Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur Nasıl Geçer

20.05.2022
2.976
Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur Nasıl Geçer

Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur Nasıl Geçer? Göz seğirmesi nedir ? Göz en hassas organlarımızdan biridir, göz ve çevresinde vücudumuzun en ince damarların ve sinirlerin olduğu bölgelerden bir tanesidir, yorgunluk ve stres gibi durumlarda ilk olarak belirtileri ortaya çıkacak olan organımız gözümüzdür. Göz semirmesinin nedenleri arasında bu saymış olduğumuz iki faktör öne çıkmaktadır genel olarak göz seğirmesi bir hastalık veya hastalığa bağlı bir durum değildir. Ayrıca göz seğirmesi’ nin nedenleri arasında bir göz rahatsızlığı da genellikle söz konusu olmamaktadır.

Göz Seğirmesi Nedir?

Sağ veya sol göz seğirmeleri’ nin nedeni yüz bölgemizde bulunan göz kapaklarımıza kadar giden ince sinir damarlarıdır. Bu damarların en ufak bir sıvı kaybına uğraması bile göz seğirmesine neden olmaktadır. Bu yazımızda göz seğirmesi neden olur, sol göz seğirmesi, sağ göz seğirmesi, göz seğirmesine nörolojik sebepleri, bilimsel açıklaması gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz Seğirmesi anlamı: Göz atlaması diye bilinen göz seğirmesi bazen alt kapakta bazen üst kapakta olabilmektedir. Tıp literatüründe ‘ki adı blefarospazmdır. Göz kapağı anlamına gelen (blefaro ) istemsiz meydana gelen kasların kasılmasına ve sinirlerin istem dışı hareket etmesinin ortaya çıkarmış olduğu spazmdır.

Göz Seğirmesi Nedenleri

Göz Seğirmesi Sebepleri

 • Stres
 • Aşırı yorgunluk
 • D vitamini eksikliği
 • Kafein içeren ürünleri fazlaca tüketmek
 • Göz kapakçığı problemi
 • Kornea rahatsızlıkları,
 • B12 vitamini eksikliği
 • Uzun süre meydana gelen kaşıntılardan
 • Göz ovmanın alışkanlık haline getirilmesi
 • Alkol tüketimine bağlı göz seğirmeleri olabildiği gibi katarakt oluşumunu hızlandırdığı bilinmektedir
 • Magnezyum eksikliği
 • Uykusuzluk
 • Göz tansiyonunun aniden düşmesi

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Göz seğirmesini engellemek için yapılması gerekilenlerin başında yukarıda saymış olduğumuz göz seğirmesine neden olan şeylerden uzak durmaktır, ayrıca göz seğirmesi için kullanılan bazı tonikler göz seğirmesine iyi geldiği düşünülmektedir. Bazı kişilerde soğuk kompres iyi gelebildiği gib bazı kişilerde sıcak kompres işe yarayabilmektedir. Göz Seğirmesi tedavisi için en etkin ve etkili çözüm yolları göz seğirmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırmakla ve banlara dikkat etmekten geçiyor. Botoks uzun bir süre devam eden göz seğirmelerini hafifletebildiği bilinmektedir.

Göz Seğirmesi Nörolojik Nedenleri

Halk arasında göz Seğirmesi yaşayanlara göz seğirmesi neye işarettir diye sorulduğunda sağ gözüm sağlığa sol gözüm varlığa diye isimlendirmekte olsalar’ da Nöroloji uzmanları göz seğirmesinin hafife alınmaması konusunda uyarmaktadırlar, gözlerde meydana gelen kasılmalar bazen yüz bölgesi kısmını etkileyebildiği gibi yanaklara ve dudak bölgesine kadar inebileceği tedavi edilmediği halde yüz bölgesinde farklı kasılmalara neden olabileceği için aksatılmamalıdır.

Nörolojik nedenlerinin kesin olarak anlaşılması için doktora başvurulması tavsiye edilmektedir. Uzman nörologlar göz seğirmesi yüz felci gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden doktora gitmek için en önemli belirtisi ise sık sık rahatsız edecek boyuta ulaşmasıdır.

Göz Seğirmesi Yorumları

Göz seğirmesi için sosyal medyada yapılan yorumların bir çoğu kişisel bazı nedenlere dayandırılmakta olduğundan tutarlılık yönünden sağlıklı değildir.

Göz Seğirmesi İçin Dua

Dinimizde göz seğirmesi için özel bir dua yoktur ancak genel sağlık problemleri için okunacak şifa duaları okunabilir.

Göz Seğirmesi Baş Ağrısı

Sürekli devam eden baş ağrısının neticesinde, ve strese bağlı olarak göz seğirmesi meydana gelebileceği düşünülmektedir. Göz seğirmesi durmuyor ve çok sık aralıklarla devam ediyor ise doktora başvurulmalıdır.

Göz Seğirmesi Bilimsel Açıklaması

Göz çevresinde ve yüzümüzde bulunan kılcal damarların kurumasına bağlı meydana çıkan kas hareketine verilen isimdir.

Göz Seğirmesi Bitkisel Çözüm

Bitkisel tedavi yöntemleri için en etkili çözüm içeriğinde bol miktarda potasyum ve magnezyum bulunduran meyveler tüketmek ile mümkün olabilmektedir.

Göz Seğirmesi Batıl İnanç mı?

Göz seğirmesi hakkında bir çok benzetmeler ve başına kötü şeyler gelmeye dalalet eder gibi yaklaşımların aslı olmadığından itibar edilmemelidir.

Göz Seğirmesi Bitkisel  Çay ile Çözüm

Göz seğirmesi için evde çözüm önerisi olarak sakinleştirici etkisi bulunan çayların tüketilmesi göz seğirmesini hafifletebileceği tespit edilmiştir.

Göz Seğirmesi ve El Titremesi

Göz seğirmesi ile el titremesi birbiri ile bağlantılı bir durum değildir.

Hamilelikte Göz Seğirmesi

Hamilelik döneminde aşırı vitamin eksilmesine bağlı göz seğirmeleri meydana gelebilmektedir genellikle kısa süreli olsa da durumlarda daha uzun devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda vitamin alımına dikkat edilmelidir.

Göz Seğirmesi Hangi Vitamin eksikliğinden Meydana Gelir?

Aralıklarla meydana gelen göz seğirmelerinin nedeni D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Göz Semirmesi Hangi Hastalığa İşarettir?

Kornea veya göz kapaklarında meydana gelen iltihaplanmaya bağlı bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Göz Seğirmesi İçin Kırmızı İp

Azerilerin göz seğirmesinin geçmesi için seğirmenin meydana geldiği bölgeye koymuş oldukları kırmızı bir ipin göz seğirmesini geçirdiğini söylemişlerdir.

Göz Seğirmesi Kaç Gün Sürer?

Göz seğirmesi genellikle anlık ortaya çıkıp dakikalar içinde geçen bir durum olduğu gibi, bazen saatler hatta günler sürebilen bir durumdur.

Göz Seğirmesi Tehlikelimi?

Genellikle masum olan göz seğirmelerinin dışında sürekli devam eden göz seğirmeleri nadir olarak göz ve göz kapakçığı problemine bağlı bir durum olabileceğinden dikkate alınmalıdır.

Göz Seğirmesi Uğursuzluk mudur?

Göz seğirmesi manevi bir anlamı yoktur ve uğursuzluk ile uzaktan yakından bir alakası bulunmamaktadır batıl bir inanıştır.

Göz Seğirmesi ve Şişmesi neden olur?

Göz ve çevresinde meydan gelebilecek bir iltihaplanmaya bağlı olarak göz seğirmesi ve şişmesi söz konusu olabilir bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Göz Seğirmesi Hastalık mıdır?

Göz seğirmesi kendi başına bir hastalık değildir ancak farklı bazı problemlerin başlangıcının işareti olabileceğinden ihmal edilmemelidir.

Göz Seğirmesi için, damla, için ilaç iltihap

Göz Seğirmesi Dil Uyuşması

Göz seğirmesi Dilde Uyuşma Nedenleri

Vücudumuzdaki bazı madde ve kimyasalların oranlarının bozulmamasına bağlı olarak göz seğirmesi problemi ortaya çıkabilmektedir.  Bununla beraber dil uyuşması meydana geliyor ise nörolojik bir sorun olma ihtimali ortaya çıkmaktadır  vakit kaybetmeden en kısa sürede muayene olunması tavsiye edilmektedir. Ayrıca uzman doktorların göz ve yüz çevresindeki kontrol dışı kas hareketlerinin beyin oluşabilecek tümör ile alakalı olabileceğini belirtmişlerdir.

Göz Seğirmesi Zararları

Sık aralıklarla devam eden göz seğirmelerinin devamında gözlerin sulanması ve yanması gibi durumların gözlere zararlı olabileceği için doktora başvurulmalıdır. Genellikle göz seğirmeleri masum olsa da bu gibi durumlarda dikkatli davranılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.