Dermaroller Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

02.11.2020
1.683
Dermaroller Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Dermaroller Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı insanlığın çok eski tarihlerine dayanan ve eski dönemlerden beri yapılan uygulamalardır. Göçebe dönemlerinde bile insanlar buldukları bitkilerle kendilerine uygulamalar yaparak ilkel maskeler kullanmışlardır. Bitkiler her ne kadar tedavi amaçlı kullanılsa da cilt bakımı için de sık sık tercih edilmişlerdir. Kozmetik ve bakım alanında doğal bitkilerden yararlanılmaktadır. Son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan dermaroller nedir ne işe yarar faydaları nelerdir? Yazımızda inceleyelim.

Dış görünüş günümüzde çok daha fazla önemsenmektedir. Özellikle şuan yaşadığımız çağ internet çağı olduğu için herkes sosyal medyada güzel gözükmeye çalışmaktadır. Cilt bakımının en önemli unsuru saçlardır. Bakımlı ve canlı saçlar kişilerin bir adım önde olmasını sağlar. Ama maalesef günümüzdeki olumsuz yaşam koşulları ilk saçları etkiler. Çevre kirliliği ve kirli hava saçları yıpratır. Özellikle kalabalık şehirlerde yoğun bir tempoda yaşamını sürdüren insanlar için ekstra bakımlar olmazsa olmazdır. Gün içerisindeki stresli iş veya okul temposu saçlara yansır. Bakımsız kalan saçlar bir süre sonra cansızlaşır ve dökülür.

Saç dökülmesi en sık rastlanan cilt sorunlarından biridir. Bazen ilaçlarla çözüme ulaşsa da bu geçici bir çözüm olabilir. Saçlardaki dökülme özellikle erkeklerde kel kalmaya kadar varabilir. Bu durum psikolojik olarak da mutsuzluğa yol açar. Bakımsız saçlar özgüven eksikliğine neden olur. Bu yüzden saç bakımı için sık sık yeni yöntemler aranır.  Seyrek saçlar ve kaşların gürleşmesi ve dolgunlaşması için tercih edilir.

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç tipinizi iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü her saç tipi ayrı bir bakım ve bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Yanlış ürünler olumsuz sonuçlara yol açabilir.
  • Stres saçlara zarar verir. Stres her alanda zararlı olduğu gibi saçlarınız konusunda da etkilidir. Güzel saçların yolu stresten uzak durmaktan geçer.
  • Kullandığınız ürünlerin içeriklerini araştırın. Çok fazla kimyasal ürün kullanmak saçlarınızı yıpratır. Bakım yapmak isterken daha bakımsız saçlara yol açabilirsiniz.
  • Bakım sıklığını iyi ayarlayın. Bakımlı olmak her gün saça bakım işlemi uygulamak değildir. Tam aksine her gün bakım yapılan saç bir süre sonra yorulur ve yıpranır.
  • Saç sorununuzu belirleyip, uygun çözüm yöntemini bulun. Bu aşamada uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin.

Saç bakımında son yıllarda en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de dermarollerdir. Dermaroller genel anlamda iğneli silindir aletlerdir. Cildin farklı bölgelerindeki farklı cilt sorunlarını iyileştirmek amacıyla kullanılırlar. Kullanmadan önce cilt tipine uygun iğneli dermaroller seçilmelidir. Vücudun her bölgesi için farklı ürünler gerekir.

Dermaroller Saça Nasıl Uygulanır?

Bu tür uygulamalar yapılmadan önce bir uzmana danışılmalıdır. İnsan vücudu kişiye özeldir. Her vücut her uygulamaya farklı tepkiler verir. Bunun için kendinize en uygun yöntem için profesyonel bir destek almak oluşabilecek olumsuz sonuçları yok eder.

Saçta yer alan ve fark edilmeyen saç ve deri hastalıkları olan kişiler dermaroller uygulamasından önce saçındaki hastalıktan kurtulmalıdır. Hastalıklı bir saça kesinlikle uygulanmaması gerekir. Böyle bir durumda saçınızdaki hastalık olumsuz etkilenerek daha fazla artabilir. Örneğin saçtaki egzama, kaşındı, dökülme gibi sorunlar dermatolog kontrolünde çözüme ulaştırılmalı ve sonra dermaroller uygulaması yapılmalıdır.

Uygulama konusunda uzman desteği sayesinde kolayla güzel sonuçlar alabilirsiniz. Saçınızda dökülme sonucu açıklık oluşan alanı açarak dermaroller saç serumuyla bölgeye masaj yaparak başlayabilirsiniz. Serumla masajın ardından dermarolleri 3-4 kez fazla basınç uygulamadan kullanabilirsiniz. Uygulama esnasında dermarolleri saçın uzama yönüne göre hareket ettirmelisiniz. Uygulama sonrasında saçta oluşan kızarıklık, yanma, batma ve acı hissetme durumlarında hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Dermaroller Saç İçin Kaç Mm Olmalıdır?

Dermaroller seçilirken öncelikle kullanılacağı alan belirlenmelidir. Seçim yaparken uzmandan yardım almakta fayda vardır. Saç için kullanılacak dermaroller için 0.25 mm ile 0.50 mm iğne uzunlukları ideal olarak kabul edilmektedir.

Dermaroller Saça Kaç Günde Bir Yapılır?

Saça yapılacak her uygulamanın öncesinde profesyonel bir dermatologdan program alınması gerekir. Genel olarak uygulamaya yeni başlayan kişiler daha sık kullanır. İlk başlarda haftada bir kez kullanılan dermaroller daha sonra ayda bir kez olarak azaltılır. Çok sık kullanmak uygulanan bölgeye zarar verebilir.

Dermaroller Nasıl Dezenfekte Edilir?

Cilt sağlığının en önemli koşulu hijyendir. Hijyen olmayan her alan beraberinde hastalığı getirir. Bunun için kullanılan her ürün her kullanımdan sonra temizlenmeli ve bir sonraki kullanım için sağlıklı hale getirilmelidir. Dermaroller cihazları temizlenirken dezenfektan cihazları kullanmak faydalı olacaktır çünkü kimyasallarla yapılan temizleme işlemleri cihazlara zarar verir.

Hijyenik olmayan cihazlar iyi sonuçlar vermemenin yanı sıra cilde de zarar vererek tahrişe neden olurlar. Temizlik için kullanılan kimyasal malzemeler cilt üzerinde alerjiye neden olarak kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi sonuçlara sebep olabilirler.

Dermaroller İle Kaş Çıkarma Nasıl Yapılır? 

Kaşlar dış görünüşü en çok etkileyen etmenlerden bir tanesidir. Dış görünüşte ilk göze çarpan yerlerden birisidir. Bu nedenle iyi ve güzel kaşlara sahip olmak oldukça önemlidir. Son yıllarda kaş modası eskiye dönerek kalın ve gür kaşlar moda oldu. Bu yüzden incecik kaşların yerini iri kaşlar aldı.

Kaşlarını dolgunlaştırmak ve gürleştirmek isteyen herkes pek çok yöntem deniyor. Dolgun kaşlara sahip olmak için dermaroller kullanımı da oldukça yaygındır. Dermaroller bakım seti olarak satılmaktadır. Özellikle kaç için kullanılacağı zaman set halinde tercih edilmelidir. Setin içerisinde dermaroller yanında kaş serumu da yer alır.

Uygulamaya başlamadan önce uygulama yapılacak alanın temiz olması gerekir. Bu uygulama yapılacak her bölge için geçerlidir. Kaş uygulamaları için 0.50 dermaroller kullanılmaktadır. Uygulama yapılırken kaş bir uçtan gerdirilir. Kaşların çıkış yönüne doğru kısa hareketlerle fazla bastırmadan uygulanır. Ardından set içerisindeki serum minik fırça yardımıyla kaşa sürülür. Böylece kaş çıkarmaya yardımcı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.