Zerdeçal İçmenin Faydaları Nelerdir?

01.05.2022
14.014
Zerdeçal İçmenin Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal İçmenin Faydaları Nelerdir? Zencefille aynı aileden gelen zerdeçal, tüm dünyada mutfaklarında kullanılan bir kök bitkidir. Mutfak dışında sağlık sektöründe de sıkça kullanılan zerdeçal, alternatif tıbbın en önemli bitkileri arasında yer almaktadır. Yemeklere kattığı lezzet ve insan sağlığına sağladığı fayda ile birçok evin mutfağını süsleyen zerdeçal, aynı zamanda cilt sağlığı açısından da oldukça değerli bir bitkidir.

Eski dönemlerde ağrı kesici ve iltihap önleyici olarak kullanılan zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirici ve birçok hastalıktan koruyucu özelliğe sahiptir. Zerdeçalın en dikkat çekici özelliklerinden biri de Alzheimer’a iyi gelmesidir.

Zerdeçal İçmenin Faydaları Nelerdir

Sağlık açısından mucizevi etkiye sahip olan zerdeçal bitkisi, suya katılarak içildiğinde çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bir miktar ılık suya toz zerdeçalın katılmasıyla hazırlanan zerdeçal suyu her sabah tüketildiğinde;

 •  Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur
  •    Diyabet tedavisinde etkili olur
  •    Sindirim sistemini düzenler ve bağışıklığı güçlendirir
  •    Kansere karşı ve Alzheimer hastalığına karşı korur
  •    Cildi sıkılaştırır, yaşlanmayı yavaşlatır.
  •    Vücutta oluşan iltihaplanmaları önler
  •    Karaciğeri zararlı maddelerden temizler

Düzenli olarak günde bir bardak içilen zerdeçal suyunun önemli insan sağlığına önemli yararı vardır. Zerdeçal suyu aç karnına mı içilir diye soranlar için, aç karnına ve tok karnına içilebilen zerdeçallı su tüketiminde önemli olan, aşırıya kaçmadan ve her sabah düzenli olarak içmektir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilebilir?

Asya’dan Ortadoğu’ya birçok mutfağı süsleyen zerdeçal bitkisi, yemeklere önemli bir lezzet katmaktadır. Aynı zamanda alternatif tıp uzmanlarının kullanımını tavsiye ettiği zerdeçal, farklı kullanım alanlarıyla oldukça faydalı bir bitkidir. Zerdeçal nasıl tüketilebilir diye soranlar için, baharat olarak yemeklere ve içeceklere katılarak tüketilebilen zerdeçal, köri sosundan hardala birçok yerde karşımıza çıkan bir ürün olmaktadır. ,

İnsan sağlığına da faydası bulunan zerdeçal özellikle kış aylarında soğuk algınlığına iyi gelmesi sebebiyle bal ile karıştırılarak tüketilmektedir. Yine soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olması sebebiyle çay olarak tüketilebilir. Çay gibi demlenerek içilebilen zerdeçal, içerisine bal yada limon katarak afiyetle içilebilir.

Toz Zerdeçal Nasıl Yenir?

Toz zerdeçal nasıl yenir diye merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Kök bitkisi olan zerdeçal kök haliyle yada toz haline getirilerek baharat olarak kullanılabilir. Toz haline getirilmiş zerdeçal, yemeklere farklı bir lezzet vermek amacıyla kullanılabilir. Yoğurtla karıştırılarak da yenebilen zerdeçal, köri sosunun içerisinde bulunur. Özellikle tavukla yapılan yemeklerde tercih edilen köri sosunun içerinde toz haliyle zerdeçal bulunmaktadır.

Toz halinin sıcak suda kaynatılması ile çay olarak tüketilebilen zerdeçal, gripten ve soğuk algınlığından korunmak için oldukça etkilidir. Smoothie içeceğine katılarak tüketilen toz zerdeçal, tahıllı gıdalara katılarak da yenebilir. Toz zerdeçal aynı zamanda et, balık ve tavuğu marine etmek için de kullanılabilir.

Zerdeçal Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Yemeklere lezzet katan ve farklı şekillerde kullanma özelliği bulunan zerdeçal bitkisi, özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için çay olarak tüketilmektedir. 2-3 bardak kaynamış suya 1-2 çay kaşığı toz zerdeçalın dökülmesiyle hazırlanan ve yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra içilmeye hazır olan zerdeçal çayı, soğuktan korunmak için çok etkilidir.

Zerdeçal çayı ne zaman içilmeli diye merak edenler için, kış ayları yaklaşırken bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tüketilmesi tavsiye edilen zerdeçal çayı, grip yada soğuk algınlığı gibi hastalık zamanlarında da kullanılabilir. İçermiş olduğu besin değeri ile vücudun direncini artıran zerdeçal çayı, grip ve soğuk algınlığı sırasında içildiği zaman, en kısa sürede iyileşmeyi mümkün kılacaktır. Sade içildiği gibi bal, limon, elma gibi lezzetlerle birlikte de içilebilen zerdeçal çayı, özellikle soğuk kış günlerinde tercih edilmektedir.

Toz Zerdeçal Zayıflatır Mı?

İnsan sağlığı açısından önemli faydaları bulunan zerdeçal, diyetisyenler tarafından da tavsiye edilmektedir. Kilo problemi yaşayan birçok kişi toz zerdeçal zayıflar mı diye merak etmektedir. Zerdeçal, bazı yiyeceklere karıştırılarak tüketildiğinde zayıflatma özelliği olan bir bitkidir. Yemeklere katılarak tüketilen ve bu şekilde zayıflamaya etkisi olan zerdeçal, çeşitli karışımlar elde edilerek de kilo vermek amacıyla kullanılabilir.

Özellikle yoğurtla karıştırılarak tüketilen zerdeçal hem sağlıklı kalmayı hem de kilo vermeyi mümkün hale getirir. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunan zerdeçal bitkisi, bu şekilde daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Sabahları Aç Karnına Zerdeçallı Su

1 çay kaşığı toz zerdeçalın 1 bardak ılık suya dökülmesi ile elde edilen zerdeçallı su, bir miktar karabiber de eklendiğinde oldukça sağlıklı bir içecek olmaktadır. Sabahları aç karnına zerdeçallı su içildiğinde metabolizmayı hızlandıran bu karışım, aynı yağ yakıcı özelliği ile hem00 sağlıklı kalmayı hem de zayıflamayı sağlar.

Kabızlık gibi sindirim problemlerine de iyi gelen zerdeçallı su, kolesterolün dengelenmesine de yardımcı olur. Kalp sağlığından diyabete, karaciğerden kansere birçok konuda faydası olan zerdeçallı suyun, aşırıya kaçmadan düzenli olarak her sabah aç karnına tüketilmesinde fayda vardır.

Zerdeçallı Su İçmek Zayıflatır Mı?

Dünyanın birçok yerinde yemekleri lezzetlendirmek için kullanılan zerdeçal, suya katılarak tüketildiğinde önemli faydası olan bir karışım olmaktadır. Zerdeçallı su içmek zayıflatır mı sorusu, kilolu olan birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir.

Sabahları aç karnına bir bardak zerdeçallı su içmek, yağ yakınına sebep olmaktadır. Bu sayede metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini düzene sokan zerdeçallı su, zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği bitkisel ürünlerden biri olmaktadır.

Zerdeçal İbrahim Saraçoğlu

Zerdeçal bitkisi, kök haliyle ve öğütülecek toz haline getirilerek kullanılan bir üründür. Yemeklere lezzet katan ve insan sağlığına yararı bulunan zerdeçal İbrahim Saraçoğlu başta olmak üzere alternatif tıp uzmanları tarafından oldukça tavsiye edilen bir bitkidir. Alternatif tıp denince akla gelen isimlerin başında olan İbrahim Saraçoğlu zerdeçalın; soğuk algınlığına, diyabete, kalp ve damar sağlığına, kolesterole, cilt sağlığına çok iyi geldiğini belirmektedir.

Ayrıca zayıflamak isteyenlerin mutlaka zerdeçallı kullanması gerektiğini söyleyen Saraçoğlu, zerdeçalın çay gibi içilmesinin ve sabahları suyun içinde tüketilmesinin insan sağlığına çok faydalı olduğunu ifade etmektedir.

Zerdeçal Suyu Kullananlar 

Zerdeçal ülkemizde mutfakların vazgeçilmez bitkisel ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklığı güçlendirmesi sebebiyle birçok ailenin mutfağında yer alan zerdeçal, grip ve soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Zerdeçalı mutfağında bulunduran ve düzenli olarak kullanan birçok kişi, aynı zamanda zerdeçalı suya katarak tüketmektedir.

Zerdeçal suyu kullananlar, her sabah aç karnına içtikleri zerdeçallı su sayesinde kendilerini daha dinç ve sağlıklı hissettiklerini ifade etmiştir. Bununla birlikte zayıflamak amacıyla zerdeçal suyu kullananlar, zerdeçallı suyu düzenli olarak kullandıklarını ve bu sayede kilo verdiklerini belirtmiştir.

Zerdeçallı Limonlu Su İçmenin Faydaları

Zerdeçal bir miktar suya katılarak tüketildiğinde; metabolizmayı hızlandırıcı, kilo vermeye yardımcı ve yağ yakıcı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Zerdeçallı su bir bir miktar karabiberle tüketildiği gibi limonla birlikte de tüketilebilir. Zerdeçalın acılığını almasına yardımcı olan ve aynı zamanda faydasını artıran limon, zerdeçallı suya farklı bir lezzet katmaktadır. Zerdeçallı limonlu su, sabahları aç karnına tüketildiğinde yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle zayıflamak isteyenler için oldukça etkili bir karışım olmaktadır.

Zerdeçallı Su Nasıl Hazırlanır

Her sabah aç karnına ya da tok karnına tüketilebilen zerdeçallı su, birçok kişinin vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir. Zerdeçallı su nasıl hazırlanır diye soranlar için, zerdeçallı suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozunun karıştırılmasıyla elde edilen zerdeçallı su, karabiber ve limon katılarak da içilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.