10 Yaş Gençleştiren Maske Tarifi

21.11.2020
29.716
10 Yaş Gençleştiren Maske Tarifi

10 yaş gençleştiren maske tarifi vermeden önce cilt nasıl yaşlanır bunu bilmemiz gerekir. Cilt yaşlanması iki şekilde ortaya çıkar. İlk olarak genetik faktörlerden dolayı olan yaşlanma da bu durumun önüne geçilemez ve değiştirilemez. Bu yaşlanma herkeste farklı düzeyde görüldüğü için aynı yaşta olan iki insan da farklı bir biçimde cilt yaşlanması görülür. Gençleştiren maske tarifleri cilt tipine göre de farklılık da gösterebilmektedir. İkinci olarak da ayrıca çevresel etkenler cilt yaşlanmasına sebep olur.

Çevresel etkenler, cilt yaşlanmasını arttırabilir, azaltabilir ya da hızlandırıp yavaşlatabilir. Çevresel etkenlerden dolayı olan cilt yaşlanması cilde dışarıdan zarar veren etkenlerden kaynaklı olmaktadır. Gençleştiren maske tarifleri ve kullanımı yaşlanmanın etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

En önemli faktörler arasında güneş ışınları, kötü beslenme, alkol ve madde bağımlısı olmak, aşırı ve bilinçsiz ilaç kullanımı, yanlış kozmetik ürün kullanmak, stres yapmak, hormonlardan kaynaklı bozukluklar, metabolik ve sistemik oluşan bazı hastalık grupları yer alır. 10 yaş gençleştiren maske tarifi kullanıldıktan sonra çevresel faktörlere karşı koruma sağlayabiliriz.

10 Yaş Gençleştiren Ballı Maske Tarifi 

10 yaş gençleştiren maske tarifi vermek için bal en iyi öneriler arasında yer alır. Kahvaltıda oldukça sık severek kullandığımız arıların gözdesi, güzelliğimize de fayda sağlıyor. İyi bir nemlendirici özellikte olan bal aynı zamanda cildi çok iyi şekilde de temizler.

Birçok güzellik kreminin içeriğinde yerini sabitleyen bal, doğal antibiyotik özelliği de taşıyor. İçeriğinde meyve asitleri, protein ve mineraller barındırır. İçeriğindeki elementler sayesinde cilt bariyerini yenileme özelliğine sahiptir. Balla yapılan çok fazla çeşitlilikte maske türü vardır.

Gençleştiren Ballı Salatalık Maskesi

Malzemeler

 • Orta boy salatalık
 • 2 kaşık bal

Bu maske için ihtiyacınız olan çok fazla malzeme yok. Yapılışı olarak basit ve yararlı bir maskedir. İhtiyacınız olanlar sadece orta boy salatalık ve 2 kaşık bal. İlk önce salatalığı rendeleyerek suyunu almanız lazım. Rendeleyerek çıkarttığınız suyun içine 2 kaşık bal eklemeniz gerekir. Sonra bu karışımı bir şişe içerisine boşaltmalısınız.

Bu karışımı akşamları ve sabahları kullanarak boyun, göğüs ve yüz bölgenize sürmelisiniz. Bu karışım sıvısını cildinize masaj yaparak yedirmeniz gerekir. Cildinize iyice işlemesi için 20 dakika boyunca cildinizde bekletmelisiniz. Bittiği zaman tazelerseniz etkisi daha çok fayda eder. Bayat olan maskeyi kullanmayınız.

Civan Perçemi İle Gençleştiren Bal Maskesi 

Malzemeler 

 • Civan Perçemi
 • Limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yumurta sarısı
 • Yulaf unu

Civan Perçemi, iç sağlığımıza etki ettiği kadar cilt sağlığımıza da etki ediyor. Civanperçemini 10 dakika boyunca cezvede veya kaynatmak için kullanacağınız başka bir alet ile saf su içinde kaynatmalısınız. Daha sonra bu kaynatılmış su soğumak için bir köşede bekletilir.

Soğuduktan sonra yalnızca bir çay bardağına aktarınız. Suyun içine biraz limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koyunuz. Başka bir yerde 1 kaşık balı ve yumurta sarısını karıştırınız. Bu karışımı önceden elde ettiğiniz civanperçemini suya ekleyiniz. Daha sonra onun içine biraz da yulaf unu koymanız gerekiyor. Bu maske yüzünüzde ve boynunuzda yarım saat boyunca kalması lazım. Yüzünüzdeki kırışıklık ve çevresel faktörlerden dolayı yıpranmalar için oldukça iyi etki sağlar.

Gençleştiren Badem Ve Bal Maskesi

Malzemeler

 • 1 avuç ezilmiş badem
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Yarım çay kaşığı limon

1 avuç bademi ezmeniz lazım. Satın aldığınız aktarda çektirebilirsiniz. Toz halinde olması gerekiyor. Bu toz içine 1 yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı limon eklenir. Daha sonra karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika boyunca bekletiniz. Ilık su ile cildinizi yıkayın. Bu karışım sayesinde yüzünüz daha temiz hale gelir.

10 Yaş Gençleştiren Pirinç Maskesi Tarifi 

Malzemeler

 • 3 çay kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı bal

Pirinç, Asyalı kadınların genç kalmasında büyük rol oynuyor. İçeriğinde yer alan PABA yani “para aminobenzoik asit” maddesi cildi güneş ışınlarından koruyarak bariyer görevinde olur. Pirinç aynı zamanda ferulik asit ve Allantoin adlı güneş koruyucu iki madde daha içerir. Lineolik asit eksikliğinde ciltte kuruma, kızarıklık, kaşıntı, pullanma meydana gelir. Pirinç içerisindeki ekstra lineolik asit varlığı bu durumu engellemeye yardımcı olur.

Gerekli olan malzemeler sadece 3 çay kaşığı pirinç, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı baldır. Pirinci kaynatarak suyunu ayırıp bir köşede bekletmemiz gerekir. Sütü de ısıtıp kaynatılan pirinç içine eklenir. Bu karışımı karıştırdıktan sonra  içerisine bal ekleriz.

Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra maskeyi sürünüz. 10-15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ayıkladığınız pirinç suyuyla maskeyi temizleyiniz. Maskeyi uygularken sıcak uygulama yapmayınız. Haftada bir kere kullanılması gerekiyor ve 2 ay boyunca düzenli şekilde yapmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.