Keratin Bakım Nedir Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

05.11.2020
4.478
Keratin Bakım Nedir Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Keratin Bakımı Nedir? Bir diğer adıyla brezilya fönü nedir? En doğal aksesuarlarımız hiç kuşkusuz saçlarımız. Saçlarımız ne kadar sağlıklı ve canlı görünürse dış görünüşümüz de bir o kadar sağlıklı ve canlı bir hal alıyor. Makyajdan cildin görünümüne kadar her şeyi tamamlayan önemli bir detay saçlar.

Gün içerisinde de sık sık saç şekillendirici ürünler ile saçlarımıza birçok kimyasal uygularken aynı zamanda fön makineleri gibi ürünlerle saçlarımıza yüksek ısılar uygulayarak da zarar veriyoruz. Tüm bunlar hoş saç modelleri ve güzellik için ihtiyaç olsa da saça ayrıca bir bakım ve özen gösterilmediği durumlarda saçları kaybetmeye kadar gidecek riskler önümüze sergiliyor. Keratin bakım bu çerçevede ortaya çıkmış bir bakım türüdür.

Bir çoğumuz ismen de duymuşuzdur keratin bakımı. Ama herkes tam olarak hakkında bilgi sahibi değil maalesef. Sizler için hazırladığımız bu yazıda keratin bakım nedir? ne İşe yarar? Sorusundan hareketle keratin bakım hakkında tüm merak edilenleri ve bilinmesi gerekenleri sırasıyla inceledik. İşte keratin bakım ve hakkında her şey.

Keratin Bakım Ne İşe Yarar?

Saç boyaları, yüksek ısılı saç şekillendiriciler, çeşitli kimyasallarla dolu saç spreyi ve türevleri… Tüm bunlar hepimizin saçlarının zaman içerisinde sık sık maruz kaldığı şeyler. Tüm bu ürün ve uygulamaların saç üzerindeki keratin dokusuna zarar verdiği için saç eski canlı ve sağlıklı duruşunu süreç içinde kaybediyor. Bozulan keratin yapısını onarmak için de saçlara keratin bakım adı verilen özel bir bakım uygulanıyor.

Özellikle kuaförler vasıtası ile bu bakımlara ulaşmanız mümkün. Keratin bakım ne işe yarar? diye merak edenler için yapabileceğimiz en kısa açıklama saçın bozulan keratin yapısını onarma işlemi olacaktır. Peki bu keratin nedir? Keratin saçta ve tırnakta bulunan protein dokudur. Bir katmandır ve bu katman saçta tırnakta sağlıklı ve güçlü duruşu sağlar. Bu doku süreç içerisinde bozulsa bile dıştan yapılan müdahaleler ile onarımı mümkündür. İşte bu işleme de keratin bakım denmektedir.

Keratin Bakımı Faydaları?

Keratin bakım faydaları dendiğinde aklınıza gelecek ilk şey saçların eski canlı sağlıklı ve parlak görünümüne kavuşması olmalıdır. Yapılan işlemin temell amacı ve sonucu bu yöndedir. Aynı zamanda saçları güçlendirip daha hızlı uzamalarını ve daha dolgun görünmelerini de sağlar.

Saçlarınızın maruz kaldığı tüm kötü etkilerin izlerini silmek adına oldukça etkili ve uzun süre kalıcı etkili bir uygulamadır keratin bakım. Tabi bu işlemi nerede nasıl yaptırdığınız da önemlidir. Keratin bakım faydaları kullanılan ürünün kalitesi ve uygulama teknikleri ile değişiklik gösterir. Bu sebeple güvenilir bir kuaförde bu işlemi yaptırmanızı öneririz.

Keratin Bakımı Zararları?

Keratin bakım zararlı da var mı acaba? Diye merak eden birçok insan oluyor. Sonuç itibariyle bu da dıştan saça yapılan bir müdahale ve yapılan bakımın içeriği hakkında kimse tam anlamıyla bilgi sahibi olamıyor. Gönül rahatlığıyla belirtebiliriz ki güvenilir bir yerde güvenilir markaların ürünleri kullanılarak yapılan bir keratin bakımda saçlarınız için hiçbir tehdit unsuru bulunmaz. Keratin bakım zararları gibi ihtimal ancak kötü ürün ve yanlış teknik kullanıldığı taktirde söz konusu olabilir.

Böyle bir durum bulunmadığı sürece keratin bakım tam anlamıyla saç dostu ve iyileştirici bir uygulamadır. Bahsettiğimiz kriterlerde bir yerde bu işlemi yaptırmış birilerini görür veya bizzat kendiniz uygularsanız da bahsettiğimizi tam olarak deneyimler ve anlamış olursunuz. Ayrıca belirtmekte fayda vardır ki keratin bakım yaptırdıktan sonra da uygulanması gereken bazı adımlar vardır. Örneğin sülfatsız ve köpüksüz şampuan kullanılması gerekir ki keratin bakım etkilerini güzel biçimde gösterebilsin.

Keratin Bakımı Yaptıranlar

Keratin bakım yaptıranlar yeni yaptıracak insanlar için iyi bir referans olabilir. Olayı direk olarak deneyimlemiş kişilerin yorumları her zaman daha gerçekçi olmaktadır. Bu sebeple siz de bu tarz bir bakım yaptırmayı düşünüyor ama tereddütler sebebiyle karar veremiyorsanız yaptıranlar tarafından elde edilen tecrübelere mutlaka kulak verin.

Keratin bakım yaptıranlar tarafından elde edilen bilgiler yıpranmış saçların ve tiftik tarzı görünümlerin bu bakım ardından geçtiği yönünde oluyor. İncelmiş saç tellerini kalınlaştırıcı etkisi ile keratin bakım saçların daha dolgun ve gür durmasını sağlayarak keratin bakım yaptıranlar tarafından sevilmiş.

Saçın çok daha hızlı uzamasını ve hiçbir işlem yapmadan bakımlı, güzel görünmesini sağlayan keratin bakım yaptıranlar tarafından beğenilerek öneriliyor. Bu aşamada tekrar ediyoruz ki iyi ve güvenilir bir kuaför ile güvenilir ürünlerin kullanıldığından emin olarak bu bakımın yaptırılması beklenen olumlu sonuçların alınması için önemlidir.

Siz de bu tarz olumlu sonuçlar almak istiyorsanız bahsettiğimiz noktalara özen gösteriniz. Ve tabi ki yaptırdığınız bakım ardından edindiğiniz bilgileri mutlaka yaptırmak isteyen kişiler ile paylaşarak yol gösterici olunuz.

Keratin Bakımı Yaptıranlar ve Yorumları

Keratin bakım yorumları bu bakımı yaptırmayı düşünenler tarafından sıklıkla inceleniyor. Bu yorumları merak edenler için inceleyip derledik. Öncelikle keratin bakım için kullanılan bir diğer adın brezilya fönü de olduğunu bulduk. Yani karşınıza çıkacak isimler kafa karışıklığı yaratmasın. Aynı şekilde bu bakım serisinin içerisinde kimyasal zararları maddeler bulunmadığı da keratin bakım yorumları içerisinde yer alıyor.

Keratin bakım için en memnun edici yorumlardan biri de etkisinin uzun süre görüldüğü yönünde. Bu etki altı ay ile sekiz ay kadar saçta kalmaktaymış. Oldukça uzun ve tatmin edici bu süreçte saçların oldukça sağlıklı ve gür görünürken hızlı bir biçimde de uzayacak. Üstelik keratin bakım ardından saçlarınıza bir şekillendirme yapmanıza da gerek kalmayacak çünkü saçlarınız hep bakımlı ve şekilli görünecek.

Ev de Keratin Bakımı Yapanlar

Keratin siparişi verip evde keratin bakımı yapmak istiyarsanız, öncelikle keratini krem sürer gibi saçlarınıza yedirerek sürmelisiniz yaklaşık 45-50 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra fön makinesi ile kurutmalısınız. Ardından saç düzleştirici ile press yapabilirsiniz.

Keratin kokusu rahatsılık verebileceği için kapalı ortamda yapmamanızı tavsiye ediyoruz, bazı kullanıcılarda boğaz ağrısına mide bulantısını neden olduğu bilinmektedir. Mümkünse açık havada yapmanız tavsiyemizdir.

Keratin İçeren Şampuanlar

Keratin bakım için ille de kuaföre gitmek zorunda mıyım? Diye soran oldukça büyük bir kitle mevcut. Bu kişiler gerek ödeyecekleri ücret gerek çeşitli başka sebeplerle kuaföre giderek keratin bakım yaptırma meselesine sıcak bakamayabiliyorlar. Hal böyle olunca sizler için keratin bakım etkisi gösterecek erkekler ve kadınlar için diğer alternatif yolları araştırdık.

İlk olarak sebze ve meyve tüketimlerinin keratin dokuyu güçlendirdiği ve koruduğu bilgisini edindik. Bu aşamada her alanda olduğu gibi beslenme alışkanlıklarınızın saç sağlığınızı da etkilemiş olduğunu öğrendik. Diğer bir edindiğimiz bilgi ise keratin içeren şampuanlar ile düzenli kullanımda saçlarda ciddi onarım ve iyileşmelere meydana getirebileceğiniz bilgisi oldu.

Keratin içeren şampuanlar piyasada kolayca ulaşabileceğiniz ürünler olup yüksek fiyatlara da sahip ürünler olmadığı için iyi bir alternatif olmakta. Yine her bütçeye uygun keratin içeren şampuanlar mevcutsa bile sizler için en bilindik ve uygun fiyatlı ürünleri belirledik.

Bu şampuanlardan saç özelliklerinize uygun olanını seçerek siz de kullanıma başlayabilirsiniz. Belki kuaförde yapılan keratin bakımlar kadar kısa sürede inanılmaz etkiler meydana getirmez ama şampuanlar ile de saçlarınızda ciddi değişimler meydana getirebilirsiniz.

Keratin içeren şampuanlar arasında hiç şüphesiz ilk sırayı Urban Care ve Yves Rocher alır. Bu iki markanın keratin içerikli şampuanları oldukça etkili sonuçlar verirken çok hoş da kokulara sahiptir. normal şampuan fiyatlarına oranla bir miktar yüksek olsalar da fazla pahalı ürünler değiller.

Yine de her bütçeye uygun seçenekler sunabilmek adına Gliss’i de önermeden geçemeyeceğiz. Uygun fiyatının yanında her saç tipine uygun çeşitli seçeneklerinin yanında içeriğinde keratin ile düzenli kullanımda saç onarımına oldukça etkili oluyor.

Keratin Bakımı Sonrası

Saçlarınıza keratin bakımı yaptıysanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus mümkünse 2 gün süre ile saçlarınızı yıkamayınız. Daha sonrasında saçlarınızı her yıkadığınızda nemli bırakmamaya özen gösterin ve fön makinesi ile kurutun. Keratin bakımının hemen ardından ayrıca terletememeye dikkat edin.

Keratin Bakımı Yanmış Saça İyi Gelir mi?

Keratin bakımı ile yanmış ve yıpranmış saçlar için özel olarak üretilmiş olan keratin ile bakım yaparak saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Keratin Bakımı Boyadan Önce mi? Sonra mı?

Banyo sonrasında temiz ve kuru saçlara yapılması tavsiye edilmektedir.

Keratin Bakımı Hangi Saçlara Yapılır?

Her saç tipine uygun olan keratin özellikle kuru yıpranmış, cansız ve dökülmeye yüz tutmuş saçlara uygulanılabilir.

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi?

Keratin bakımının saç düzleştirici etkisi yoktur, keratin saç besleyici bir ürün olduğundan saç sağlığı açısından önemli olup bu amaca yönelik kullanılmalıdır. Keratin bakımı yaparken saç düzleştirme yöntemi farklı işlemler olarak değerlendirilmeli bazı kuaförler keratin bakımı ile beraber yüksek ısı uygulayarak saç düzleştirme işlemi yapmaktadır. Bu yüzden saç düzleştirme ve keratin bakımı farklı konular olarak değerlendirilmeli.

Keratin bakımı kırılgan ve sağlıksız saçların daha sağlıklı ve güçlü hale getirdiğinden bakım öncesinde düzleştirmeye müsait olmayan saçların bakım sonrasında daha güçlü ve sağlıklı olacağından düzleştirme işlemi yapılması daha uygun olacaktır.

Keratin Bakımı Bekleme Süresi

Keratin uygulamasından sonra bekleme süresi 20-30 dakika arasındadır bazı markalarda bu süre 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Uygulama süresi bazı ürünlerde 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Keratin Bakımı Ne Kadar Dayanır?

Keratin bakımını ömrü yaklaşık olar 6 ay süre ile etkisini kaybetmemektedir.

Keratin Bakımı Saç Rengini Açar mı?

Keratin bakımı saç renginde genellikle az miktarda açılma yapabilmektedir.

Keratin Saçı Yakar mı?

Keratin saçları yakmaz yanlız yanlış kullanıma bağlı olarak saçlarda olumsuz etkileri söz konusu olduğu gibi, piyasada bulunan keratin adı altında sağlıksız ürünler de saçlara ve saç derisine önemli ölçüde zarar verebileceğinden keratin seçimi yaparken dikkatli olunması gerekmektedir.

Keratin Bakımı Abdest Geçirir mi?

Merak edilen sorulardan bir tanesi olan keratin bakımı gusul abdestine veya abdeste engelmidir? Keratin bakımının abdest için her hangi bir engel teşkil etmemektedir.

Keratin Bakımı Fiyatı 2019

Keratin bakım fiyatı saç uzunluğuna ve saç tipine göre değişiklik gösteriyor olsada fiyatları-75 TL ve 200 TL Arasılığında değişmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.