Pnömokok Aşısı nedir? Pnömokok Aşısı Ve Fiyatları

27.04.2022
1.111
Pnömokok Aşısı nedir? Pnömokok Aşısı Ve Fiyatları

Pnömokok aşısı Nedir? Enfeksiyonları Nelerdir? Pnömokok Nedenleri ve Korunma Yolları Nelerdir? Bir tür bakteri olan ve daha çok çocukları etkisi altına alan pnömokok, insanların çoğunda boğaz ve çevresini etkisi altına alır. Pnömokok hastalıkları arasında ise baktığımızda bademcik enfeksiyonlarından kalp kası romatizmasına kadar geniş bir skala yer almaktadır. Siz de konuya dair bilinçlenmek, riskleri, önlem yollarını ve daha fazlasını öğrenmek için hemen şimdi aşağıda sizler için hazırladığımız rehberimizi okuyabilirsiniz.

 Pnömokok Nedir?

Streptotok ailesi içerisinde yer alan bu bakteri, yetişkinlerin %5 ila 10’unda, çocukların ise %20 ila 40’ında boğaza yerleşerek bulunan bir mikroptur. Yani pnömokok virüsü nedir, gibi soruları sıkça duysak da bu mikroorganizmanın bir bakteri olduğunu bilmek tedavi süreci için önemlidir. Bakteri yerleştiği bölgede türlü hastalıklara yol açabileceği gibi genel olarak bağışıklık sistemini de etkilemiş olacağından vücudun boğaz haricindeki bölgelerini de etkileyebilmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları, solunumu ilgilendiren alerjiler, pasif ya da aktif sigara içiciliği, bağışıklığın yanı sıra solunum sistemini de etkileyen durumlardır. Bu durumlar karşısında pnömokokun hastalık yaratma riski artar ve kendisine uygun yayılma alanı bulur. Akciğer, orta kulak ve sinüslere ilerleyerek bahsedilen bu bölgelerde türlü hastalıklar yaratır. Yetişkinlerde pnömokok, diyabet, kronik böbrek ve kalp hastalıkları söz konusu ise daha da kolay yayılmaktadır.

Pnömokok Hastalıkları Nelerdir?

Havaların soğuması ile birlikte nezle, orta kulak iltihaplanması, zatürre, grip, bronşit gibi solunum yolları ile direkt ilişkili ola hastalıklar daha da yaygın bir hal alır. Ayrıca menenjit, kızamık, kabakulak gibi hastalıklar da özellikle solunum yolundan bulaşabilen ve çocukluk çağında görülen hastalıklardır.

Pnömokokların da solunum yolundan bulaştığı düşünülürse, bahsedilen bu hastalıkların yayılırken bizlerin aldığı mikroplardan biri olduğunu anlamak güç değildir. Bu nedenle bu solunum yolu hastalıklarının sıklık kazandığı sonbahar ve kış ayları pnömokok hastalıkları için daha riskli dönemlerdir.

Pnömoni yani zatürre, bu bakterinin en sık yol açtığı hastalık olduğundan, bakterinin bulunmasından sonra bu ad verilmiştir. Ancak sonraki araştırmalar, bu bakterinin sinüzit, menenjit, kemik ve eklem iltihaplanmları, perionit yani karın zarında iltihaplanma, bakteriyemi yani kan iltihaplanması gibi farklı ve ciddi pek çok hastalığa yol açtığını da ortaya koymuştur.

Bu hastalılar içerisinde en çok ölüme yol açanı zatürre olurken, en yaygın olanı kulak iltihaplanması ve en tehlikeli olanı ise menenjittir. Her sene 1.5 milyonu 5 yaşından küçük çocuklar olmak kaydıyla 4 milyon 300 bin kişi zatürre sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu rakamlar da bakterinin ne denli ciddi durumlara yol açabildiğini göstermektedir.

Kış aylarında karşılaştığımız solunum yolu enfeksiyonlarının neredeyse yarısının bu bakteriler nedeniyle yaşandığı da bir diğer bilimsel gerçektir. Bu enfeksiyonların çok büyük bir çoğunluğu nezle, grip gibi ayakta tedavi ile geçebilmektedir. Ancak bazı nadir durumlarda vücut içerisinde ilerleyerek beyin apsesi gibi ciddi sonuçlar doğurabilmekte, çocuklarda engelliliğe dahi neden olabilmektedir.

 Pnömokok Korunma Yolları Nelerdir?

Solunum yollarından bulaştığını bildiğimiz bu bakteriden korunmak için farklı yollar söz konusudur. Özellikle küçük yaşlarda toplu alanlarda bulunan çocukların korunması, aileler için önemli bir bilinçlenme konusudur.

Çocuklarını hasta kişilerin olduğu kapalı ortamlarda bulundurmamaya ailelerin başta soğuk havalar olmak üzere her mevsim dikkat etmesi, bakteriden korunmak için bir yöntem olabilir. Çocuklarda pnömokok çok daha kolay ve hızlı etki gösterebilmekte, bu nedenle kreş ve anaokulu gibi yerlerde çocukların sıklıkla toplu muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Çocuklardan boğaz kültürü alınması bu konuda yetersiz ve maddi kayba yol açan bir yöntem olacağı gibi, okullarda yapılan muayeneler sonucunda hekim yönlendirmesini takip etmek gerektiği de bilinmelidir.

Solunumla bulaşan pek çok hastalıkta ellerin hijyenine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple olabildiğince erken yaşlarda çocuklara düzenli el yıkama alışkanlığı kazandırılması gerekir. Çocukların gerek dış ortamda gerek kapalı alanda oyun oynadıktan sonrasında sabunlu su ile yalnızca 15 saniye ellerini yıkamaları dahi büyük faydalar kazandırmaktadır.

Pnömokok hastalıklarından korunma yolları içerisinde en etkili yöntem elbette pnömokok aşısı olacaktır. Türkiye için yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyleyebileceğimiz bu aşı, 5 yaşına kadarki süreçte özellikle menenjit, orta kulak yolu iltihabı, zatürre gibi ciddi hastalıklara karşı etkili bir koruyucudur. Bahsetmiş olduğumuz bu bakterinin bilinen 80’den fazla türü vardır ancak bunların yalnızca birkaç tanesi ciddi tablolar yaratabilecek kadar risklidir. Aşı içerisinde bulunan 7 farklı bakteri türü sayesinde %70 ila 85 oranına kadar pnömokoktan korunma sağlanmış olur. Bu sayede menenjit gibi ölümcül hastalıklar için ciddi bir önlem alınmış olur.

Türkiye’de pnömokok zatürre aşısı olarak bilinse de aslında bu aşının piyasada iki farklı türü mevcuttur. 23 farklı türe karşı koruma özelliği sağlayan bu türlerde bir tanesi hem ülkemizde satılmamakta, hem de etki süresi kısa vadeli olmaktadır. Bu tür, risk oranı yüksek olan yaşı büyük çocuklar ve yetişkinler için kullanılır.

Pnömokok Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır?

Pnömokok aşısı nasıl yapılır sorusu haliyle piyasada bulunan diğer aşı türü için geçerliliğini korumaktadır. Konjuge pnömokok aşısı olarak adlandırılan bu aşı, uzun dönem koruma sağlamakta olup bakterinin en sık görüldüğü ve en çok ölüm riski yaratan durumlara karşı geliştirilmiştir. 2 yaşından küçük çocuklarda ve 2. aydan itibaren uygulanmaktadır.

Görüldüğü gibi engellilik, nöbet ya da ölüme dahi yol açabilecek kadar ciddi tablolar yaratabilen bu bakteriye karşı önlem konusunda bilinçli olmak ve bu önlem yollarını uygulamak oldukça önemlidir. Solunumla ilişki hastalıkların yalnızca solunum yollarını değil, vücudun genel olarak pek çok bölgesinde ciddi tablolara yol açabileceği bilinmelidir. Bu çerçevede aşı, en iyi korunma yöntemi olarak ailelerin mutlaka dikkat etmesi ve uygulanması için gereken özeni göstermesi gereken bir kural olmaktadır.

Pnömokok Aşısı Fiyatı

Ülkemizde Her bir aşının fiyatı 3.01 Dolara denk gelmektedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.