Pdw Nedir? Düşüklüğü Yüksekliği Ne demek?

18.04.2022
2.223
Pdw Nedir? Düşüklüğü Yüksekliği Ne demek?

PDW Nedir? Düşüklüğü Yüksekliği Ne demek? PDW Tahlili Yüksekse Ne Anlama Gelir? PDW Tahlili Düşükse Ne Anlama Gelir? Platelet Distribution Width diye isimlendirilen PDW, vucudumuzda bulunan pıhtılaşmayı önleyici hücrelerin en önemlisi olan trombositlerin vucudumuzun tüm noktalarında oluşturmuş olduğu alanların hepsine genel olarak verilen ismine pdw denmektedir. Peki bu kavram neden önemlidir? PDW nedir ve yüksekliğinde ya da düşüklüğünde ne anlama gelir? Siz de kan tahlilleri içerisinde bilinen bir yer tutan PDW değerleri hakkında merak ettiklerinizi hep birlikte bakalım.

Pdw Eksikliği Nedenleri

Genellikle ağır ameliyatlar sonrasında yüksek miktarda kan kaybına sebebiyet veren durumlarda ve vucudun pdw üretimini herhangi bir rahatsızlıktan doolayı yeterli oranında yapamayışından sonra ortaya çıkabilen bir durumdur.

 • Kemik iliği hastalıkları.
 • Kanser
 • Enfeksiyonlar.
 • Aşırı doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan pdw düşüklüğü
 • Anemi (Kansızlık)

Kemik iliği tarafından üretilen ve platet olarak adlandırılan trombosit ve kan pulcukları, kan tahlillerinde oranlarına bakılan kan bileşenleridir. PDW testi olarak adlandırdığımız kan testi ise bu trombositlerin kan içerisindeki oranını ve ne denli doğru şekilde işlev gördüğünü değerlendirmektedir. Bahsedilen bu değer ancak tam bir kan sayımı yapıldığında öğrenilebilir.

Pdw Kan Değeri Düşüklüğü Nedir?

PDW kan testi kan içerisindeki paletlerin üretildiği yer olan kemik iliğinin ne denli fonksiyonel olduğuna dair bilgi de vermektedir. Çünkü test, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan trombositlerin hem büyüklüğünü hem dağılımını ortaya koymaktadır. PDW yüksekliği gibi düşüklüğü de farklı durumları işaret eder. Gelin birlikte bu değerlerin ne anlama geldiğini keşfedelim.

PDW Nedir?

Tıp dilinde PDW olarak adlandırılan açılımı ise (Platelet Distribution Width) olan kan içerisinde bulunan platelet oranını gösteren vucudumuzda tam olarak ne kadar etkili olduğu ve ne yoğunlukta olduğunun saptanmasına yararayan. Tam kan sayımını yapılarak elde edilebilen testler sonucunda net olarak ölçülebilen bir durumdur. PDW değeri ile doktorunuz kan içerisinde bulunan trombositler ile kan pulcuklarının boyut büyüklüğü, bulunma yoğunluğu ve kan içinde dağılımları hakkında bilgi edinilme fırsatı edinilmiş olur.

Bu sayede dolaylı olarak trombositlerin üretilme merkezi olan kemik iliğinin ne denli başarılı ortaya çıkar. Kemik iliğinin bir parçası olan megakaryosit adlı hücrelerin parçalarından meydana gelen trombositler için karaciğerin salgıladığı bir hormon ile yapım merkezi aktive edilir ve üretimi kontrol edilir.

Pdw Trombosit Neden Önemlidir?

Trombositler, herhangi bir yaralanma anında kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücre türleridir. Kan içerisindeki trombosit seviyesinin düşük veya yüksek olması halinde vücutta bir anormallik olduğundan şüphe duyulur. Platelet grubunda yer alan trombositlerin seviyesinde düşüş olması kanamaya, artması ise kan içinde pıhtılaşmaya işaret eder.

Trombositlerin çapı 1.5-3.0 μm aralığında değişkenlik göstermekle birlikte, bu hücreler için yüksek oranda granüle sahip olan renksiz hücre parçaları denebilir.

PDW Testi Neden Önemlidir?

Trombositlerin kan içindeki dağılımında ya da kemik iliğinin fonksiyonunu yerine getirmesinde herhangi bir problem söz konusu ise vücut bunu bazı belirtiler aracılığıyla gösterir. Bu belirtilerin görülmesi halinde kesin tanı için doktorlar PDW testi sonuçları görmek ister ve bu nedenle sizden test talep edilebilir. Bahsedilen bu belirtiler;

Pdw Eksikliği Belirtileri

 • Deri üzerinde nedeni bilinmeyen çürükler,
 • Küçük yaralanmalarda aşırı kanama
 • Nedeni belirlenmeyen burun kanaması
 • Ciltte beliren kızarıklıklar ve morarmalar
 • Sindirim sistemi organlarında iç kanamalar

şeklinde özetlenebilir.

PDW Testi Normal Değerleri Nelerdir?

Olması istenen PDW normal değerleri 9.0 ila 14.0 fL aralığında olmalı.

PDW Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Plaletlerin büyüklüğü hakkında fikir edinmek üzerine belirlenen PDW değeri kişinin yaşı hakkında dahi bilgi verebilir. Plalet boyutu yüksekse kişi genç, küçükse birey yaşlı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca trombosit dağılım oranı hakkında da bilgi veren bu test ile genel sağlık durumuna dair de fikir edinebilmek mümkün olur. Anlaşılacağı üzere bu testin sonuçları kişinin yaşlı ya da genç olmasına göre değişebileceği gibi bazı kemik ve kemik iliği rahatsızlıkları hakkında da bilgi vermektedir.

PDW Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Bu sorunun her yaştan bağımsız bazı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kansızlık
 • İltihaplanmalar
 • Enfeksiyonlar
 • Kanser
 • Doğum kontrol hapının yol açtığı hastalıklar

PDW yüksekliği tespit edilen kişide öncelikle buna neden olan sorunun ne olduğu bulunmalıdır. Bu amaçla ek olarak bazı testlerin yapılması gerekebilir. Kemik iliği biyopsisi de bahsedilen bu ekstra testlerden biridir. Tüm testlerin tamamlanmasından sonra sorunun bulunmasıyla doktor gerekli tedavi ve yönlendirmeleri gerçekleştirir. Verilen ilaçlar ile varsa, görülen vitamin ve mineral eksiklikleri giderilmeye çalışılır. Hastalığa gerekli müdahalenin yapılmasıyla birlikte PDW normal değeri sağlanır.

PDW Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

PDW düşüklüğü nedenleri

Farklı durumlardan ileri gelebilir. Trombositlerin boyutları küçük ve birbirine yakın olduğu takdirde PDW değerinde düşüklük ortaya çıkar. Bu durum yalnızca basit ve dönemsel bir sorundan ya da yalnızca yaş gibi değiştirilemez bir sebepten ileri gelebilir. Bunun haricinde kemik iliğinden ya da trombositlerin üretiminden kaynaklı sorunlarda da aynı şekilde bu değerlerde düşüklük görülür.

PDW değerinin düşük çıkmasının altında yalnızca yaş değil, trombosit üretiminden kaynaklı da sorunlar yer almakta, bu sorunların başlıcaları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kızamık, hepatit gibi virüslerden kaynaklanan hastalıklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Kanser

PDW düşüklüğü ile sonuçlanan hastalığın ne olduğu tespit edildikten sonra sorunun çözümü için gerekli tedavi sürecine başlanır.  Sorunun ortadan kaldırılmasıyla birlikte düşüklüğü tespit edilen kan değerleri de normal seviyesine dönmektedir.

PDW yüksekliği ya da düşüklüğü halinde kişilere eksik olan vitamin ve mineralin takviye edilmesi için bazı ilaçlar ile destek sağlanmaktadır. Ancak genel olarak PDW testi sonuçları herhangi bir hastalığın tanısı için yeterli olmaz, denebilir. Teşhis koymak için PDW değerlerinin yanı sıra hastalığa yönelik spesifik testlerin de yapılması gerekmektedir. Ayrıca her düşük ya da yüksek değer durumunda sizde bahsi geçen hastalıkların kesin olarak bulunduğunu söylemek de doğru olmaz.

Bahsedilen tüm hastalıklar yalnızca ihtimaller konusunda bilgi vermek amacıyla belirtilmiş olup herhangi bir kan değeri düşüklüğü ya da yüksekliğinden hemen endişeye ya da paniğe kapılmamalısınız. Kan değerlerinizi değerlendirdikten sonra uzman doktorunuz sizin için en doğru tedavi programını oluşturarak kan değerlerinizin yeniden normale dönmesini sağlayacaktır. Bazen bu değerlerin basit enfeksiyonlardan ya da yaştan dolayı da değişebileceği unutulmamalı, doktorunuzun tanısına güvenmelisiniz.

Hamilelikte Pdw Düşüklüğü

Gebelik döneminde platelet üretimine bağlı olarak anne adaylarında pdw oranında önemli ölçüde düşüş olmaktadır. Platelet üretimi çok büyük bir sorun teşkil etmiyor olsada gebelik döneminde gözlemlenmesi gerekilen bir konudur. Aşırı pdw düşüklüğü pıhtılaşmaya neden olabileceğinden dikkat edilmelmesi ve kontrol altına alınması gerekilen bir durumdur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.