Yüzdeki Çukurlar Nasıl Kapanır?

02.11.2020
25.746
Yüzdeki Çukurlar Nasıl Kapanır?

 Yüzdeki Çukurlar İçin Maske Tarifleri

Kadınlar için yüz güzelliği en az giyim kuşam ve saç kadar çok önemlidir. Cildinde herhangi bir estetik problem onlar için tam bir kabus haline gelir. Kusursuz bir cilde sahip olmak için bin bir yöntemi denerler. Cilt bakı ürünlerini yanı sıra doğal yöntemlere de başvururlar. Bunlarda bir tanesi de doğal ürünler kullanarak evde maske yapımı olmaktadır. Tıpta gözenek olarak adlandırılan yüz çukur ve delikler özellikle sivilceli ve akneli ciltlerde daha çok meydana gelmektedir.

Genetik yatkınlık sonucu da meydana gelen yüz delikleri ve çukurları özellikle karma ve aşırı yağlı çitlerde daha belirgin olmaktadır. Yüzde oluşan çukur ve deliklerin büyümesi sadece estetik görünümü olumsuz etkilemesinin yanı sıra bakterilerin cilt içerisine girmesine ve bununla birlikte cilt içerisinde kir ve yağların birikerek sivilce ve akne gibi başka cilt sorunlarını oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmışsanız mutlaka doğal yöntemler kullanarak hem cildinizi temizlemeli hem de maske yaparak çukur ve deliklerin kapamasını sağlamalısınız.

Yüzdeki Çukurlar İçin Maske

Ciltte oluşan ve portakal kabuğuna benzeyen ufak çukurları kesinlikle ciddiye alın. Çünkü bu sorunlar yüzünüzün solgun ve yaşlı görünmesine neden olacaktır. Son derece estetik bir problem çukur ve delikleri yok etmek için kozmetik dükkanlarda çok sayıda cilt bakım ürünleri bulabilirsiniz. Fakat hem doğal olsun hem de ucuz olsun diyorsanız evinizde doğal ürünleri kullanarak yüzdeki çukurlar için maske hazırlayabilirsiniz. Bu maskelerden bir tanesi şu şekilde hazırlanmaktadır.

 Yumurta Beyazı Maskesi Tarifi ve Yapılışı

Yumurtanın faydalarını bilmeyeniniz yoktur. Protein bakımından zengin olan yumurta beyazı yüzdeki oluşan çukur ve deliklerin giderilmesinden birebir etki etmektedir. İçeriğinde yumurta beyazı olan cilt maskeleri aşırı yağlı ciltlerdeki yağı ciltten normal seviyeye gelmesini sağlamaktadır. Yapımı çok kolay olan yumurta maskesi sayesinde daha güzel görünümlü ve kusursuz ciltlere sahip olacaksınız. Yumurta beyazı maskesi yapılışı şu şekildedir:

  • Bir adet yumurtanın beyazını bir kap içerisine ayırın.
  • Daha sonrasında içerisine 2 yemek kaşığı yulaf ezmesinin ilave edin.
  • İki kaşığı limon suyunu da ekleyip bu üçlü karşımı iyice karıştırın
  • Hazırladığınız karşımı yüzünüzü tamamına uygulayın yaklaşık yarım saat bu şekilde yüzünüzde bekletin
  • Yarım saat sonra yüzünüzü bol soğuk su ile durulayın

Haftada en az iki defa bu maskeyi yüzünüze uygularsanız kısa zaman içerisinde cildinizdeki çukurların yok olduğunu göreceksiniz.

Yüzdeki Delikler İçin Maske Suna Dumankaya

 Yüzdeki delikler için Maske Suna Dumankaya tariflerini mutlaka deneyin. Güzellik uzmanını önermiş olduğu maskeyi iki günde bir kez uygularsanız kısa sürece etkisini göreceksiniz. Maskeyi hazırlamak için el/yüz kremi, kil, mısır unu, klorsuz suya ihtiyacınız olacaktır. Maskenin yapılışı ise şu şekildedir:

Yarım çorba kaşığı kili yarım çorba kaşığı mısırı unu, bir yarım tatlı kaşığı kadar el/yüz bakım kreminin ve yarım tatlı kaşığı klorsuz suyu bir kabın içerisine ilave ederek iyice karıştırın. Karışımı kremsi bir kıvam alacaktır. Bu kıvama ulaştığınızda yüzünüzün tamamına masaj yaparak uygulatın ve 15 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonrasında bol su ile durulayın bu maskeyi düzenli olarak uyguladığınız takdirde yüzünüzde olumlu gelişmeler göreceksiniz. Yüzünüzde oluşan delikler ve buna bağlı sivilce ve akneler tamamen yok olup daha pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olacaksınız.

 Yüzdeki Çukurlara Dolgu Yapan Maske Tarifi

Her türlü cilt sorunlarında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz sandal ağacı maskesi Yüzdeki çukurlara dolgu yapan maske tarifi olarak da tercih edebilirsiniz. Bunun için sandal ağacının tozunun macun kıvamına getirince yüzünüzde çukur oluşan bölgeler ve tamamına masaj yaparak uygulayıp 15 dakika boyunca bekletip, daha sonra da bol ılık su ile durulayın. Yaklaşık haftada en az bir kere yapabileceğiniz bu maske hem yüzünüzdeki çukurların kısa zamanla dolgun laşıp yok olmasını hem de sivilce ve benzeri gibi diğer cilt sorunlarını yok olmasını sağlayacaktır.

Eğer sandal ağacını temin edemiyorsanız   bir adet domatesin suyunu sıkın ve yüzünüzün her yerine sürün ve yarım saat boyunca bu şekilde bekletip, bol ılık su ile güzelce durulayın. Bir süre sonra yüzünüzdeki çukurların dolgunlaşıp yok olmasını sağlayan domates suyu aynı zamanda cildinizin daha düzgün ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Yüzdeki Çukurlar İçin Serum

Yüzdeki çukurlar için serum krem ve jel gibi cilt bakım ürünleri de etkili olmaktadır. Doğal malzemeler ile maske yapmayı bilmeyen ya da daha önce hiç yapmadığı için güvenemeyip cesaret edemeyenler, kozmetikçilerden temin edeceğin serum jel ve krem gibi ürünler ile de yüz çukurları ve diğer cilt problemlerine çözüm bulabilecekler. Serumlar ciltteki ölü hücrelerin yok edip, yenilenmesini ve cilde nemlilik ve canlılık kazandırır.

 Derin Sivilce Çukurları İçin Maske Tarifi

Sivilcelerden kurtulmak kolay olmamaktadır. Fakat arkasında bıraktıkları cilt kusurlar ise ayrı bir dert olmaktadır. Günümüzde kadınların ve genç kızların en çok yaşadığın cilt sorunlarından biri de derin sivilce çukurları olmaktadır bu çukurlar için etkili bir krem tavsiye edemiyoruz  fakat Sivilce izlerin ve sivilce çukurları kolay geçebilen ya da kendiliğinden yol olan bir problem değildir. Hatta sivilce çukurlarının derinliğinin boyutu kapanma oranında etkilemektedir.

Bu nedenle cildinizde bu delik ve çukurlardan ötürü başka sorunların oluşmasını istemiyorsanız mutlaka cildinizi temiz tutun ve mümkünse alkol içermeyen cilt bakım ürünleri ve temizleyin. Yosun yağı bu konuda size büyük ölçüde yardım etmektedir. Cildinizi yıkayıp temizledikten sonra bir pamuk yardımı ile yosun yağını cildinize masaj yaparak sürün ve iyice yedirin. İnternet üzerinden etkili maske tarifleri alın ve bunların düzenli olarak uygulayın ve mutlaka peeling yapı hücre yenileyici içeriğe sahip olduğundan dolayı sivilce çukurları için kantaron yağını da kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.