Kabızlık Nedir? Neden Olur Nasıl Geçer Kabızlık Gideren Gıdalar

20.11.2020
12.630
Kabızlık Nedir? Neden Olur Nasıl Geçer Kabızlık Gideren Gıdalar

Kabızlık Neden Olur Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlık Gideren Gıdalar

Tıp dünyasında kabızlık en çok görülen durumlardan biridir. İlaç kullanmak ya da tıbbi bir işleme başvurmadan kabızlıktan kurtulmak için kabızlık gideren gıdalar tüketmek daha faydalı olacaktır. Kabızlığın birbirinden farklı pek çok sebebi olabilir. İlk olarak kabızlığın neyden kaynaklı olduğunu öğrenmek gerekir. Daha sonra da bu sebebe çözüm bulmak gerekir. Kabızlığın en çok karşılaşılan sebebi yeme düzeni ile alakalı oluyor.

Aşırı katı ve lifsiz besinler tüketildiği zaman kabızlık sorunu ortaya çıkıyor. En ideal çözüm lifli besinler tüketmek ile mümkün olur. Son zamanlarda kabızlık sorunu çok sık ortaya çıkan bir durumdur. Düzenli ve sağlıklı beslenme düzeni ile bu sorundan kurtulmak mümkün olur.

Kabızlık Nedir?  Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Dışkılama alışkanlığında olan değişiklik ile birlikte kabızlık problemi ortaya çıkmaya başlar. Tuvalete az gitme ve fıçılama esnasında zorlanma kabızlık belirtilerinden en bilinen olanlarıdır. Kabızlık bir hastalık değildir. Fakat bazı hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkar. Kabızlığın en belirgin hali haftada 3 defadan az tuvalete çıkma ile kendini gösterir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Dışkının kuru ve sert olması, karın ağrısı ve şişkinlik ile kendini gösterir. Kabızlığa çözüm bulunmadığı takdirde bağırsak ve sindirim sistemi içerisinde büyük sorunlar oluşmaya başlar. Kabızlık problemine mutlaka çözüm bulmak gerekiyor. Kabızlığın kaynağı belirlenerek en iyi gelecek olan tedavi yöntemi uygulanır. Bunlar arasında en önemlisi beslenme düzeninin ayarlanması şeklinde yapılır.

Kabızlık Gidermek İçin Greyfurt Tüketimi 

Kabızlık problemi için en iyi çözümlerden biri lifli besinler tüketimi ile mümkün olur. En lifli besin maddelerinden biri greyfurt olmaktadır. Greyfurtun içerisinde bulunan lifler sindirim sisteminin düzenleyerek kabızlık problemini tamamen ortadan kaldırır. Aynı zamandan çok faydalı bir meyvedir. Kabızlığa doğal yöntemler ile çözüm bulmak isteyen kişiler mutlaka greyfurt tüketmelidir. Greyfurtun suyu da içilebilir o şekilde de tüketilebilir.

Özellikle kahvaltıdan sonra ya da önce tüketimi ile sindirim sistemini uyarır ve metabolizmayı hızlandırır. Gün içinde mutlaka yarım ya da bir tane greyfurt tüketmek gerekiyor. Hem kabızlığı engelliyor yem de gribal enfeksiyonlara karşı koruyu bir bariyer oluşturuyor. Sağlığımız için en ideal gıdalardan biri olduğu için tüketimini ihmal etmemek oldukça önemlidir.

Kabızlık Gidermek İçin Avokado Tüketimi

Lifli maddeler içerisinde yer alan ve kabızlığa en iyi gelen diğer bir besin maddesi avokado olmaktadır. Son zamanlarda avokado meyvesini çok fazla fuar olduk. Hemen hemen her şeye iyi gelen bir İçeriğe sahiptir. Avokado içerisinde bol miktarda C vitamini, E vitamini, K vitamini ve bol miktarda potasyum bulunur. Tüm bunlar vücut için çok gerekli olan vitamin ve minerallerdir.

Aynı zamanda avokado yağlı bir meyve olduğu için sindirim sisteminin düzenleyerek kabızlığa son verir. Avokadoyu pek çok farklı şekilde tüketmek mümkündür. Avokado meyvesinin her gün tüketmezsek de haftada bir kaç tane mutlaka tüketmek gerekiyor.

Kabızlık Gidermek İçin Yulaf Tüketimi 


Kabızlık
 gideren gıdalar arasında en önemlilerinden biri yulaf olmaktadır. Yulaf bol miktarda lifli madde içerdiğinden dolayı sindirim sistemine en iyi şekle getirerek düzen içinde çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığın en iyi çözümlerinden biri yulaf tüketimi ile mümkün olur. Özellikle sabahları yulaf ile sütü karıştırıp tükettiğinizde sindirim sisteminizde ve metabolizmanız da hızlanmalar görebilirsiniz.

Aynı zamanda vücut için gerekli olan mineralleri de yulaf ile karşılamak mümkün olur. Diyet yapacak olan kişiler için yulaf tüketimi çok önemlidir. Fakat sadece diyet için değil hayatımızın her anında bulundurmamız gereken bir yiyecektir. Yulafı her gün yemesek de haftada 3 gün mutlaka tüketmek gerekir.

Kabızlık Gidermek İçin Su Tüketimi

Kabızlığın en büyük sebeplerinden biri çok az su tüketiminden kaynaklanır. Su tüketimi vücudumuz için en önemli hususlardan biridir. Hem saçımız hem cildimiz hem de iç organlarımızın doğru bir şekilde çalışabilmesi için düzenli bir su tüketimine sahip olmak gerekir. Her gün en az 2 litre su içerek organlarımızın fonksiyonunu yerine getirmesini sağlayabiliriz. Su tüketimi azaldığı zaman sindirim sisteminde ve böbreklerde hasarlar meydana gelebilir.

Özellikle sindirim sisteminde çok büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Kabızlık su tüketiminin azalması ile kendini gösterir. Doğru bir su tüketimine ulaşıldığı zaman kabızlık problemi ortadan kalkar. Sürekli katı gıdalar tüketildiği ve su tüketiminin azaldığı zamanlar uzun süreli kabızlık meydana gelir. Kabızlık sorunu ile doktora gitmeden önce mutlaka yeme-içme düzenini oluşturarak bu şekilde düzeltmeye çalışmak gerekir.

Kabızlık Gidermek İçin Yağ Tüketimi

Kabızlık gideren gıdalar arasında yağ tüketimi çok büyük bir önem taşır. Yağ gıdaların sindirimini tamamlandıktan sonra dışkıyla atılmasına yardımcı olan ve kayganlık veren bir maddedir. Iç organların sağlığı açısından belirli miktarlarda yağ tüketmek çok önemlidir.

Fazla yağ tüketimi iç organlarda zarar ortaya çıkarabileceği gibi az yağ tüketimi de iç organlarda zarar ortaya çıkarır. Bu yüzden tam olarak ihtiyacınız olan yağı tüketmeniz gerekir. Yağ tüketimini kontrol altında tutarak kabızlığı önlemek mümkün olur. Aynı zamanda zararlı yağlardan da uzak durmak gerekir. Zeytinyağı tüketimine çok önem vermek gerekir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.