Çuha Çiçeği Yağının Faydaları

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları nelerdir? Çuha çiçeği nedir? Bilimsel olarak Primula diye isimlendirilen Çuha çiçeğinin anavatanı çin dir ve orada yetişir mor yapraklı renk değişimine uğrayabilen ve göz alıcı bu güzel bitkinin kendisi ile beraber yağının keşfedilmesi çok eski zamanlara dayanan şifalı bitkilerin başında gelmektedir.

Faydalı olduğu alanlar çok geniş kapsamlı olmasına karşın ayrıca içeriği ile kendi alanında etkili ve memnun edici sonuçlar sunmaktadır. Çuha bitkisinin faydaları cilt sağlığı, kalp, tansiyon gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Ayrıca cilt yüzeyinde aniden beliren sivilceler üzerinde çok etkili olması ile nam salmış bir bitkidir. Bu yazımızda kısaca çuha bitkisi nedir, ne işe yarar ,faydaları, nasıl kullanılır yan etkileri var mıdır anlatmaya çalışacağız.

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları

  • Kabızlığa iyi gelir
  • Stresi azaltır
  • Kronik baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Bronşit hastalarına iyi gelir
  • Boğmaca ve zatürreye tedavi edici etkisi vardır
  • Kan şekerinin normale dönmesine yardım eder.
  • Tansiyonu dengeler
  • Kalp krizi ve inmeye neden olan etkilerin azalmasına yardımcı olur.
  • Ciltteki kalojen üretimin destekleyerek cildin yenilenmesini sağlar

Çuha çiçeği yağının bazı etkileri olduğu bilinmektedir. En çok bilinen özelliği ise insan metabolizmasını hızlandırıcı etkisidir. Metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı yağ tüketmemizi sağlamaktadır. İlk olarak yetiştiriciliğine başlanması ile beraber dünya üzerinde bulunan üyeleri hakkında çeşitli bilgi sahibi olmak mümkün olmuştur.

Daha sonrasında ise çuha çiçeği yağının genel özellikleri üzerine bazı araştırmalar yapılmıştır. Çuha çiçeği yağının gerçekten önemli olan başka bir özelliği daha bulunmaktadır. Bu da vücutta depolanan yağların bünyesine etki ederek yakılımınım hızlandırmasıdır. Bu özelliği bakımından kavitasyon işlemi ile ilgili doğrudan benzerlik göstermektedir.

Hatta günümüzde aktif olarak kullanılan ve şu an ismini veremeyeceğimiz pek çok zayıflama ürünün de bu çuha çiçeğinin yağından yapıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu yağlardan saf halde elde etmeniz mümkün oluyorsa tükettiğiniz çayın içerisine koyarak kolaylıkla hazımsızlığınızı gidermeyi de başarabilirsiniz. Pek çok özelliği bakımından diğer bitkilerden farklı olduğu bilinen çuha çiçeğinin yağı da büyük bir önem taşımaktadır.

Çuha Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Aynı zamanda bitkisini de kurutarak çayınızın içerisine koyabilirsiniz. Bu durumun da gerçekten büyük olumlu sonuçları olmaktadır. Bir bitkinin sadece zayıflatması gerekmez zayıflamaya yardımcı etkileri olması da büyük olumlu etkilere neden olmaktadır. Bu sebepten bitkileri araştırırken bu özellikleri ile araştırırsanız bu konuda da faydasını görürsünüz.

Çuha Çiçeği ve Yağı Yan Etkileri Ve Zararları

Çuha çiçeği ve yağının çok ciddi bilinen bir yan etkisi ve zararı olduğunu söyleyemeyiz, ancak bitkisel ürünleri kullanırken genel olarak dikkat etmemiz gereken noktalardan bir tanesi aşırı tüketiminden kaçınmaktır, bitkisel ürünler elternatif tıp olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çuha çiçeği çayını gün içerisinde fazla tüketmenin kişiye göre farklı rahatsızlıklara neden olabildiği görülmüştür bu gibi durumlarla karşılaşmamak için gün içerisinde 2 fincan dan fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Yağ için aynı durum söz konusudur aşırı tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. En önemli ve unutulmaması gerekilen diğer nokta ise bitkisel yağlara ve çuha çiçeğine karşı bir alerjiniz var ise veya kronik bir hastalığınız söz konusuysa doktora başvurmadan  kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çuha Çiçeği Çayı Nasıl Demlenir

Çuha çiçeği çayı tarifi oldukça basittir diğer bitkisel çaylar ile aynıdır. Kaynatmış olduğunuzu suyu soğutmadan içerisine çuha yapraklarını atın ve beş dakika bekleyin sıcaklığını kaybetmemesi için fincanınızın ağzını kapayın çabucak su ile etkileşime geçecektir ardından dilerseniz çayın içerisine limon ekleyerek te tüketebilirsiniz.

Çuha Çiçeği Fiyatı

100 gr 25 TL gibi Fiyatlar ile satışa sunulmaktadır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.