Çam Terebenti Yağı Nedir?

01.11.2020
4.820
Çam Terebenti Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı işe yarar?

Çam terebentin yağı işe yarar? çam terebentin yağı saç ve cilt sağlığına faydalarının neler olduğunu nasıl elde edildiğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağım. Çam terebentin yağı isminin de bize anımsattığı gibi çamlardan edilen tamamiyle doğal olan ve bir çok çeşidi bulunan bir diğer adıyla reçine diye’de adlandırılan saç sağlığından vucut sağlığımıza, cilt sağlığından sivilceye, akne, egzama, gibi daha birçok sağlık problemlerine iyi gelen mucizevi şifalı bitkisel yağların başında gelmektedir.

Çam terebentin yağı Nedir Nasıl Elde Edilir

 

Çam terebentin yağı ağaçların kozalaklarından, ve yapraklarından elde edilebilmektedir, tabii olarak kendisinin ağaçtan aktığı gibi çizme yöntemi ile de kendiliğinde akan çok fazla müdahale gerektirmeden elde edilen ağaç sınıfına göre bir çok çeşidi bulunan, damıtılma yöntemi kullanılarak toplanıp ayrıştırılarak muhafaza edilerek kullanılmaya elverişli hale getirilmektedir.

Çokca sorulan sorulan kafa karışıklığına neden olan, Çam terebentin yağı İle esans arsındaki farkı açıklamadan geçmeyelim istiyorum Çam terebentin yağı ve Çam terebentin esansı farklı, çam terebentin yağı farklı şeylerdir.

Çam Terebentin Esansı

Çam terebnti esansı drekt olarak ağaçtan veya terebentinden distilasyon uygulaması ile ayrıştırılarak elde edilen içerik olarak yüksek oranda pinen bulunduran saç ve cilde bir çok bitkisel yağda olmayan özellikler ile faydalı olmaktadır, ciltte kan dolaşımına hız vererek ciltteki hücre yenilenmesine faydalı olduğu gibi saç derisine aynı oranda etki ederek kılcal damarları harekete geçirir saç diplerini besleyen kılcal damarların saç diplerine daha fazla kan ulaşmasına etki ederek saç sağlığına fayda sağlamaktadır.

Çam Terebentin Şampuanı

Çam terebentin yağı, şampuanı birçok çeşidi olduğu gibi, yağın yalnız başına çok etkili olmadığından farklı bitki yağları eklenerek veya Vitamin B3,Vitamin H, Vitamin B5 gibi saç bakımında çok önemli vitaminler ile desteklenerek elde edilir ve bu şekilde satılır, ayrıca hazır olarak almak istemiyorsanız Çam terebentin yağını evde kendi şampuan nınaza katarak kullanabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken nokta Çam terebentin şampuana ne kadar konur 400ml şampuana 1 kapağı geçmeyecek şekilde yağ kullanmanızdır, fazlası şampuanınızın çöpe gitmesine neden olabileceği gibi saçınıza bir faydası olmayacaktır

Çam Terebentin Yağı Ne işe yarar?

Çam Terebentin Yağı Faydaları Kullanım Şekli

 • Çam Terebentin yağı Basur(hemoroid) tedavisinde takviye ürün olarak kullanıldığında tedavi süresini hızlandırmaya yardımcı olur. ayrıca egzama, romatizma ağrılarına, tırnak mantarı, burun tıkanıklığına, idrar yolu enfeksiyonlarına, sindirim istemini düzenlemeye, ve cilt problemlerine iyi geldiği gibi çam terebenti yağı ile maske yapıldığında cildin yenilenmesini ve daha canlı durmasını sağlayarak kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur

Çam Terebentin Yağı Astım İçin Kullanılır mı?

 • Çam terebentin yağı buhar uygulaması ile, üst solunum yol enfeksiyonları gibi astım, sinüzit, soğuk algınlığı, öksürük, romatizma gibi rahatsızlıkların tedavisinde, uygun yöntemler ile kullanılabilen faydalı bir yağdır.
 • Çam Terebentin yağı bit, oluşumunu önlemek için saçlarınıza uygulayabilirsiniz, bu uygulama ile hem bitlerden kurtulmuş olursunuz, hem de saçlarınızı beslemiş olursunuz.
 • Çam Terebentin Adet Söktürücü özelliği olduğu gibi regl döneminde meydana gelen ağrıların giderilmesinde de etkilidir, çam terebentin yağını bir bardak suyun içerisine bir veya iki damla damlatılarak içilebilir.
 • Çam Terebentin Yağı Baş Ağrısı eklem, ağrıları romatizma ağrılara iyi geldiği bilinmektedir, romatizmalı bölgeye, ve eklem ağrısı yaşadığınız bölgeye çam terebentini biraz seyrelterek ve masaj yaparak uygulayın.
 • Emzirme dönemindeki anneler için süt oluşumunu artırmaya yardım eder.
 • Vücuda direnç kazandırarak daha dinç hissetmenizi sağlar.
 • Vücudun hangi bölgesine uygulanır ise o bölgedeki kılcal damarları harekete geçirerek kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kilo almak isteyen kişiler İştah arttırıcı özelliği vardır.
 • Şeker hastalığına(diyabet) hastalığına iyi gelir.

Çam terebentin yağı nerede kullanılır sorularına yanıt vermeye çalıştık.

Çam Terebentin Saç Dökülmesine iyi gelir mi

Çam terebenti yağı saçların dökülmesini engellediği gibi, saçları güçlendirir, ve saç derisine bir çok faydası bulunmaktadır, kimi çam terebentin yağı kullanan kişilerde saç oluşumuna neden olduğu görülmüştür.

Çam Terebentin Yağı Yorumları

Çam yağı terebenti kullananlar yorumlarında genellikle yalnız başına kullanılmamasına dikkat çekmişlerdir, saçlara olan inanılmaz faydalarının ön plan çıkan yorumlarda, cilt problemlerine , cilt maskesi gibi bir çok alanda uygulandığı ve olumlu sonuçlar alındığı belirtilmiştir.

Çam Terebentin Yağı Hemoroide Nasıl Kullanılır

Konu ile alakalı hemoroit şekline ve dönemine göre uzman doktorların tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmesi sağlıklı bir tedavi için önem arz etmektedir.

Çam Terebentin Cilt Maskesi

Çam terebentin yağın’dan cilt maskesi yapmak istiyorsanız çam terebentinin ne kadar etkli olduğunu ve cildinizde tahrişe neden olacağınız aklınızdan çıkarmamalısınız, maske olarak kullanırken kesinlikle taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılmalı tavsiye edilen en doğru yöntem ise dermatolog tan cilt tipinize uygun tavsiyeler alıp uygulamayı bu doğrultuda yaapmanız en doğru olan yöntemdir bizim tavsiyemizde bu yöndedir.

Ayrıca inceltilmiş çam terebentin yağı ile Çam Terebentin Yağı Masajı yaparak cildinize bir iyilik yapabilir deri yüzeyinde ve deri altında bulunan kılcal damarları harekete geçirerek cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı Kirpik kısalığından şikayet eden bayan ve erkeklerin imdadına koşuyor , uygulaması saçlara uygulama şekli ile aynıdır, dikkat edilmesi gerekilen önemli bir nokta yağı kirpiklere ve kaşlara kullanırken göz içerisine kaçmamasına azami ölçüde dikkat edilmesi gereklidir.

Çam Terebentin Yağı Zararları

 

 • Hassas bir cildiniz var ise cildinizde bazı yanma ve tahrişe neden olabilir.
 • Çam terebentin yağı yoğun kıvamlı bir yağ olduğundan dolayı incelterek kullanmalısınız saf hali ile cildinizde farklı reaksiyonlara neden olabilir.
 • Özel alerjik durumlar olabileceğini unutmayalım aile ekiminize danışıp fikir almadan sağlığınız için, kullanmanızı önermiyoruz.
 • Bebeklerde, yaşlılarda, böbrek hastalarında, kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Tester işlemi yapmadan kullanıma geçmemenizi öneririz.

Çam Terebentin Yağını Kimler Kullanamaz.

 • Hamileler
 • Çocuklar
 • Emziren anneler
 • Boğmaca hastaları
 • Kronik Astım hastaları
 • Akciğer ile alakalı hastalığı olanlar
 • Akciğer, kanser ve herhangi bir hastalığı olanlar kullanmamalıdırlar.
 • Çam yağı terebenti bebeklerde kullanılmaz

Çam Terebentin Yağı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Çam terebentin yağı kullanım alanları ve öneriler, kısmında öncelikle bahsetmemiz gereken konulardan birtanesi, çam terebentin’in yalnız başına kullanılmaması gerektiğidir, ihtiyacınıza göre kullanmak istediğiniz problemli bölgeye diğer bitkisel yağ ile karıştırarak, seyreltilerek kullanılmalıdır, çam terebentin yağı, kullanım alanlarına bağlı olarak, zeytin yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı, gibi ürünler ile karıştırılarak kullanılmalı, ve kullanmadan önce kesinlikle test edilmelidir, aksi takdirde istenmeyen cilt problemleri ile karşılaşılabilir.

Çam Terebentim Saç Çıkarır mı?

Saç terebentin yağı saç köklerine uygulandığında erkeler için ve kadınlar için ‘de saç derisinin kan dolaşımını hızlandırarak, saçların daha gür çıkmasına yardımcı olarak, kök hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasına etki ederek genel saç problemlerini gidermeye yardımcı olur. Çam Terebentin yağı saç maskesi yaparak daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz

Çam Terebentin Kullananlar

Çam terebentin yağı kullananların geneli saç dökülmesini azalttığı konusunda fikir ayrılığının bulunmadığını söyleyebiliriz, kepeğe karşı etki oranı ise dökülmeye karşı etkisinden daha fazladır, çam terebentin yağı kullananlar saç diplerine uygulamadan önce kesinlikle cildinizi alerjik testten geçirilmesi konusunda uyarmaktadırlar, uygulama esnasında çam yağının kokusu size rahatsızlık veriyor olabilir, kokusuna tahammül edemiyorsanız, şampuanınıza katmanız önerilmektedir, etkili sonuç alan kullanıcıların çoğu şampuan veya çam terebentin yağı kullanımı konusunda haftada en az 3 kere tekrar edilmesinin önemine dikkat çekmektedirler.

Çam Terebentin Alerji Yapar mı?

Çam terebentin yağı uçucu yağlar sınıfından, etkili ve yoğun bir yağ türlerindendir, çam terebentinin yoğun içeriği bazı ciltlerde katıksız kullanımına bağla, sivilce yanma hissi gibi bazı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilmektedir, genellikle bu tarz problem yaşayan kişiler çam terebentin yağını, badem yağı, susam yağı gibi yağlar ile karıştırılarak hem etkisini arttırmakta,  hem de seyreltildiğinden dolayı ciltte tahribatlara neden olmamaktadır.

Eğer herhangi kronik bir hastalığınız var ise ve hali hazırda tedaviniz devam ediyorsa, doktorunuza sormadan kesinlikle bitkisel yağları kullanmaya başlamamalısınız.

Çam Terebentin Ayda Kaç cm Saç Çıkartır?

Çam Terebentin Yağının yalnız başına kullanılmasını önermediğimizi belirtmiştik, yine hatırlatmakta fayda görüyoruz, saçlara ve saç diplerine bir çok faydası olan Çam Terebentin Yağı genelleme yapacak olursak saç uzamasını bir kat daha arttırdığını söyleyebiliriz, aylık bu oranız 1 cm olarak düşünebilirsiniz. Çam Terebentin Yağı İle Saç Uzatma çok daha hızlı ve kolay olmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Yüze Sürülür mü? 

Alerjinizin olmadığı bitkisel yağlardan herhangi bir tanesi ile inceltilerek yüzünüze uygulayabilirsiniz, çam terebentinin yoğun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Çam Terebentin yağını sıcak suya katarak buharını soluyabilir, beraberinde yüz bölgenize buhar seansı uygulayabilirsiniz.

Çam terebentin cilt hekimi tarafından tavsiye edilmesi durumunda söylenilen zamanlara göre uygulanması gerekmektedir.

Çam Terebentin Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Çam terebentin yağı kuru ciltlere, yağlı ciltlere, karma ciltlere, masaj yöntemi ile uygulanır, dikkat edilmesi gerekilen tek nokta alerjinizin olmaması. Çam terebentin yağı cilt maskesi yapılırken uygun yağ seçimi yapılması ve uygun oranda inceltilmesi gerekmektedir.

Çam Terebentin Yağı Cildi Yakar mı?

Çam terebentin yağı inceltilmeden kullanıldığında ciltte yanık hissi vererek yanma meydana getirebilmekedir .Çam terebentin yağı kokusu ağır olduğundan dolayı rahatsız edici olabilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Sakal Çıkartır mı?

Düzenli kullanımda saçlarda meydana getirdiği etkinin en azını sakal bölgesinde ‘de etkisini gösterdiği bilinmektedir.

Çam Terebentin Saç Döker mi?

Çam terebentin yağı saçlara olan faydasından dolayı ün kazanmış ve bu konuda kendini ispatlamış bir çok kozmetik saç bakım ürünlerinde kullanılmakta olan bir yağ türüdür, kullanım alanlarına göre ölçüyü kaçırmak fayda yerine zarar verebilmektedir, saçlara yalnız başına kullanıldığında saçlarda kuruluk yapabildiği gibi, 400ml şampuanın içerisine kullanılması gereken oran 5 veya 6 damla çam terebentin yağını geçmemelidir, fazla katıldığında şampuan su gibi olmakta özelliğini kaybetmektedir ayrıca içerisine bir miktar badem yağı ekleyecek olursanız saç kırılmalarını önleyebilirsiniz. Çam Terebentin yağını badem Zeytin Yağı gibi yağlar ile incelterek kullanmanız mümkün

Çam Terebentin Yağı Zararlımı :Bir diğer nokta ise çam terebentin yağını fazla inceltmeden kullanıldığında saç dökülmesine dahi neden olabilmektedir, yani sözün özü çam terebentinin yağı azı karar fazlası zarar diyebiliriz.

Çam Terebentin Boya Akıtır mı?

Saç terebentin yağı saç boyasını akıtabilmektedir, boyalı saçlarda şampuana katılması durumunda saç renginde açılmalar olduğu gözlemlenmiştir.

Çam Terebentin Yağ Karışımı

 

Çam terebentin yağı hangi yağlar ile kullanılmalıdır, en çok beraberinde kullanılan yağlar şunlardır, fındık yağı, badem yağı , Hindistan ceviz yağı ve jojoba yağı, Hint yağı, susam yağı, çörek otu yağı gibi yağlar ile kullanılabilmektedir. Çam Terebentin Doğum Kontrol Hapı ile beraber karıştırıp saça uygulandığında saç dökülmesine iyi geldiği söylenmektedir.

Çam Terebentin Yağı Hangi Şampuana Ne kadar katılır?

Çam terebentin yağı şampuana kaç damla katılmalıdır, 400 ml başına 4 veya 5 damlayı geçmemelidir, aksi takdirde şampuanınız su halini alacaktır.

Çam Terebentin Yağı Zeytin Yağı Karışımı

Saç dostu iki bitkisel ürünu birbiri ile buluşturduğunuzda sonucunun ne kadar başarılı olacağını siz düşünün, çam terebentin yağı ile zeytin yağı karışımı saç sağlığı için önemlidir, her ikiside saçları ve saç diplerini besler, güçlendirir, saç dökülmesini önler, ayrıca zeytin yağı saçları yumuşatıp kırılmaların önüne geçer.

Çam Terebentin Direk Saça Uygulanır mı? 

Çam terebenti yağı direk olarak saça kullanılmamalıdır, tahrişlere ve saç kuruluğuna neden olmakta ve saç dökülmesine kadar gidebilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Tüylenme Yapar mı

Çam terebentin kullananların çoğu uzun vade kullanılan yağın, tüylenme yaptığını belirtmişlerdir, bundan dolayı şampuana katıp kullanırken tüylenme yapmasını istemediğiniz bölgelere değdirmemeye özen gösterin, gerekirse saçlarınızı öne atarak yıkayın.

Çam Terebentin Yağı Bozulur mu?

Güneş almayan yerlerde saklanıldığı ve muhafaza ederken cam kap seçimi yapıldığı takdirde 5 yıla kadar raf ömrü bulunmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Leke Çıkarır mı?

Çam terebentin yağının leke çıkardığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Çam Terebentin Yağı İçilir mi?

Su ile inceltilerek kullanılabilmektedir, bir bardak suya 2-3 damla katılabilir.

Çam Terebentin Yağı Göze Kaçarsa

Çam terebentin yağı göze kaçacak olursa bol su ile yıkayıp sorun devam ederse doktara başvurulmalıdır.

Çam Terebentin Yağı Yeniz Saç Çıkarır mı? 

Saç terebentin yağı kimi kullanıcılarda saç çıkardığı görülmüştür.

Çam Terebentin Yağı Ne Kadar Sürede Etki Eder

Düzenli kullanıma bağlı olarak 15 ila 1 ay içerisinde etkisini göstermektedir.

Çam Terebentin Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Çam Terebentin Yağı Nasıl Yapılır? 

Çam terebentin yağı nasıl elde edilir? Çam iğnelerini toplayın, ardından güzelce tozlarından arındırıp yıkayın , havanda güzelce dövüp bir cam kavanoza koyup içerisine tatlı badem yağı dökerek bir haftadan az olmamak süreyle direk güneş ışığın görecek bir yere koyun ve sürekli günde en az 3 defa çalkalayın, sonrasında 10 gün süre ile ışık görmeyen bir nokta da bekletin bu süre içerisinde sallamayın. Çam terebentin yağı içeriği tamamı ile doğal ve katkı maddesi kullanılmamaktadır, ayrıştırılırken doğal yağlar kullanıldığından, doğallığı bozulmamaktadır.

Karanlıktan çıkardıktan sonra biraz sallayarak, ardından ince bir tülbent yardımı ile süzün ve kullanmaya başlayın.

Çam Terebentin Yağı Hamilelikte Kullanımı

Gebelik döneminde sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan tırnak kırılması için badem yağının içerisine bir kaç damla çam terebentin yağı konularak günde 2 defa tırnaklara uygulanarak kırılmaların önüne geçilebilir.

Hamilelikte oral yoldan çam terebentin yağı kullanılmadan önce kesinlikle doktor tavsiyesi üzerine hareket edilmelidir.

Çam Terebentin Yağı Vucutta Kıllanma Yaparmı

Sürekli kullanımda istenmeyen bölgelerde tüylenme yaptığı görülmüştür, oluşan tüylenmeler kalıcı olabilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Kirpik Uzatır mı

Çam terebenti kirpik ve kaş uzatma konusunda gayet başarılı bir yağdır, yalnız kullanırken göze kaçmamasına özen göstermeli kullanım kurallarına uymalısınız.

Çam Terebentin Yağı Yenir mi

Çam terebentin yağı yenilebilen bir ürün değildir, önerildiği şekilde sıvı ürünler ile tüketilmelidir.

Çam Terebentin Yağı Vücuda Sürülür mü

Ağrı kesici özelliği olan çam terebentin yağını vücudunuzda lokal ağrılardan şikâyetçi iseniz bu bölgelere masaj yaparak uygulamanız, ağrınızın geçmesine yardım edebilir, vücudun her bölgesinde kullanılabileceği gibi kan dolaşımını hızlandırarak, cilt yüzeyinizde yenilenme ve ferahlama hissi vereceğinden emin olabilirsiniz, önceden de belirttiğimiz gibi herhangi bir alerjik durumunuzun olmamasın da dikkat edin.

Çam Terebentin Yağı Saç Rengi Açar mı

Çam terebentin esansını boyalı saçlara uyguladığınızda saç boyanızın tamamının akmasını göze almalısınız, saç terebentin yağı için aynı şey söz konusu olmasana saç rengini açabilmektedir.

Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne olur

Çam terementi yağınınım yalnız başına kullanılması, vücut olsun , saç bakımı olsun, oral yoldan alımı olsun kesinlikle tavsiye edilmemektedir, çam terebentinin ağır kokusu nedeniyle size rahatsızlık verecek ve yoğun içeriğinden dolayı istenmeyen sağlık ve cilt problemlerine neden olacaktır.

Çam Terebentin Yağı Zayıflatır mı sorusuna yeterli kaynak bulunmamaktadır.

Çam Terebentin Yağı Nerede Bulunur

Bir çok aktarda bulunan çam terebentin yağını eczanelerde, ve güvenilir web sitelerinde de bulabilirsiniz.

Çam Terebentin Aktar Fiyatı

20 ml çam terebenti yağı fiyatı- 12-18 tl arasındadır

Çam Esansı 50ml fiyatı:10,90- 13 tl arasındadır

Çam Terebentin Yağı En iyi Marka

Naturoil

Ali unyazıcı

Awe cemre

Mecitefendi

Elito

Gibi piyasada güvenilir markalar arasındadır

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.