebileceğiniz gibi etkisini arttıran bazı maddeler katarakt daha güçlü ve etkili bir maske olarak kullanabilirsiniz.

Sivilceyle mücadele etmenin en iyi tedavi yöntemleri  başında İçerisinde önemli oranda citric asit bulunduran limon dur antioksidan özelliği ile cildinize bağışıklık ve canlılık kazandırır limon cildinizdeki  fazla yağlardan kurtulmanıza yardım eder kurumuş derileri dökerek cildinizdeki ölü derilerden kurtarır.

Evde Sivilce İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

C vitamini kaynağı olduğundan cildinizdeki kolajen üretimini arttırarak yeni cilt hücrelerin oluşmasına yardım eder limonun içerisinde bulunan askorbik asit cildinizdeki gözenekleri küçülterek  cildinize sıkılaştırıcı bir etki yapar, cildimiz çevre şartlarından oluşan bazı etkenlerden dolayı hasar görmektedir limon sarı antioksidan özelliği ile en aza indirerek cildinizi dış etkenlerden korur.

Her ne kadar faydalı olan ilaç veya maske hangisi olursa olsun En iyi sonucu alabilmek için en doğru şekilde ve ölçülü kullanmamız gerekmektedir. Sivilceler için limon suyu ve tarçın tedavisi  nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılması gerekmektedir.

Hepimizin bildiği gibi bütün insanların cilt tipleri ve cilt hassasiyetleri aynı olmamaktadır bundan dolayı en faydalı olan bir ürün bazen cilt yapınız dan dolayı cildimize zarar verebilmektedir onun için cilt yapınız hakkında bilgi sahibi olmanız ve ona göre tedavi uygulamanız daha başarılı sonuçlar elde etmenize neden olacaktır

Sivilce Akne Lekelerine Çözüm

Sivilce lekelri ve aknelere normal ilaç tedavisi olduğu gibi bir çok doğal ürünler de cilt güzellik ve sivilce izlerinin kaybolmasına yardımcı olmaktadır ilaç tedavisinden ziyade genellikle doğal yöntemler kullanılmaktadır.

 • Yoğurt
 • Elma sirkesi
 • Limon
 • Hindistan cevizi yağı
 • Patates
 • Buhar banyosu
 • Aloe vera. gibi ürünler maske olarak kullanıldığın da cilt lekelerini tedavi ettiği gözlemlenmiştir.

Limon Suyu Ve Tarçın Maskesi

Tarçın ve limon sivilce tedavisinde gerçekten inanılmaz oranda güçlü bir etkiye sahiptir evde bu maskeyi uygulamadan önce sizden ricamız cildinizde ufak bir deney yaparak cildinize rahatsızlık veya hasar verip vermediğini  test etmeniz bileğinize biraz sürerek yüzünüzdeki ve cildinizdeki etkisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sivilce için doğal Tedavi için gereken malzemeler şunlardır.

 • 3 yemek kaşığı yeni sıkılmış limon suyu 
 • Bir buçuk kaşık tarçın

Nasıl uygulanır

Hazırlamış olduğunuz Limon suyunu ve tarçını iyice karıştırdıktan sonra sivilcelerinizi üzerine lokal olarak uygulayın yaklaşık 15 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp kurutun ardından yüzünüze ince bir tabaka şeklinde nemlendirici uygulayın bu tedaviyi bir hafta içerisinde iki veya üç defa tekrar edin. Sivilce lekeleri ve sivilce için bir diğer doğal ve evde hazırlayabileceğiniz yöntem ise.

Sivilceler İçin Limon ve Zerdeçal Maske Tarifi

Limon zerdeçal ile karıştırıldığında yukarıda saymış olduğumuz özelliklerin hepsini korumaktadır limon genel olarak farklı bir ürün ve karıştırıldığında kendi etkisini kaybetmeye yapıya sahiptir zerdeçalın özelliği ağrı kesici ve iltihaplanmayı önlenebilen özelliğe sahip anti inflamatuar bir maddedir, Limonda olduğu gibi zerdeçalda içerisinde Antsep oksidanlar bulunduran cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olan bir bitkidir. Limon ile karıştırıldığında etkisini ikiye katlamaktadır. Zerdeçal kullanımından  sonra cildiniz hafif sarı bir renk alabilir bundan kurtulmak için cildinizi birkaç defa güzelce yıkayarak kurtulabilirsiniz .

Kullanılacak malzemeler

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal
 • 1 adet limon

Yapılışı

Her iki malzemeyi birbirine katarak güzelce karıştırdıktan sonra 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz 20 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak cildinizi temizleyin yine tedaviden sonuç alabilmeniz için bu karışımı haftada en az 2 defa en fazla 3 defa olmak üzere uygulayın.

Cilt lekeleri ve sivilce için evde limon ve karbonat  tedavisi

limonun tedavi edici ve antioksidan özelliği karbon atın gazlı karışımı ile bir araya gelerek cildinizde tıkanmış olan gözenekleri açarak cildinizde birikmiş olan yağ tabakasının ve küçük gözeneklerin açılarak cildinizin nefes almasına ve cildinizdeki oluşan bakterileri izlemekte önemli etkisi vardır.

Cilt güzellik ve sivilce tedavisi için limon ve salatalık maskesi Tarifi

Evde doğal yöntemlerle cilt güzelliğiniz ve sivilce tedavisi için hazırlanabilecek bir diğer karışım ise limon ve salatalık tır.

Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 1 adet orta boy salatalık

Salatalık %90 oranında sudur cildimizin Hayat kaynağı olan su ile cildimize canlılık ve doğal bir nemlendirici özellik katmaktadır

Yapılışı ve hazırlanışı: salatalığı püre haline getirdikten sonra 1 adet Limon suyunu sıkıp salatalık karışımına ilave edin ve güzelce karıştırın  5 10 dakika karışımı dinlendirdikten sonra cildinize uygulayın 15 20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın cildiniz çok rahatsız etmeyecek olan bu karışımı sürekli yapabilir cildinizin renginin açıldığını ve salatalığın da cildinizi  nemlendirerek gün geçtikçe porselen bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz

Bir diğer maske tarifimiz Sivilceler için Limon ve Yoğurt maskesi

Limon ile yoğurdun karışımı cildinizdeki sivilceleri tedavi eden güçlü bir anti bakteriyel özelliği bulunan maske tarifidir yoğurt önemli cildi tedavi eden özelliği sahip olmasıdır.

Malzemeler

 • Yarım limon
 • Yarım fincan yoğurt

Hazırlanışı

Yoğur du küçük bir kaba koyarak bir iki dakika karıştırın üzerine hazırlamış olduğunuz Limon suyunu dökerek iyice karıştırdıktan sonra 5 dakika kadar karışımı dinlendirdikten sonra cildinize uygulayın 15 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın diğer maske tariflerinde olduğu gibi haftada iki veya 3 defa maskeyi yeniden hazırlayarak cildinize uygulayın yaklaşık olarak 30 gün gibi kısa bir sürede sivilcelerin izden kurtulmanız mümkün olacaktır

Sivilceler İçin Gülsuyu ve limon Maske Tarifi

gerçek gül suyunun  cildimize ne kadar faydalı olduğunu  bilmeyenimiz yoktur Gülsuyu sivilce ile zarar görmüş ve Tahriş olmuş çiftlerin rahatlamasına ve sivilce oluşumunu durdurmakta kullanılan içerisinde anti inflamatuar bulunduran önemli bir bitkidir Ayrıca sivilce oluşumu tetikleyen mikroplara karşı etkili bir savunma mekanizmasıdır limon içerisinde bulunan nitrik asit ile birleşerek güçlü bir cilt koruyucusu haline gelmektedir Bu maske en hassas ciltlerde bile kullanıldığında rahatsızlık vermeyen ve etkili sonuçlar alınabilen bir maskedir

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı limon suyu
 • bir çorba kaşığı gerçek gül suyu

Uygulanışı

Her iki malzemeyi küçük bir kaba koyarak 3 4 dakika kadar karıştırın 5 dakika dinlendirdikten sonra yüzünüze pamuk veya ince bir tülbent yardımı ile sürün 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın sivilce yoğunluğunu za göre haftada üç veya dört kere Bu karışımı tekrardan hazırlayarak sivilcelerinizden kurtulana kadar devam edebilirsiniz

 Sivilceler için Bal ve Limon Maskesi Tarifi

Bal maskesinin cildimizdeki önemli etkisini arttırmak için içerisine bir miktar limon ilave ettiğimizde daha sağlıklı ve sivilce oluşumuna daha dayanıklı bir cilde sahip olabilirsiniz

Malzemeler

 • Bir buçuk yemek kaşığı bal
 • Bir çorba kaşığı dolusu limon suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Küçük bir kasede malzemeleri birbirine katarak güzelce birbirini bulacak şekilde karıştırın ince bir tülbent veya pamuk yardımı ile cildinize küçük dokunuşlarla uygulayın,

En az 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın, sonrasında elinizde bulunan herhangi bir nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirin, bu uygulamayı yaparak Sivilcelerden kurtulmak için geriye doğru 3 hafta sayabilirsiniz, her gün yeni karışım hazırlayarak. 3 hafta boyunca devam edin.

Sivilceden kurtulmanın doğal çözümlerden ikincisi tarçın ile limon karışımı, limonun antibakteriyel özelliğinden bahsetmiştik Limon ile tarçın birleştiğinde çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı gerçek limon suyu
 • 1,5 çorba kaşığı tarçın,

Hazırlanışı

Limon ile tarçını güzelce karıştırın karıştırmanın kısa süreli değil Uzunca birbirini bulacak şekile  gelinceye kadar karıştırmaya devam edin ardından sivilceli bölgeye uygulayın,

Hassas ciltlerde tarçın yakıcı etki yapabilmektedir. Bundan dolayı cildinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız ve yanma hissi duyduktan en az 5 dakika sonra uygulamayı yıkayın.

Haftada en fazla iki veya üç defa yı  geçmeyecek şekilde devam edin.

Sivilceler İçin Limon ve Zerdeçal Maske Tarifi

Sivilce tedavisinde en etkili olan limon zerdeçal ile birlikte kullanırken de yine etkili bir sonuç vermektedir, zerdeçalın özelliği ağrı kesicidir ve iltihap Lara karşı. etkili bir bitkidir çok güçlü bir anti inflamatuar madde içermektedir limonun antibakteriyel özelliği olduğu gibi zerdeçalda bu özelliğe sahiptir ikisi el ele vererek cildinizin sağlığına kavuşmasını hızlandırır Ayrıca vücudumuzda oluşabilecek akneleri durdurma özelliği vardır.

Sivilceler İçin Bal limon ve Süt Maske Tarifi

Bu muhteşem üçlü Eminim siz de heyecanlandım mıştır limonun antibakteriyel özelliği bal cildi besleyerek bakteri oluşumunu durdurarak Ayrıca içerisinde bulunan hidrojen ve peroksit ile cildinizde kapalı gözeneklere açarak cildinizin nefes almasını sağlar

Malzemeler

 • yarım fincan kadar süt
 • 1 tatlı kaşığı Bal
 • 1 çorba kaşığı süt

Hazırlanışı

Küçük bir kaba malzemeleri her hangi bir sıralama olmadan katabilirsiniz 3-4 dakika kadar güzelce karıştırdıktan sonra cildinize pamuk yardımı ile o an pamuk bulumuyor ise eliniz ile cildinize yedirerek kat,kat sürebilirsiniz haftada 2-3 defa dan az olmamak kaydı ile en az 3 hafta devam edin ,önemli olan bu tür cilt maskeleri karışımı yaparken tahta kaşık ve tahta bir kap kullanmanız,

Sivilce Lekeleri İçin en Etkili Kremler

 • Avene Cleanance
 • Ducray Keracnyl Creme
 • Bitkiderman Leke kremi
 • Ducray Sivilce izi kremi
 • Contractubex
 • Madecassol
 • Acne pimple krem

Sivilce izleri için krem kullananlar 

Sivilce izleri ve lekeler için krem kullananların yorumları genelleme olarak baktığımız da yorumların olumlu olduğunu özellikle kimyasal bazlı kremlerin sivilce izlerini yok ettiği görülmektedir ayrıca kimi kullanıcılar da belli bir kullanım sonrası kaybolan sivilceler tekrar nükset ettiği geçici etki yaptığını söylemektedirler.

Sivilce izlerini geçiren krem ler ve sivilce izlerini geçiren doğal yöntemler dahil lazer ile sivilce tedavisi dahil  etkilerinin cilt türünüze ve sivilcenin bağlı olduğu nedenler ile alakalı olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatırım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.