Teff Çayı Nedir? Teff Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

01.11.2020
919
Teff Çayı Nedir? Teff Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Teff Çayı Nedir? Teff Tohumu Nedir?

Teff tohumu ve teff tohumlu çay teff tohumunun ismini  son zamanlarda sıkça duymaktayız peki teff tohumunun  bu kadar revaçta olmasının nedeni nedir? Bir çok ünlü ismin de tükettiği teff tohumunu şu konular altında inceleyelim. Tef Tohumu nedir teff tohumlu çay ,tef Tohumunun faydaları nelerdir, teff tohumu kullananların yorumları, teff tohumu zayıflatır mı ,teff tohumu nasıl kullanılır, gibi sorulara yanıt verelim.

Tam olarak hak ettiği yeri bulamazsa da günümüzde adından çokça söz ettirmektedir en önemli özelliği diyet yapmak isteyenler için önemli ve değerli bir besindir ,gelelim teff tohumu nedir? eff tohumu nelerle birlikte kullanılır teff tohumu nun faydaları ve zararları nelerdir beraberce inceleyelim.

Teff tohumu nun ana vatanı kuzey Etiyopya bölgesidir bu bitki yılda bir kez mahsul vermektedir, bu bitki içerisinde bulundurduğu bazı mineraller ve vitaminler açısından önemli bir besin maddesi olarak değer kazanmıştır tat olarak kestane kıvamında olan yediğinizde kestane tadı veren bir bitkidir .

Teff tohumu dünyanın bilinen en küçük tahılı unvanına sahiptir teff tohumu 3 farklı  rengi bulunmaktadır ,Kırmızı kahverengi ve beyaz renkleri bulunmaktadır,

Teff Tohumu İçeriği

Teff tohumu özellikleri içerisinde gluten olmaması teff tohumuna gerçekten ayrı bir değer katmaktadır. Tabiki çölyak hastaları için önemli ve değerli bir tohum olmaktadır kuzey Etiyopya bölgesinde yaşayan insanlar teff tohumu ile ekmek yapmaktadırlar, içerisinde bulundurduğu besleyici vitaminler ve proteinin olması uzun süre açlık hissettirmemesin den dolayı beyaz un için çok dişli bir rakip olmaktadır. Ayrıca içerisinde protein demir B vitamini manganez ve tabii ki yüksek oranda çinko bulunmaktadır .

Teff tohumu nun özelliklerini uzun uzun anlatmamız mümkün, yalnız bir örnekle açıklamak gerekirse bir su bardağı pişmiş tef gün içerisinde ihtiyacınız olan kalsiyumun yüzde kırkını karşılamaktadır Ayrıca vücudumuzun ihtiyacı olan günlük amino asit ihtiyacını da teff tohumu ile karşılayabilirsiniz..

Teff Tohumlu Çay

Teff tohumu son zamanlarda adından çokça bahsettirme sinin bir nedeni teff tohumlu çayın zayıflatma daki inanılmaz etkisidir. Teff tohumlu çayın tüketimi merak konusu olmuştur çünkü birçok ünlü bu çay ile zayıflamıştır teff tohumlu çayın nasıl zayıflattığından kısaca bahsedelim. Çayın içerisinde yüksek oranda protein olması aç karnına içtiğiniz zaman bir bardak teff tohumu yarım porsiyon yemek yemişçesine sizi tok hissettirecektir. bir süre açlığınızı unutarak öğünlerinizi atlayabilir veya çok az bir yemek tüketimi ile gününüzü geçirebilirsiniz.

Hollywood yıldızlarının genellikle tükettiği çaylar arasında teff tohumu çayı yer almaktadır çayın hafif oluşu ve lezzetli içiminden dolayı tercih sebebidir, ayrıca içerisinde bulunan protein ve mineraller bakımından besleyici özelliği vardır.

teff tohumlu çayın önemli özelliklerinden ve faydalarından bir tanesi içerisindeki proteinlerin çay içtikten sonra tokluk hissi verip açlığınızı unutturmasıdır demiştik bu özelliği kilo vermek isteyenler için bulunmaz bir nimettir.

Teff Tohumu Nasıl Tüketilir

Teff tohumlu çayın  kullanım alanları oldukça geniştir kinoa bitkisi ile yapmış olduğunuz farklı kullanım alanlarını teff tohumu ile de yapabilirsiniz.

Teff tohumu bitkisini un haline getirerek  ekmek olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara çorbalara ve diğer yemeklerinizi kıvam arttırıcı olarak da kullanabilirsiniz yemeklerinizin terbiyesinde önemli bir rol oynar. Kinoa bitkisinden ayıran dezavantajı kinoa bitkisi ne göre fazla’ca  yapışkan olmasıdır

Teff Tohumu’ nun Faydaları Nelerdir?

 • Öncelikle Çölyak hastaları için bulunmaz bir nimet olan teff tohumu diğer glütensiz tahılları özellikleriyle geride bırakmaktadır kalsiyum oranı yüksek olan teff tohumu nun özellikle çocukların yiyecek ve içecekleri ne katık olarak kullanılarak kemik gelişimine ve diş sağlığına önemli ölçüde faydalı sağlamaktadır.
 • Ayrıca içerisinde bulunan yüksek protein ile sporcuların spor yaparken ihtiyaç duyduğu protein ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. İçerisinde bulunan yüksek demir ile saç köklerini besler ve cilt sağlığı nıza önemli ölçüde katkı sağlar.
 • Teff tohumunda bulunan lif yoğunluğu ve içerisindeki posanın yüksek oranda olması bağırsak sağlığına iyi gelmekte bağırsakların çalışmasını düzenlemektedir, sindirim sisteminizi düzenleyerek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.
 • Pişirilmiş yarım bardak teff tohumu nun içerisinde 420 miligram kalsiyum bulun durduğundan günlük almanız gereken kalsiyumun neredeyse yarısını teff tohumundan karşılamaktasınız,
 • Içerisinde bulundurduğu yüzde 25 ile %40 arasında  karbonhidratla diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği bir besindir.
 • Diyabet hastalarının teff tohumlu çayı ve teff tohumunu kullanmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir kişisel bazı faktörlerin göz ardı edilmemesi ve kontrollü olunmasında fayda vardır
 • Teff bitkisi tarladan soframıza geldiğini de çok düşük oranda sodyum içerdiği için yüksek tansiyon ve düşük tansiyon problemi olan hastalarında rahatlıkla tüketebileceği potansiyel bir tahıl türüdür.
 • Vejetaryen olanlar hayvansal gıdaları tüketmedikleri için zamanla vücutlarında protein eksikliği baş göstermektedir vücuttaki eksik protein yapısı çok kısa sürede vücudumuzda bulunan kaslarımızın erimesine ve daha sonrasında çok daha büyük sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. vejetaryen olanlar önemli ölçüde protein alamayanlar günlük 200 gram tef tohumunu tüketerek günlük protein ihtiyaçlarını karşılayabilmek dediler.

Teff Tohumu Çayı İçindekiler

 • Tef Tohumu Çayı İçerisinde yaklaşık 20 adet Bitki türü vardır.
 • Tef Tohumu
 • Funda
 • sandalos sakızı
 • Bamya Çiçeği
 • Kuşburnu
 • Mate Yaprağı
 • Tarçın
 • Kitre Zamkı

Teff Tohumu çayı zayıflatır mı?

Yukarıda saymış olduğumuz özellikler diyete başlamış olanların vazgeçemeyeceği diyet süresince gönül rahatlığıyla kullanılabilecek besleyici bir tahıl türüdür, teff tohumu ile zayıflayan ünlüler bizlere ne kadar etkili olduğunu kanıtlamaktadır,

Teff Tohumu İle Zayıflayan Ünlüler

 • Seren Serengil
 • İvana Sert
 • Deniz Akkaya
 • Gonca Vuslateri
 • Seda Sayan
 • Hande Yener
 • Seda Akgül
 • Seren Serengil
 • Yasemin Sakallıoğlu
 • Ebru Yaşar
 • Nurgül Yeşilçay

Gibi isimler teff tohumu kullanarak zayıflayan ünlülerden bazılarıdır

Teff tohumu çayı Ve Faydaları Nelerdir?

Teff tohumu çayını kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır satın olarak da alabilirsiniz teff tohumu çayı  içerisinde 20’ye yakın bitki bulundurmaktadır, teff tohumu çayı zayıflatır mı sorusuna geldiğimizde teff tohumu çayı kullananlar kesinlikle zayıflattığını söylemektedirler.

Gerçekten inanılmaz zayıflatıcı ve keyifle içebileceğiniz bir çaydır. teff tohumu çayının gerçek etkisini gösterebilmesi için diyet yaparken beraberinde teff tohumu çayı içilmesi kilo vermenize kısa sürede etkisini gösterecektir ,yapılan testlerde hiçbir diyet uygulamadan tüketilen teff tohumu çayının zayıflatma ya çok faydalı olmadığıdır gerçek etkisinin ortaya çıkabilmesi için diyet programı ile birlikte tüketilmesi dir. diyet programını tamamlayıcı ve hızlandırıcı bir içecektir.

Teff Tohumu çayı Nasıl Kullanılır

Günlük en az 3 defa olmak üzere bir fincan sıcak su içerisine katacağımız 1-veya 2 çay kaşığı teff tohumunu fincanda demleme yaparak tüketebilirsniz teff tohumlu çay ve teff tohumu tüketimi vücudumuzdaki toksinleri atmada çok etkili bir besin maddesidir.

Teff Tohumlu Çay Kullanıcı Yorumları

Teff tohumu çayı kullananlar Ürünleri bir süredir kullanıyorum yalnız zayıfladığını söyleyen ünlüler öncelikle farklı bir zayıflatıcı ürünler kullanarak medyaya çıkmaktadır, ben de tokluk hissi verdiğini hissettim faydalı olacağı kanısındayım.

Teff tohumu çayına video izlerken denk geldim ,internet ortamında bir çok farklı özelliklerinden bahsedilmektedir eğer doğru ise bir çok zayıflama ürününü geride bırakacaktır, kullanalım görelim

Teff Tohumu Fiyatı

Teff tohumlu Çay fiyatı ve teff tohumu fiyatı ürünün orijinalliğine ve içerisinde bulunan katkı maddelerinin yoğunluğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir,40 süzen poşet bulunan teff tohumlu çayın 27 tl den başlayıp  79 tl ye kadar değişmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.