Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

01.11.2020
960
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, sağlığa yararları ile yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Japonya’da 12. Yüzyıldan kalma bir kitapta, yeşil çayın uzun bir yaşama götüren bir iksir olduğu söylenmiştir. Aradan geçen yüzyıllar, yeşil çayın popülerliğinden bir şey kaybettirmemiş, aksine her geçen gün daha da değerlenmiştir. Günümüzde yağ yakımından kansere kadar her şeye yardımcı olabilecek süper bir içecek olarak tanıtılmaktadır. Ünlü kuzeni siyah çaya göre yaprakları daha genç olan yeşil çay, oksitlenmemiş olduğu için faydaları da daha fazladır.

Yeşil çay, bazılarına göre biraz acı bir tada sahip olsa da, tadı aslında nasıl yapıldığına bağlıdır. Onu biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Yeşil çay ile ilgili en çok merak edilen sorular yazımızın devamında…

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

  • Daha genç görünmenizi sağlar.

Vücutta enflamasyon ile mücadele eden yeşil çay, hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bu da, ciltteki kırışıklıkların gelişmesini azaltır, daha genç ve parlak bir cilt görünümü sağlar. Yeşil çayın gençleştirici etkilerini gözlemlemek için, topikal olarak da uygulanabilir. Her gün içtiğiniz yeşil çayın dibinde kalan suya bir pamuk batırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

  • Zekayı geliştirir.

Yurtdışında yapılan bir çalışma, yeşil çayın zekayı geliştirmede rol oynayabileceğini göstermektedir. Çalışmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içen kişiler kısa süreli hafıza testlerinde daha başarılı olmuşlardır.

  • Kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil çayın içerdiği flavonoidler; metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakımını arttırmaya yardımcıdır. Yeşil çay ve yağ yakımı arasındaki ilişki üzerine yapılan bir araştırma; üç ay boyunca düzenli olarak yeşil çay içen bir grubun fazladan 1.5 kilo verdiğini göstermiştir.

  • Kalp sağlığını iyileştirir.

Her gün bir fincan yeşil çay içme, kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca yine her gün 1-3 bardak yeşil çay içen kişilerde atardamarlarda kalsiyum birikmesi de düşüş göstermektedir.

  • Ağız sağlığı ve daha iyi bir gülümseme verir.

Yeşil çayın antioksidan içeriği; diş çürüklerine, diş eti hastalıklarına neden olan bakteri ve virüslere ve boğaz enfeksiyonlarına karşı savaşmaktadır.

  • Kanser riskini düşürür.

Yeşil çay, güçlü antioksidan içeriği ile dokuların hücresel işlevlerini geliştirmektedir. Buna ek olarak, içerdiği polifenolik bileşenler, vücuttaki serbest radikaller ile savaşmanıza yardımcı olur. Yapılan bazı çalışmalar, yeşil çayın özellikle akciğer ve pankreas kanseri ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulmuştur.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Sağlık yararlarının yanında, yeşil çay cilt sağlığı ve güzelliği için de oldukça faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar ve vücutta iltihaplanma giderici özelliği ile, özellikle yaşlanma karşıtı bakım ve akneler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

  • Akne ile savaşır.

Akne problemi, ciltte oluşan iltihaplanmanın bir sonucudur. Yeşil çay ise, enflamasyon giderici etkiye sahiptir. Düzenli olarak yeşil çay içen bir grubun, 3 ayın sonunda akne oranlarında yarı yarıya azalma olduğu gözlemlenmiştir.

  • Cilt yenileyicidir.

E ve B2 vitaminleri yönünden zengin olan yeşil çay; cildin kolajen seviyelerini korumada önemli bir rol üstlenmektedir. Ayrıca, cilt yenilenme sürecini destekleyen E vitamini yönünden oldukça zengin olması yönüyle de tercih edilmektedir.

  • Göz altı morlukları ve şişlikleri giderir.

Yeşil çay, kan damarlarını küçülterek gözlerdeki şişlikleri ve göz altı morluklarını tedavi etmede kullanılır. Göz çevresindeki problemleri tedavi etmek için, yeşil çay ve kahve çekirdeği içeren göz kremleri kullanabilirsiniz.

  • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Yeşil çay yapraklarının lifleri, kıl foliküllerinde hücre dönüşümünü teşvik eden bileşenler ile saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kilo vermeye katkı sağlayıp sağlamadığıdır. Metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakımını arttırıcı etkileri ile yeşil çay, düzenli tüketildiğinde kilo vermeye katkı sağlasa da, yeşil çayın tek başına bir mucize olamayacağı unutulmamalıdır. Yeşil çay, düzenli spor yapanlar için spor öncesi ve sonrasında metabolizmayı hızlandırmak için tercih edilebilir.

Yeşil Çayın Zararı Var mı?

Vücut ve cilt güzelliği için sağlık yararları ile dolu olan yeşil çay, kafein içermektedir ve diğer tüm bitkiler ve doğal ürünlerde olduğu gibi, doğru miktarlarda tüketilmelidir. Uzmanlar, yeşil çayın herhangi bir yan etkisi ile karşılaşmamak için günlük tüketiminin 3 fincan ile sınırlandırılmasını önermektedir.

Yeşil Çay Günde Kaç Defa İçilir?

Yeşil çay nasıl kullanılır? Fazla tüketiminde sorun olmadığı gibi günlük tavsiye edilen oran günde 3 fincan tüketilmesi yönündedir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay hazırlarken en önemlisi taze su seçiminden başlamalısınız, İsteğinize göre yeşil çayı dilerseniz demlikte, veya fincanda yapabilirsiniz. Suyun kaynamış olmasına dikkat ediniz çünkü kaynamış su azot oranı düşük su demektir buda çayınızın demi açısından önemlidir. Bir fincan için 1 bardak poşet çay veya bir tutam yeşil çay otu ekleyin ardından en az 5 dakika demlenmesini bekleyin. Demini aldığından emin olduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.