Lavanta Yağı Faydaları Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

02.11.2020
2.623
Lavanta Yağı Faydaları Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı nedir? Nerelerde kullanılır? Mavi ve beyaz renklerde bulunan bir çiçek türü olan Lavanta,diğer adıyla karabaş otu diye de anılır. Lavanta, güzel kokulu bir bitkidir uçucu yağlar barındıran nadir bitkiler sınıfındadır, günümüzde çeşitli kullanım alanları bulunan,bir çok yönden insan sağlığına faydaları keşfedilmiş. dünyanın neredeyse her bölgesinde farklı kullanım alanları olan,bu bitki şifa kaynağı,olarak hayatımızı kolaylaştırdığı gibi kozmetik ürünlerinde,temizlik ürünlerinde,yoğun şekilde kullanılmakta,ayrıca cilt sağlığımıza da bir çok faydası bulunmaktadır.

Lavanta yağı özellikleri konusunda bir çok yazı kaleme alınmış,bir çok araştırmaya konu olmuş,ve her seferinde yeni özellikleri ile karşımıza çıkmıştır.

Sizlerde lavanta yağının birçok faydalarından yararlanarak,hayatınıza bu yağın faydalarını katabilirsiniz .

Lavanta Yağı Nelere Faydalıdır

Lavanta Yağı Faydaları: Öncelikle iyi bir yatıştırıcı olan lavanta yağı. ayrıca uyarıcı etkiye sahiptir. İdrar ve gaz söktürücü gibi özellikleri’de bulunan lavanta yağının karın şişliği,mide yanması,gibi durumlara karşı çeşitli eklem ve kas ağrılarına faydaları da mevcuttur. Romatizma gibi problemlerinizin azalmasında da bire bir etki etmektedir. şimdi sizlere lavanta yağının diğer faydaların’dan ve lavanta yağını kim alır kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.

Lavanta yağı cilde nasıl sürülür ?

Lavanta yağı cilde direk sürülür mü?

Lavanta yağı yoğun esans gillerden bir tür bitki olduğundan dolayı cilde direk sürülmesi doğru değildir lavanta yağı ilk yüzeyinde bulunan gözeneklerden kana karışarak sağlığımıza zarar verebilir, lavanta yağı kullanımı yapılırken seyreltici bazı karışımlar hazırlayarak o şekilde kullanımı tercih edilmektedir.

Lavanta yağı diğer doğal yağlarda olduğu gibi kesinlikle cilde direk olarak uygulanmaz,cilde uygulamak için çok konsantredir ,bu şekilde kullanıldığında cildi  edecektir. 

Lavanta yağı cilde faydalı bitkisel yağ türlerindendir,farklı karışımlarda seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir.

Lavanta yağı saça faydaları Saçlarınız kepeklendiğinde veyahut kafa derinizde problemler oluştuğunda kafanıza gerekli masajları yaparak lavanta yağını kullanmanız, sizlere fayda sağlar.

Lavanta Yağı Cilt beyazlatma

Lavanta yağı cilt lekelerine çok iyi geldiği bilinmektedir lavanta yağı düzenli aralıklarla kullanıldığında cilt renginizi açmanıza yardım eder

Lavanta yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?Lavanta yağının içerisinde bulunan enzimler cilt yüzeyinde bulunan lekelere  neden olan bakterileri yok ederek cilt lekelerini gidermektedir.

Lavanta Yağı Cilde Zararları

Lavanta yağının zararları arasında en çok bilinenlerden bir tanesi erkeklerin lavanta yağı kullandıktan sonra meme büyümesi problemi yaşamalarıdır uzun süreli kullanımlarda erkeklerde meme büyümesine neden olduğu bilinmektedir.

Lavanta Yağı Gebelikte Zararlı mı?

Lavanta yağı gebelikte ve Gebelik döneminde zararları olmadığı gibi gebelik döneminin daha rahat geçmesi için faydaları bulunmaktadır, Gebelik döneminde meydana gelen Mide şişmesi gaz birikmesi mide yanması ve psikolojik olarak yatıştırıcı özelliği vardır Ayrıca Gebelik döneminde birçok kadının yaşamış olduğu bel ağrısı gibi şikayetler için lavanta yağı ile yapılacak masajın bu ağrıların giderilmesine önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. aşırı tüketilmediği sürece lavanta yağının hamilelikte herhangi bir zararı olduğu görülmemiştir

Lavanta Yağının Cilde Faydaları

Çatlak dudaklarınızdan şikayetçi misiniz? Sadece bir damla kadar lavanta yağını incelterek dudaklarınıza sürmeniz, yeterli olacaktır.

Yanık problemlerinizde de lavanta yağı kullanarak acıyı azaltabilir yanmış bölgenin bir an önce iyileşmesine lavanta yağı ile katkıda bulunabilirsiniz.

Kesik, yara durumlarında da mikrobun temizlenmesi ve bakterilerin ölmesi için birkaç damla lavanta yağı faydalı olacaktır.Kuru ya da çatlak derinize fayda sağlaması için lavanta yağı kullanabilir, çalıştıklarınızın yok olmasını ya da kapanmasına bu yağ ile başarabilirsiniz.

Lavanta Yağı Etkileri

  • Lavanta yağı doğal bir ağrı kesicidir uykusuzluğa iyi gelir
  • Bunama problemini tedavi edici etkisi vardır
  • İdrar  yolları problemi için tedavi edicidir
  • Baş ağrısı ve  Migren ağrısına iyi gelir
  • Mide yanmalarına geçirir
  • Doğal parfüm olarak kullanılabilir
  • Cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur
  • Sivilceler için tedavi edicidir
  • Deri dökülmelerini önler
  • Eklem ağrılarına geçirir

Lavanta Yağı İle Uçuk Tedavisi

Soğuklardan dolayı ciltte oluşan uçuk,vb problemlerine karşı ,1 damla lavanta yağı sürmeniz, yeterli olacaktır.

Böcek Sokmalarına Karşı Lavanta Yağı

Lavanta yağı, böcek ya da arının sokması durumlarında,kaşıntı da, şişme de,etki etmektedir. Birkaç damlalık lavanta yağı, kaşıntı ya da şişkinliğin olduğu yere konularak şişliğin ve kaşıntının geçmesi sağlanır.

Lavanta Yağı Kullananlar

Lavanta yağı kullanan kullanıcıların hepsi yağı yakından koklamanın dahi doğru olmadığını yağın direk vücuda sürüldüğünde cildi tahriş edici etkisi bulunduğunu, karışımlar elde edilerek kullanılan lavanta yağının birçok deri rahatsızlığına iyi geldiğini, saç bakımı ve saç derisi yüzeyine tedavi edici etkisinin bulunduğunu Lavanta yağı sivilce lekelerini gidermeye de yardımcı söylemişlerdir.

Lavanta Yağı Sivilce

Lavanta yağı sivilcelere tedavi edici etki sağladığı gibi Yanık, yara izleri, cilt üzerinde bulunan küçük kesikler, ve deri dökülmesine karşı tedavi edici etkiye sahiptir.

İnceltilmiş lavanta yağını sivilcelerin bulunduğu bölgeye elinizle masaj yaparak uygulayın her gün 2 defadan çok olmamak üzere uygulamaya devam edin.

Lavanta yağı kullananların yorumları

Lavanta yağını saç diplerine sürmüyorum yani bakım için değil kokusu için kullanıyorum.uçucu yağ olduğu için saçlarımın uçlarını bile ilk başta kazık gibi yapıyor uçtuktan sonra kokusu kalıyor sadece.çok sık kullanmıyorum saçlarım yıpranır diye çünkü cildime sürdüğümde kızarttı biraz.

cilt için yararlı diyorlar ama benim cildimi kuruttuğu için saç diplerine sürmüyorum. bir dene istersen ama saç derini kurutup kepek yapabilir.

Bende zaten sarımsaklı zeytinyağının içine koyupta kullanacağım sarımsak kötü kokuyor çünkü.

Lavanta Yağı Uçucu mu?

Lavanta yağı uçucu yağlar sınıfındadır kullandıktan sonra kapağını kapatmayı unutmayınız.

Lavanta yağı ayak Sorunları

Lavanta yağını ayağınıza sürerek hem ayak kokusunu gidermiş olursunuz,hemde yumuşak bir ayak derisine sahip olmanızı sağlar,ayrıca ayak kısmında  bulunan kasların gevşemesinde kas ağrılarının giderilmesinde tedavi edici etkisi olduğunu göreceksiniz.

Ayaklarınızın ağrımasından şikayetçiyseniz eğer, sadece birkaç damla lavanta yağını bir leğene ekleyip birkaç saat dinlendirerek, ne kadar rahatlatıcı etkisi olduğunu ayaklarınızda hissedebilirsiniz.

Lavanta yağı bit Lavanta yağı biti önler mi?

Lavanta yağı pire

Lavanta yağlı saçlarınıza sürerek hem saçlarınızda büyüleyici bir kokuya sahip olursunuz hem de lavanta yağında bulunan antibakteriyel maddeler ile bit ve pire oluşumuna sebep olan nedenleri ortadan kaldırırsınız, lavanta yağı Bit ve pire oluşumunu engellemektedir.

Lavanta Yağı İle Böcek Temizliği

Lavanta yağı Biz insanlar için kokusu çok hoş etkileyicidir,Böcekler ve haşereler için aynı durum söz konusu değildir evinizde dolaşan asalak böceklere karşı bulunduğu ve ürediği noktaları birer ikişer Damla lavanta yağ dökerek böceklerin evinizden uzak durmasını sağlamış olacaksınız,Özellikle hamam böceklerinde ne kadar işe yaradığını  gözlerinizle şahit olmak için evinizde deneyebilirsiniz

Lavanta Yağı bebeklerde Kullanımı

Bitkisel yağlar içerisinde en faydalı olan ama kullanırken en çok dikkatli olmamız gereken yağlardan bir tanesidir lavanta yağı, Bundan dolayı Uzmanlar lavanta yağının kullanımı konusunda bebekler için inceltilerek masaj yapılmasına  müsaade etmişlerdir, lavanta yağı ile yapacağınız küçük bir masaj bebeğinizin gece boyu mışıl mışıl uyuması tatlı rüyalar görmesi için yeterlidir.

Lavanta yağı Romatizma

Lavanta yağı romatizma ağrılarının bulunduğu bölgeye masaj yaparak uygulandığında romatizmalı ağrılar,kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Lavanta Yağı Cinsellik

Lavanta yağı birçok kullanım alanı ve faydaları olduğu gibi tıpta da birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır kullanım alanlarından bir tanesi ise cinsel gücü arttırıcı ilaçların yapımında kullanılmasıdır,Yapmış olduğunuz soğuk mezelerin, salataların, sosların içerisine bir miktar lavanta yağı katarak, kullanılması cinsel gücü arttırma da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Lavanta Dağı Diz Ağrısına İyi Gelir mi?

Lavanta yağını sıcak suyun içerisine bir miktar damlatarak suyu kaynatıp buharını  Soluduğumuz da baş ağrısına iyi geldiği gibi, lavanta yağını Gül yağı ile karıştırıp biraz inceledikten sonra diz derinize masaj yaparak uyguladığınızda diz ağrılarınızı ve farklı bir eklem ağrınız var ise o bölgeye masaj yaparak ağrılarınızı dindirip veya tamamen kurtulabilirsiniz.

Lavanta yağı diş ağrısı

Genel olarak lavanta yağının ağrı kesici özelliği bulunmaktadır eklem ağrılarına, Migren ağrısına sinir ağrısına burkulma ve yaralanmalara bağlı ağrıların giderilmesinde kullanılabildiği gibi diş ağrısı giderici etkisi bulunmaktadır.

Lavanta yağının Emziren Anneler’de Kullanımı

Lavanta yağını kimler kullanamaz

Lavanta yağının  faydalarının oldukça fazla olmasına rağmen doz aşımında zehirlenmelere yol açabildiğinden dolayı emzirme döneminde olan anneler için uzmanlar lavanta yağı kullanımı tavsiye etmemektedirler.

Lavanta Yağı Vajinal Mantar,

Vajinal mantar kabusunuz mu oluyor o zaman ihtiyacınız olan bir miktar lavanta yağı,Lavanta yağı kullanımı mantara karşı tedavi edici etkiye sahiptir  lavanta yağına ek olarak içerisine katmanız için bir miktar deniz tuzudur. 2 su bardağı suya 5 damla lavanta yağı damlatarak deniz tuzu ile birlikte kaynamasını bekleyin kaynattıktan sonra buharlı olan kısma doğru mantarlı bölgenizi tutanak buharın mantarlı bölgeye iyice ulaşmasını sağlayın kısa bir kaç uygulamadan sonra faydalı olduğunu göreceksiniz.

Lavanta Yağı Zararları

Lavanta yağının zararlarının birinci sırasında ağız yoluyla alındığında zehirlenmelere neden olmasıdır, lavanta yağı farklı ilaç türlerinde ilaçların vücuttaki etkisini arttırdığı ve farklı komplikasyonlara sebep verdiği bilinmektedir.

Lavanta yağını kullanırken kesinlikle içilmemesi gerekmektedir böyle durumlarda baş ağrısı ishal kusma baş dönmesi gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Lavanta yağının aşırı tüketimi, ve Oral yoldan alınması bazı sağlık problemleri ne neden olabilmektedir,aşırı tüketiminden kaynaklı mide bulantısı kusma baş dönmesi sersemlik gibi şikayetlerin meydana çıkmasına sebep olmaktadır.

Lavanta Yağının Saça Faydaları

Lavanta yağı saç derisindeki mikroorganizmaların temizlenmesine yardımcı olmaktadır, saç diplerinde kepeğe neden olan bakterileri ortadan kaldırarak kepek oluşumunu  önlemektedir, Saçlarda bit, pire gibi bazı organizmaların oluşmasını engelliler, düzenli kullanımlarda saçları güçlendirir, fakat saçlarınıza canlılık,parlaklık ve dolgunluk vermez.

Lavanta yağı şampuana karıştırılır mı?

Lavanta yağı şampuana katılmasının önemli bir etkisi bulunmamaktadır,saçlarınızın lavanta kokmasından öteye başka bir faydası bilinmemektedir.

Lavanta yağı güneş lekeleri

Lavanta yağı normal cilt lekelerine tedavi edici etkisi bulunduğu gibi Güneş ışınlarından kaynaklı Cilt lekelerini iyi gelmektedir, hazırlayacağınız lavanta kürü ile güneş lekelerinin giderilmesinde önemli bir rol oynadığını göreceksiniz.

Lavanta yağı güneş yanığına iyi gelir mi Sorusuna gelince düzenli ve uygun kullanımda güneşten kaynaklı meydana gelen cilt yanıklarına iyi gelmektedir,

Lavanta Yağı Göğüs Büyültür mü?

Lavanta yağının bir özelliği de meme bezelerine besleyici ve büyütücü özelliği bulunmaktadır memede bulunan dokuları besleyerek büyümesine ve genişlemesine neden olmaktadır, erkeklerde aşırı kullanımında meme büyümesine neden olduğundan dolayı rahatsız edici boyuta ulaşabilmektedir.

Lavanta Yağı Öksürüğe İyi Gelir mi?

Lavanta yağı soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir, öksürük problemi için bir miktar suyun içerisine lavanta yağı damlatarak soluya bileceğiniz gibi, göğüs kısmına lavanta yağı ile masaj yaparak uyguladığınızda yine öksürüğe iyi gelmektedir

Lavanta Yağı Hangi Yağlarla Kullanılır

Lavanta yağı suda çözünebilen bitkisel yağlardan değildir,kullanım ihtiyacınıza göre farklı bitki yağları ile karıştırarak ve seyrelterek kullanabilirsiniz. 

Lavanta Yağı Zayıflatır mı?

Lavanta yağı ve çayı,zayıflamakta kullanılmaktadır,yalnız doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

Lavanta Yağı Uyku Yapar mı?

Lavanta yağı içerisinde bulundurduğu uçucu yağların etkisi ile vücudumuza rahatlık ve esneklik verdiğinden dolayı uyku problemi yaşayanlar için gerçek bir bitkisel ilaç kategorisindedir.

Lavanta yağı içilir mi?

Saf lavanta yağının  içilmesi birçok sağlık problemine neden olabilmektedir Bundan dolayı  yiyeceklerin içerisine az miktarda katılarak tüketilmesi uygundur.

Lavanta yağı evde nasıl yapılır

1 bardak kuru lavantaya  1 kaşık anason ekleyin. daha sonra karanfil ekleyin, 1 tane muskat katarak.güzelce kaynatın sonra süzerek, sprey benzeri bir şişeye doldurarak kullanın.

Lavanta  nerede satılır,nerede bulabilirim?Bütün aktarlarda satılmaktadır

Lavanta yağı ne kadar?

Lavanta yağı kilosu Fiyatı: 80 Euro’dur

Lavanta yağı eczane fiyatı:20 mlg 32 tl

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.