Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

21.05.2022
40.798
Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Tırnak hayatımızda o kadar değerli bir yere sahip  ki bunu tırnağımıza bir zarar geldiğinde fark ederiz eksikliğini duymamak ve bizi rahatsız edecek bir boyuta ulaşmadan tırnak bakımı nasıl yapılmalı tırnak bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmemiz gerekmektedir.

Tırnaklarımız genel sağlımız hakkında bize fikir verebildiği gibi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir tırnaklarda renk değişikliği nedenleri tırnak büyümesi kırılgan tırnaklar gibi bazı sorunlar dikkate alınıp gerekli tedavinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Vücudumuz bize bazı hastalıklar için bize  haberci göndermektedir bunları göz ardı etmemek gerekiyor .Öncelikle en bilinen yaygın tırnak hastalıklarından Bahsedeyim sizlere,

Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Kaşık Tırnaklar  (Koilonychia)

Adından ‘da anlaşılacağı  gibi kaşık tırnaklar kaşığa benzer yapısı ile tırnağın deri ile kendi arasına ölü hücreleri doldurarak ,dip kısımdan büyüyerek oval bir şekil almasıdır. Genellikle çocuk  yaşlarda görülmektedir belli bir döneme kadar bir sorun teşkil etmez isede , bir yere kadar normal sayılabilir, Eğer 18-20 li yaşlara kadar devam ediyor ve rahatsız edici bir boyuta ulaşıyor, tırnak kırılmaya ve zayıflamaya başlıyor ise müdahale edip tedaviye başlamanız gerekmektedir,

Sebepleri ise şunlardır,

 • Trikotiodistrofi,
 • Ektodermal displazi
 • Tırnak patella sendromu, akromegali,
 • Koroner bozukluklar gibi nedenlerden olabilir.

Kerpeten (Pincer)Tırnaklar

Tırnağın kendi içerisinde dönmesine verilen isimdir ruloya benzer bir hal alır git gide kalınlaşarak tırnağın iç kısmı deri ile tırnak arasına toplanması ile kendini göstermeye başlar genellikle bütün tırnaklarda beraber gelişir tedavi sürecinde hepsi aynı zamanda sonuç verir.

Pense Tırnaklar Neden Olur

 • Sedef hastalığı
 • Dar ayakkabı giymek
 • Subungual eksositoz osteoartrit
 • Mantar enfeksiyonu gib, nedenlere dayanmaktadır.

Raket Tırnak (Brachyonychia)

Elimizin başparmağının  uç kemik ( distal falanks) diye adlandırılan bölge diğer kemik yapımıza göre daha kısadır. Bundan dolayı  tırnağın bulunduğu kısım kısa ve dar olduğundan tırnak uzayıp şeklini alamamaktadır dar bölgede gelişim sağlayamadığından deri içerisine baskı yaparak rahatsız edici boyuta ulaşmaktadır.

Hastalıkla alakalı bir durum değildir vücut yapısı ile alakalı olduğundandır çoğunlukla kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır.

(Onychogryphosis)

Yaşlandıkça ortaya çıkan bir tırnak rahatsızlığıdır, tırnağın kabalaşması  kendi içine dönmesine Onikogrifozis denir, genellikle ayak baş parmağında ortaya çıkabilmektedir, en büyük etken ise düzenli olarak tırnağı kesilmemesi gelmektedir,

Bir diğer neden ise dolaşım bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Kronik bazı travma tik durumlara bağlı olabilmektedir.

Yatay çizgili Tırnaklar(Beau)

Tırnakta yatak çizgilerin anlamı ben istediğim şekilde büyü yemiyorum demektir kızıl kızamık  tifüs gibi hastalıklardan ileri gelmektedir pellegra SLE psoriasis ve püstüler gibi durumlar bu çizgilere neden olabilmektedir.

Tırnak Tabaklanması(onikoşizi)

Tırnak üzerinin pul pul dökülmesine neden olan bu rahatsızlık  AİDS hastalarında polisi temi hastalıklarında ayrıca glukagonoma da görülebilir manikürler de kullanılan bazı maddelerin belli bir süre sonra  yine bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Beyaz Lekeli Tınaklar (Lökoniki)

Noktalar halinde, bazen dağınık belli belirsiz şekillerde, kendini göstermektedir, genellikle çu durumlarda tırnaklarda beyaz lekelerin oluşumuna sebep nedenler arasındadır, Verem , kanser ilacı kullanmak,siroz,lenfoma,cüzam, tırnak yeme alışkanlığı gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Tırnak Yeme Hastalığı (onikofaji)

Psikolojik bazı nedenlere bağlı bir durumdur, stres ve kendini anlatamama, içene kapanma, gibi yoktur, kişi kendisi buna istediği zaman son verebilir nedenlere bağlıdır, tedaviye gerek

Kanamalı Tırnaklar(Splinter)

Kalp zarındaki iltihabına bağlı olabildiği Raynould hastalığı, Antifosfolipit sendromun, Kollajen ve damar hastalıkları hipertansiyon hastalarında , romatizmal ve eklem iltihaplanmalarında  ve mitral kapak darlığı olan hastalar beraber hemodializ hastaları ve sedef hastalığı tırnak mantarında skorbütte egzamada pemfigusda da görülebilir.

Tırnak güçlendirici Ürünler Nelerdir

Besin tüketimi olarak hem tırnaklarınıza hem saçlarınıza iyi gelecek ,ve tırnaklarınızı ve saçlarınızı güçlendirecek ürünlerden kısaca örnek verelim.

 • Yeşil yapraklı sebzeler,
 • Ispanak
 • Lahana
 • Maydanoz
 • Fasulye tüketimi güçlü tırnaklarınız için mükemmel bir seçimdir
 • Kabuklu yiyeceklerden ceviz, brezilya kestanesi
 • Havuç
 • Salatalık
 • Alfalta

Bu saymış olduğumuz besinler hem saçlarınız hemde tırnaklarınız için önemli ve besleyicidir.

Tırnak Mantarı Neden olur?

Tırnak mantarı hemen hissedilen ve ,bir rahatsızlık değildir genellikle ileri bir süreçte rahatsız edici boyuta ulaştığında müdahale edilmektedir, tıp dilinde bu hastalığa onikomikoz adı verilmektedir, çok yaygın olan tırnak mantarı hastalığı çoğunlukla erkeklerde Görülmektedir.

Tırnak mantarının oluşum nedenleri arasında en yaygın sebepler ayak mantarı oluşumu ile benzer sebeplerden oluşmaktadır hava almayan ayakkabılar sağlıksız çoraplar, nemli kalan ayaklar .ayak mantarı hakkında detaylı bilgi için ayak mantarı nedir kısmını inceleyebilirsiniz,

Ayak Tırnak mantarı olduğu gibi el tırnak mantarı ’da olabilmektedir.

Tırnak Mantarı İlacı ? kullanacağımız ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyeli olmalıdır, tırnak mantarı ilaç tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar listesi, ciclopirox-penlac tırnak cilası olarak geçmekte ve  tedavi edici özelliği vardır. Mantarlı bölgeye boya yapar gibi cilayı sürün ,bir hafta sonrasında toplanmış olan tabakayı alkollü bez ile temizleyin.

Başarı elde etmiş ilaç isimleri ve doktorların en çok tavsiye edip reçeteye yazdıkları ilaç ise, lamisil,İtrakonazol  ilaçlarıdır, bu ilaçlar mantarlı bölgenin yayılmasına engel olduğu gibi , hasarlı bölgeleri tedavi etmeye yardımcı olur.

Tırnak Mantarına Ev’de Hazırlanabilen Doğal ilaçlar: Şimdi gelelim tırnak mantarı için evde hazırlayabileceğimiz doğal ilaçlara.

Sirke ile Tırnak bakımı derin bir kabın içerisine beyaz sirke koyun, aynı miktarda ağız bakım suyu ekleyin, yeterli olan oranı kendiniz belirleyin, tırnaklarınıza yeterli gelecek şekilde olmasıdır, uygulayacağınız bölgeyi ıslatması yeterli olacaktır zaten, mantarlı olan tırnağınızı yaklaşık yarım saat bu karışımda bekletin, sonra yıkayıp kurulamanız yeterli her gün belli aralıklarla 3 defa uygulayın.

Tırnak mantarı tedavisi için yöntemler ‘den bir diğeri Sirke ve Epsom Tuzu karışımı , epsom tuzu ayaklarınız için gerçek bir şifa kaynağıdır, dış etkenlere ve mikroplara karşı kalkan görevi yerine getirmektedir.

Malzemeler

4 su bardağı Sıcak su

1/3 fincan elma sirkesi

1/3 bardak epsom tuzu

Bu muhteşem üç’ lü yü güzelce karıştırın mantarlı bölgeyi suyun içerisine sokun, yarım saat boyunca ıslatın, ve bu karışımı her defasında yeniden hazırlayarak günde en az bir defa en fazla 3 defa olmak üzere 60 gün boyunca devam edin,

Hindistan Cevizi Yağı ile Mantar Tedavisi

Hindistan cevizi yağında yüksek oranda kaprilik asit mevcuttur, bazı testlerle ayak ve tırnak mantarına iyi geldiği anlaşılmıştır,

Gün içerisinde 2 veya 3 defa Hindistan cevizi yağını mantarlı bölge sürün.

Mısır Unu İle Mantar tedavisi

Biraz garip gelse de mısır unu gerçekten mantar tedavisinde başarısını kanıtlamış bir yöntemdir.

Mısır ununu su ile karıştırarak Ayaklarınızı günde bir defa bu karışımın içinde  yarım saat bekletin, 1 ay gibi kısa sürede sonuç almaya başlayacaksınız.

Tırnak mantarı kremi

Tırnak mantarı için krem kullanılmalı mı? Bu soruya en iyi kararı doktorunuz verecektir, mantarın oluşum süreci bulunduğu evre, ve mevcut durum gözetilerek tırnak mantarı kremi kullanmak doğru olacaktır, doktorunuza başvurduğunuzda size en uygun antifungal krem kullanmanızı önerecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.