Sigara İçenler İçin Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

19.11.2020
6.069
Sigara İçenler İçin Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Akciğer Detoksu Sigaranın Zararları İçin

İnsanların hatta omurgaya sahip tüm canlıların en önemli organı akciğerlerdir. Sağ ve solda bulunmak üzere iki adet akciğer göğüs boşluğunda yer alır. Sağ akciğer solda bulunan akciğere göre 1 lob fazladır. Sağ akciğer 3 lob ve sol akciğer de 2 loba sahiptir. Bu azlığın sebebi soldakinin kalp ile aynı bölgede bulunmasından kaynaklanır. Akciğer detoksu sağlık açısından önemli bir detoks türüdür. Ayrıca akciğerleri sigaradan temizlemek için Önem arz etmektedir

Akciğerler canlıların soluk alıp vermesinde görev alır. Bu aktivitedeki görevinde, canlıların aldığı nefes burun veya ağız yoluyla soluk borusunu geçerek akciğerlere ulaşır. Aynı zamanda ortamda bulunan oksijeni kan dolaşımına ileterek kanda var olan karbondioksiti dışarı atar.

Kan akciğerlerde soğutulduğu için vücut sıcaklığının ayarlanmasında da görev alır. Yetersiz çalışan akciğerler insan hayatını olumsuz yönde etkiler.

Sigaraya Ne İyi Gelir? Sigara İçenler İçin Akciğer Detoksu 

Sigaraya ne iyi gelir sorusunun yanıtı birçok sigara kullanan kişi tarafından merak ediliyor. Sigaradan kurtulmak isteyenler için başlıca gelen sorular arasında yer alır. Sigara cildimize, saçımıza, vücudumuza en başta akciğerlerimize zarar vererek yaşam kalitemizi bozuyor. Sigaranın verdiği zararı en aza indirmek bazı besinlerle mümkün hale gelir. Sigaranın vücuda verdiği zararı azaltabilecek besinler; Ayrıca detoks görevi gören besinler şunlardır.

 • Limon
 • Havuç
 • Brokoli
 • Zencefil
 • Yeşil çay

Kayısı ve keçiboynuzu da etkilidir.

Akciğer detoksu için Akciğeri Hangi Besinler Temizler?

Akciğeri hangi besinler temizler? diye sormadan önce akciğerleri korumak için bazı önlemler almamız gerekir. Akciğer detoksu uygulamakta akciğerler için en iyi koruma şeklidir. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, akciğer temizlemede görev alan besinler arasında başta geliyor.

Zencefil de, akciğer için tehlike yaratacak zararlı maddeleri temizleme konusunda oldukça başarılı bir besindir. Akciğerler için fayda sağlayabilecek diğer besinler; tere, üzüm çekirdeği, kereviz, keçiboynuzu akciğer üzerinde yüksek etkileri vardır.

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Akciğer detoksu nedir diye sorulmadan önce sorulması gereken bir diğer soru ise neden buna ihtiyacımız olduğu konusudur. Soluk alıp vermemizi sağlayan akciğerler bazı faktörlerden etkilenerek tahrip olmaya yatkındır. Bu faktörler arasında; sigara kullanmak, sigara içilen ortamlarda bulunmak (pasif içicilik),  alkol ve madde kullanmak, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, kirli havayı solumak, vücut terliyken soğuğa maruz kalmak, klimalı ve nemli ortamlarda uzun süre durmak yer alır.

İşte akciğerde biriken bu zararların dışarıya atılması için yapılan temizleme işlemine akciğer detoksu denir. Bu işlemler sayesinde akciğer temizlenir ve daha sağlıklı soluma yapılır. Adı üstünde detoks demek toksinlerin vücuttan temizlenmesi demektir. Akciğer detoksu denilince de dışarıdan alınan zararlı toksinlerin akciğerde biriktiği için vücuttan atılması diye kısaca bahsedebiliriz.

Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Akciğer detoksu nasıl yapılır? önemli konular arasında yer alır. Akciğerleri temizleyerek daha kaliteli bir yaşam sürme 2 aşamada kolay hale geliyor. Bu iki aşamadan birisi nefes egzersizleri diğeri ise bitkisel detoks planıdır. Doğru şekilde nefes almak her şeyden önce gelir ve  sağlığımız için çok önemlidir.

Doğru nefes almak stresten uzak, sakin bir halde olmamızı sağlamasının yanı sıra akciğerlerin oksijen kapasitesini de arttırmamıza olanak sağlar. Akciğerlerin normal kapasitesi 500 milimetre iken normal nefes alınma halinde 350 milimetresi dolmuş olur. Alınamayan 150 milimetre ise boşa gitmiş olur. Bu kaybı önlemek doğru bir şekilde nefes almak ile olur.

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Doğru nefes nasıl alınır? herkes tarafından yapılan ama doğrusu bilinmeyen olduğu için önemli bir soru haline gelmiştir. Nefes almada yapılan en büyük hatalardan birisi hangi kısımdan alınıp hangi kısımdan verildiğiyle ilgilidir. Doğru şekli burundan alınıp ağızdan verilen nefestir. Eğer tam tersi olan ağızdan alıp burundan verme olayını yaparsanız iştahınız açılır.

Bu açıdan fazlaca yemek yemiş olursunuz ve ağırlığınıza ağırlık katarsınız. Nefes egzersizlerini doğru şekilde uygulamak bu sayede hem kilo kontrolü sağlamış olur hem de akciğerleri temizler. Nefes egzersizlerini sık sık yaparak alışkanlık haline getirebiliriz.

Düz bir zeminde sırt üstü uzanarak ellerin karın üstünde olduğu şekliyle burundan 5 saniye boyunca nefes alarak, 2 saniye içimizde tutup 5 saniye sayarak yavaşça ağızdan verme işlemi bize yardımcı olacaktır. Günde 3 – 4 kere yapılması doğru ve uzun süreli teknik için fayda sağlar.

Bitkisel Akciğer Detoks Uygulamaları

Bitkisel detoks uygulamaları nefes alma egzersizlerinden sonra ikinci aşama olarak çok önemli bir konumda yer alır. Temiz beslenme alışkanlığı kazanmak akciğerleri temizleme konusundan ilk adımdır. Dışarıdan vücuda alınan zararlı toksinleri bitkisel, doğal besinlerle beslenerek atabiliriz.

Aşırı şekerli, yağlı, tuzlu, paket hazır gıdalar, koruyucu ve katkı maddeli ürünler, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar akciğerleri kirleten besinler arasında yer alır. Akciğer detoksunu uygulamak akciğerleri çok ciddi anlamda temizler. Akciğer detoksu için birtakım kürler kullanılıyor.

Akciğer Detoksu İçin Yeşil Elma Kürü

Yeşil elma kürü  başarılı kürler içinde yer alır.

Malzemeler

 • 3 tane yeşil elma,
 • 5 tane karanfil,
 • 1 kök zencefil,
 • 1 kök zerdeçal,
 • 2 tane çubuk tarçın

İlk olarak elmayı yıkayarak kabukları soyulmamış şekilde 4 adet haline getirin. Daha sonra çekirdeklerini temizleyerek bir tencere içine koyun. O tencerenin içine diğer malzemelerle beraber su ekleyerek 5 dakika boyunca kaynatın. Bu kürü sabah ve akşam olmak üzere 2.5 ay boyunca kullanmak akciğerlerinize iyi gelecektir.

Akciğer Detoksu İçin Tere Çayı

Tere çayı ile akciğerleri temizlemek kolay hale gelir.

Malzemeler

 • 15 tane tere
 • 2 bardak su

Akciğer Detoksu İçin Tere Çayı Nasıl Yapılır?

Bu kolay malzemelerle çay hazırlamak oldukça kolay, pratik ve sağlıklı! Tencere içinde kaynayan suyun içine 15 tane tereyi atarak 3 dakika boyunca ocakta bekletin. Daha sonra tenceredeki suyu süzerek belirlediğiniz bir kaba aktarın. Bu hazırladığınız çayı sabah aç karnına veya yemeklerden 2 saat sonra tüketin. 5 gün boyunca aralıksız uygulayın ve farkı kendi gözlerinizle gözlemleyin.

Akciğer Detoksu İçin Sarımsak Çayı

Akciğer Detoksu İçin Sarımsak çayı ile hem akciğer temizliği hem de kilo kaybı mümkün!

Akciğer Detoksu İçin Malzemeler

 • 2 diş dövülmüş sarımsak
 • 1 kök zencefil
 • Yarım bardak limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Akciğer Detoksu İçin Nasıl Yapılır?

Doğal antibiyotik olarak bilinen akciğerlere sarımsak akciğerlere de çok iyi geliyor. Dilimlenmiş zencefilleri 1 bardak suya koyarak 6 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra suyunu belirlediğiniz bir kaba boşaltın ve üzerine sarımsak ile limonun suyunu koyarak ılıdığı zaman çayı süzün.

Süzdüğünü çay içine balı da ilave ettikten sonra karıştırın ve sabah akşam olmak üzere günde 2 defa aç karnına bir fincan çay olarak tüketin. Bu çay aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Sigarayı Bıraktığında Akciğerler Ne Zaman Temizlenir?

Sigarayı bıraktığında akciğerler ne zaman temizlenir? Sorusu sigarayı bırakanlar için hep en başta yer alır. Sigara akciğerler için oldukça tehlikeli bir madde olmasıyla bilinir. Bu madde sayesinde temiz hava yerine vücudumuza zarar verici toksinler girer.

Sigarayı bırakan insanların ilk 20 dakika sonrasında kalp atış hızları  ve tansiyon değerleri sağlıklı seviyelere iner. 12 saat sonrasında ise akciğerler ve kan temiz oksijen alarak karbon monoksiti vücuttan atmaya başlar. 15 gün sonra ise bu sistem işleyişi normale döner ve akciğer kapasitesi artar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.