Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

01.11.2020
6.444
Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Aloe Vera Tıbbi Sarısabır,Sarı Sabır nedir? Sarı Sabır Otu Nedir? Sarı sabır bitkisi günümüzde kozmetik,alanında önemli ve yeri doldurulamaz bir bitkidir. Zambakgiller familyasının en değerli üyelerindendir içerisinde A,B1, B2, B3, B6 C ve E  vitamin gurubunu barındırmaktadır ayrıca folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, sodyum, krom demir,potasyum,manganez ve bakır bulundurmaktadır.Tıbbi Sarı sabırın diğer ad’larıAloe Vera, Öd Ağacı, Azvay,Aloes diye farklı isimleri mevcuttur.ayrıca sarı sabır toz halinde’de bulunmaktadır sarı sabır tozunun kullanımı ve alanları diğerlerine göre farklıdır.

Tıbbi Sarı Sabır’ın alt Sınıfları bulunmaktadır sınıflandırmaya neden olan farklı bölgelerde farklı iklim şartlarında yetişmesinden kaynaklı şekil ve boyut olarak farklılık göstermesidir kalite olarak’da alt sınıflar kısmına girmesine neden olmaktadır.

Bitkinin boyu yaklaşık 30cm ye kadar uzayabilmektedir,yelpaze gibi açılan gövdeye sahip olan sarı sabır bitkisinin rengi haki yeşili renginde olup yaprak kısımları sivridir.bunların yanında tabiki tıbbi Sarı Sabır Otu ‘nun özellikleri arasında baştan sona şifalı olması kendisine değer katmaktadır.

Birde sarı sabır ile beraber zikr edilen sarı sabır taşı bulunmaktadır isim olarak birbirlerine çok benzerlikler olsada çok farklı şeylerdir kısaca buna değinmeden geçmek istemiyorum sarı sabır taşı nedir, aloevera diye bildiğimiz sarı sabırın reçinesinden oluşan acı madde diye değerlendirilen,antrokınon türü uçucu yağların ve reçinenin karışımı olan siyaha çalan bir rengi bulunan bir taştır.

Tıbbi Sarı sabır taşı ne işe yarar,sarı sabır taşı kullanımı,sarı sabır taşı zararı,Sarı Sabır taşı nerede satılır kısaca ona da değinelim istedik  :Sarı sabır taşının faydası Genellikle sütten kesilmek istenen çocuklar’da annelerin göğüs uçlarına sürerek çocukların memeyi bırakmasını sağlamakta kullanırlar çok fazla sürekli kullanımda meme uçlarını tahriş edebilmektedir,sabır taşını bütün aktarlarda ol masada,bir çoğunda bulabilirsiniz.

Peki Tıbbi Sarısabır Bitkisi Çiçek Açar mı?

Merak edilen sorulardan birtanesi olanTıbbi sarı sabır bitkisinin çiçek açıp açmadığı, tohum verip vermediği sorusudur sarısabır bitkisi yaz aylarında çiçek açmaktadır çiçeği salkım şeklinde olup tohımları yine çiçek üzerinde bulunmaktadır yalnız tohum sayısı konusunda verimsiz olduğunu söylemek mümkündür çünkü çok az tohum vermektedir sarısabır bitkisinin çiçekleri genellikle sarı renkte olmaktadır bazı bölgelerde kırmızı renkte çiçeklerde vermektedir.

tıbbi-sarı-sabır-saça-faydaları

Tıbbi Sarısabır Bitkisi nerelerde yetişir?

Sarısabır bitkisinin ana vatanı Afrika bölgesidir ,ülkemizin bazı bölgelerinde yetişmekte olan sarısabır bitkisi yabani olarak güney kesimlerde bulunmaktadır.sarı sabır otu hakkında farklı sorulara cevap verelim

Tıbbi Sarı Sabır Otu-Bitkisi Hakkında Hadis Var mıdır?

Bazı kitaplar!da bilinen bir hadis vardır fakat bu hadisin zayıf bir hadis olduğu belirtilmektedir, Hadis Şu şekildedir

“Allah’ın Elçisi (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Sarı Sabır’ ve ‘süfa’ otunda ne gibi şifalar vardır bilseniz.

Tıbbi Sarı Sabır Nasıl Kullanılır?

Bu değerli bitki,orjinal doğal hali ile cilde uygulayabilmektedirler,yiyeceklerin salataların içerisine katılabilir,su ve benzeri içecek türleri ile karıştırılarak tüketilebilir,(asitli içecekler hariç) sarı sabır bitkisinin jel’ini vücudumuzun her hangi bir bölgesine katkı maddesi kullanmadan sürebilirsiniz.

Tıbbi Sarı Sabır Otu-Bitkisi Zararları Varmıdır.

Ağrı, bulantı ve kusma gibi tanı konmamış abdominal
semptomlarda kullanılmaz. Kramp, kolik, hemoroid ve nefritte kullanılmaz. İntestinal
obstrüksiyon veya stenoz, atoni, elektrolit dengesizliğine ile giden ciddi dehidratasyon
veya kronik konstipasyonda kullanılmaz. Apandisit, Crohn, ülsetatif kolit, irritabl
kolon ve divertükülit gibi enflamatuvar barsak hastalıklarında kullanılmaz. 10 yaş altı çocuklarda sarısabır bitkisi kullanılmaz,spazm ve ağrılara neden olabilir.

Tıbbi sarısabır Ne İşe Yarar? Tıbbi Sarı sabır bitkisinin ne işe yaradığını öncelikler kısım kısım söylemekte fayda var.sonrasında faydalarını sıralayın,tıbbı sarı sabır otu özellikleri arasında,mutfak temizliğinden,saç bakımı,diş sağlığı,cilt güzelliği,dedoks etkisine kadar geniş bir yelpaze’de faydaları bulunmaktadır.şimdi gelelim Sarı Sabır Şifalı Bitkisinin faydalarına..!Sarı Sabır Bitkisinin Faydaları

Tıbbi Sarı Sabır(Aloevera) Nedir Faydaları Nelerdir.

 

Sarı Sabır Bitkisinin Cilde Faydası-Faydaları

 • Cildi nemlendirir
 • Cilde detoks etkisi yapar
 • Cildi erken yaşlanmasına sebep olan nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur
 • Cildi yeniler
 • Sarı Sabır Otu-Yağı Sivilcelerin giderilmesi yardımcı olmaktadır
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır
 • Yanık tedavisinde kullanılır,
 • Ciltteki yaraların giderilmesinde yaranın çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Tıbbi Sarı Sabır (aloevera) Vucut Sağlığımıza Faydası-Faydaları

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.
 • Kolestrolu dengeleme özelliği vardır.
 • Bronşit,ve astım hastalarına iyi gelmektedir
 • Sindirim problemi giderir,hazmı kolaylaştırıcıdır.
 • Doğal mide koruyucu özelliği vardır
 • Genel olarak besleyici özelliği vardır
 • Kemikleri güçlendirir
 • Eklem problemlerinde tedavi edici özelliği vardır
 • Kalp sağlığı için faydalıdır,kalp hastalıklarını önleyici etkisi vardır
 • Kan basıncını normal seviyeye çekmeye yardımcı olur
 • Baş ağrısına iyi gelir
 • Cinsel gücü arttirır
 • Balgam sökücüdür

Tıbbi Sarı Sabır (aloevera)nın Saçlarımıza Faydaları

Saçları kullanımı esnasında su veya sirke ile sulandırılarak çözüterek kullanılmalıdır

 • Saçları besler
 • Saç diplerimizdeki ölü hücreleri
 • Düzenli kullanımda saç dökülmesini önler
 • Saçlarınızı güçlendirir
 • Kepek oluşumunu önler

Tıbbi Sarı Sabır Zararları-Yan Etkileri

Herşeyin fazlası zarar ilkesinden yola çıkarak,fazla kullanımı vücut sağlığı için bazı rahatsız edici etkileri bulunmaktadır,ishal,mide bulantısı,kusma,gibi problemlere nadir olarak rastlanılmıştır.

Tıbbi Sarı Sabır Hemoroid

Kramp, kolik, hemoroid ve nefritte kullanılmaz.

Tıbbi Sarı sabır Bitkisinin Hamilelerde Kullanımı

Sarı sabır(aloevera) bitkisinin hamilelikte,cilt bakımı ve saç bakımın’da) kullanılmasında herhangi bir sakıncalı durumu bulunmamaktadır,fakat oral yoldan kullanımlarında ishal.ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olduğundan dolayı gebelik döneminde kullanılması uygun görülmemektedir..

Tıbbi Sarı Sabır Yağı Zayıflatırmı?

Sarısabır otu zayıflatma konusunda metabolizmayı hızlandırdığından dolaşım sistemini hızlandırdığından diyet yaparken programınıza ekleyebilirseniz,diyet programında tamamlayıcı etkisi olacaktır.ayrıca sindirim sitemini rahatlatıcı kabızlığı giderici etkisi bulunmaktadır.

Tıbbi Sarı Sabır Kuranda Geçiyormu

Bazı bitki isimleri kuran’i kerimde geçsede sarı sabır(aloevera) ile alakalı geçen bir ayet bulunmamakta

Tıbbi Sarı Sabır Otu taşı Resmi

Tıbbi Sarı Sabır Kullananlar

Sarı sabır bitkisini kullananlar test edilen özelliklerin bir çoğunun karşılığını bitkide gördüklerini, sonuçlarından memnun kaldıklarını belirtmişlerdir.

Tıbbi Sarı Sabır Otu Yağı (Aloevera)

Bitkinin jel kısmından elde edilen yağ özüdür, genellikle krem yapımında kullanılmaktadır

Tıbbi Sarı Sabır Yağı Faydaları

 • Cilt nemlendiricidir
 • Cilt onarıcıdır
 • Uzun süreli kullanımda sivilcelere iyi gelir

Tıbbi Sarı Sabır Yağı Nelere İyi Gelir

Yara ve yanık gibi ve diğer cilt problemleri tedavisinde kullanılmaktadır.

Tıbbi Sarı Sabır Yağı Kullananlar

Gerek yağ olarak kullananlar gerekse,yağ özlü krem kullananlar sonuçları itibari ile memnun kalmışlardır, yan etkisi ile karşılaşmadıkları belirtmişleridir.

Tıbbi Sarı Sabır Bitkisi Ahmet Maranki

Bitki uzmanı sayın Ahmet Maranki sarı sabır (aloevera) bitkisini kullanım alanları içerisinde ısrarla tavsiye etmektedir.

Sarı Sabır Bitkisi (aloevera) Fiyatı

İşlenme şekli ve kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri bulunduğundan fiyatları kullanım alanı özgü değişmektedir

Tıbbi Sarı sabır Tarifleri

Sarı sabır bitkisini şeker, ve limon suyunu karıştırın. Cildinizin deri dökülmesini engeller, cilt drinizin yenilenmesine yardımcı olur,10 dakika gibi kısa sürede.

Saç uzaması problemi olanlar , sarı sabırı denemeyi unutmayın Aloe Vera bitkisi, Hindistan cevizi sütü ve buğday tohumu yağını karıştırıp saç derinize masaj yaparak yedirin. Uzayan saçlarınızı keyfini çıkarın.

Sarı sabır bitkisi güzel bir dedoks bitkisidir , özellikle yaz yaz aylarında ,sarısabır bitkisi işinizi kolaylaştırabilir.

Aloevera yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Yalnız jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.