Bitki Çayları Ve Faydaları

05.11.2020
4.036
Bitki Çayları Ve Faydaları

Bitki Çayları Faydaları Nelerdir? Bitkisel Çaylar ve Sağlığa Faydaları

Son zamanlarda sağlıklı beslenme dendiği zaman aklımıza yalnızca yiyecekler değil içecekler de gelmeye başladı. Artık pek çok kişi için tavsiye edilen doğal içecekler birer şifa kaynağı anlamına geliyor. Aslında yüzyıllardır hayatımızda olan bitki çayları faydaları ile doğal olanı aramaya başladığımız bu dönemde daha da önem kazanıyor. Bilinçli tüketenler için ilaç niyeti gören bitkisel çaylar ve faydaları hakkında sizler için hazırladığımız bu özel rehberde eminiz siz de kendinize için en uygun bitkiyi bulacaksınız.

Yeşil Çayın Faydaları

Siyah çayın işlenmemiş doğal hali olan yeşil çay, Uzak Doğu’dan çıkan ancak Avrupa ve Amerika’nın da gözleri arasında yer almayı başarmış bir çaydır. Toksik maddeleri uzaklaştırma konusundaki başarısı bu çayın en sık tercih edilme nedenidir. Bitkiyi çay halinde tüketmekten hoşlanmayanlar için kremlerinden tabletlerine, sabunlarından ekstratlarına kadar pek çok formunu piyasada görmek mümkündür. Gün içerisinde 3 ila 4 fincan kadar yeşil çay tüketerek uzun dönemde kanseri uzaklaştırmanızın mümkün olduğu, bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

Kilo vermek isteyenler için de etkili bir çay olan yeşil çay, metabolizma hızlandırma, ödem atma, iştah azaltma gibi etkilere sahiptir. Çayın çıkış yeri olan Uzak Doğu’da obezite oranının diğer ülkelere göre çok daha düşük olması da bu etkilerin kanıtı niteliğindedir. Çayın faydalarını görebilmek adına fazla koyulaşmaması ve kaynatılmaması önerilmektedir.

 Ihlamurun Faydaları

Halk arasında oldukça popüler olan bitki çaylarından ıhlamur, özellikle kış hastalıklarından korunmak için tercih edilmektedir. Kış aylarında yaygınlaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu çayın bronş salgılarını yumuşatması nedeniyle önerildiğini duyabilirsiniz. Yemek öncesinde içildiğinde iştahı kontrol altına almayı sağlayan bu çay, idrar söktürerek ödemi de uzaklaştırmaktadır.

Adaçayı’nın Faydaları

Yine fazla demlenmemesi önerilen bu çayın, özellikle kadınlar arasında tüketimi daha da yaygındır. Bitki çayları isimleri içerisinde adını en sık duyduklarımızdan biri olan adaçayı, östrojen yani kadınlık hormonunun üretimi için uyarıcı görev görür. Mikropları uzaklaştırdığı için gargara olarak kullanabileceğiniz bu çay, uyku kaçırabilme riskinden dolayı gündüz saatlerinde içilmelidir.

Melissa Çayının Faydaları

Dünya genelinde oldukça yaygın bir tüketim alanı olan bu çayın en belirgin etkisi uyku ve rahatlama üzerinedir. Bitkisel çayların faydaları arasında neredeyse ortak diyebileceğimiz idrar söktürme özelliği bu çay için de geçerlidir. Bir diğer önemli etkisi de tansiyonu düşürmesi üzerinedir.

Nane Çayı Faydaları

Stresi yenme, mide bulantısını geçirme, siniri yatıştırma özellikleri bulunan nane çayı sinir sisteminin yanı sıra kalp ve dolaşım için de oldukça faydalıdır. Naneyi kuru haliyle demleyerek tüketebileceğiniz gibi yazın soğuk içecekler içerisinde taze olarak de tüketerek faydalarını görebilirsiniz.

Kuşburnu Otu Faydaları

Bitki çaylarının faydaları listemizde kuşburnuna yer vermemek elbette olmaz. Yüksek oranda C vitamini içermesiyle kış aylarının gözdelerinden olan bu çay aynı zamanda gastrit şikayeti ya da yüksek tansiyon sorunu olanlara da önerilmektedir.Demir içeriği sebebiyle kansızlık yaşayanlara önerilen bu çayın fayda gösterdiği diğer rahatsızlıklar egzama, diyabet, kabızlık, hemoroid olarak kısaca sıralanabilir.

Tarçın Çayı Faydaları

Hem çekilmiş toz halinde hem de taze çubuk halinde bulabileceğiniz bu baharat, demlendiğinde faydalı bir çaya dönüşmektedir. Gazı söktüren ve rahatlatıcı bir aroması olan bu çayı iştahı artırmak için de kullanabilirsiniz.

Karanfilin Faydaları

Bitkisel çaylar genelde tansiyon düşürme etkisi gösterirken, bu çay, tansiyonu yükseltme etkisine sahiptir. Ağız kokusunu önleyen, dilerseniz limonla karıştırılarak içilebilen bu çayın bu denli sevilme nedenlerinden biri de iyi bir ağrı kesici olmasıdır.

 Zencefil Faydaları

Haşlanarak tüketildiğinde aromasını vermeyen bu nedenle uzun süre kaynatılması gereken bu bitki ise hazmı kolaylaştırmakta, soğuk algınlığını tedavi etmekte, bağışıklık genel olarak güçlendirmekte, iyi huylu kolesterolü artırmakta ve cinsel istekliliği artırmaktadır.

Zerdeçal’ın Faydaları

Yine zencefil gibi Uzak Doğu’dan gelen bir çay olan zerdeçal, özellikle karaciğer için oldukça faydalıdır. Sarılık geçirenlere, sık egzama olanlara tavsiye edilmektedir. Çay olarak tek başına tüketilmesi pek uygun olmasa da karışık bitki çayı içerisine eklenerek kullanımı uygundur. Çayın tokluk hissini uzatması da bir diğer etkisidir.

Papatya’nın Faydaları

Uzun yüzyıllardan beri çay halinde severek tükettiğimiz papatya, idrar yolları ve sindirim için birebirdir. Gaz söktüren, hazmı kolaylaştıran bu çayın ağrıyı yok etme ve rahatlatma etkisi de bulunmaktadır.

Kekik Çayı Faydaları

Düzenli tüketildiğinde kronik olarak tansiyon düşüklüğü yaşayanları tedavi eden kekik çayı, direkt olarak kekik suyu şeklinde de bulunabilir. Ayrıca diyabet hastalarına kan şekerini dengeleyici etkisi nedeniyle önerilen çaylardandır.

Sinameki Faydaları

Devamlı kullanıldığı takdirde bağırsakları düzenleyen ve genelde karıştırılarak tüketilmesi önerilen bu çay, kabızlık tedavisinde bol su ve lifli besinlerle birlikte oldukça etkilidir.

Mısır Püskülü ve Maydanoz Çayı

İdrarı söktürme etkisi olan ve bu şekilde ödemi uzaklaştıran bu iki çay, ayrı ayrı tüketilebileceği gibi birlikte de tüketilebilen çaylardır. Kilo vermek isteyenlerin gözdelerinden olan bu çaylar, özellikle hormonal dengeyi sağlamak isteyen kadınlara önerilir.

Kakule’nin Faydaları

Kafeinin uyarıcı etkilerini dengelemesi sebebiyle eski dönemlerde kahveyle birlikte sunulan bu bitki, sindirimi kolaylaştıran, mide problemlerini tedavi eden, enerji veren faydalı bitki çayları arasındadır.

Rezene’nin Faydaları

Karın ağrısı ve gaz için önerilen bu çay, uzun süreli bağırsak tembelliği ve gaz sorunu olanlar için etkili bir tedavi olabilir. Yemeklerden sonra gazlı içecekler yerine bu çayı tüketmek sindirim için akıllıca olacaktır.

Biberiye Faydaları

Tadı hafif acı olması nedeniyle tok karna daha rahat tüketebileceğiniz bu çay, özellikle zayıflatan bitki çayları arasında popülerdir. Doğal bir yağ yakıcı olmasının yanında toksinleri uzaklaştırarak düzenli tüketenlerde kanserle savaşır.

Görüldüğü gibi bazıları tek başına, bazıları karıştırılarak, bazıları enerji almak, bazıları rahatlamak için kullanılan bitki çayları faydaları ile bizleri şaşırtacak kadar geniş bir seçenek listesine sahip. Siz de kendi ihtiyacınıza uygun bitki çayını keşfederek doğal yoldan şifa bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.