Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

12.11.2020
1.031
Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Yumurta Diyeti

Yumurta en sağlıklı proteinlerden birisidir. Hatta hem ucuz hem de kaliteli bir protein arıyorsanız yumurta en iyisidir. Ayrıca yağ yakıcı ve tok tutucu bir besin olarak bütün diyetlerde baş roldedir. Haşlanmış yumurta diyetinin ise çok etkili olduğu biliniyor.

Yumurtanın hızla zayıflatma etkisi bir kişinin bir haftada on kiloya yakın kilo vermesini sağlayabiliyor. Bünyeye göre verilen kilo miktarı değişse bile haşlanmış yumurta yiyerek hızla zayıflayabileceğiniz kesindir. Şimdi bu diyetin ayrıntılarına ve menülerine bir göz atalım.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltısında az yağlı süt, iki tane haşlanmış yumurta ve iki adet portakal yiyebilirsiniz. Yumurtanın nasıl haşlanması gerektiği de önemlidir. Çünkü yumurtayı fazla haşladığınız takdirde içeriğindeki bazı yararlı maddelerden faydalanamazsınız.

Diyetisyenler ve beslenme uzmanları yumurtayı kayısı kıvamı adı verilen rafadan haşlama yöntemi ile pişirdiğinizde en faydalı şekilde tüketebileceğinizi söyler. Öğle yemeği menünüzde ise haşlanmış ve derisi alınmış tavuk ve bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Yumurta, yoğurt ve tavuk en önemli yağ yakıcı proteinler arasında sayılabilecek yiyeceklerdir. İlk günün son öğününde ise yine bir parça tavuk, bir portakal ve iki adet haşlanmış yumurta yenebilir. Akşam yemeğinde tavuk yemek isteğe başlıdır.

Haşlanmış Yumurta diyetinin en temel özelliği genel olarak sabah ve akşam öğünlerinde yumurta ve portakal yenmesidir. Yumurta protein ihtiyacını karşılar, portakal ise hem vitamin hem de sindirimi kolaylaştırma desteği sunar.

Bir Haftalık Haşlanmış Yumurta Diyetinde Neler Yenir?

Haşlanmış Yumurta diyeti genel olarak bir hafta önerilir. İkinci gün sabahında ise yine iki haşlanmış yumurta ile birlikte bir limonun suyu içilir. Limon suyu sabahki içme suyunuza katabilir ya da haşlanmış yumurtalarla birlikte suyun içerisinde tüketebilirsiniz.

Öğle yemeğinde ise bir greyfurtla birlikte ızgara balık yemeniz öneriliyor. İkinci günün akşamı son öğünde ise yine üç haşlanmış yumurta yemeniz gerekiyor. Protein ve limon, portakal ya da greyfurt gibi C vitamini kaynağı hem de metabolizmayı hızlandırıp yağ yakıcı meyvelerin birlikte kullanılması bu diyeti başarılı kılıyor.

Haşlanmış Yumurta Diyetinde Üçüncü Gün

Haşlanmış yumurta diyetinin üçüncü gün kahvaltısı ikinci güne oldukça benziyor. Bir bardak limon suyu ile birlikte iki adet haşlanmış yumurta yemeniz gerekiyor. Öğlen de yine bir greyfurtla birlikte kırmızı et tüketebilirsiniz. Akşamı da genelde olduğu gibi üç yumurta ile kapatıyorsunuz. Görüldüğü gibi greyfurt gibi yağ yakıcı gıdalar ve bol proteinle zayıflamanızı sağlamak için hazırlanmış haşlanmış yumurta diyetinin bütün öğünleri buna uygun olarak düzenlenmiştir.

Haşlanmış Yumurta Diyetinde Dördüncü Gün

Dördüncü gün ise daha farklı bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Yine üç yumurtadan yapılmış omletinize maydanoz, soğan ve dereotu ekleyerek kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz. Öğlen ise haşlanmış tavuk ve akşam yemeğinde ise bir haşlanmış yumurta ve iki portakal yiyebilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta Diyetinde Beş, Altı ve Yedinci Günler

Beşinci günkü kahvaltınıza iki yumurtanın yanında iki havuç ekleyebilirsiniz. Öğlen de yine havuç ve portakalla hazırlayacağınız bir meyve suyu içersiniz. Akşama ise buğulama balık ve yine bir haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Altıncı günkü kahvaltıda ise yumurta yok. Kahvaltınız portakal ve limon suyu ve yoğurttan oluşuyor. Öğlen ise iki greyfurt ve iki yumurta yemeniz gerekiyor.

Akşam ise sadece bir bardak su içebilirsiniz. Son günkü kahvaltınızda yemeniz gereken şeyler iki yumurta ve greyfurt suyudur. Öğlen haşlanmış kırmızı etle ve portakal suyu, akşam da bir bardak su içebilirsiniz. Böylece haşlanmış yumurta diyetinde bir haftayı tamamlamış olursunuz.

Haşlanmış Yumurta Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Çok kilolu olan birisi bu diyetle birlikte yaklaşık on kilo verebilir. Ama daha az kilolu ve metabolizması yavaş olanlar beş ya da altı kilo verebilir. Ancak söylemek gerekir yumurtadan daha hızlı bir kilo verdirici ve yağ yakıcı neredeyse yoktur. En zor kilo veren kişiler bile bu diyetle birlikte kilo verebilmektedirler.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Yapanlar

Haşlanmış yumurta diyeti yapanların çoğunluğu yumurta diyetinin düzenli olarak yapıldığın da kilo vermeye gerçek manada yardımcı olduğunu belirtmektedirler.  Yumurta diyeti ile haftada 3 kilo vermenin mümkün olduğunu belirtmişlerdir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi yumurta diyeti yaparken bir hafta yapılır ardından bir hafta ara verilmesidir.

Bazı kişiler için bu kadar çok haşlanmış yumurta yemek zor gelebilir. Bu durumda üç olan yumurta sayısını ikiye düşürseniz de genel olarak diyeti ana hatlarıyla bozmadığınızda bir sorun çıkmaz ve yine kilo verilebilir. Yumurta oldukça sağlıklı bir besin olduğu için bir haftalığına bu kadar çok yenilmese de herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz.

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri

Haşlanmış Yumurtanın  Kalori Değeri 100 gram haşlanmış yumurta 149 kaloridir besin değeri ise 1 Adet yumurta için  Haşlanmış Yumurta 75 kalori vardır.

Haşlanmış Yumurta Beyazı Kalori Ne Kadar?

Haşlanmış yumurta beyazının kalori miktarı 17 olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplama orta boy haşlanmış yumurta için geçerlidir.

1 Yumurta Beyazı Kaç Protein

100 gr çiğ yumurta akı içerisinde 11 g protein bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.