Çin Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

01.11.2020
1.245
Çin Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çin Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Tüm kültürler de az ya da çok yeri olan bir içecektir çay. Tarihi geçmişi de kültürlerdeki kalıcı  yerini açıklamak için oldukça belirgin bir örnektir söz konusu çay olduğunda. Türk toplumunda da oldukça önemli bir yere sahip olan çay daha birçok ülkede kültürde farklı formlarda etnik kimlik olmayı başarıyor. Hiç şüphesiz sizin de aklınıza gelen ülke Çin olmuştur. Bir çoğumuz tam anlamıyla bilmediği, oldukça merak ettiği Çin çayı Çin kültüründe oldukça önemli bir yere sahip.

Çin çayı hazırlanışından, içilişine birçok ritüeller birçok farklı forma giren oldukça derinlikli bir kültürel izdir. Paylaşım ve etkiletişimin olukça hızlandığı ve yaygınlaştığı bu zamanlarda tüm dünyada Çin çayı modası rüzgarları da esmeye başlıyor. Sizler için Çin çayı nedir?  Sorusunu cevaplandırarak başladık işe bu soruyu cevaplamanın ardından Çin çayı hakkında merak edilen her şeye değinerek bilgilenmenizi sağlayacağız.

Çin Çayı Nedir

Tarihi  geçmişine dair rivayet edilen bir hikayeye göre bir Çin hükümdarı sıcak bir suya bir çay yaprağının tesadüfen düşüşüne rast gelir. Bu vesileyle suda oluşan değişimlerin karşısında hayretler içinde kalan hükümdarın sonradan o bölgede yedi sene geçirerek sürekli çay içtiği söylenir. Birçok çeşitli hikaye içerisinden en yaygını olan bu hükümdar hikayesi bir yana bırakılırsa çayın tam olarak keşfi ne yazık ki bilinememekte. Bu durumda kültürlerinde çok eski senelerden beri çayın var olduğunu göstermekte.

Çin çayı nedir? Sorusunun cevabı aslında sizi biraz şaşırtacak çünkü aslına hepimizin bildiği normal çay bitkisinden hiçbir farkı yoktur Çin çayının.  Peki o zaman neden Çin çayı olarak nitelendiriliyor? Diye sormakta ise son derece haklısınız. Bunun sebebi oldukça basit.

Çin kültürleri gereği çayın birçok farklı hazırlanış biçimi var. Bu farklılıklar çayın içileceği sebepten, içileceği zamana kadar her koşulda meydana gelmektedir. Yani çayın kiminle içileceği, ne zaman içileceğine göre o çayın hazırlanması ve sunulması değişiklik gösteriyor. Bu farklı hazırlama ve sunum teknikleri sebebiyle de hepimizin bildiği çay değişerek Çin çayı oluyor.

Çin Çayı Çeşitleri ve Markaları

Bilinen yaygın altı çeşit Çin çayı bulunmaktadır.  Fakat öyle tahmin ediyoruz ki gidip bizzat yerinde incelendiğinde kültür içerisinde aha birçok Çin çayı çeşitleri bulunuyordur. Biz bu en çok bilinen altı çeşitten bahsetme yetineceğiz. İlk ve bilinen çeşit yeşil çaydır.

Çin’de de şüphesiz en çok tüketilen çay türü yeşil çaydır. Özellikle Çinli kadınlar yeşil çay ile cilt beyazlatma keşfi ile bu çayı sıklıkla tüketmektedir. Bunun dışında yeşil çayın sindirime yardımcı ve mideyi rahatlatıcı özellikleri olduğu bilinmektedir. Bu da Çin çayı çeşitleri içinde yeşil çayı en çok tüketilen tür yapmaya yetmektedir.

Diğer bir çeşit ise yine hepimiz tarafında gayet iyi bilinen siyah çaydır. Çin’den tüm dünyaya gönderimi en fazla olan çay türü de siyah çaydır. Bunda yapısal özellikleri gereği uzun süre muhafaza edilir olmasının payı büyüktür. Çin kültüründe siyah çay daha çok kış mevsimlerinde tüketilen bir çeşittir. Çayın sıcak suda bıraktığı rengin kırmızı olması sebebiyle de kırmızı renkli çay olarak da adlandırılmaktadır.

Bu iki bilindik çay çeşidinden sonra daha çok Çin kültürünün içine girmeye başlıyoruz. Çin çayı çeşitleri içerisinde dünya üzerinde az bilinen Oolong çayı da önemli bir yere sahiptir. özelliklerinin ve tadının tanımlanması konusunda hem yeşil çayın hem de siyah çayın özelliklerini bir arada barındıran bir çay tarifi karşımıza çıkmaktadır. Kokusu bakımından yeşil çayla özdeşleştirilen oolong çayı sertlik bakımından siyah çaya benzetilmiştir. Bölge bölge Çin üzerinde fazla popüler olduğu yerler de bulunmaktadır.

Çin kültürüne oldukça önemli bir yere sahip bir diğer çay çeşidi ise beyaz çaydır. Rengi gereği aldığı isim bir yana bırakılırsa oldukça sevilen de bir içecektir. En organik çay türlerinden biridir beyaz çayda ve hemen her çay türünde olduğu gibi sağlığa faydaları da oldukça fazladır.

Bir diğer Çin kültüründe önemli yere sahip çay türü ise yıllanmış çaydır. İsminden de kolayca anlaşıldığı gibi bu çay türünde çay yaprakları yıllandırılıyor. Şarap gibi belli süreler bekletilen çay yaprakları ile demlenen çay özellikle Çin kültüründe yaşlı kesim tarafından seviliyor. Yıllanmış çay oluşması ve geçen zaman gereği oldukça kıymetli. Ne kadar çok bekletilmişse yapraklar tadın o kadar güzel olduğu düşünüldüğü için zaman geçtikçe çayın değeri de artıyor. Çok daha keskin ve sert bir tada sahip olan bu çay kolesterol ve bağışıklık sistemini destekleyici özellikler barındırıyor.

Çin çayı çeşitleri içerisinde en bilinen altı taneden sonuncusu ise kokulu çaydır. Bu tür aslında birkaç çeşidin oranlarla karıştırılarak bir araya getirilmiş halidir. Siyah çay, yeşil çay ve birde oolong çayını çeşitli çiçeklerle belli oranlarda karıştırarak kokulu çay elde edilmektedir. Bahsettiğimiz çeşitli çiçeklerden en çok kullanılanları yasemin ve güldür. Bu çay hakkında en çok belirtilen husus karışımların oranları oluyor. Eğer oranlar doğru belirlenmezse beklenen tadın alınamadığı da sıklıkla söyleniyor.

Çin Çayı Faydaları

Çin çayları çeşidi ne olursa olsun düzenli olarak tüketildiğinde kişi vücudunda bir çok olumlu etki oluşturmaktadır. Daha parlak ve canlı bir ciltten başlayan Çin çayı faydaları, birçok mühim sağlık probleminin giderilmesinde bile etkili rol oynuyor. Özellikle sindirim, mide ve bağırsak alanlarındaki olumlu etkileri bilinmektedir. Her gün bir iki fincan Çin çayı tüketerek siz de sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca Çin çayının mide, bağırsak ve sindirim sistemindeki faydalarından faydalanarak zayıflama yöntemleri de geliştirilmiştir.

Tam anlamıyla tek başına zayıflatıcı olmasa da zayıflama konusunda Çin çayı önemli desteklerden olmakta. Çin çayı faydaları saymakla bitmese de öğrendiğimiz kadarı bile her gün düzenli olarak bir iki fincan Çin çayı içmemiz için yeterli sebep olmuştur sanıyorum.

Çin Çayı Nasıl Yapılır?

Çin’de her bir çayın her bir durum ve koşula göre çeşitli hazırlana yöntemi mevcuttur. Bunları öğrenmek bir yana uygulayabilmemiz için sahip olmamız gereken çeşitli ekipmanlara da ulaşamayacağımız için Çin çayı yapımı için basit yöntemi tercih etmenizi öneririz.

Çin çayı nasıl yapılır? Sorusunun Çin’de birçok cevabı varken bizim için tek yöntem Çinlilerin basit yöntem diye adlandırdıkları teknik olacak. Nedir basit yöntem? Hemen açıklayalım: kaynamış ve alt kapatılmış suya çay yapraklarının atılarak demlenmeye bırakılmasına Çin’de basit yöntem denmektedir. Bizim için herhangi çeşitli ekipman ihtiyacı oluşturmaması açısından Çin çayı nasıl yapılır? sorusunun tek ve net cevabı da bu yöntem olacaktır.

Çin Çayı Zayıflatır mı?

Son zamanlarda popülerleşen Çin çayı ismini hemen her yerde duyabiliyoruz. Bu ismi doğru ve yerinde kullananlar kadar kötü niyetli ve kandırmaya yönelik işler de ortaya çıkmıyor değil. Çin çayı sağlık için büyük bir destekçidir. Bundan daha öncede bahsetmiştik. Aynı zamanda Çin çayı zayıflama serüveninde diyetinizin yanında size harika bir destekçi olacaktır. Metabolizmayı hızlandırıcı,

ödem attırıcı özellikleri ile Çin çayı zayıflama konusunda fazlaca yardım eder. Ama bu demek değildir ki sadece Çin çayı ile inanılmaz kilolar verebilirsiniz. Bu tarz reklamlara ve pazarlama yöntemlerine de inanmamanızı özenle belirtmek isterim. Kısa tekrar etmek gerekirse Çin çayı zayıflatır mı? Sorusunun cevabı hayırdır. Çin çayı sadece diyet sürecinizde, zayıflama serüveninize size bir destek olabilir.

Köklü tarihi geçmişinde önemli kültürel bir miras haline gelen çayı Çinliler tüm dünyaya tanıtmaktan ve yaymaktan çekinmiyorlar. Zaman içinde edindikleri birçok yöntem ve teknikle birçok çeşidini buldukları çayları hepimiz için merak konusu. Etkileşimin arttığı günümüz dünyasında artık uzakta olanlara ulaşmak düşünüldüğünden de basit bir hal aldı. Böylelikle ülkemizde erişimini sağlayabildiğimiz.

Çin çayı çeşitleri nelermiş sizler için inceledik. Nasıl hazırlanabileceğinden vücuda sundukları faydalara kadar da her bir konuya sırasıyla değindik. Yeni tatlar deneyimlemek ve yeni şeyler öğrenmek için üstelik bunu yaparken sağlığınızı desteklemek için Çin çayı doğru bir seçenek olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.