Zayıflamanın Püf Noktaları?

12.04.2022
1.408
Zayıflamanın Püf Noktaları?

Zayıflamanın Püf noktaları nelerdir yazımızda Kilo Alma Nedenleri Ve Zayıflamanın Yolları Çağımızın en büyük sorunu olan kilo problemi küçük büyük demeden herkesin ortak sorunu haline geldiğini görüyoruz. Bu sorun artık bizleri o kadar meşgul etmektedir ‘ki günlük rutinlerimizi arasına kilo almamak için diyet programları, zayıflamak için spor salonları gibi aktiviteleri de eklemek zorunda kalıyoruz.

Peki kilo almanın bu kadar kolay olmasının tek nedeni fazla yemek yemek midir? eğer öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kilo almanın nedenleri arasında sadece yemek yemek yoktur. Aynı şekilde zayıflamak için sadece az yemek yemekte bazen yeterli olmayabiliyor. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde hem kilo vermenin hem de kilo almamanın bir çok yolu var aslında.

Kilo Alma Sebepleri Nelerdir?

Kişisel Nedenler

Kişinin beslenme alışkanlığı bu faktörlerden bir tanesidir herkes aynı yemeği sevip yemediği gibi aynı menü de dahi farklı porsiyonlardan bahsetmek mümkün, eğer genetik olarak bir problemimiz yok ise yediklerimiz içtiklerimiz birde yemek miktarlarına dikkat etmemiz gerekir, mesela başlangıçta evde kullanmış olduğunuz tabakları sofranızda küçülterek başlayabilirsiniz.

Kişini en iyi doktoru kendisidir tezine katılıyorum, hepimiz biliyoruz hangi  yemekleri çok sevip tıka basa yediğimizi ve ,yağlılar tatlılar ve günümüzde kanserojen ürünlerin janjanlı paketlere de evimize kadar girmesi ,hem sağlık açısından hem kilo ve obezite ye kapı aralamaktadır.

Kilo Alma Nedeni Tiroit

Günümüzde yaygın olan bedensel bazı hastalıklar kilo almaya sebeptir, mesela tiroit bezlerinin çalışmaması doğuştan olabileceği gibi sonradan bu rahatsızlığa yakalanmak mümkündür.

Tiroid Hastası Olduğumuzu Nasıl Anlarız

Kalp çarpıntısı ,deride dökülme, ishal ,kabızlık, çok sinirlenme, gibi öne çıkan belirtilerdir ayrıca belli belirsiz kilo alırsınız.

Sindirim Sistemindeki Bozukluklar

Vücudumuzda günlük hayatımızı idame ederken sağlıklı bir şekilde yediklerimizi içtiklerimizi, sindiren bakteriler bulunmaktadır bunlar bize yardımcı olmak için yaratılmışlardır, bunların vücudumuzda azalması durumunda kilo almaya neden olabilir, genel olarak bu bakterilerin durumunda bizim beslenme alışkanlıklarımız belirlemektedir.

Yemeği  Hızlı Yemek Kilo Aldırır

Hızlı yemek yeme alışkanlığı kilo aldırır mı? Diye sorarsanız asında bir çok insanın kilo almasının sebeplerinden bir budur, neden mi hızlı yemek yemek hem tokluk hissini geç duyacağınız da dolayı, daha fazla yemek yemiş olacaksınız

Düzenli Uyku Uyuyun

Bebeklik dönemimizden bu zamana kadar uyku düzeni biz insanlar için hayatımızın akışına yön veren aktivitelerimizdendir sağlıklı bir iş hayatından, odaklanma ve beden sağlığı için önemli olduğu kadar kilo vermemize ve almamıza neden olabiliyor, vücudumuzdaki hücreler gece ve gündüze duyarlı yaratıldıklarında dolayı, hormonlarımızın salınımları karanlık ve aydınlığa göre şekillenmektedir, dip not olarak sağlık bir uyku için odamızın ışıklı olamamasına özen göstermeliyiz.

Dengesiz bir uyku yemek alışkanlıklarımızda değiştirmektedir, ve tabi iki ayakta olma süremiz uzadıkça atıştırma ve abur cubur yeme riskimizde bir  o kadar artmaktadır,

Ruhsal Sağlık Kilo Alma Nedeni

Ruhsal bazı problemler kilo aldıra bildiği gibi zayıflata bilmektedir. Sağlıklı  bir vücut için sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak gereklidir bedenimiz yemekten tat alırken ruhumuzda bununla mutlu olmaktadır, stres bunalım ,sevinç, gibi ruhsal durumlar kişiye göre bazen fazla yemek yeme, kimilerinde yemek yememe gibi sonuçları beraberinde getirmektedir. Ofis çalışanları için risk teşkil eden önemli bir neden hareketsiz bir çalışma ortamında çekmecenin abur cubur ile dolu olması gibi etkenlerde bulunmaktadır.

Zayıflamanın En Pratik Yolları

  • Sağlıklı bir insanın günde en az 8 su bardağı su tüketmesi gereklidir, normal yağ yakımı için bu yeterlidir, eğer kilo vermek istiyorsanız, çok abartmadan günde 10 ila 15 bardak tüketmeniz gerekir.
  • Bol bol yürüyüş yapın yürüyüş kasları çok fazla yormadığı gibi dengeli kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.
  • Spor yaparken oksijeni burundan alıp ağızdan verin,bol oksijen kalori yakmanıza yardımcı olan bir diğer etkendir.
  • Kilo vermek isteyenler genellikle sebze ve meyve türü yiyeceklere ağırlık vermektedirler kısa vadede işe yarıyor gibi görünse de bir süre sonra saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk gibi bazı sorunlarla karşılaşılacaktır, bu yüzden öğlen ve akşam yemeklerinde protein ağırlıklı yemekler yenilerek, kilo verilebiliyor.
  • Diğer öğünlerde olduğu gibi kahvaltıda sürekli aynı yiyecekleri tüketmek kilo verme zamanınızı uzatmaktadır, yapılan araştırmalar sonucu sürekli aynı besinler ile beslenmek kilo vermeyi zamanla düşürdüğü tespit edilmiştir, hem farklı tür yiyecekler yiyerek menünüzü zenginleştirmiş olacaksınız, tekdüze kahvaltı alışkanlığınızda böylelikle bitirmiş olursunuz,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.