Gül Suyunun Faydaları

19.04.2022
5.101
Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun faydaları cilde, saça Gül suyu İran’da doğup oradan Avrupa’ya ulaşan, ulaştığı her yerde özellikle kadınlar tarafından büyük bir beğeni ve ilgi ile karşılanan gül suyu günümüzde hala çok sevilerek kullanılan doğal bir ürün. Özellikle cilt temizleyici tonik maksadı ile kullanılan gül suyunun bu kadar tercih edilir ve sevilir olmasının birçok sebebi var tabi. Bunların en başında hiç şüphesiz doğallık geliyor yine de.

Piyasada sayısız cilt bakım ürünü bulunsa da her biri birçok kimyasal madde içerdiği için gönül rahatlığıyla kullanmak mümkün olmuyor. İşte burada karşımıza gül suyu gibi doğal ürünler çıkıyor. Gül suyunun özellikleri saça ve cilde faydaları hakkında muhakkak siz de birkaç bilgiye sahipsinizdir ama dilerseniz gelin birlikte inceleyerek eksiklerinizi tamamlayalım ve gül suyunun faydaları hakkında en geniş bilgiye sahip olalım.

Gül Suyu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gül suyu özellikle pembe ve kırmızı yapraklı güller başta olmak üzere genel olarak güllerin yapraklarının damıtılması ile elde edilen bir sudur. İçeriği bakımından çok zengin bileşenler barındırması bir yana hoş kokusu ile de memnun edicidir. Gül suyunun köklü bir tarihi vardır. Keşfedildiği günden bu güne kadar da sevilerek kullanılan bu ürünün faydaları gözle görülür ve tarih içerisinde kanıtlanmış sayılır.

Ülkemizde gülleri ile meşhur ilimiz Isparta yöresinde de yoğunlukla karşılaşabileceğiniz gül suyu başta olmak üzere gül içerikli ürünlere şimdi ülkenin her yerinden ulaşmak da mümkün. Gül suyunun kullanım yeri ve alanı saymakla bitmese de en yaygın kullanım yerleri yemeklerde özellikle tatlılarda ve lokumlarda kullanılması ve cilt bakım ürünlerine konu olmasıdır.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül suyunun faydaları oldukça fazladır. Yemeklerin içinde tüketildiğinde sağladığı faydalar bir yana cilde uygulandığında sağladığı faydalar ile tamamen cilt dostu bir ürün oluyor. Gül suyunun faydaları cildi yenilemesi ve canlandırması ile başlayıp cildi birçok çeşitli vitamin tarafından beslemesine kadar gider. Cildin ph’ını dengeler ve leke görünümlerini düzenli kullanımda giderir. Antioksidan içeriği ile cildi temizleyip arındırırken eşsiz ve hoş bir koku da bırakır.

Gül suyunun faydaları saymakla bitmez peki insanlar bunlara nasıl inanabilir ki? Şimdilerde her yerde çok fazla bilgi kirliliği varken gül suyunun faydaları içinde tereddüt yaşanması normal olabilir. Ama şunu belirtmekte fayda var ki gül suyu yeni bir ürün değil. Çok köklü bir tarihi geçmişe sahip. Bunca zaman içerisinde unutulmadan günümüze ulaşabilmesi geçirdiği zaman zarfında çok beğenilen ve ilgi gören bir ürün olması onun ne derece faydalı ve etkili bir ürün oluğunu kanıtlar sanıyorum.

Gül Suyu İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Gül suyu içerikli birçok cilt temizleme ve yenileme amaçlı ürün üretilmektedir. Her konuda oluğu gibi burada da güvenmediğiniz yerlerden alışveriş yapmamalı güvenmediğiniz markaları kullanmamalısınız. Çünkü gerçekten gül suyu içermeyen ürünler cildinize beklediğiniz faydaları sağlamazken zarar dahi verebilirler. Bu ayrıntıyı verdikten sonra karşınıza çıkabilecek gül suyu içerikli cilt bakım ürünleri nelerdir inceleyelim.

Gül suyunun faydaları sebebiyle ciltte en az zararı oluşturması mantığı ile gül suyu içerikli makyaj ürünleri karşınıza çıkacaktır. Bunlar fazla yaygın olmamakla birlikte gül suyu içerikli vücut losyonları, yüz kremleri, sabunlar ,şampuanlar ve duş jelleri oldukça yaygındır. Tüm bu ürünler özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor ve sevilerek kullanılıyor. Ama her şeye rağmen en çok tercih edilen ürün saf ve sade gül suyu oluyor. İnsanlar direk olarak gül suyu kullanmayı daha doğal buluyor olmalılar ki bu ürün oldukça fazla tercih ediliyor.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyu uygulaması ve kullanması oldukça kolay bir üründür. Tamamen doğal olması sebebiyle ciddi bir tehdit oluşturabilecek içeriğe sahip değildir. Bu sebeple bir alerjiniz yahut başka ilaçlar kullandığınız herhangi bir cilt rahatsızlığınız yoksa gül suyunu kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bahsettiğimiz durumlar mevcutsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay alırsanız kullanmalısınız. Bu detayları geçtikten sonra gül suyunun en kolay ve yaygın kullanım şeklini paylaşalım.

Her akşam bir pamuk yardımı ile bir miktar gül suyunu yüzünüze uygulayabilirsiniz. Herhangi bir tonik ürününü kullanıyor gibi bir uygulama yapmanız gül suyu için yeterlidir. Üstelik bu ürün tamamen doğal ve faydalı.

GÜL SUYUNUN SAÇLARA FAYDALARI

Gül suyu genellikle cilt için kullanılan bir ürün olarak bilinse de saçlara olan etkileri de inanılmazdır. Gül suyunun saçlara faydaları oldukça kısa sürede gözle görülür biçimdedir. Gül suyunu duştan sonra bir miktar su içine az miktarda ekleyerek son kez saçlarınıza döküp duştan çıkarak kullanabilirsiniz. Gül suyunu sprey şişe yardımıyla nemli veya kuru saça da uygulayabilirsiniz.

Saçları beslerken parlak ve canlı bir görünüm kazandırmayı da sağlar. Gül suyunun saçlara faydaları çok bilinmese de kullananlar sonuçlardan çok memnun oluyor ve düzenli kullanıma geçiyor. Haliyle saçlarınızı doğal yoldan beslemeyi ve canlandırmayı hem de bunun yanında güzel bir konunun saçlarınızdan gitmemesini istiyorsanız gül suyunu saçlarınız için tercih edebilirsiniz.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Saçta kullanımından ya da diğer tüm kullanım şekillerinden daha yaygın olarak gül suyu cilt için tercih edilmektedir. Güzel kokusu ve doğal yapısı sayesinde insanlar gönül rahatlığı ile ciltlerinde bu ürünü kullanıyorlar. Etkili sonuçları da kısa sürede görebiliyorlar ki uzun süre kullanmaya ve etraflarına önermeye devam ediyorlar.

Peki gül suyunun cilde faydaları tam olarak nelerdir? Bu sorunun cevabı oldukça uzun olmakla birlikte insanları en çok memnun eden ve gül suyunu tercih etmelerine iten faydaları sıralayabiliriz. Öncelikle antioksidan içeriği ile gül suyu harika bir temizleyici. Bu temizleyicilik özelliğinin yanında cildin ph dengesini bozmamaya da özen gösteriyor. Piyasada mevcut olan birçok temizleyici ürün içeriği kimyasallar sebebiyle temizlerken ciltte başka derin hasarlara sebep olabilirken bu durum gül suyunda mevcut olmuyor.

Gül suyunun cilde faydaları dendiğinde akla gelen diğer en önemli etki ise lekeli cilt görünümünü iyileştirmesi oluyor. Bu gibi bir beklenti ile gül suyu kullanıyorsanız özellikle bilmeniz gerekiyor ki bir veya iki kullanım değil haftalık düzenli kullanıma özen göstermeniz önemlidir. Her üründe olduğu için gül suyunda da etkili sonuçlar düzenli ve istikrarlı kullanımdan geçiyor. Gül suyunun ferah ve hoş kokusu bile insanların keyifle kullanması için önemli bir sebep. Bu güzel kokunun altında yatan birçok fayda da herkesi memnun ediyor.

Gül Suyunun Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan özelliği vardır, doku yenileme ve hücrelerin canlanmasını sağlayan bileşenleri barındırmaktadır cildinize doğal bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.
  • Cildinizi nemlendirir ,canlı bir görüntü verir.
  • Kesik yara izi gibi ciltteki kalıcı lekelere düzenli uygulandığında tedavisine yardım eder.
  • İçinde bulundurduğu faydalı bileşenler ile saç kalitenizi arttırır ve güçlü saçlara kavuşursunuz.
  • Kepek sorununuz var ise gül suyu yine derdinize deva olmakta.
  • Bakterilere karşı olan yapısı nedeniyle egzama,akne,dermatit ile mücadelenizde size yardım eder.
  • Gözenekleri açarak cildinize nefes aldırır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.