Balgam Nedir? Neden Olur?

01.05.2022
18.294
Balgam Nedir? Neden Olur?

Balgam Nedir? Neden Olur? Nasıl Oluşur? Nasıl Çıkartılır? Sürekli hastalık geçirenler ya da balgam sorunu olanlar için balgam nasıl atılır konusuna hakim olm11ak rahat edebilmek ve kişinin kendini sağlıklı hissetmesi için oldukça önemlidir. Sürekli olarak genzin tıkanması nedeniyle kişiler gündelik yaşamında rahatsız olmakta bu rahatsızlık uyku düzensizliğine kadar etki edebilmektedir.

Bazen hastalık belirtisi olarak da karşımıza çıkabilen günlük hayatımızı olumsuz etkileyebilen bu sorun bizleri genzi temizlemenin yollarını araştırmamızı sevk etmektedir.  Bitkisel bazı yöntemler ile balgamdan kurtulmak mümkün olduğu gibi hastalıklara bağlı olarak ilaç tedavisi ile de mümkün olmaktadır.

Balgam Nasıl Atılır? Genizdeki Balgamı Çıkarma Yolları Nelerdir?

Balgam neden olur? Solunum yolları tarafından, bu yolları ve akciğerleri korumak amacıyla salgılanan ve vücudu zararlı etmenlerden koruduğu için aslında oldukça faydalı olan mukoza katmanına balgam adı verilir. İdeal oranda bulunduğu takdirde bu salgının salgılanması vücudun bakterilerden ve diğer mikroplardan uzak tutulmasını sağlar. Bu da farklı hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır.

Ancak bazı durumlarda vücudu korumak adına daha çok balgam salgılanmakta, bu salgı bir noktadan sonra kişi için nefes almayı güçleştirecek derecede rahatsız edici olmaktadır.

Balgam Nedir Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Öksürük kendi başına bir sorun olabileceği gibi balgamlı öksürük bir hastalığın belirtisi de olabilir. Eğer grip, soğuk algınlığı gibi hafif bir hastalık yaşıyorsanız bu balgama ateş, mide bulantısı, solunum sırasında hırıldama, nefes almada sıklık ve zorluk ile burunda akıntı, boğazda ağrı eşlik eder.

Balgam nasıl atılır bitkisel çözümler gibi bazı alışkanlıkların değiştirilmesini de gerektirebilecek bir sorudur. Ancak tercihiniz hangi yöntem olursa olsun, bizimle konuya dair tüm detayları keşfedebilirsiniz.

Balgama Ne İyi Gelir?

Solunum yollarının farklı zararlı etmenlere maruz kalması halinde balgamlı öksürük ya da direkt olarak balgam gibi sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Özellikle sigara kullananlar ya da soğuk kış aylarında olunması duruma dair riski artırır.

Peki balgam atmak için bitkisel çözüm yolları nelerdir?

Balgam Atmak İçin Doğal Çözüm Yolları

Balgama iyi gelen bitkilerin başında zencefil geliyor Zencefil

Yalnızca bir kaşık taze zencefili dilimleyerek bir fincan kaynar su içerisinde demlemek, balgam sökmek için etkili bir çay elde etmenizi sağlar. Dilerseniz çayın içerisinde birkaç çay kaşığı bal ilave ederek ciğerlerinizi yumuşamasını ve balgamın daha kolay atılmasını da sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Solunum yolları içerisinde mukus üretiminin tetiklenmesine yol açan mikroorganizmaları, antiseptik etkileri sayesinde uzaklaştıran zerdeçal, etkili bir balgam söktürücü bitkidir. Bir bardak sıcak sütün içerisine yalnızca bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek sabah ve uyumadan önce birer kez içmeniz, balgam sorununuzu kısa sürede kesecektir.

Meyan Kökü

Çay gibi demlenerek tüketildiği takdirde balgamın yanı sıra farklı solunum yolları hastalıklarına fayda sağlayan meyan kökü, antiseptik etkileri ile bronşit, astım gibi rahatsızlıklardan da korur.

Rezene

Balgamın yanı sıra kuru öksürük sorunu olanlara da önerilen rezene, yine çay olarak demlenip tüketilen bir solunum yolu dostu bitkidir.

Kekik

Yüzyıllardır gripten ve soğuk algınlığından yana şikayetçi olanlar için önerilen kekik, yine çay olarak tüketilmekte, içerisine bal ilave edildiği takdirde öksürük sorununu çözmektedir.

Hatmi Kökü

Soğuk su içerisinde beklettikten sonra içebileceğiniz hatmi kökü, balgam sorunu için soğuk bir içecek olarak tüketebileceğiniz bitkilerdendir. Hatmi kökünün suyu içerisine kuru adaçayı, keten tohumu, şeker ilave edip kaynatabilir, içerisine biraz limon suyu ilave ederek sıcak çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu karışımı gün içinde 4 kaşık kadar içmeniz balgam için çözüm olmasına yeterli olacaktır. Karışım sayesinde balgamın yanı sıra yumuşayan solunum yollarında kuru öksürük sorunu da kesilecektir.

Balgam için Bitkisel Kür ve Karışımlar

Balgam atmak için bazı bitkileri tek başına birer balgam söktürücü olarak kullanabileceğiniz gibi bazılarını karışım hazırlamak için kullanarak bahsedilen etkileri artırabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Evde Nasıl Yapılır?

  • Bir adet limonu soyun ve blenderden geçirin. İçerisine birer adet doğranmış soğan, sarımsak ve siyah turpu ilave edin. Bu karışımı homojen bir hal alana kadar iyice karıştırın ve kapaklı cam bir kavanoza alın. Ağzını kapatıp buzdolabına alın ve gün içinde 3 kere olmak kaydıyla birer kaşık bu karışımdan tüketin. Balgam için bitkisel çözüm arayanlar için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.
  •  Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç tutam ıhlamur yaprağı atın ve 20 dakika bekleyin. Süzdükten sonra karışıma limon ve bal ilave ederek bu çayı gün içinde 2 kereye kadar içebilirsiniz.
  • Bir tencere içerisinde yaklaşık 10 kaşık esmer şekeri eritin. Bu şekerin üzerine bir bardak su, 3 defne yaprağı ve 3 çay kaşığı da adaçayı ilave edin.
  • Bir tencerede, 250 gr kahverengi şekeri eritin. Üzerine su, üç çay kaşığı adaçayı ve üç defneyaprağı ekleyin. Bu karışımı, 3 dakika ocakta tutun ve alın. Sonra karışımı süzün ve soğumaya bırakın. Soğuduğunda cam kavanoza alarak serin ve karanlık yerde muhafaza edin. Bu karışımı, günde 3 kere için.
  • Bir tava içerisinde 3 kaşık keten tohumunu ilave edin ve birkaç dakika sonra üzerine yarım bardak su ekleyin. 10 dakika kadar kavurun ve üzerine bir kaşık kekik ilave edin. Bu karışımı da 20 dakika daha kavurun ve süzdükten sonra gün içinde bir kere bu karışımdan içerek tüketin.

Balgam Atmak İçin Ne Yapılır?

Buhar yöntemiyle de balgam sökmek, yine doğal yollardan sayılan etkili bir yöntemdir. Bir kap içerisine kaynamış suyu ekleyin ve yüzünüzü kaba yakınlaştırıp etrafınızı buharın kaçmasına izin vermemek için havluyla kapatın. Sonrasında buharını derin soluk alıp vererek içinize çekin. Gün içinde balgam sorunu yaşadıkça bu yöntemi uygulayarak kısa sürede sorununuza veda edebilirsiniz.

Siz de eğer balgam atmak için çözüm arıyorsanız doktorunuzun verdiği ilaç ve uygulamalara ek olarak bahsetmiş olduğumuz bitkisel yöntemlerden size en uygun geleni deneyebilir. Böylece tedavinizi güvenilir yollardan destekleyebilirsiniz. Ancak hangi güvenilir yöntem olursa olsun, öncelikle şikayetleriniz için doktorunuzun değerlendirmesinden geçmeli ve onun sizi yönlendireceği uygulamaları takip etmeniz gerekmektedir.

Balgam Atmak İyimidir?

Balgam atma vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Solunum yolları ile vücudumuza girmiş olan yabancı maddelerin mukoza diye isimlendirilen kaygan madde yolu ile dışarı atılması işlemidir. Belli bir oranda olması sağlık açısından faydalı olduğu gibi sürekli ve aşırı derecede balgam oluşumu bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Rahatsız edecek boyuta ulaştığında zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Öksürük süz balgam

Öksürük süz balgam genellikle sigara kullanımına bağlı olsa da bu gibi durumlarda uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?

Balgam yutmak orucu bozan hallerden değildir.

Kanlı Balgam Atma Nedenleri

Kanlı balgam atmanın bir kaç nedeni bulunmaktadır genellikle kanlı balgamın birinci nedeni burun içerisinde meydana gelen kılcal damarların çatlamasına bağlı olabildiği gibi

Balgam Ciğerleri Temizler mi?

Balgam akciğerlerin üzerinde biriken duman, toz vb zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağladığından dolayı akciğerle temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.