Elma Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

01.11.2020
1.476
Elma Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Çayı Nasıl Yapılır? Ne Zaman İçilir?

Elma çayı faydaları nelerdir  Besin değeri açısından yararlı bir meyve olan elma, aynı zamanda kalp ve nefes darlığı problemlerine de iyi gelen, koruyucu etkisi bulunan bir meyvedir. İçerisinde bulunan lif sayesinde bağırsakların temizlenmesinde etkili rol oynarken, ayrıca elma çayı sizlerin kısa zamanda karaciğerlerinizde ki şikayetlerinizden de kurtarır. Aynı zamanda vücutta bulunan toksin maddelerinin vücuttan atılmasında etkili bir şekilde yararı da bulunmaktadır.

ElmaYaprağı ve Çayı Faydaları

 

Romatizma sorunu olanlar, ağrılarını dindirmek için elma tüketebilir, elma çayı içebilirler. Bununla beraber şeker hastalarının da yine elma meyvesi ya da elma çayını tüketmeleri sağlıklı bir şekilde yararlarına etki edecektir. Baş ağrı sorunlarını giderir, uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalan bireylerin uyku problemlerini yok ederek uykularının gelmesini sağlar. Her türlü sinir ve streste yatıştırıcı, dinlendirici etkisi bulunmaktadır.

Elma Çayının Cilde Faydaları

 

Elma çayı dışında elma suyunu cildinize sürdüğünüzde dokuların daha sıkı olmasını sağlayabilir, cildinizin daha bir güzelleşmesinde de etkili faktör olmasını sağlamış olabilirsiniz. Günümüzde birçok annenin yaptığı şifalı ilaçlardan birisi de İlkbaharda toplanan elma çiçeklerinin kurutulması doğrultusunda Sonbahar veya Kış ayları geldiğinde bu kurutulmuş çiçeklerin göğüs kısımlarına sürülerek öksürük rahatsızlıkları için iyi geldiği bilinir. Bu nedenle belirttiğimiz şekilde bir şurup yapılmaktadır.

Elma Çayının Mideye Faydaları

Elma çayının bilinen en önemli faydaları içerisinde yüksek lif içerdiği için nedeniyle zayıflamaya karar vermiş diyet uygulayan kişilere diyet süresince destekleyici çay türlerindendir. Elma Çayının bir diğer faydası ise suyu da mide ve sindirim sistemini hızlandırarak daha düzenli çalışmasını sağlar .  Tarçınlı elma çayı da  Artrit hastalığına iyi geldiği bilinmektedir

Aynı zamanda bu elma parçacıklarının kurutulmuş olanlarını çay yapabilirsiniz. Bir değişik tarif ise, elma çabuklarını ufak parçalara bölüp daha sonra elmaları kaynatarak içerisine limon ilave ederek çay niyetine tüketebilirsiniz.

Elma Çayının Tarifi:

  • Kabuklarıyla beraber 4 parçayla bölünmüş bir büyük elma
  • Kabuklarıyla 4 parçaya bölünmüş bir limon ya da portakal
  • 4 – 5 tane çekirdek olacak şekilde karabiber
  • 4 – 5 tane karanfil
  • Bir tutam miktarı kadar ıhlamur
  • 2 yemek kaşığı kadar şeker (esmer şeker olacak)
  • 2 litre kadar su yeterlidir.

Elma Çayı Hazırlanışı:

Meyvelerin tamamını ezilinceye kadar pişiriyoruz. Pişen meyveler ezilecek kıvama gelince ezip, süzüyoruz. Daha sonra sıcak veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz. İçerisine bal katarak tatlandırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.