El Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer?

El Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer?

El Lekeleri Neden Olur Nasıl Geçer? Eller en çok dikkat çeken vücut organlarımızdan biridir.  Nasıl ki yüz bakımına özen gösteriyorsak mutlaka el bakımına da ekstra özen göstermemiz gerekir. Çünkü zamanla eller üzerinde bir takım hasarlar meydana gelebilir. Özellikle güneşin zararlı ışınların ile eller üzerinde kahverengi lekeler ve yaşlılıkla beraber bir takım lekeler oluşur.

El Lekeleri Neden Olur?

Bunun dışında, elleri ile sürekli çalışmak zorunda kalan ve sürekli elleri deterjan gibi kimyasal maddelere maruz kalanlar da el bakımlarına zaman ayırmalıdır.  Sizler için bu yazımızda el lekeleri nasıl geçer? El bakımı nasıl yapılır? Gibi sorulara yanıt vereceğiz. Siz de yazımızın tamamını okuyarak, ellerinizin üzerinde oluşan lekeleri tamamen geçirebilirsiniz.

Eldeki Lekeler Neden Olur? Nasıl Geçer? 

Ellerde oluşan lekelerin aslında pek çok sebebi vardır. Ancak her el lekesi kalıcı değildir. Yani doğru bir el bakımı ve kullanılacak olan çeşitli kozmetik ürünleri ile ellerinizdeki lekelerden tamamen veya kısmen de olsa kurtulabilirsiniz. El lekelerinin oluşma nedeni ise;

 • Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan lekeler,
 • Güneşin verdiği hasar sonrası oluşan lekeler,
 • Hamilelik anında meydana gelen lekeler,
 • Deterjan gibi sürekli kimyasallar ile etkileşimde olan ellerde oluşan bir takım el lekeleri,
 • Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan el lekeleri,

Toz Şeker İle El Lekeleri İçin Bakım

Toz şeker ile dudak peelingi, yüz peelingi ve el peelingi yapabilirsiniz. Özellikle el bakımı için vereceğimiz bu tarifi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.  Ellerinizdeki lekeler toz şeker ile geçer, ama uygulamada düzenli kullanıma özen göstermeniz gerekmektedir. Yani ne kadar düzenli bir şekilde yaparsanız, o kadar fazla faydasını görebilirsiniz. Ayrıca vereceğimiz tarifi tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Bu sayede sararan, uzamayan ve sürekli kırılan tırnaklarınız eskisine göre daha parlak renkte ve daha sağlam bir yapıda olacaktır.

Gerekli malzemeler

 • Yarım limon,
 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • 1 yemek kaşığı toz şeker,

Uygulanışı

Öncelikle bir limonu yarıya kesip, üzerine karbonatı ve toz şekeri ilave etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ellerinize oval hareketlerle yarım limonu uygulamanız yeterli olacaktır. 15 – 20 dakika boyunca bu şekilde bakım yaptıktan sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Ayrıca ayı şekilde tırnaklarınıza da bakım yaparsanız, daha güzel ve estetik görünen tırnak yapısına da ulaşabilirsiniz.

Ellerdeki Lekelere Karbonat İle Bakım

Bilindiği üzere karbonat pek çok cilt hastalıklarında kullanılan harika doğal ürünlerden biridir. Diş beyazlatmadan, cilt beyazlatmaya kadar hemen her alanda kullanımı rahatlıkla yapılır. Özellikle lekeli el bakımında karbonat bakımı asla ihmal edilmemelidir.  Vereceğimiz tarifi gerek yaşlılık lekeleri gerekse diğer dış etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan diğer el lekeleri için kullanabilirsiniz.

Öncelikle ılık bir kabın  içine bir miktar sirke ve bir yemek kaşığı kadar karbonatı karıştırıp, ellerinizi 30 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Daha sonra ellerinize nemlendirici ya da doğal yağlardan uygulayabilirsiniz. Bu yöntem en etkili el bakım tekniklerinin içinde yer alır ve yine en hızlı bir şekilde etkisini gösterir.

Eldeki Lekeler İçin Soğan Kürü

Ellerde meydana gelen çeşitli kahverengi lekeler için vereceğimiz soğan kürünü deneyebilirsiniz. Üç gün içinde hemen etkisini görmeye başlayacaksınız. Ayrıca soğan kürü ile ellerinizde meydana gelen ufak kırışıklıkların da önüne geçebilirsiniz. Eldeki lekeler için soğan kürü yapılışı;

Öncelikle bir adet soğanı (mümkünse kırmızı renkli soğan seçin) rendeleyin, daha sonra soğanın suyunu çıkarın ve içine bir miktar elma sirkesi ekleyin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile ellerinize bu kürü uygulayın. Ellerinizde hafif bir yanma hissi uyandığında ise ellerinizi bol su ile yıkayabilirsiniz.  Bu kürü uyguladığınızda ellerinizdeki tüm lekeler kaybolacak ve elleriniz daha canlı bir görünüme kavuşacaktır.

Ellerdeki Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözüm

Yaşlılık lekeleri ellerde büyük sorun olarak görülür. Özellikle koyu kahverengi olan bu lekeler estetik görünüm açısından büyük sorun teşkil etmektedir. El güzelliğinizi korumak için ve ellerinizin daha genç görünmesini sağlamak için ellerdeki yaşlılık lekelerine doğal çözüm önerilerinden faydalanabilirsiniz.

Eldeki Yaşlılık Lekeleri İçin Yoğurt Kürü

Ellerinizdeki tüm lekeleri gidermek için yoğurt kürü uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler ise;

 • Bir yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 tatlı kaşığı karbonat,
 • 5 – 6 damla limon suyu,

Uygulanışı

İlk olarak tüm malzemeleri bir kase içinde karıştırın. Daha sonra bir fırça yardımı ile ellerinize sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Haftada üç kez bu bakımı yapabilirsiniz.

Eldeki Siyah Kirler Nasıl Çıkarılır?

Gerek çalışma nedeni ile olsun gerekse çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olsun eldeki siyah lekeler oldukça fazla rahatsız edicidir. Dolayısı ile hemen ellerden temizlenmesi gerekmektedir. Eldeki siyah kirler nasıl çıkarılır? Sorusunun yanıtı ise;

Diş macunu yöntemi; eğer ellerinizde siyah veya daha farklı kir ve lekeler varsa ellerinizi diş macunu ile yıkayabilirsiniz. Ayrıca diş macunu ile ellerinizi yıkadığınızda ellerde oluşan kötü kolalar da ortadan kalkacaktır. Özellikle balık, soğan ve sarımsak gibi kokular da tamamen ortadan kalkacaktır.

Kabartma tozu ve elma sirkesi; eğer elinizde geçmeyen ve deriye yer edinmiş lekeler ve kirler varda ilk olarak 2 paket kabartma tozunu bir kasenin içine alın. Daha sonra üzerine yarım çay bardağı elma sirkesini döküp, ellerlinizi bu karışım ile ovalayın. Kısa sürede ellerin üzerinde bulunan tüm kirler kaybolacaktır.

Karbonat ve sabun karışımı; ellerin üzerinde oluşan lekeler için sıvı sabunun içine bir miktar karbonat alıp, ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde elleriniz tertemiz olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.