Kuru Ciltlere Bakım Önerileri

05.04.2022
2.137
Kuru Ciltlere Bakım Önerileri

Kuru Ciltlere Bakım Önerileri nelerdir? Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Kuru Cilt için Bakım Önerileri Cildin en büyük besin kaynaklarından biri nemdir. Ancak nemden mahrum kalan ya da farklı çevresel etmenler nedeniyle nemini kaybeden ciltte bazı sorunlar meydana gelmekte, özellikle kuru cilt tipine sahip olanlar için nem dengesini korumak önemli olmaktadır. Kuru cilt bakımı nem ve besin dengesini sağlamamızı gerektiren özel bir bakım ister. Siz de kuru cilt tipine sahipseniz cildinize nasıl daha iyi bakabileceğinizi bizimle keşfedebilirsiniz.

Kuru Ciltler Bakımı Önerileri

Cildi kurumasının en temel nedenlerinden biri yağ asitlerinin yetersiz kalmasıdır. Bunu yüzünüz gibi ellerinizde de kuruluk yaşıyorsanız daha iyi anlayabilirsiniz. Cildi oluşturan hücrelerin üretimi için omega 3 yağlarına ihtiyaç vardır ve bu yağlar sert hava koşulları için savunma kalkanı olup aynı zamanda gerekli miktarda suyun muhafaza edilmesini sağlar. Yeterli omega 3 alarak cildin kurumasını önlemek için uskumru, ton, somon, ringa gibi balık türlerini daha sık tüketmelisiniz. Eğer balık tüketmekten hoşlanmıyorsanız omega 3 ve 6 kapsülleri ile takviye alabilirsiniz.

Kuru ciltler için günlük cilt bakımı kadar beslenme de önem taşır ve bu konuda bir diğer önemli kural da düzenli taze meyve sebze tüketimine özen göstermektir. Meyve ve sebzeler herhangi bir yemeğin içerisinde kullanıldığında ya da işlendiğinde içerisindeki vitamin ve mineral oranı büyük ölçüde düşmekte ayrıca su kaybetmektedir. Bu bileşenler gibi suyu da yeterince almak adına salata, meyve suyu gibi çiğ meyve sebze tüketme yollarını alışkanlık edinin.

Cildiniz gibi sağlığınız için de büyük risk oluşturan işlenmiş şekerli ve unlu gıdalar özellikle uzak durmanız gerekenler arasında yer alır. Bu yiyecekler vücut genelinde olduğu gibi cilt hücrelerinde de yaşlanma etkileri yaratan toksik maddelerin birikmesine yol açmaktadır.

Kuru Ciltler için Su Tüketimi

Kuru cilt bakımı doğal olarak su tüketimi ile doğrudan ilişkilidir. Cilde ihtiyacı olan nemi dışarıdan farklı ürünlerle sağlamak kadar içeriden gerekli su takviyesini de yapmak şarttır. Tükettiğiniz suyun doğru ph’a sahip olması, düşük miktarda sodyum içermesi önemli kurallardır. Bu nedenle içme suyu gibi maden suyu da içmeye başlayarak cildiniz için doğru oranda mineral de alabilirsiniz.

Suyu gün içinde düzenli içmeyi bir alışkanlık haline getirmeli, su içmek için illa susama hissinin gelmesini beklememelisiniz. Gün içinde en az 8 bardak su içmeniz gerektiğini ve diğer sıvıların içme suyunun yerini tutmadığını hatırlatmak isteriz.

Kuru Cilt için Günlük Bakım Önerileri

Cildinize ihtiyacı olan nem ve besini içeriden sağladıktan sonrasında dışarıdan da uygulayacağınız günlük bakım rutini ile siz de harika görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Dilerseniz kuru ciltler için krem eczane ya da kozmetik dükkanlarından temin edilebilir ve düzenli olarak uygulanabilir. Ancak siz doğal ve etkili formüllerin peşindeyseniz bunun için en doğru yerdesiniz. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacak doğal yöntemlerle karşınızdayız.

Kuru Ciltler İçin Aloe Vera

Cildi onarma ve tamir etme konusunda en etkili doğal yöntemlerden biri aloe veradır. Bu bitkinin özüne sahip pek çok ürün bulabileceğiniz gibi en etkili kullanım şekli evinizde yetiştirerek yaprağın içerisinden çıkan jeli direkt cildinize uygulamanızdır.

Ufak kesik ve lekelerin iyileşmesi için oldukça etkili olduğu gibi kuru ciltler için nemlendirici yüz kremi arayanlar gönül rahatlığı ile bu jeli düzenli olarak kullanabilir. Bu jelin içerisindeki yoğun antioksidan ve C vitamini içeriği, cildi nemlendirirken yaşlanma faktörlerine karşı etkin bir koruma sağlar.

Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi

Arıların yaptığı her ürün gibi balın da cilt için sayısız faydası olduğunu biliyoruz. Ancak özellikle antioksidan ve vitamin içeriği nedeniyle nemlendirici etkisi ön planda olan balı kuru ciltlere öneriyoruz.

Balın yumuşak dokusu, bu ürünün cilde direkt olarak uygulanmak için de uygun olmasını sağlar. Dilerseniz evinizde bal ile kuru cilt bakımı maskeleri yapabilir, dilerseniz balı peeling olarak da kullanabilirsiniz. Peeling olarak satılan ürünlerin içerisindeki sert partiküller kuru ciltte mikro hasara yol açabilir. Ancak cildinizi etkili bir şekilde temizlemek için balın yapışkan dokusundan faydalanarak direkt peeling olarak kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Badem Yağı Maskesi

Cildin beslenmesi için doymamış yağların çoklu formüllerinden yeterince faydalanması gerekir ve bu konuda badem yağı esansı oldukça etkilidir. Bu yağı dilerseniz yüzünüzde direkt kullanabileceğiniz gibi varis ve selülit sorununuz varsa sorunlu bölgelere de masaj yağı şekline uygulayarak faydalarını görebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Deniz Tuzu

Deniz tuzunun normal sofra tuzu gibi rafine edilmemiş olması çok daha az sodyum ve çok daha fazla mineral içermesini sağlar. Bu sayede mineraller cildi nemlendirme görevini devralırken cildin kaybettiği önemli elektrolitlerin de geri kazanılması sağlanır. İyot cilt yüzeyinde onarım sağlarken deniz tuzunun yapısı gereği gözeneklerin de temizlenmesi sağlanmaktadır.

Kuru Ciltler İçin Limon Suyu ve Yumurta

Asidik yapısı sayesinde bakterileri uzaklaştıran limon, içerisindeki mineral ve vitaminlerle yağlanmaya yol açmadan etkili bir cilt temizlemesi sağlar. Gözeneklerin arındırılması ve siyah noktaya yol açan kirlerin uzaklaştırılması sayesinde cilt daha iyi hava alır ve nem dengesini korur.

Yumurta ise yüksek oranda faydalı yağ ve protein içerdiğinden cilt için etkili bir beslenme kaynağıdır. Proteinler cildin onarımını ve esneklik kazanmasını sağlarken alınan yağlar ise bu esnekliğin korunmasına yardımcı olur.

Bu iki özel besini karıştırıp cildinize sürüp, sonrasında yalnızca 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Kuru ciltler için krem önerileri duyabilirsiniz, ancak evinizde bulunan bu doğal, ucuz ve kolay bulunabilir iki ürünle siz de hiçbir krem arayışına girmeden cildinize kaybettiği nem ve besini sağlayabilirsiniz. Yalnızca cildinizin limon asidine verdiği tepkiden emin olmak için önceden küçük bir bölgede deneme yapmayı unutmamanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.