Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?  Badem yağı yıllar boyunca değeri bilinmemiş zengin E ve D vitamini ihtiva eden ve bünyesinde sayısız fayda sağlayıcı mineral bulunduran bir yağdır. İnsanlar bu natürel kürün faydalarını geç ama iyi anlamış olmalılar ki saç, bıyık, sakal bakımında bol tercih edilen bir ürün olmaya başlamıştır.

Badem yağının faydaları arasında sayabileceğimiz pek çok şey vardır. Bunlar arasında cilt pürüzlerinin yok olması, çatlaklara karşı koyması ve yok etmesi, gençleştirici etki ve saç uzatıcı etkileri en çok bilinen ve kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bunların dışında sakalların gürleştirilmesi

Badem Yağı Neye Yarar

Canlı hücrelere difüzyon yolu ile geçiş yapan bu yağ parçalandığında hücrelerin canlılık oranının olumlu yönde artış gösterdiği de bilim adamları tarafından ispatlanarak günümüzde kullanılmasında bir sakınca görülmediği, aksine fayda sağladığı gözler önüne serilmiştir.  Makyaj malzemelerinin temizliğinde, el ve ayak bakımı gibi Cilt bakımlarında kullanılabilmekte olan bu yağ, ayaktaki tahrifat ve tahribat, tahriş gibi durumlarda da fayda sağlayıcı tedavi edici görevini üstlenmektedir.

Özellikle ve özellikle cilt çatlaklardan” koruma özelliği yüzünden hamile bayanların yoğun ilgi gösterdiği bu yağ saça sürüldüğünde on beş dakikalık periyotlarla 5 veya 6 kez saça masaj yapılmalı ve iyice yedirilmelidir. Ardından duş alınırken bol su ile yıkanıp durulanmalıdır.

Bu derece faydalı bir yağın cilt bakımında kullanıldığı söylenince neden yüz bakımında kullanılmadığı yıllardır tartışma konusu olmuştur.  Bununla ilgili olarak bilim adamlarının yaptığı açıklamalar gösteriyor ki; badem yağı bazı aşırı kullanıma hassas ciltlerde sivilce oluşumuna neden olduğu için yüz bölgesinde kullanımında dikkatli olunması tavsiye edilmemektedir.

Badem Yağının Cilde Faydaları

 • Cildin yenilenmesini sağlar
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Ciltteki kalojen ürüte mine yardım eder.
 • Ciltteki ölü derilerin atılmasına yardım eder.
 • Sivilcelerin oluşumunu engelleyerek mevcut sivilcelerin giderilmesinde etkili rol oynar.
 • Güneş yanığına badem yağı ile birlikte bal, limon ve süt tozu ile yapılan kür ile etkili sonuçlar alınmaktadır.
 • Cildi parlaklaştırır.
 • İçerisinde bulunan bol miktarda doğal çinko bileşenleri ile cilt kuruluğunu ve cilt çatlaklarını gidermeye yardım eder.
 • Cilt onarıcıdır.
 • Badem yağı ile cilt beyazlatmak mümkündür
 • Siyah noktaları gidermeye yardım eder.
 • Badem yağı kürü cilt beyazlatmaya yardım eder

Badem Yağı Kullananların Yorumları

Badem yağını kullananların sosyal medyada yapmış oldukları yorumların genelinde memnun edici sonuçlar elde ettiğini belirtmiş kullanımı konusunda teşvik etmişlerdir. Cilde ve saçlara faydaları konusunda bir çok olumlu sonuç alan badem yağı kullananlar bir çok kozmetik ürünlerinden elde edemedikleri sonuçları badem yağı ile elde ettiğini belirtmişlerdir.

Badem yağını kullananların genel olarak şikâyetçi oldukları nokta uzun süreli ve yoğun kullanımlar’ da ciltte meydana getirdiği tüylenmeler olmuştur, Bunun dışında badem yağının kullanımında yine hassas ciltlere sahip kişilerde az miktarda sivilceye neden olduğu bilinmektedir.

Badem Yağı Alerji Yapar mı?

Bademe karşı alerjisi olan kişilerde kullanılmamalıdır aynı şekilde badem yağına hassasiyet görülmektedir.

Badem Yağı Bozulur mu?

Uygun şartlarda kullanıldığında raf ömrü yüksek bir yağdır, Güneş ışığına maruz bırakılmadan muhafaza edilemsi ve kapalı kaplarda tutulması yeterlidir.

Badem Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Bitkisel yağlar içerisinde cilt lekeleri üzerinde etkisi bakımından en yüksek yağlardan bir tanesi badem yağıdır. Dikkat edilmesi gereken husus cilt için kullanılacak yağın taze olmasına önem verilmelidir. Taze ve bayat badem yağının anlaşılması için koklamanız yeterlidir bozulmuş ve bayatlamış badem yağının kokusu kötüdür.

Badem Yağı Sivilceye İyi Gelir mi?

Tatlı badem yağı cilt yüzeyinin arınmasına yardım ederek, ciltte aşırı yağ birikimine engel olmaktadır. Yalnız badem yağı bazı durumlarda cilt gözeneklerinin kapanmasına neden olabilmektedir buna bağlı olarak tıkanan cilt gözenekleri sivilce oluşumuna sebep olmaktadır bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için badem yağını kullanmadan önce cildinizde test etmeniz faydaları bir seçim olacaktır.

Badem Yağı Ciltte Tüylenme Yapar mı?

Badem yağının içerisinde bulunan cilt besleyici bileşenlerin yüksek oranda olmasından dolayı, cilt yüzeyine aşırı şekilde kullanılması tüylenmeye neden olabilmektedir.

Badem Yağı Cilde Zararları

 • Tatlı badem yağı cilt yüzeyinde kullanılmalıdır acı badem yağı kullanılmamalı ve tatlı badem yağı ile karıştırılmamalıdır.
 • Alerjiye bağlı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
 • Fazla tüketilmesi durumunda mide bulantısı kusma gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.
 • Ciltte fazla kullanıldığında tüylenmeye sebep olduğundan kullanılacak miktarın doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Badem Yağı Göz Yakar mı?

Badem yağını kullanırken göz ile temas ettirilmemesine özen gösterilmelidir aksi taktirde gözlerinizde rahatsızlık verecek derecede yanmaya neden olabilmektedir, özellikle badem yağını kirpik ve kaş gürleştirme için kullanımı esnasında bu tür sorunlar ile sıkca karşılaşılabilmektedir.

Badem Yağı Genital Bölgede Kullanımı

Bikini bölgesinde özellikle kararmalara karşı kullanılan etkili olmasından dolayı sıkca tercih edilen badem yağının etkisinin artırılması için içerisine bir miktar süt tozu bal veya limon eklenip o şekilde kullanılması daha hızlı sonuç vermektedir.

Badem Yağı Islak Saça Uygulanır mı?

Badem yağını ıslak saça uygulamada herhangi bir sakınca yoktur. Bir çok bitkisel yağ içeriği bakımından ıslak saçlarda kullanıma uygundur. Badem yağını kullanırken banyodan sonra saçlara masaj yaparak uygulanılabilir.

Badem Yağı Isıtılır mı?

Badem yağının cilde daha hızlı nüfus edilmesi için hafifçe ısıtılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Bitkisel yağlar soğuk press olarak elde edilmesi ve o şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çok yüksek derecelerde ısıtılması yağın özelliğini yitirmesine neden olmaktadır.

Badem Yağı İçilir mi?

Badem yağı tamimiyle doğal bir yağ olmakla beraber vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır, seyreltilerek az miktarda kullanılması oldukça faydalıdır fazlaca ve dengesiz kullanımından kaçınılmalıdır.

Badem Yağı Uçuğa İyi Gelir mi?

Tatlı badem yağı uçuk problemlerini oldukça kısa bir sürede tedavi etmeye yardımcı olmaktadır kullanmadan önce cildinizin hassasiyetini göz ardı etmemelisiniz.

Tatlı Badem Yağı Yüze Sürülür mü?

Badem yağı cilt için mucizevi etkileri olan bitkisel yağlardandır yüz bölgesinde kullanımı oldukça faydalı olmasına rağmen aşırı kullanımlarda cildin farklı reaksiyonlar göstermesine neden olabilmektedir. Bu anlamda dikkatli olunması yüz bölgesinde tüylenme gibi istenmeyen sorunların önüne geçilmiş olur.

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Badem yağını bir çok farklı bir bitkisel yağ ile karıştırarak etkisini artırabilir ve bu şekli ile kullanabilirsiniz. Badem yağı ile hazırlamış olduğunuz karışımı cildinize uygulamadan önce cildinizde makyaj malzemesi ve her hangi bir kozmetik ürünü bırakmadığınızdan emin olmalısınız. Ardından yapılan karışımı masaj yapar şekilde yedirerek sürünüz cildinizde en az 20-25 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkamanız yeterlidir.

Badem Yağı Fiyatı

50 ml gr Tatlı badem yağının fiyatı 15 tl ile 25 tl arasında değişmektedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.