Tansiyon Nedir? Nasıl Düşürülür?

02.11.2020
1.380
Tansiyon Nedir? Nasıl Düşürülür?

Tansiyon Nedir Neden Olur Sebepleri

Tansiyon nedir? Tansiyonun tıp dilindeki ismi Sistolik ve diyastolik basınç olarak adlandırılır yani tansiyon gün içerisinde yapmış olduğumuz hareketle ve yiyeceklere bağlı olarak vücudumuzun kan basınç değerlerine verilen isimdir. Vücudumuzun kan basınç değerleri gün içerisinde azalıp veya çoğalabilmektedir sağlıklı insan da dahi gün içerisinde küçük bazı tansiyon değişiklikleri ile karşılaşabilmektedir tansiyon nedir sorusuna kısaca vücudumuzun kan basınç hızı olarak yanıt verebiliriz. Vücudumuzunda ki  kan basıncı yani tansiyon ölçümü iki terim ile ifade edilir

Diyastolik basınç ve Sistolik basınç

Diyastolik basınç basınç  Nedir? Diyastolik tıp teriminde küçük tansiyon olarak geçmektedir.

Sistolik basınç Nedir? Sistolik basınç ise tıp dilinde büyük tansiyona verilen isimdir.

Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon) Nedir?

Yüksek tansiyon vakıaları ile gün içerisinde birçoğunuz karşılaya bilmekteyiz kan basıncın yüksek olarak adlandırılmasına verilen isim sistolik basınç olarak adlandırılan büyük tansiyon büyük tansiyonun yüksek olması yani hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır

Tansiyon ölçümü neye göre yapılır

Tansiyon milimetre civa (mmHg) Olarak isimlendirilir sistolik kan basıncı olan yani yüksek tansiyon diğer bir isim ile hipertansiyonun sağlıklı bir kişide büyük tansiyon normal ölçüm değeri 120 mmHg Olmalıdır. Diyastolik Yani küçük tansiyon için ise sağlıklı bir insanda olması gereken değer 80 mmHg Olması gerekmektedir ve en uygun olan değer ise 80 mmHg  olmasıdır

Hiper Tansiyon Belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Hastası Olduğumuzu Nasıl Anlarız

Hipertansiyonun günlük hayatımızda bizlere kendisini hissettirdiği bazı belirtileri olduğu gibi,asıl oranını ve gerçek değerleri öğrenmek için ölçüm aletleri ile yapılan sonuçlardır sağlıklı bir insanda Büyük tansiyonun normal değeri 120-129  arasında olmalıdır130-139mmHg arasında olan tansiyon ölçümleri yüksek yüksek tansiyon olarak adlandırılmaktadır.

Normal sağlıklı bir insanda küçük tansiyonun olması gereken  80 mmHg Veya /80-84 mmHg Arasında olmalıdır bu değerler Küçük tansiyon için normal değerler olarak görülmektedir. Eğer tansiyon ölçümünde /85-89 mmHgArasında bir ölçüm çıkıyor ise yine yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastası olabilirsiniz bu değerler yüksek olarak görülmektedir.

Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Tansiyon ölçümünde en sağlıklı verilere ulaşmak için Tansiyon aletiyle ölçümler yapmak gerekir.

Tanisiyon Ölçerken Dikkat Edilmesi Geren Noktalar

Tansiyon ölçümü yaparken ve yapmadan önce dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır.

 • Öncelikle tansiyonu ölçülecek kişinin dinlenmiş  olması gerekmektedir.
 • Tansiyon ölçümü yapma dan en az yarım saat öncesine kadar enerji içeceği ve sigara tüketilmemelidir.
 • Ölçüm yaptığınız cihazın manşonu uygun  uzunlukta olması gerekmektedir

Yüksek tansiyon nelere neden olur?

Yüksek tansiyon hastalığı günümüzün en tehlikeli ve en sinsi hastalığıdır yüksek tansiyon hastalığının herhangi bir yaşı olmadığı gibi bazen kişi yüksek tansiyon hastası olduğunu  uzun bir süre farkına varamamaktadır bu nedenden dolayı yüksek tansiyon tehlikeli bir hastalık halini almaktadır.

Erken zamanda fark edilmediğinde veya fark edildikten sonra tedbir alınmaması ve tedavi yollarına başvurulmaması ileride çok büyük sorunlara ve hatta ölümlere sebebiyet vermektedir. yüksek tansiyonu yani hipertansiyonun neden olduğu hastalıklar ve rahatsızlıklar şunlardır.

 • Kalp rahatsızlıkları
 • Felç geçirme
 • Özellikle boyun ve bacak Bölgemizdeki damarların tıkanması
 • Kalp yetmezliği hastalığı
 • Böbrek rahatsızlıkları ve böbrek yetmezliği
 • Görme kaybı ve göz bozuklukları

Kimler Hipertansiyon Olmaya Adaydır

 • Anne ve babanız da yüksek tansiyon var ise
 • 40 Yaş ve üzerinde iseniz
 • Obezite sorunu olanlar  ve Kilolu olanlar
 • Alkol kullanıyorsanız
 • Sigara kullanımı
 • Diyabet rahatsızlığınız var ise ve Ailenizde diyabet hastalığı geçirenler varsa
 • Hamile iseniz

Yukarıda saymış olduğumuz özellikleri bulunan kişilerin yüksek tansiyon problemi yaşamaları daha olası bir durumdur Bundan dolayı bu kişilerin belirli aralıklar ile tansiyon ölçümü yaptırmaları çok önem arz etmektedir.

Hipertansiyon için alınması gereken önlemler

Yüksek tansiyon hipertansiyon olmamak için ne yapılmalı

Her insanın hipertansiyon olma ihtimali vardır bundan dolayı kişinin bazı konulara dikkat etmesi ve bunu hayatına geçirmesi gerekmektedir

Yüksek tansiyon ile baş etmenin yollar arasında kişinin kilo dengesini koruması ve gözetmesi gerekir bu oran boyunuz kemik yapınız ile orantılı olması gerekmektedir.

Sağlıklı kilo hesabı santimetre hesabından yapılarak uzunluğunuz ve vücudumuzun genişliğinin oranına bölünerek yapılır.

Yüksek tansiyon yani hiper tansiyon hastası olmamak için dikkat edilmesi gerekilen  konulardan diğerleri ise şunlardır.

 • Günlük hayatınızda tuz kullanımını olabildiğince azaltmalı sınız
 • Alkol ve alkollü içeceklerden  kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir
 • Yeşillik sebze ve meyve bol bol tüketmeniz gereklidir
 • Hazır yiyecekler ve fastfood  ürünlerinden ve Doymuş yağ kullanılan yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Kullanmış olduğunuz ilaçları düzenli aralıklarla ve aksatmadan tüketmelisiniz
 • Tütün ürünlerinden uzak durmalı kullanıyorsanız bırakmalısınız
 • Düzenli aralıklarla kardiyo egzersizleri yapmalısınız.

Yüksek Tansiyon Hastaları ve Spor

Hipertansiyon tedavisine başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de düzenli egzersizler ve spor yapmaktır.

Almış olduğunuz tedavi ilaçları ve yapmış olduğunuz yüksek tansiyon diyeti ile kontrol altına almış olduğunuz tansiyon probleminizi düzenli egzersizler ile destekleyebilirsiniz

Tansiyon hastalarında Egzersizin faydaları nelerdir?

Düzenli aralıklarla ve verilen Spor ve egzersiz programları ile zaten kontrol altına almış olduğunuz tansiyonunuzu egzersizler ile desteklediğiniz de zamanla ilaç kullanımı düşebilir bir süre sonra  ilaç kullanımına son verebilirsiniz.

Egzersizin bir diğer önemli faydası ise kalp rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 • Kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır
 • Kendinize olan özgüveninizi arttırarak günlük hayatımızdaki stresin azalmasına önemli ölçüde katkı sağlar.
 • Yağ yakmanıza yardımcı olarak kilo vermenize yardımcı olur.
 • Güçlü bir vücut yapısına sahip olarak kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir
 • Günlük yaşantınızın  kalitesi artar

 

Günlük ve belli aralıklar ile yapılan egzersizler kan basıncını düşürerek orta derecede bulunan veya yeni başlamakta olan tansiyon probleminizi daha başlamadan tedavi edici etki sağlamaktadır.

En önemlisi bu egzersizleri uzun vadeye yayarak faydasını arttırmak mümkün hale gelmektedir, egzersizde dikkat edilmesi gereken ve araştırmalar sonucu ortaya çıkan çok yorucu olmayan egzersizlerin kan basıncı üzerinde olumlu yönde yorucu egzersizlere oranla daha faydalıdır.

Hipertansiyon Egzersizi Nasıl Olmalıdır?

Hipertansiyon hastaları nasıl bir egzersiz yapmalı

Hipertansiyon hastaları egzersiz yapmadan önce kesinlikle doktor kontrolünden geçmesi ve ardından kişiye uygun egzersiz testinden geçtikten sonra aerobik ve benzer egzersiz yöntemlerini yapmalıdır.

Aerobik aktiviteler normalin üzerinde olan kan basıncını normal düzeye Çekerek daha sağlıklı ve daha kuvvetli bir vücut yapısına sahip olmanıza Önemli olan da katkı sağlar

Hipertansiyon hastaları egzersiz programlarına uygularken nelere dikkat etmelidirler

Tansiyon hastası olan kişiler spor programlarına başlamadan önce ısınma hareketleri yapması spora hazır bir kıvama gelmesi için esnek hareketler yaparak Kendilerini spora hazır hissetmelidirler

 • Dikkate alınması gereken noktalardan bir tanesi tansiyon hastaları özellikle sporun ilk başlangıç zamanlarında veya egzersiz yaparken kalp ritimlerini kontrol altında tutmaları ve izlemeleri gerekmektedir.
 • Kalp atım hızını takip etmek için kişi kendi nabzını yoklayarak izleyebileceği gibi özel kalp  atım hızını gösteren cihazlar kullanılarak takip edilebilir.
 • Egzersizleri yaparken zoraki olarak değil yani kendimizi strese sokmadan severek yapabileceğiniz grup egzersizleri daha doğru ve isabetli bir seçim olacaktır.
 • Egzersizler yapılırken ani ve hızlı giriş yapılmamalı tempo yavaş yavaş artırılarak yapılmalıdır.
 • Nefesinizi tutmanız gereken veya soluksuz kalmanızı sağlayacak egzersizlerden veya bu gibi nedenlerden kaçınmak gerekir.,

Hipertansiyonun ilaçları olarak sayabileceğimiz 1 diğer spor aktivitesi ise yürüyüştür yürüyüş insan vücudunun bütün mekanizmasını çalışmasını ve hareket etmesini sağlar bacaklarda bulunan atardamarların hareketiyle daha hızlı ve daha kontrollü bir kan akışına sahip olursunuz.

Yürüyüş ile koşu aşağı yukarı aynı şekilde enerji tüketmenizi ve bundan faydalanmanızı sağlar,

Koşu ve spor yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ’de sizi çok fazla yormayacak uygun spor ayakkabıları seçmeniz spor yaparken kontrolü kesinlikle elden bırakmamanız gerekmektedir.

Hipertansiyonda engel oranı kaçtır?

Hipertansiyona % 10 en düşüğü özür oranı veriliyor, bu orana farklı bir özrünüz var ise hipertansiyon bu orana eklenerek hesaplanmaktadır.

Hipertansiyon ilaçları

Hipertansiyon ilaçları beş ana grup olarak isimlendirilmektedir. Diüretikler sempatikolitikler ya da adrenerjik sinir sistemi antagonistleri renin angiotensin sistemini (RAS) etki eden ilaçlardır.

Yüksek tansiyon hastalarda damarlar aşırı şekilde yormaktadır bundan dolayı ilaçların damarlar üzerinde rahatlatıcı bir etki göstermesi gerektiğinden ilaçlar bu yönde etkiler üzerine hazırlanmaktadır. İlaçların başlıca özellikleri arasında damarlar üzerinde ki kasılma ve daralmaları gidererek, daralma ve büzülmeyi önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Diüretikler ilaçların özelliği idrar söktürücü olmasıdır.

Alfa blokerler Kan damarlarındaki düz kasların gevşemesiyle ve kalpteki alfa reseptörlere bazı kimyasalların bağlanmasını bloke ederek kalbin iş yükünü azaltır.

Beta blokerler:

Kalpteki bazı kimyasalları serbestleştirerek kalbin iş yükünü azaltmaya yardımcı olur.

Vazodilatörler: Kan damarlarını genişleterek kan basıncının azalmasına yardımcı olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.