Sters Nedir? Cilt Üzerinde Etkileri

01.11.2020
928
Sters Nedir? Cilt Üzerinde Etkileri

Stres Nedir Nasıl Başa Çıkılır?

Stres bütün vücudunuzu etkileyebilir. Buna cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız da dahildir. Duyguların cilt üzerinde güçlü etkileri vardır. Stres yaşamın bir parçası olduğu için olaylara nasıl tepki gösterildiği, nasıl ele alındığı, stresin nasıl yönetildiği de bu anlamda önemli bir yer tutar.

Stres cildi nasıl etkiler?

Stres aslında vücudun çeşitli olaylara karşı gösterdiği bir kimyasal yanıttır. Stres anında cilt daha hassas olur ve çabuk tepki verir. Stresin neden olduğu cilt sorunlarının çözümü biraz daha zor olabilir. Stres anında ciltteki yaş bezleri daha fazla çalışarak cildin daha yağlı bir görünüm almasına nende olur. Yağlanan ciltte gözeneklerin kapanma riski vardır. Ayrıca yağana cilt akne gibi cilt sorularına çok daha müsaittir.

Stres ayrıca ciltteki var olan cilt sorunlarını da daha da kötüleştirir. Bu cilt sorunları arasında sedef hastalığı, rozasea ve egzama da bulunmaktadır.

Stres kurdeşen, cilt döküntüleri gibi sorunlara da neden olabilir.

Stres günlük cilt bakım rutinini de olumsuz etkileyebilir. Bu da cilt sorunları oluşma riskini artırır. Cilt sorunlarının yaşanması ekstra stres yaşanmasına neden olur.

Stresin cilt üzerindeki etkisini sınırlamak için stresi iyi yönetmek gerekir.

Stresin cilt üzerindeki etkisini azaltmak için

Her ne kadar stresten tamamen uzak durma mümkün olmasa da bunu iyi yönetmek mümkündür.

1. Cildinizi asla ihmal etmeyin. Yorgun ve stresli olsanız bile cildinize iyi bakın.

2. Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuzu dinlendirir, duygularınızı geliştirerek stresinizi azaltır ve cildinize faydalıdır.

3. Stresinizi azaltmak için hoşlanabileceğiniz şeylere zaman ayırın. 10 dakikanız bile olsa bunu yapın.

4. Dışarıda temiz hava biraz yürüyün. Yürüyüş ve temiz hava stresinize iyi gelecektir.

5. Stres yönetimi tekniklerini uygulayın. Örneğin solunum egzersizi, yoga, meditasyon ve zihinde canlandırma gibi teknikleri uygulamayı deneyin.

6. Gece uykunuzu yeterince almaya çalışın. Gece uykunuzu 7 – 8 saat uyumanız size iyi gelecektir. Uyku eksikliği gün içinde sizde stres yaratabilir.

7. Başka insanlara hayır demeyi öğrenin. Eğer hoşlanmadığınız veya yamak istemediğiniz bir şey olursa başka insanlara gerekirse hayır diyebilmelisiniz.

8. Stresinizi azaltmak için birileriyle konuşun. Sorunlarınızı paylaşabileceğiniz birilerinin olması sizi rahatlatacaktır. Ayrıca gerekirse bu konuda profesyonel bir terapiste görünmeniz de stresinizi azaltmada ve yönetmede size yardımcı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.