Bal Maskesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

02.11.2020
1.037
Bal Maskesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bal Maskesi Nedir?

Bal asırlar boyu insanlar için bir çok hastalığa şifa kaynağı olmuş, ayrıca kozmetik ve tıp alanında sıklıkla kullanılan değerli bir besin maddesidir. Balı vazgeçilmez kılan özelliklerinden bir tanesi de cilt güzelliğinde, cilt lekelerinin giderilmesinde, sivilce tedavisinde ve yüzdeki siyah noktalar için çözüm için, kadınların vazgeçemediği zahmetsiz ve etkili cilt maskeleri arasında yer almaktadır. Dilerseniz  balın cilde faydaları konusundaki yazımıza geçelim.

Öncelikle balın içerisindeki vitaminlere bir bakalım E vitamini,K vitamini,C vitamini, tiamin, riboflamin, niasin, folatlar, asit,

Bal içerisindeki mineraller.bakır,demir,magnezyum,kalsiyum,fosfor,çinko,selenyum, gibi öne çıkan bir Çok mineraller bulunmaktadır,

Kuran’i kerimde Bal’dan bahsedilmektedir,Ayet Aynen Şöyle;Sonra meyvelerin hepsinden ye de, Rabbinin (sana) kolay kıldığı yollara gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir bal çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz ki bunda düşünen bir millet için, büyük bir ibret vardır.

(Nahl-Suresi-69)

Bu kısa açıklamadan sonra, cildimiz ve saçımız üzerindeki etkilerinden ve tariflerinden bahsedelim.

Bal Maskesi Ne işe Yarar?

Bal Maskesi Faydaları

Balın cilde faydaları konusun da bir çok faydalarını sayabiliriz kısaca ve genel olarak bahsedecek olursak..! Bal içerisinde bulunan değerli mineraller vitaminler bakımından özellikle cilt bakım ürünlerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bal sivilcelere iyi geldiği gibi cilt altında biriken iltihap ve aşırı yağlanmanın önlenmesinde önemli rol oynamaktadır, bal maskesi içerisinde bulunan antioksidanlar ile cilt üzerindeki ve ince deri tabakası altındaki bakteriler ile savaşarak sivilceye neden olan organizmaların gelişimini engelleyerek sivilce oluşumunu önler.

Bal maskesi sivilce için en doğal ve en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi bal maskesi sivilcelere iyi gelir mi ?sorusudur yukarıda da bahsettiğimiz üzere bal maskesi sivilceler üzerinde tedavi edici ve önleyici etkisi bulunmaktadır.

Bal Maskesi Sivilce izleri

Bir diğer merak edilen soru bal maskesi sivilce izlerini  geçirir mi sorusudur, balın içerisinde bulunan B1 B2 B6 B3 C vitamini gibi değerli vitaminler cildin iyileşmesinde etkilidir, öteden beri balın yara izlerini geçirme de ve yaralanma vakıalarında tedavi amacıyla kullanıldığını biliyoruz

Bal Maskesi Sivilce yapar mı?

 • Bazı cilt türlerinin hassas olması ve diğer alerjik nedenlerden kaynaklanan, balın içerisine katılan herhangi bir ürüne karşı alerjisi olan kişilerde sivilcelere çok az da olsa neden olmaktadır, Bundan dolayı yapmış olduğunuz maskeyi test etmeden kullanmamanızı öneriyoruz.
 • Kakao,Bal,Maskesi Sivilce Ve sivilce izlerine iyi geldiğini bildiğimiz kendi başına yapılan içerisine herhangi bir katkı maddesi kullanmadan yapılabilen ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz cilt maskesidir.

Bal Yoğurt Maskesi

Herhangi bir makyaj malzemesi kullanmadan cildinizi doyuran ve cildinizi besleyen bir maske hazırlamak istiyorsanız bal ve yoğurt maskesi ile cildinize canlılık ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Bal ve yoğurt maskesi cilt tonunu dengeleyen Rahatlıkla ve evde çok kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal bir maske türüdür.

Bal Tarçın Maskesi Sivilce

Bal ve tarçın maskesi günümüzde en popüler cilt lekeleri ve sivilcelere karşı en etkili ve çokça kullanılan maske türüdür.Kısaca bal ve tarçının cildimiz için faydaları nelerdir bahsetmek istiyorum, yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi balın kendi başına cildimizde toksinleri yok edici ve arındırıcı özelliği vardır, tarçın ise cildimizdeki hücrelere sağlık ve canlılık vererek hücre yenilemesi ne ve bozulmuş dokuların eski haline gelmesine yardımcı olur.

Yoğurt Ve Bal Maskesi

Bir diğer sağlıklı ve evde hazırlayabileceğiniz maske tarifi yoğurt ve bal maskesi ile cilt bakımıdır bal yoğurt ile karıştığında cilde olan faydalarına aynen koruduğu gibi yoğurdun cilde nemlendirici ve yumuşatıcı özellik katması ile cildinizin nefes alıp ve daha pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur.

Bal Ve Yumurta Maskesi

Bal ve yumurta maskesi  evde yapılabilen doğal maskeler arasında kadınların en çok tercih ettiği maskelerden bir diğeridir, bal cildi besleyip toksinlerden arındırarak cildimizdeki yıpranmayı önler yumurta ise cilt sıkılaştırıcı ve gözenekleri düzenleyici etkisi ile pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Sade Bal Maskesi yaparak herhangi bir katkı maddesi kullanmadan da etkili bir cilt bakımı yapmış olursunuz.

Bal Maskesi Yapanlar Uzun süre ciltte oluşan tahrişlerin önüne geçildiğini sivilcelerin kısa süre içerisinde tekrarlanmadığını Ve bazı kullanıcıların ise cildi sıkılaştırıcı etkisi bulunduğu konusunda yorumlarda bulunmuşlardır.

Kuru Ciltler İçin Bal Maskesi

 • Kuru ciltler için bal maskesi uzun dönem cilt kuruluğunu gidererek daha nemli ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardım eder.
 • Malzemeler 2 yemek kaşığı bal. 2 yemek kaşığı kakao yağı 2 damla bergamot yağı maske için yeterli olacaktır.
 • Nasıl Hazırlanır bütün malzemeleri bir kaba boşaltarak iyice karıştırın hazırladığınız maskeyi temizlenmiş cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin daha sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.
 • Bal maskesi lekeler İçinde etkili bir maskedir uzun bir dönem devam edilen bal maskesi cildinizdeki lekeleri zamanla kısmen veya tamamen geçirebildiği kanıtlamıştır.

Bal Maskesi Ne Sıklıkta Yapılır?

Bal doğal yapısı nedeniyle hem yiyecek olarak tüketilmesinde hem de cilt güzelliğinde ve cilt bakımında kullanılmasında herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır, yalnız kişilerin cilt maskesi olarak kullanırken dikkat etmesi gereken bir kaç nokta vardır Bunlardan birincisi cildinin bal karşı alerjik bir reaksiyon verip vermediği dir, günümüzde doğal balın yok denecek kadar az olması çok sık yapay ballar ile karşılaşmamıza neden olmaktadır bunların içerisinde bulunan doğal olmayan maddeler cilt üzerinde bazı reaksiyonlara sebep vermektedir,  Bal doğal ise haftada 3 veya 4 defa bal maskesi yapılmasında bir sakınca görülmemektedir.

Cilt Kuruluğuna Maske

Kısa Bilgi:Bal kendi başına besleyici ve mineral ve vitamin bakımından zengin olduğundan kendi başına maske olarak kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur, etkisini arttırmak ve farklı etkiler ve sonuçlar almak için  takviye bazı ürünler kullanılabilir.

Diğer Bal Maskesi Tarifleri

Bal Ve Limon Maskesi

Malzemeler

Limon antioksidan İçeren bir bitkidir, aynı şekilde bal antiviral özelliği ile öne çıkmaktadır,

Malzemelerimiz

 • 200 gr Bal
 • Yarım Limon,

Cam derin bir kaba, yarım limonu sıkın, 200 gr balı içine katalım,

Güzelce kısa bir süre kardıktan sonra maskemiz hazır.

Sizden ricamız bal ne kadar doğal olursa olsun bazı kişilerde yan etkileri az dahi olsa  olabiliyor bundan dolayı maskenizi yapmadan önce cildinizi test edin belli bir bölgeye uyguladıktan sonra kızarma yanma gibi sizi rahatsız edebilecek bir şey hissettiğinizde maskeyi yapmaktan vazgeçin söylediğimiz gibi %1 ihtimal da olsa göz ardı etmemek gerekir.

Bal Maskesinin Etkileri

Siyah Noktalara Bal Maskesi

 • Cilt lekelerinin bir çok nedeni vardır, bunlardan birtanesi güneşin cildimizde bırakmış olduğu lekelrdir, cildimiz yanıktan sonra iyileşme sürecinde, bazı kompiksyonlara uğrar, ve alt kısımda tam olarak iyileşmeyen bazı gözenekler kalır ve bu gözenekler lekeler olarak kalır. Güneş lekelerinin genellikle güneşin en, çok maruz kaldığı bölgelerde olur kollar , omuz, dekolte, yüz ve burun bölgesinde, çıkmaktadır.
 • Hazırlamış olduğunuz maskeyi lekeli olan bölgeye çok abartmadan maske şeklinde uygulayın siyah noktaları gidermeye yardımcı olan alfa hidroksi asitler yani (AHA’LAR) VE (BHA) lar bulunmaktadır, haftada 2 seansı geçmeyecek şekilde devam edin.
 • Yarım limona 2 çay kaşığı bal katıp , yüzünüze uygulayın 10 dakika kadar, bekledikten sonra ılık su ile yıkayın ilk yıkamada çok fazla drinlemesine yıkayıp cildinizi yıpratmayın.

Yağlı Ciltler, İçin Bal Maskesi

Eğer cildiniz sürekli,parlıyor, ve elinizi  vurduğunuzda yağları hissediyorsanız yağlı bir cildiniz var demektir, yağlı ciltler daha hareketli olduğundan dolayı diğer ciltlere göre leke problemi daha fazla olmaktadır,

Limon suyunun antiseptik bir özelliği vardır. strik asit özelliği ile cildimizin PH dengesini sağlamaktadır, cildiniz hassas ise Yağlı ciltler için başka bir seçenek ise,Bal , Limon ,Süt, karışımı size iyi gelecektir ,bu muhteşem 3 lüyü güzelce karıştırıp, daha sonra yapmanız geren sadece yüzünüze, uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin ardından yüzünüzü yıkayın. soğuk su ile yıkamanız her zaman daha iyi gelecektir, sıcak su gözenekleri açar sağlıksız bir cilt için sıcak su bir sebeptir unutmayalım.

Bal İle Peeling Uygulaması

Peelin’gin mantığı bildiğiniz gibi cildi ölü derilerden arındırma işlemi anlamına gelir. Cildimizde ‘ki ölü hücrelerin çoğalması demek farklı cilt problemlerini beraberinde getirmektedir bunu için limon ,ve bal size yetiyor 2 tatlı kaşığı kaşığı limon suyu , 2 tatlı kaşığı toz şekeri,ve 2 tatlı kaşığı bal, 3 ü bir arada karışımını yapın yapmanız gereken bu karışım iLe cildinize çok bastırmadan, cildinize masaj uygulayın. Haftada 2 defa uygulayın Sonuç alma süresi minimum, 2 ay uygulamaya devam edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.