Anti Hbs Yüksekliği, Düşüklüğü Nedir

14.02.2019
1.793
Anti Hbs Yüksekliği, Düşüklüğü Nedir

Anti hbs yüksekliği nedir? anti hbs yüksekliği neden olur hepatit B doğumdan anneden bebeğine bulaşabilen bir enfeksiyondur bebeklerde zaten anneden geçebilen normal oranda hbs oranı mevcuttur, bu enfeksiyonun en büyük özelliği karaciğeri tutması ve karaciğerde kronik hepatit denilen ve sonrasında siroza kadar, hatta karaciğer kanserine kadar yol açabilen bir antikordur.Tedavi edilmediği takdirde kronik hepatite çevirerek ileri süreçte siroza kadar varan sonuçlara neden olabilmektedir.Bebeklerde anti hbs yüksekliği belli bir orana kadar normal sayılmaktadır koruyucu orandaki miktar anneden geçebilmektedir.

Anti Hbs  Korunma yolları

Anti hbs yüksekliği Tedavisi Günümüzde 25 yaş altında olanların çoğu korunmuştur çünkü yıllardan beri doğum esnasında başlamak Üzere bütün insanlara yeni doğan döneminden iytibaren 6 ayda tamamlanmak üzere 3 doz yapıldığı için şu anda asllında gençlerin bir çok kısmı korunmuştur.

Peki ileri yaşlarda olanlar ne yapmalı bir an önce antikor seviyesi ölçümü yapılmalıdır, burada iki terimden bahsetmek lazım HBsAg ve AntiHBs, HBsAg  negatif ise herhangi bir taşıyıcılık yok demektir, AntiHBs negatif ise beraberinde aşı veya daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon veya koruyuculukta yok demektir. toplam 3 doz aşı yapılması gereklidir.

Anti hbs yüksekliği ne anlama gelir HBsAg pozitif çıkarsa hepatit taşıyıcılık söz konusu demektir buna göre incelemeler yapılması lazım, hbsag negatif antihbs pozitif ise anti hbsnin miktarı belli bir seviyenin üzerindeyse ozaman koruyuculuk devam ediyor demektir.

Anti hbs aşısı nasıl yapılır

Toplamda 3 doz yapılan bu aşı aşı bitiminden belli bir zaman sonra kanda antikor ölçümü yapılarak kontrol edilmektedir. Eğer bu oran istenilen seviyede ise 5 yılda bir kontrol edilmesi yeterli gelmektedir. Koruyuculuk devam ediyor ise tekrar aşı yapmaya gerek kalmamaktadır.

Anti hbs Yüksekliği Bulaşıcımıdır

Hbs yazımızda bahsettiğimiz üzere hbs bir virüs olup anneden çocuğa geçebileceği gibi diğer zamanlarda kan yolu ile cinsel ilişki yoluyla vb sebeplere dayanarak geçebilmektedir. Hepatit A hepatit B virüs kaynaklı enfeksiyonlardır.

Anti hbs yüksekliği belirtileri

Hepatit B belirtileri; ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrar renginde meydana gelen koyulaşma, göz ve ciltte sararma ve eklem ağrıları gibi belirtiler ile öne çıkmaktadır.

Anti Hbs Yüksekliği Öldürürmü

Her ant ihbs yüksekliği tehlikeli olmadığı gibi masum değildir , uzman doktorlar tarafından tedavi edilip kontrol altına alındığında tehlike arzetmemektedir.

Anti hbs yüksekliği 1000

Anti hbs reaktif yüksekliği hastalık olarak değerlendirilmemelidir anti hbs oranının 1000 olması genellikle aşı sonrası durumlarda ortaya çıkabilmektedir.veya anti hbs yüksekliği 400 gibi oranlar yüksek antikor uygulamaları sonrasında ortaya çıkabilen durumlar arasında yer alır.

Anti hbs Yüksekliği Polisliğe Engelmi

Hbs antijeni pozitif olanlar öğreciliğe kabul edilmemektedir, sağlık kuruluşlarının inaktif hepatit B olanlar öğrenciliğe kabul edilirler.

Hamilelikte anti hbs yüksekliği

Anti hbs yüksekliği İyimi

İdeal değerler arası iyi ve koruyucu değer özelliği taşırken yüksek ve çok düşük değerler tedavi gerektirmektedir.Çünkü anti hbs yüksekliği zararları sözkonusudur.

Anti hbs yüksekliği Kaç olmalı

Normal Değerleri 9-11
Risk Değerleri 1-4
İdeal Değerleri 50 ve üstü

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.