Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

02.11.2020
1.514
Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cilt Bakımı nedir? nasıl yapılır? evde cilt bakımı tarifleri konularına kısaca değineceğiz. Günümüzde bütün kadınların istisnasız cilt bakımı için kullandıkları bir formül ve kendine özgü cilt bakım ürünleri kullandığını bilmekteyiz. Doğru cilt bakımı için hangi yöntemler uygulanmalı? en iyi sonucu nasıl elde ederiz umarım istifade edebileceğiniz bir yazı kaleme alacağım.

Cilt Bakımı Nedir

Cilt bakımı cildimizin ölü deriden ve toksinlerden arındırma yöntemidir. Vücudumuzun dış yüzeyini kaplayan derimizin dış etkenlere açık olması, soğuk, sıcak, güneş, hava değişiklikleri, hormonların etkisi gibi iklim şartlarından etkilenebilen bir yapıya sahip olması, cildimize bakım yapma zaman ayırma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Cilt bakımı cildimizin dışarıdan gelebilen bu tarz problemlere karşı savunma sistemi oluşturup, cildimizin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmüş noktalarını doğal veya kimyasal bazı maddeler kullanarak onarma ve iyileştirme işlemine genel olarak cilt bakımı diye isimlendirmektedirler.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı sürekli yapılması gerekilen durumdur, genç yaşlarda başlayıp bir ömür boyu devam eden bir işlemdir. Belirli bir yaştan sonra cilt bakım ürünleri değişiklik gösterebilmektedir, cilt bakımı ürünleri seçerken kesinlikle cilt tipinizi, ve cilt probleminizi göz önünde bulundurmalısınız, cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullandığınızda hem istediğiniz sonuca ulaşamayacak hemde, ulaşsanız bile çok uzun zaman alacağından dolayı bu süre zarfında cildiniz kullanmış olduğunuz ürünlerden dolayı tahriş olması kaçınılmaz olacaktır.

Cilt Bakımı Ne Sıkılıkla yapılmalı

Cilt bakımı genel olarak en az ayda bir kere yapılmalıdır, aksi durumda bakım süresi uzatıldığında cildimiz yıpranmaya ve tahriş olmaya daha elverişli bir hal alabilmektedir.

Cilt Bakımında Neler Yapılır

Cilt bakımı, profesyonel bakım, amatör bakım, diye ikiye ayrılmaktadır profesyonel bakım içerisine tıbbi ameliyatlar dahi girmektedir, amatör cilt bakımı dediğimiz bölüm ise kişinin kendi imkanları ile evde yapmış olduğu cilt güzellik maskeleri, ve cilt bakım ürünleri ile yapılan bakım türüdür, amatör cilt bakımı bölümü en çok kullanılan bölümdür, çünkü çok ciddi problemler olmadığı sürece profesyonel cilt bakım dediğimiz, bölüme ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bizi en çok ilgilendiren bölüm amatör cilt güzellik kısmı olduğu için kısaca değilenim istiyorum, cilt bakımında yapılması gereken uygulamalar sırasıyla şu şekildedir.

 • Hangi cilt türüne sahipsiniz öncelikle bunu öğrenin(Yağlı, kuru, ) vb.
 • Kronik veya mevcut zaman içerisinde cilt hastalığınız varımı
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı sürekli ilaç kullanıyor musunuz
 • Cildinizin hangi tür bitkisel ürünlere alerjisi varımdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler arasında cildiniz ile alakalı bir problem yok ise, cildinize uygun cilt bakım maskeleri, ve kozmetik ürünlerini kullanarak başlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılıyor

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

 • Öncelikle cildinizi güzelce temizleyin
 • Cildinizin kuru olmaması gerekmektedir, cildinizi herhangi bir nemlendirici ile nemlendirin.
 • Cilt bakım ürünü kullandıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyumayın.
 • Cildinizi bronzlaştırma, için cildinizi yıpratacak operasyonlardan uzak durun.
 • Kişisel eşyalarınızı kimse ile paylaşmayın.

25 Yaşından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

25 yaşından sonra insan cildi yapısal olarak nem oranı düşmeye başlar bundan dolayı 25 yaşından sonra belli aralıklar ile cilt nemlendiriciler kullanmak cilt sağlımız için önem arz etmektedir.

 • Belirli aralıklar ile ölü deriden kurtulmak için peeling ler yaparak cildinizin nefes almasına yardım edin.
 • Dış etkenlere karşı daha dikkatli olunmalı güneş kremi, güneş gözlüğü, gibi aksesuarlar ile cilt korunmalıdır.
 • Ay içerisinde en az doğal maskelerden bir tanesi ile cilt maskesi yapılmalıdır.
 • 25 Yaşından sonra cilt kurumaya başladığından dolayı cildin yaşlanmasını önlemek için, kırışıklıklara karşı güvenilir kozmetik ürünleri, ve cilt bakım maskelerine ağırlı verilmelidir.
 • Sağlıklı yiyecekler ile cildinize iyi gelen, gıdaların tüketimine dikkat ederek cildinizi korumaya yardım edin.
 • Yüzünüzü temizlemeyi asla ihmal etmeyin.

Günlük Cilt Bakımı Sıralaması

Güne başlamadan önce cilt bakımına zaman ayırmak istiyorsanız, sabahları uykunuzdan biraz feragat etmeniz gerekecek. Güne başlarken çok aşırı yağlı bir cildiniz yok ise, normal bir temizleyici kullanarak başlayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise tonik kullanarak cilt temizliği gece boyunca yüzünüzü kendiliğinden kirlenme olmadığını düşünmeyin, çünkü cildimizin kendisinin oluşturduğu bir takım ağır yağlar ve organizmalar bulunmaktadır, tonik kullanarak bu temizliği gerçekleş ettirebilesiniz. dikkat etmeniz gereken husus tonik seçimi yaparken alkolsüz olmasına özen gösterin. Günlük cilt bakımında yeri doldurulamayacak kadar büyük olan bir diğer ürün ise nemlendiricilerden, makyaj ve temizleme için zamanınız yok ise güzel bir nemlendirici ile cildinizin günlük ihtiyacın karşılamış olursunuz. Göz kremi kullanmayı elinizden geldiği kadar ihmal etmemeye özen gösterin.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkilerden elde edilen doğal cilt bakım yağları gece cildinize sürerek hem daha uzun süreli kalmasını sağlar hemde etkisini daha çabuk göstermesine neden olur. Gece gündüz olduğu gibi göz kremi kullanabilirsiniz. Kaliteli bir gece kremi veya evde kendinizin hazırlayabileceği doğal bir maske gece bakımı için etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Günlük Cilt Bakımı İçin Maske Tarifi

Kayısı Ve Elma Maskesi Tarifi

Dr. İbrahim saraçoğlu tavsiye ettiği bu kür ile hem daha genç daha ferah ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Öncelikle bu kürümüz de 4 adet orta boy kayısı ve bir orta sertlikte ekşi olmayan kırmızı elma gerekli, kayısılarımızın yumuşak olgunlaşmış değil sert olmasına dikkat edelim.

Hazırlanışı

Hazırlamış olduğumuz kayısı ve elma kabuğunun sığacağı şekilde küçük bir  kap hazırlıyoruz, suyu kaba koyarken maskem izin ne çok koyu nede çok cıvık olamaması için yeteri kadar su ilave edelim.

Kayısıyı dışarıdan çekirdeğe doğru 1,5 cm alarak soyalım çekirdeğin dış yüzeyindeki  jelimsi plasenta kısmı alınmamalıdır, kırmızı elma kabukları ile beraber içerisinde çok fazla su bulunmayan kabımıza ekliyoruz. kısık ateşte 5 dk kadar üstü kapalı kaynatalım.

Kaynadıktan sonra lapa haline gelince, kullanmadan önce iyice ezilerek  homojen haline getirdikten sonra. biraz soğuması beklendikten sonra çok bastırmadan cilde masaj yapılarak yedirilir. Ay içerisinde en fazla 3 defa yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.