Sivilceye Neden Olan Besinler

14.04.2022
1.048
Sivilceye Neden Olan Besinler

Sivilce İçin Doğru Beslenme Neden Önemli? Uzmanlar, uzun yıllar boyunca beslenme ve sivilce arasında doğrudan bir ilişki olmadığını öne sürseler de; akne lezyonları üzerine yapılan çok sayıda çalışma, beslenme düzeninin sivilce ve akne problemleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalarda denekler üzerinde yapılan gözlemler, doğru beslenme teknikleri uygulandığında, sivilce sayısında azalma olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, Eskimolar gibi doğal beslenen toplumlarda, sivilce sayısının “0” olması da oldukça ilgi çekici bir veridir. Bilimsel veriler ile de desteklenen sivilce ve beslenme ilişkisi, özellikle akne problemi yaşayan yetişkinlerin ilgisini çekmiştir. Ergenlik döneminde daha kabul edilebilir olan sivilceler, yetişkinlik yıllarında ortaya çıktığında daha sinir bozucu olabilir.

25 yaşını geçen yetişkinlerde de sıkça görülen sivilce probleminin temelinde yatan nedeni merak ediyorsanız; kan testi ve çeşitli hormon testleri yaptırabilirsiniz. Bazen, doktorunuz size çeşitli ilaçlar verecektir ancak bunların pek çoğu geçici çözümler üretmektedir. Tabi ki bu testleri yaptırmalı ve değerlerinizi öğrenmelisiniz ancak doğru bir beslenme sistemi ile sivilcelerle sonsuza kadar vedalaşabilirsiniz. Peki, sivilce için nasıl bir beslenme programı oluşturulmalı? Sivilce karşıtı besinler nelerdir? Sivilceye neden olabilen besinler hangileridir? Sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı vitamin ve mineraller hangileridir?

İşte, sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek beslenme düzeni hakkında bilmeniz gerekenler…

Sivilceye Neden Olan Besinler

Sivilceye neden olabilen besinler çok çeşitli. Bireysel olarak bir bilinçlenme için, gıda intoleransı testi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Böylece, kişisel olarak alerjiniz olan besin gruplarını öğrenerek onları beslenme programınızdan çıkarabilirsiniz. Genel olarak sivilceye neden olan besinler ise şöyledir;

Şeker: Şeker, vücutta kendi halinde çalışan pek çok dengeyi olumsuz etkilediği gibi, cilt güzelliği ve sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Çayınıza attığınız şeker, gün içerisinde tükettiğiniz şekerin yanında çok daha masum olabilir. Sivilcesiz bir ciltle yaşamaya başlamak için; markette hazır olarak satılan ve paketlenmiş bütün ürünlerden kaçınmalısınız. Atıştırmalıklar ve hatta diyet atıştırmalıklar bile bol miktarda şeker içermektedir.

Süt Ürünleri: Sivilce problemi ile başınız dertteyse, süt ürünlerini bir süreliğine hayatınızdan çıkarmayı deneyin ve cildinizin durumunu gözlemleyin. Özellikle, verilen antibiyotikler nedeniyle inek sütü ile aranızda samimi olmayan bir ilişki kurmanızı öneririz. Eğer sivilcelerinizin nedeni, süt ürünlerindeki hormonlar nedeniyle bozulan hormon dengenizse; süt ürünlerini tüketmeye ara verdikten sonra yaklaşık 1 hafta-10 gün içerisinde cildinizdeki düzelmeleri de gözlemlersiniz.

Omega-6 Değeri Yüksek Besinler: Omega-3 ve omega-6, vücut için çok önemli yağ asitleridir. Ancak, vücuttaki omega-3 ve omega-6 dengesinde bozulmalar olduğunda, yani omega-6 alımı omega-3 alımından fazla olduğunda, cildiniz de sivilcelenme eğilimi gösterir. Günümüzde tüketilen rafine şeker ve hazır gıdalar ve mutfağımızda yer alan pek çok besin, vücutta daha fazla omega-6 yağ asidi demektir. Sivilce problemleri ile baş etmek için omega-3 takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz. Tabi, bunu yaparken mutlaka doktorunuza danışmalı ve dozları ona göre belirlemelisiniz.

Çikolata Sivilce Yapar Mı?

Sivilce ile ilgili en çok merak edilen yiyeceklerden biri de çikolatadır. “Çikolata sivilce yapar mı”? sorusunun cevabı, yiyeceğiniz çikolataya göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, marketten satın alacağınız bol rafine şeker içeren gofretler ya da sütlü çikolataları tercih ederseniz, bu sivilceyi tetikleyebilir.

Ancak, kakao oranı %80’nin üzerinde olan çikolatalar sivilceye neden olmamakla birlikte, kakaonun antioksidan içeriği cilt güzelleştirici ve cilt sağlığını iyileştirici etkilere sahip olduğundan, canınız tatlı istediğinde kakao oranı yüksek bir çikolatadan birkaç kare tüketebilirsiniz.

Sivilce Önleyici Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Sivilce, vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksikliği ile de meydana gelebilir. Bu vitamin ve mineraller yönünden dengeli bir beslenme programı ve gerekirse doktor kontrolünde gıda takviyeleri alarak, sivilce probleminde önemli bir azalma gözlemleyebilirsiniz. Sivilce önleyici vitamin ve mineraller şöyledir;

  • E vitamini,
  • C vitamini
  • D vitamini
  • Çinko
  • Selenyum
  • Magnezyum
  • Omega-3

Tüm bu besin maddelerinin alımının en doğal yolu besinler olsa da, koşturmalı modern yaşamlarımızda bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazı gıda takviyeleri almak, özellikle sivilce gibi cilt problemlerinde oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.